Banshee

• USA Banshee
USA, (2013–2016), 32 h 32 min (Minutáž: 44–60 min)

Antony Starr, Ivana Milicevic, Ulrich Thomsen, Frankie Faison, Hoon Lee, Rus Blackwell, Lili Simmons, Matt Servitto, Trieste Kelly Dunn, Steve Coulter (více)

Série(4) / Epizody(38)

Alan Ball, proslulý tvůrce seriálů True Blood - Pravá krev a Odpočívej v pokoji, přináší nové strhující akční drama, které vypráví o bývalém trestanci Lucasi Hoodovi (Antony Starr), jenž se neuvěřitelnou shodou okolností stane šerifem venkovského amišského městečka, když pátrá po ženě, kterou viděl naposledy před patnácti lety. Tehdy se po vyloupení klenotnictví Lucas dobrovolně vzdal policii, aby ona mohla uprchnout. Tato žena nyní žije v Banshee, říká si Carrie Hopewellová (Ivana Milicevicová), je vdaná za místního okresního prokurátora, má s ním dvě děti (z nichž jedno může být Lucasovo) a snaží se žít co nejnenápadněji... Dokud se neobjeví Lucas, jenž otřese celým jejím světěm a oživí staré vášně. Situaci komplikuje skutečnost, že Banshee je prolezlé korupcí a vládne mu amišský suverén Kai Proctor (Ulrich Thomsen), budující zde brutálně impérium postavené na drogách, hazardu a výpalném. Lucas s pomocí bývalého boxera, nyní barmana Sugara Batese (Frankie Faison) dokáže být Kaiovi a jeho gangsterům rovnoceným soupeřem a dokonce se mu podaří nastolit v Banshee jistou míru přísné spravedlnosti. Ovšem Lucasovi stále zůstává chuť loupit a to jeho i Carrie svádí na nebezpečnou cestu pokrytectví, kterou zkříží pomstychtivý Mr. Rabbit (Ben Cross), newyorský gangster, jehož kdysi obrali. (HBO Europe)

Recenze uživatele Arkanoid k tomuto seriálu (43)

Banshee (2013)

Testosterón, čo vyteká aj ušami. Seriál plný ráznych, mužných hrdinov, pravých chlapov, z ktorých najviac vyniká hlavná postava, šerif. Ale ani ženy nie sú na zahodenie, či už krásou, alebo umením boja. Bitky, podmanivá kamera, mix kultúr a neustály zločin nedajú postavám vydýchnuť. Postavy sa prekvapivo rozvíjajú aj cez neustálu akciu a fyzické strety. Drsný seriál pre chlapov, čo nahrádza hĺbku postáv (aj keď niekedy im aj hĺbku uveríte) štýlovosťou, akciou, kde neustále tečie krv a praskajú kosti a vôbec to nevadí. ()

Season 1 (2013) (S01)

Banshee, mesto plné organizovaného zločinu, potrebuje čestného šerifa, ktorý by ho očistil. Náhodou sa ním stane práve prepustený trestanec, aby využil šancu byť v blízkosti bývalej, ktorá už začala nový život. Starú partiu lupičov už s ním netvorí a rozhodne nie je nadšená, že v meste ostal, tak mu ostáva len si plniť pracovné povinnosti. Robí to výborne, spôsobom sebe vlastným. Kriminalitu rieši osobne a väčšinou ručne. V každej časti sa divák môže tešiť na boj muža proti mužovi s riadnou dávkou krvi. Sám šerif si z bitiek často odnáša pár monoklov a rozbité ústa. Nezabúda však ani na svoje potreby a z času na čas sa rozhodne si niečo ulúpiť ako za starých čias. Záporáci sú mu rovnocennými súpermi, či už dôležité postavy seriálu alebo tí epizódni. Technicky tiež na vysokej úrovni, kamera aj strih napomáhajú atmosfére, potešia aj opening a endingy. Akcia, prepracované vzťahy v meste aj charaktery postáv tvoria tento výborný seriál vhodný pre milovníkov akcie a thrilleru. Mínusmi sú ale prílišné šetrenie niektorých postáv a pár logických lapsusov, ktoré nerobia dobre dôveryhodnosti deja. Epizódu Wicks považujem za najslabšiu, lebo mi príde len ako výplňová bez väčšieho dopadu na postavy. Prvé 3 epizódy sú zase pre mňa najsilnejšie, lebo ešte nemali toľko logických chýb a záver tej tretej odštartoval môj veľký záujem o seriál. ()

Pilot (2013) (S01E01)

Už divoko natočené a nastrihané väzenie ukazuje svoju dávku adrenalínu, ku ktorej sa pridáva aj song Fifth of Whiskey. Zmatňovanie a zaostrenie obrazu vytvára dokonalú atmosféru pri odhalení výrazu smutného klauna na tvári práve prepusteného väzňa zahraného Antonym Starrom. Porozhliadne sa svetom vonku a už znalecky dvíha pätu aj so svojou topánkou, aby prekročil prah väzenia, kde trčal celé roky. Diabol je ukrytý v detailoch a tvorcovia to dobre vedia. Flirtovanie očami prestrihané nasledovným sexom to už len znova potvrdzujú. Akčná, sťaby hollywoodska carsploitaiton po krátkej adrenalínovej jazde a prestrelke divákovi vraví, že peniaze sa tu minuli na správnu vec. Opening je výnimočný a núti ku hľadaniu songov od Methodic Doubt. Chmeľové pole vytvára zasa pokojnú, oddychovú atmosféru vidieka. Najdlhšie zastavenie sa na jeden pohárik obsahuje aj napínavú, akčnú prestrelku v bare, dramatické scény, ktoré vykoľaja postavy či zoznamovanie sa s kvalitnými charaktermi, ktoré budú udávať hru a jej tempo. V rámci modernosti tiež sexuálne scény u každého s odlišnými preferenciami. krvavé násilie s hláškami a kultovými scénami, joint v ústach spravodlivého právnika, ktorý mu pomáha od bolesti, či hlavný záporný hrdina zahraný Ulrichom Thomsenom s tetovaním Krista na kríži cez celý chrbát. Pár sekundový epilóg, ktorý bude iný v každej epizóde, atmosféru už len výborne podčiarkuje. ()

Rave party (2013) (S01E02)

„Well, I apologize for the food.“ Zabitie z prvej epizódy robí zlú krv v tejto. Nový šerif sa zoznamuje s Proctorovou neterou, ako to už býva, štýlom jemu vlastným. Napätie sa krásne udržiava, rovnako ako akčné scény ku spokojnosti adrenalín hľadajúcich divákov. Pri dubstepovej rave párty je síce kvôli svetlám vizuálny bordel, ale stále sa je na čo tešiť. Dojemné scény zo záveru, samozrejme podporené melancholickou hudbou umocňujú dojem kvalitných postáv. „Your coffee is getting cold.“ –„Wel, I’ll be in the car with the flashing lights.“ ()

Seznamte se s novým šéfem (2013) (S01E03)

„I think you should go home.“ Klasický nový šerif z Banshee, tentoraz aj na príjemnom posedení u Hopewellovcov. Spomienky na bitky s albínom v base sa prelínajú v špičkovom brutálnom súboji s MMA fighterom, ktorý prekročil hranicu, ktorú nový šerif považuje za trest smrti. Práve táto scéna ma tak chytila, že som seriálu prisahal vernosť do poslednej epizódy. Záverečná scéna pred barom je dôležité porovnávanie sa, kto je to viac a epilóg ukazuje Proctorovho butlera v plnej kráse. Škoda len, že táto akcia zostala divákovi zahalená. „You think you can buy me off? Huh?“ –„So you just the kind of guy who make friends wherever you go.“ –„Why don’t you show me why, right now?“ ()

Lepší napůl hluchý než úplně mrtvý (2013) (S01E04)

„He’s one of us. His wife is white.“ Odhalená tvár pri napínavej lúpeži veru nepôsobí dôveryhodne ku logike deja. Pelech náckov špinavý, ako sa patrí, tu by sa oplatilo ostať aj dlhšie, niečo na spôsob Serbuan maut. Útok redneckov baví, ale je príliš krátky. Erotiky je veľa, ale nezakryje menšie množstvo napätia, ako tomu bolo doteraz. Záver bohužiaľ málo napínavý, ale niektoré scény musia byť aj takéto. –„Stay by the phone.“ „You just took my fucking phone.“ „Just stay here.“ –„I haven’t seen Hanson quite a time.“ „Yes, that’s the side effects of killing someone.“ –„Oh, Marcus. Don’t forget the rest of you.“ ()

Motorkáři (2013) (S01E05)

„I’m a bartender. Wisdom id occupational hazard. I dont‘ suppose you’ll take my advice.“ –„That would make us both wise. Where’s the fun of it.“ Poteší úvodné pomrkanie na fanúšikov Sons of Anarchy. Akcia, zaujímavé rozloženie postáv na opačných stranách zákona, ktorého hranicu impulzívne prekračuje často práve hlavný hrdina. Akcia tu už bola aj lepšia, no stále je tu veľa napínavých scén pre fanúšikov. ()

Wicks (2013) (S01E06)

Starý známy, na ktorého sa hlavný hrdina najprv zázračne nepamätá, vydieranie porno fotkami, či rodinná dráma s chorým chlapcom. Epizóda má pár múch v rámci nedotiahnutých zápletiek, ktoré nie sú veľmi intenzívne (najlepšia sú väzenské flashbacky). ()

Jezdec z Apokalypsy (2013) (S01E07)

Chytré dialógy o tom, kto má posledné slovo a ako to vlastne bolo sa o chvíľu striedajú so zápletkou zrady, akcie a bolestivého odpustenia. Boli aj lepšie epizódy, ale táto je tiež fajn a fanúšikov rozhodne neurazí. ()

Budeme žít věčně (2013) (S01E08)

Rodinné drámy Hopewellowcov svojou intenzitou nepasujú do krvavého súboja dvoch Ukrajincov, ktorý má svoje kvalitné momenty, v ktorých akčne a dramaticky graduje. ()

Mizerný šachista (2013) (S01E09)

Zaujme súboj medzi hlavným kladným a hlavným záporným hrdinom len kvôli mužskej hrdosti a ješitnosti, kde sa dočkáme aj trianglu a škrtenia káblom pevnej linky. Vierohodnosť kazí veľmi výkonná fyzička hlavnej ženskej hrdinky po zranení. Všetci sa samozrejme šetria, lebo adekvátne náhrady za určité postavy pripravené nie sú. ()

Šílená posedlost (2013) (S01E10)

„I want to be dead or home by morning.“ Krásna dialógová scéna ohľadom dostávania parole pre väzňa, ďalej dramatická na hranici života a smrti, Rabbit predvádza svoju nekompromisnosť a Burton sa ukazuje v plnej, brutálnej kráse. Parťáctvo poteší, ale vzhľadom na to, že nie každá postava má toľko priestoru, čo hlavný hrdina, nebavia rovnako. Záver odhaľuje logické nedostatky a ukazuje šetrenie postáv na ďalší dej. Jazykové okienko: 4 deep; ball park. ()

Season 2 (2014) (S02)

Séria kvalitou nezaostáva, ale bitky nechytia tak ako v prvej sérii, až na odplatu v 9. časti. Dočkali sme sa vývoja postáv záporákov, najnelogickejšieho zmŕtvychvstania, rozoberania vzťahu na celú sériu, keď by na to stačila jedna časť + zbytočného pitvania sa v minulosti, aj keď svetlé momenty sa našli. Príbeh sa stále neuzatvoril. ()

Malé ryby (2014) (S02E01)

„Okay. Good talk.“ Konečne sa ukazuje chorý agent Racine, ktorý hasí jednu za druhou a robí environmentu bordel. Jeho herec Željko Ivanek je skoro rovnaký pain in the ass ako v Oz. Súd s ním je veľmi rýchly a v jeho scénach vedie on. Lúpež na kolesách spolu s hláškou poteší. Dramatické scény tejto epizóde veľmi nejdú, možno tak Brock a Gordon spolu, alebo Proctor a jeho panák na cvičenie. Epizóda bez väčšieho napätia. Jazykové okienko: out of one’s depth. ()

Hromový muž (2014) (S02E02)

Dynamická kamera kvalitne zaznamenáva 3 bitky s ochrankou kasína, ktoré pripomínajú prekonávanie levelov v hre, čo je pre akčný žáner potechou pre oko. Našťastie sa nezabudlo ani na osudný krok rovnakou topánkou pri prekročení múrov (oplotenej brány) väznice. Neskôr sa dočkáme aj kvalitných bitiek žien, ktoré sú spolu prestrihané. Banshee nesklamalo a ponúklo epizódu bez chýb. Epizóda ponúka aj najlepšie využitie biblie, aké je len možné. ()

Na válečné stezce (2014) (S02E03)

„Hey Tommy. Guess your brother ate all vitamins, huh?“ Baví kvalitná dramatická scéna vo väzení, ktorá bohužiaľ využíva rovnaký strih, ako v minulej epizóde, čím trochu stráca na originalite a dobrom dojme. Konečne tu máme Chaytona, brutálneho násilníka robustnej postavy, ktorý káže o indiánskej genocíde a snaží sa obhajovať svoj rasový zámer proti bielym. Bitka s ním a ostatnými lowlifermi s kvalitne budovanou atmosférou chudoby, rozkladu a násilia má svoje čaro. Dramaticko-bojové scény pridávajú aj Proctor s Burtonom, ktorí sami dvaja neváhajú ukázať svoje skills pri obrane slabších. Sugar cerí zuby, keď treba. Rebecca účinkuje zasa v šialenom behu o život, ktorý by pri lepšej atmosfére pripomínal horor. Romantika sa tu mieša s nostalgiou, melanchóliou a cool felingom. Jazykové okienko: Injun; buggy; blow out of the water; bun runner. „Does this look like the kind of place that serves pie?“ –„I don’t live here.“ –„I should probably go.“ ()

Pokrevní linie (2014) (S02E04)

„Ah. I never caught his name.“ Jedna nočná mora na precvičenie iných výrazov, aké títo herci bežne v seriáli používajú. Ďalej nasleduje pár predvídateľných scén a sem tam kvalitná hláška. Proctorovo kvalitné psychologické zhodnotenie Alexa je výborné a dá sa pretaviť aj do dnešnej doby, kedy sa ľudia boja predsudkov. Akcia poteší, ale je jej málo a pamätihodnejšie scény už boli. Epizóda dopláca na maznanie sa s niektorými postavami a očakávané rozvíjanie deja. „I’m not always the smartest guy in the room but I’m fearless.“ –„...and just for that, I’m gonna name you Marion.“ Jazykové okienko: leave the fold; kegger. ()

Pravda o jednorožcích (2014) (S02E05)

„...reentry is bitch under any circumstances.“ Epicky natočená sprcha naplnená smútkom. Po nej emocionálny odchod z väzenia naplnený úľavou a malou nádejou na nový začiatok, strihaný predstavou/vrcholom tejto scény v časovo prehádzanom poradí striedaný hneď ďalším napätím. Vizuálny skvost za skvost dopraje divákom vynikajúcu formu zdieľania emócií s postavami, ktoré si dovoľujú v tejto epizóde prežívať až japonsky jemnú nostalgiu, melanchóliu či romantiku. V polovice epizódy stočí na legendárnu scénu s ostreľovačom. Najbrutálnejšiemu záberu kamera uhýba a ukazuje radšej emócie v tvári zabijaka. Kvalitná epizóda, ktorá je unikátom v seriáli. „And you‘re generous with my whiskey. Especially my good whiskey.“ –„People like you and me, we don’t need bars. We build our own cells. When you live like we live, it goes without saying.“ –„There’s something broken in us.“ –„Fuck that.“ ()

Zabijáci (2014) (S02E06)

„I‘m still in one piece.“ Jedna epická bitka profesionála s britským prízvukom s tromi amatérmi strihaná zúrivými psami v úvode predznamenávajúca inú epickú bitku. Alex Longshadow stráca tvár a podáva si ruku s človekom, ktorým pohŕda. Rozhovor na lavičke je kultový, rovnako ako kŕmenie holubov chlebom namočeným v chľaste či súboj týchto drsných pánov. V závere sa to ešte zamotáva, aby sa príbeh viac rozvinul, pričom finálne odhalenie je nesmierne tragikomické a podkopáva inteligenciu hrdinov, ale už atmosféru veľmi nekazí. Epilóg je poeticko-brutálny, už len pripomína videné. Opäť výborná epizóda uspokojujúca fanúšikov akcie a dramatických scén- „So is it just me or does it seem like every scumbag with an automatic weapon comes to Banshee to shoot you?“ – „I see you got your ass kicked while I was gone.“ „It started to be athing.“ „Every man needs a hobby.“ ()

Jak pohřbít chlapa (2014) (S02E07)

„Most of the people are happy with one psychopath after them. You really want two?“ Úvod – epilóg minulej epizódy – je vcelku zbytočný, ale dotvára atmosféru. Kamera je použitá zaujímavo pri šerifovom zisťovaní, čo sa s Jasonom vlastne stalo. Hlavný hrdina z obrazu zmizne a kamera za ním neuteká. Jemné humorné hlášky kamarátov, desivé výčitky, potláčaný hnev, ktorý nejde celý von a výraz tváre ako z nemeckého expresionizmu. Výkon Ulricha Thomsena vo vyhýbavom dialógu je tiež kvalitný. Neovládnutie sa pri vybití si hnevu na nesprávnom človeku s hudbou šialenosti, z ktorej mrazí. Epizóda nedosahuje epických bitiek, ale spoľahlivo pobaví fanúšikov opretím sa o zaužité postupy, ktoré nestrácajú na svojom lesku. „Common Hood. You really think I’m gonna let have all the fun, do you?“ Jazykové okienko: spic, slope, kike, coon; milk money; rig. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno