poster

Břímě snů

 • USA

  Burden of Dreams

Dokumentární

USA, 1982, 95 min

 • Superpero
  ****

  Působivý dokument. Skoro stejně, jak Fitzcarraldo samotný, jelikož tam vlastně dělali stejnou šílenost. Kouknout zblízka na extrémě náročné natáčení v džungli bylo opravdu zajímavé. Přišlo mi, ale že tvůrci záměrně vystříhali konfliktní scény, protože i když se všechno sralo, tak Herzog byl až podezřele klidný a vyrovnaný. Zároveň jsem pochopil, proč hlavní roli irského dobrodruha hraje Klaus Kinski, i když měl tak výraznej německej přízvuk.(29.12.2015)

 • Enšpígl
  ****

  Film Fitzcarraldo je bez tohoto dokumentu jak bez koulí. Až díky němu si uvědomí jakou vůlí pro mě někdy až těžko pochopitelnou disponoval Werner Herzog, aby dokončil tento film. Na druhou stranu to vede k obdivu s čím vším se filmaři museli vypořádat, kolik proher museli dejchnout a pokračovat dál. Trošku mně mrzí, že v dokumentu mluví z většiny jen Herzog a nemají stejný prostor minimálně Klaus Kinski a také kameraman film, protože ten musel tenkrát v Amazonii vysloveně kouzlit. Pak mám ještě trošku problém, když se vedou řeči o absolutním nevměšování do indiánské kultury a vidím jak dostávájí dolary, pár stromů tam taky zařvalo, mně by třeba zajímalo tu cestu pro přenos lodě tam asi neudělala matka přiroda, nechci ubíhat k jinýmu tématu, jen prostě pozor na to co říkáme a co pak ve skutečnosti děláme. Nejsem soudce, jsem divák, filmový fanoušek a dokument má v kontextu s filmem pro mě velmi podstatnou roli, tečka.(14.8.2017)

 • neoBlast
  *****

  Naprostá dokumentární špička, která má bohužel až příliš mnoho podobností se Srcemi temnoty. Ale proč vlastně ne, proč by nemohly existovat dva brilantní dokumenty pronásledující geniální šílené režiséry džunglí? Toto je další nesporný důkaz, že Werner Herzog je v české kotlině přehlíženou personou světové kinematografie. 95 %(17.10.2012)

 • J.Connor
  *****

  Z tohohle filmu jsem si mj. odnesl, že Werner je je za a) posedlý blázen ("Umřelo pět lidí, začíná (!!!) to být na pováženou") a za b) pokrytec (dlouhé kecy o nutnosti neinfikovat Indiány západní kulturou a o ochraně džungle - ale proboha co tam asi ty 4 roky sám dělal ??). Jinak skvělý dokument, jenž osloví i ty, kteří se se jménem Herzog nikdy nesetkali.(13.7.2008)

 • Lima
  *****

  „Kdybych tenhle projekt opustil, opustil bych svůj sen, to by nebylo k žití. Já - já pro tenhle film žiju, jestli to skončí předčasně, skončím taky.“___Strhující náhled na natáčení jednoho z realizačně nejnáročnějších filmů filmové historie – Fitzcarraldo – pod taktovkou jednoho z nejumanutějších filmařů, který nikdy nedělal umělecké ani tvůrčí kompromisy – Wernera Herzoga. Nápad přenést šedesátitunový dopravní parník přes horský hřeben se sklonem 40%, uprostřed peruánské džungle 2000 mil od nejbližší civilizace, byl opravdovou výzvou, se kterou se 4 roky Herzog neústupně rval, i přes riziko lidských ztrát („Máme tu 60 lidí, kolik by jich mohlo zahynout?“). Mohlo by se zdát, že Herzog je neústupný fanatik, ale jeho duchaplné filozofické monology ke konci filmu dávají jasně na srozuměnou, že tenhle výrazný filmař to měl a má v hlavě srovnané, ať už si o něm a o jeho tvorbě myslíte cokoliv.(24.3.2012)