V 70. rokoch uz vladla ta zasrana italska amerikanofilia - vzdy ked si poviem ze idem pozriet komediu s BS/TH, takuz som v USA. Tuna reziser Squittieri bol tiez amerikanofil, jeho film je odpovedou na Coppolovu trilogiu The Godfather - dokonca aj sicilske realie su tu opat spomenute. Mno ale plany film, plane kulisy, Gemmu som nikdy nemusel, a podla mna ani nevedel hra, Gemma nie je Brando, ne, ne. Rezisersky len rutina ....... zabudnutiahodny film, nech nan dalej sada prach v najzapadnutejsoim kute archivu : 52 %(16.6.2019)

Film který na osudech několika jedinců mapuje vývoj sicilské mafie od doby těsně po 2. světové válce a jejích venkovských kořenů po stavební podnikání palermského organizovaného zločinu na konci sedmdesátých let.(30.7.2007)

• anderson

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 17.3.1984+R: ČST 2 (český okruh) = 5.7.1985, réžia českého znenia = PAVEL KLEMENS (ČST Praha 1984) (17.2.2011)(17.2.2011)

Dva utiskovaní farmáři, velcí přátelé z dětství, každý na jiné straně barikády. Řeč nemůže být o nikom jiném než o vynikající dvojici Gemma-Placido. Tohle je opravdu realistické a velmi zručně natočené mafiánské drama z prostředí Sicílie v 50 letech minulého století, se skvělým trochu úlisným Gemmou v hlavní roli a hezkou Morriconeho vražednou hudbou. Tohle páté a předposlední Squitieriho eurocrimi srovnatelné s nejlepšími kousky režiséra Damianiho, se opět povedlo, tak pokud rádi tohoto režiséra kritika, přijdete si určitě na své. I zde jsme svědky zkažené společnosti, organizovaného zločinu, různých úzkých vazeb a politických konexí na členy parlamentu a vlivné bankéře, špinavých peněz, mafiánských praktik a jiných nekalostí, všechno opravdu krásně vykreslené a uvěřitelně natočené. Prostě Itálie 70 let se vším všudy. Viděl jsem tři filmy ("Camorra", "L'ambizioso" a tento) od tohoto režiséra a všecky na mě zatím udělali dobrý dojem, žádný mě vyloženě nezklamal. Režisér Pasquale Squitieri rád spolupracoval se svojí ženou, tedy s herečkou Claudií Cardinale, se kterou žil od roku '75 a mají spolu dceru Claudii. Ze samotného žánru celkem 4. filmy z 6. Film je samozřejmě inspirovaný i americkou Coppolovskou klasikou.(6.12.2010)

• d-fens

ocenenia : Montréal World Film Festival 1979 - Najlepší herec (Giuliano Gemma)(23.2.2010)