Atlantida: Důkaz (TV film)

Atlantis: The Evidence

Dokumentární

Velká Británie, 2011, 49 min

Bettany Hughes

Bettany Hughes

Tak nějak nemám rád, když dokument říká, že to může být jen tak jak si oni myslí a nepřipouští, že to může být třeba i trochu jinak.(6.11.2012)

• slunicko2

Informačně stejně výživné jako Televizní noviny.(7.2.2019)

Autoři této teorie vycházejí z toho, že první autor píšící o Atlantidě, Platón, myslel vlastně zničení Théry. Takže dokument je prostě o Théře, nikoli o Atlantidě. Ale jako dokument o Théře je to vynikající. Mám radši úplně jinou teorii, ale ta z nás dělá ještě menší hmyz na kabátě vesmíru. Vždyť podle dostupných poznatků by Sfinga mohla být starší než 20 000 let. Kdo by ji tedy postavil? Vím, ne každý chce být otevřený těm možnostem, že naše "vyspělá" civilizace znamená vlastně jen úpadek. Atlanťané a jejich následovníci, Egypťané, byli na mnohem vyžší úrovni prozření a žití. Tomu věřím já.(17.2.2013)

Napriek názvu sa dokument nezaoberá príliš špekuláciami okolo Atlantídy. Načo aj... Platónov text považuje v súlade s väčšinou triezvych vedeckých názorov za symbolickú moralitu s dozvukom obrovskej katastrofy, ktorú spôsobila erupcia Théry v dobe bronzovej, dosť pravdepodobný dôvod úpadku minojskej kultúry. Jej detailná analýza očami geológov a vulkanológov a krásna prehliadka súčasných vykopávok z minojského obdobia na Santorini, ktoré som doteraz nevidel, sú hlavnou náplňou stopáže. Kľudne to mohlo byť dlhšie.(13.1.2019)

Úchvatné. Nejen jako dokument, i jako obdiv k síle Matky Přírody, a také zejména poklona k tak vyspělé civilizaci, jakou théřané-santoríňané-mínojci už tenkrát byli (toalety, kanalizace...). Prostě hold a respekt, ani nedutám.(16.1.2019)