Křížová trojka

Krimi / Komedie

Československo, 1948, 80 min

Nenáročná humorní detektivka, ve své době určena zejména pro mládež. Pro mě je to jedna z mála komedií období 30.-40.let, u které jsem pociťoval i určité napětí. Mohl jsem si tak na filmu užívat nejen herecké výkony, pěkné scenérie červenolhotského zámku, ale i klukovská dobrodružství a celý kolotoč kolem zločinu a podivné postarší party vyvolávajících nejen duchy, ale i spoustu vtipných situací. Noční scény ze zámku svým vizuálem přidávají na tajemné atmosféře a film má v určitých pasážích blízko i k noirovému žánru. Potěšilo i herecké obsazení na čele s pány Deylem, Záhorským a mladičkým Luborem Tokošem. Perlička: V komparzu 12ti učňů pražských Leteckých závodů účinkuje i 14-tiletý Vladimír Brabec, objevující zde poprvé kouzlo filmu.(23.7.2017)

• farmnf

Ač agresivní antikomunista, budovatelské filmy mám rád, dívám se na ně s nadhledem a úsměvem. Zejména písně mě baví. Toto je bohužel zlá hloupá kravina a bez písní. 1* za Sašu a Standu coby junáka. Vydržet do konce nelze. Gajer stejně vlastně nic dobrého nevykonal, tady je důkaz.(13.9.2011)

• klúčik

Filmová detektívka z roku 1948 , je strašne nudná a pomalá. Ale to je pozerané dnes a doba sa strááášne zmenila... Vo filme sú zaujímavé len mladí herci : St. Fišer, Ant. Šúra, a zazrel som tam aj Vl.Brabca. Všetci sú tak neuveriteľne mladí... Filmu dávam 45%.(18.7.2015)

Pokud oddělíme kal bolševicky uštěpačných příprců, dostaneme extrakt velmi napínavé detektivky pro mládež s pěknou dávkou chlapeckého dobrodružství. Báječné herecké obsazení s kultivovaným projevem a duchem ještě přetrvávající slušnosti.(18.7.2017)

Tohle je moje gusto. Zámek, „duchařina“, dobrodružství. Bohužel jsou zde příliš brzy prozrazeny věci, které měly být divákovi řečeny až na konci snímku. Přesto mohu doporučit. Mimochodem to není učňovské rekreační středisko, ale zotavovna, jasně to tam říkají.(10.5.2017)

• - Film bol natáčaný v Červenom Hrádku. (dyfur)

• - Poslední film Jiřího Pravdy před emigrací do Francie. (M.B)