Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami rozpráva o nemecko-židovskom trénerovi historického macedónskeho futbalového tímu Spitzovi, ktorý ich priviedol počas druhej svetovej vojny k titulu vo fašistami kontrolovanej bulharskej národnej futbalovej lige. (Marek1991)

Videa (1)

Trailer

Recenze (27)

claudel 

všechny recenze uživatele

Tematicky by se film hodil spíše až na příští víkend, ale měl jsem chuť se zase po čase podívat na balkánskou kinematografii, navíc s českou stopou. Velmi pěkný film o základních a nadčasových hodnotách, který neútočí na city a nenabízí tolik bolestných scén, ačkoli se na ně divák předem připravuje. Líbila se mi i vícejazyčnost, místy jsem se ztrácel v tom, který jazyk vlastně poslouchám. A nemohu si odpustit vysmeknout poklonu Katarině Ivanovske - kdyby všechny modelky z Victoria´s secret předváděly takové herecké výkony, hemžilo by se nám to ve filmech jen krásnými obličeji a výstavními těly. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Tvůrci mohli sušit námět třeba dvacet let, ale konečnou podobu s žánrovým přesahem do komedie to získalo až po úspěchu filmu Montevideo, bog te video: Priča prva. Nutno říct, že Montevideo je po všech směrech lepší, hlavně vydařenějším retrem, vtipnější komedií i celkově laskavějším příběhem. Pozadí a postupně i popředí "Makedonie" tvoří německá okupace, což film zvážňuje. Úplně zbytečné je rámování příběhu jako vyprávění veteránky mladší generaci. Moc nechápu českou účast na tvorbě, nicméně trochu z jiného soudku si povězme, že Katarina Ivanovska je luxusní kočička, něco na způsob Keiry Knightley a Salmy Hayek, ale mladší a s výrazně hezčíma prsama (důkaz). ()

Reklama

misterz 

všechny recenze uživatele

Mám rád takéto retrospektívne snímky. Športová časť drámy mi síce trocha pripomenula iný balkánsky snímok - Montevideo, Bog te video! (2010) - no bolo to hlbšie a hlavne v pozadí a mimo futbalu smutnejšie. Film plný milých ľudí, ktorí nechcú nič iné, len si spokojne žiť. A na druhej strane je zase plný svíň a riťovlezov, ktorí z moci osprosteli. Nuž, vojna takýmto praje, žiaľ. Až na ten trochu ťažkopádny a nudnejší úvod slušná historická záležitosť - Balkán z pohľadu obyčajných ľudí počas 2. sv. vojny ako na dlani. 70/100 ()

Marze 

všechny recenze uživatele

V úvodu film ukazuje dobové Skopje jako multikulturální komunitu vmáčknutou mezi srbský imperialismus a fašismus. Hlavní postava je fotbalista  Kosťa (Saško Kocev) , který se zamiluje do Rebeccy (Katarina Ivanovská). Jsou rozděleni náboženstvím a společenskou třídou . Rebecca nejdříve nezávazně flirtuje, ale pak se zamiluje. Film je bohatý na dobové detaily a vykreslení geopolitické situace. ()

Ketri 

všechny recenze uživatele

Celou dobu mě provázela myšlenka, zda si makedonští tvůrci nenatočili něco jako svou verzi srbského "Montevideo, bog te video", v rámci podpory nejoblíbenějšího národního sportu. Nicméně díky besedě s tvůrci konané po projekci "vyvrátil" pan režisér mou domněnku. Film, až na drobnosti, věrně popisuje události před a po bulharské okupaci Makedonie. Téma nalezli tvůrci před deseti lety při hledání podkladů pro pořad o hlavním městě Skopje. Hlavní hrdinové jsou tedy skutečné postavy, jen bývalý německý šampión nebyl ve skutečnosti Němec, ale Maďar. Reálie pak byly doplněny pátráním v bulharských archivech. Ve filmu se závažným tématem však nechybí ani humor, pro mě to je zatím nejlepší film z letošního Febiofestu. V rámci besedy byla též zajímavá reakce divačky z Bulharska, no ale taky bych na to nebyla pyšná. ()

Galerie (15)

Zajímavosti (4)

  • Finále bulharské ligy hrála v roce 1942 opravdu Makedonija Skopje proti Levski Sofija. Ve skutečnosti ale zápas ve Skopje skončil 0:2 pro Levski. (Pernstein)
  • Skutečný trenér Spitz se v Jugoslávii zabydlel a po válce koučoval zdejší nejúspěšnější kluby až do své smrti. Symbolické je, že v roce 1961 zemřel na infarkt přímo v šatně Vardaru Skopje během zápasu. Vardar je přímým pokračovatelem zaniklé Makedonije. (Pernstein)
  • Film je inspirován skutečnými událostmi holokaustu makedonských Židů během druhé světové války. (Zdroj 3Kino)

Reklama

Reklama