Reklama

Reklama

Dokud budu žít

(festivalový název)
  • Indie Jab Tak Hai Jaan (více)
Trailer

Obsahy(1)

Dělat radost ostatním. To je pro Samara velkou vášní, než pozná Meeru. Bezhlavě pro sebe vzplanou a rozhodnou se být spolu i přes to, že je Meera zasnoubená. Pár však rozdělí Samarova nehoda. Meera se modlí, aby přežil, a na oplátku slibuje, že si přestane zahrávat a už se se Samarem nikdy nesejde. Ten, zlomený, opouští Londýn a vrací se do Indie, aby to naopak osudu vrátil a pokoušel smrt každý den – jako pyrotechnik u armády. Cestu mu však zkříží Akira, která o jeho příběhu natočí dokument. To jej přivádí po 10 letech zpět do Londýna. Uzavře svůj příběh nebo se životu bude stále vyhýbat? (Dinosaurier)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (23)

Vavča 

všechny recenze uživatele

Tento film rozhodně není snadný na sledování, a to ani pro člověka, který je už skoro dekádu v indické kinematografii. Je to melodrama jako vyšité a i divák vybavený trpělivostí a tolerancí pro indické tropy bude přemýšlet, zda to nemá po první hodině zabalit. Milostný příběh začínající v Londýně příliš nestrhne, Katrina Kaif jako "chudá" dcerka Meera není vůbec tak výrazná jak umí být, Sharukh Khan hraje relativně obyčejného hrdinu, který se z neprivilegovaného postavení touží dostat vzhůru. Navíc byť jsou oba hlavní herci vynikající tanečníci, hudba mě příliš nestrhla. Ale radím vám vydržte z průměru, lehkého nadprůměru se náhle v druhé polovině vyloupne jímavý příběh o sebeobětování, lásce, zklamání. Film má prostě v této části více napětí, silnější a výraznější pojetí charakterů. Anushka Sharma je živel která umí film posunout také jinam, zábavnost, nápaditost snímku stoupá stejně jako kvalita hudebních čísel. Nakonec i jako pravidelný divák asijských seriálových melodramat jsem byl dojat a film rozhodně má svoji sílu a kvalitu, rozhodně vhodné na reprízu, kdy si budete moct vše více užít. Sharukh je jako mě herec neuvěřitelně baví, jak dovede vystřihnout dvě zcela rozdílné polohy a pořád přitom mít charisma, lehkost. ()

T2 

všechny recenze uživatele

║Rozpočet $7,217milióna║ Tržby USA $3,047,539║ Tržby Celosvetovo $26,524,680▐  Príbeh zas klasická naivita, nabitá romantikou a samozrejme sexapílom (na Indiu niekedy až nad rámec ich zaúživaných kontúr), či okrajovo aj akciou. Hudobné úseky a pesničky fajn, samozrejme zas tu máme ohromnú dĺžku filmu, však India ako ináč. /60%/ ()

Reklama

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Vidět pyrotechnika, který po zneškodnění bomby zalehne malebně na břeh řeky a zazpívá romantickou píseň, je asi možné jen v indickém filmu. Anebo možná i v jiných, ale jen v indickém filmu mi to nepřipadá zvláštní nebo komické. Film se skládá z několika časových rovin, které na přeskáčku vyprávějí příběh lásky chudého kluka a dívky z bohaté rodiny, co si spletla křesťanství s výměnným obchodem. V románu Grahama Greena učiní žena slib za záchranu milovaného muže ve vypjaté situaci. Tady dívka už od začátku smlouvá s Ježíšem kvůli každé blbosti jak na tržišti. ____ Do milostné romance dvakrát zasáhne srážka s autem, protože pyrotechnik je velmi nepozorný chodec. Pak se do toho vloží medicinské záhadnosti indických filmů, kdy lékařka chvílemi doporučuje, aby muži, který se vzpamatovává z kómatu, všichni lhali a vzápětí je podle ní nejlepším lékem, aby mu řekli pravdu. ___ Dokument, který o pyrotechnikovi natočí začínající novinářka, je tak úděsný kýč, že – kdyby se to stalo ve skutečnosti – by ho kamarádi z pyrotechnického oddílu provždy zatratili za to, jak je zesměšnil a udělal z nich měkkoty. ___ Film až legračně zdůrazňuje Khanovu atraktivitu. ___ No jo, je to všehochuť různých žánrů, masala film, ale i přes všechny chyby a nelogičnosti na mě ten koktejl fungoval, a to nejenom proto, že je to snad první indický film, ve kterém jsem viděla milostnou scénu v posteli. ()

Niktorius 

všechny recenze uživatele

Slavný režisér Yash Chopra, který se už premiéry svého nejnovějšího filmu nedožil, točil v minulosti i sociálně kritické a akční snímky, v indickém mediálním diskurzu je přesto pro svou novější sentimentálně tvorbu nejvíce znám jako "král melodramatu". A právě vztah, který divák chová k tomuto specifickému žánru, jenž už není v západním dramatickém umění příliš zastoupen (snad až mimo televizní soap-opery a taky klasickou operu divadelní), bude zřejmě nejvíce rozhodovat o tom, zda se mu JTHJ bude líbit nebo ne. Melodrama totiž není (jen) o vypjatých emocích, milostných zápletkách a vyšňořených dámách, které vzdychajíce padají do objetí statných mužů, ale často s sebou přináší také polarizovanou moralitu, diskutabilní dějové zvraty a vypravěčské postupy, které si příliš nelámou hlavu s pravděpodobností či motivovaností. Choprův film, volně vycházející z Greeneova románu Konec dobrodružství (End of the Affair), by přitom mohl sloužit jako etalon melodramatické absurdnosti. Děj je tak popostrkován dopředu pomocí řady náhod, nehod, amnézií a slibů, které někdo dal Bohu a vrcholem všeho je asi flirtovací scéna, jejíž aktéři visí na popruzích z mostu, přičemž muž zneškodňuje bombu a žena ho u toho natáčí a vypráví mu o své plánu vyspat se s muži s různými přízvuky. Ztotožnění se s postavami a prožívání jejich radostí i strastí si rozhodně žádá velice naivního diváka, nicméně Jab Tak Hai Jaan si lze naplno užít i tehdy, pokud ho celou dobu vnímáme jako poněkud úsměvný konstrukt. K tomu nám nepomáhají jen obvyklé sebereflexivní prvky indické populární kinematografie, ale také (a především) spojení povedené hudby, famózních obrazů a nakažlivě entuziastického herectví. Yashi Choprovi jde ke cti, že jeho poslední film nevypadá jako dílo vrásčitého plešatého dědečka, ale jako moderní, energií nabitý počin od sebevědomého mladíka. ()

lenuse 

všechny recenze uživatele

Jako elitnímu pyrotechnikovi to Shahrukhu Khanovi celkem seklo. Dost by mě zajímako, jak se slečna Akira na začátku filmu dostala na ten ostrůvek uprostřed jezera, aby z něj skočila do vody a začala se topit. Rozčarování z konce pak napravila krátká pocta nedávno zesnulému Yashi Choprovi umístěná do titulků. ()

Galerie (37)

Zajímavosti (3)

  • V úvodu filmu, kdy Akira (Anushka Sharma) na začátku skáče do vody, kde se poté začne topit, je záběr z dálky, kdy je vidět, že Akira stojí na skalnatém ostrůvku uprostřed moře a v okolí není žádná loď. Jak se tedy Akira na ostrov dostala? (Stupet)
  • Příběh se odehrává z velké části v Londýně. Město nad Temží tvoří i pozadí k písničkám „Ishq Shava nebo Challa“, zatímco hlavní hit „Jiya Re“ je k vidění v indických horách. [Zdroj: měsíčník Cinema 7/2018] (ČSFD)

Reklama

Reklama