Tajuplný ostrov aneb svedená a opuštěná

• Česko Tajuplný ostrov Makatea aneb Svedená a opuštěná
Dokumentární / Krátkometrážní
Česko, 2011, 28 min

Režie:

Jiří Tesař

Kamera:

Jiří Tesař

Trochu jiný pohled na souostroví Tuamotu. Jednou z vlídných a rozesmátých tváří Francouzské Polynésie je souostroví Tuamotu, na kterém žije národ Puamotu. Je to početná skupina nízkých korálových atolů s tyrkysovou lagunou, které jsou zhmotněním představ o ideálu přírodních krás planety Země. Ostrovů je celkem 78. Táhnou se v délce tisíce kilometrů vodami jižního Pacifiku na ploše 850 kilometrů čtverečních. Ale autora zaujal jeden opravdu zapomenutý. Ostrov Makatea byl námi Evropany objeven už v roce 1722. V roce 1965 byl námi Evropany opuštěn a zapomenut. Makatea dopadla jako hrdinka z románu červené knihovny – byla svedena a opuštěna. Těžba fosfátu totiž skončila. Spotřebovaný ostrov byl odložen jako opotřebovaná hračka, když děti vyrostou a odejdou z domu. Věrní mu zůstali jen místní lidé, ale těch je dnes asi šedesát. I poničená a železným šrotem zatížená Makatea je ale jejich domov a nedají na ni dopustit. A navíc říkají: „Až se jednou zvedne hladina oceánu, stačilo by o dva metry, bude naše Makatea záchranným člunem nebo přímo Archou Noemovou pro všechny sousedy z Tuamotu." (Česká televize)

Neklan006

vše zajímavé jsem se dozvěděl již zde z textu výše a fotogalerie... ale jako prvotina vcelku dobré, navíc rozhodně přidávám hvězdu za volbu místa - ta se povedla, ostrov skoro nikdo nezná a zajímavý rozhodně je. tak příště bez těch rozesmátých tahitských hudebníků a více detailů třeba o historii těžby na ostrově a bude to fajn ;-) ()