Cesta třeboňských vodáků za zlatou medailí na OH v Helsinkách (1952)... (oficiální text distributora)

vypravěč

Pěkně snímaný sportovní film s překvapivě trochu lekle vyprávěným historickým entrée, zato s výbornou hudbou Evžena Illína. Vzhledem k tomu, že se vyprávění důsledně soustředí na veslařský vzestup sportovců, tj. na „skutečnou událost“, a film měl především znázornit různé podoby oběti a souhry, nezbylo mnoho prostoru pro hlubší psychologické prokreslení postav, což mě docela mrzelo, protože drama vítězství zpravidla nespočívá ve zlepšování výsledků, ale v porážení sebe sama. ()

Pitryx odpad!

Tento film může zaujmout jen nějakého vodáka. Já jako sportovní antitalent u toho usínal. Naštěstí jsem měl hodně šití, a tak jsem to jedním okem dokoukal až do konce. Fakt nevím, čemu bych udělil plusové body. ()

• Příběh filmu byl inspirován skutečnými událostmi. Závodníky na čtyřce s kormidelníkem, kteří zvítězili v Helsinkách na XV. letních olympijských hrách v roce 1952, byli: Stanislav Lusk (1931), Karel Mejta (1928), Jan Jindra (1932), Jiří Havlis (1932) a kormidelník Miroslav Koranda. Zdroj: Český hraný film 1961-1970, NFA 2004. (ČSFD)