Olivovník (festivalový název)

• Francie

Zaytoun

Drama / Válečný / Thriller

Velká Británie / Izrael / Francie, 2012, 110 min

Film se dělí na dvě části, kde ta první a delší je spíše napínavý útěk, druhá pak má vyvolat soucit s palestinským lidem. Jde také o to ukázat světu situaci palestinských uprchlíků, která se od doby, o které film pojednává, téměř vůbec nezměnila. Pouze se v uprchlických táborech vystřídala generace. Generace, která trpí ve vyhnanství kvůli tomu, že její předci se snažili zlikvidovat několikrát stát Izrael a hodně těžce narazili. Někdo by mohl namítat, že herecké výkony nejsou perfektní a některé situace trochu oku filmového fanouška nesedí, ale já osobně jsem byl nad očekávání spokojen. Skvěle zvládnuté hodnotím hlavně exteriéry, například když kluci na začátku probíhají ulicemi zničeného Bejrútu.(9.9.2013)

Před filmem jsem se trochu obával zbytečně přepálené stopáže (zlí jazykové...) a také toho, že se údajně jedná o slabší Riklisův film. Naštěstí to pravda není, i když přítomnost S. Dorffa asi není úplně největší devizou snímku, tak příběh mi připadal v rámci možností celkem autentický a dost mě potěšily velmi dobře fungující reálie tamního světa (a doby).(12.11.2018)

Takový účelově vymyšlený příběh, kdy se potká palestinský chlapec se sestřeleným pilotem izraelské armády. Palestinec ho osvobodí, spolu prchají k izraelské hranici, navážou přátelství. Pilot chlapci pomůže dostat se k rodnému domu, který už před řadou let opustili. Příběh na mne působí vykonstruovaně, svoje protiválečné poselství bezesporu plní, ale myslím, že na točení těchto filmů už je dávno pozdě, měly být točeny před dvaceti lety. Jak i sám film naznačuje...Palestina už dávno zmizela z povrchu zemského. Nová židovská kultura smetla staré tradice a po původních obyvatelích zbyly jen trosky jejich domů. Zde mi to připomíná osud německých vesnic v Sudetech. Do Palestiny už není návratu, vše se změnilo. A to je hlavním poselstvím filmu. Riklisovy filmy Syrská nevěsta a Citronový sad mi přišly o něco zajímavější. 70%(3.1.2017)

Můj dojem z filmu: Všechno tam jakože je - nějaké to napětí, dojemný příběh, společensky závažné téma (problém palestinských uprchlíků a izraelsko-palestinská realita obecně, libanonská občanská válka...), dobré herecké výkony atd. Bohužel to ale působilo celé tak nepřirozeně naroubované, dělané hodně na efekt a "po americku". Autenticitě trochu ubralo obsazení amerického herce do role izraelského vojáka (což prostě bylo slyšet). V kontextu filmů Erana Riklise, které patří v izraelské tvorbě k mým nejoblíbenějším, jde spíš o průměrný film. Přesto nechci úplně odrazovat od jeho zhlédnutí, myslím, že konec konců silné momenty tam jsou a má tak co dát.(26.10.2013)

• - Slovo "zaytoun" je arabský výraz pre "olivy", ktoré so sebou vo filme nesie Fahed (Abdallah El Akal). (just_pie)