B. B. King

BB King: The Life of Riley

Dokumentární / Životopisný

Velká Británie, 2012, 123 min (Alternativní: 97 min)

100% toho člověka prostě musíte milovat.(20.11.2016)

Výborný dokument o BB Kingovi. Vypravěčem je Morgan Freeman a kromě samotného Kinga se před kamerou objeví i plejáda hvězd elektrické kytary - od Santany přes Claptona až po Kenny Wayne Shepherda, BB je ovlivnil všechny. A přitom z něj čiší tolik skromnosti, snad jediný kdo jej nepovažuje za krále blues, je on sám. Velká škoda, že jsem ho ani jednou neviděl hrát naživo.(11.4.2016)

V titulcích filmu uvedeno: český název B. B. King - Život Rileyho.(21.11.2016)

Film jako takový nepříliš objevný, ani objevně zpracovaný, ale hlavní roli tu hraje B.B, takže co s tím naděláte. Protože, když zahraje se parádní číslo " The Thrill Is Gone", potom je jasné, že tohle se dá poslouchat pořád. Proč? Protože the thrill is gone! Naposledy jsem ho viděl 15. července 2009 v Praze; bylo to takové důchodcovské session (ten těžší díl práce už dělal někdo jiný), jeho vtípky už postrádaly originalitu i sponánnost, ale bylo i slyšet všechno to, co má za sebou, a čím se během doby prodral. S citovaným s výše výrokem: „Každý bluesový a rockový kytarista, který neuznává jeho vliv, je buď ignorant nebo lhář", se dá samozřejmě polemizovat - nejspíš je to jen taková úlitba. Sotva je ho možno porovnávat s bluesovými osobnostmi typu Roberta Johnsona anebo Howlin' Wolfa. A to opomíjím bílé bluesmany, jejichž přínos tomuto druhu hudby byl více než významný. Přitom nemám na mysli Erica Claptona ani Johnnyho Mayalla, ale stačí jen ti tři kytaristi, zpěváci a skladatelé od Fleetwood Mac (Jeremy Spencer, Peter Green, Danny Kirwan - viz třeba https://www.youtube.com/watch?v=O8RhZDGLEXM, kde je řeč i o B.B. Kingovi).(29.3.2018)

😉(16.3.2018)

• Bono