Návštěva z vesmíru

It Came from Outer Space

Sci-Fi

USA, 1953, 81 min

Jde již o třetí snímek společně s filmy Válka světů a Invaders from Mars z roku 1953, který jsem viděl, v němž Zemi navštíví mimozemská civilizace. Tento film se od ostatních s podobnou tématikou odlišuje ve způsobu, jak se k lidem chovají a v důvodu jejich návštěvy.(10.7.2012)

Myšlienka, ktorá pred 70. rokmi nebola ešte otrepána ( buďte dobrí lebo mimozemšťania nás nakopú do riti) zabalená do chytľavého príbehu z ktorého si neskôr veľa požičala absolútna špička žánru - oveľa depresívnejšie Invasion of Body Snatchers a o veľa neskôr Abramsovo Super 8 ( a to dosť okato) 8/10 Keď nad tým rozmýšľam je dosť možné, že na prvom drafte scenára Super 8 bolo napísané It came from outer space - remake(8.12.2014)

Sice to v závěru podstatně ztrácelo šťávu, ale nakonec musím konstatovat, že jde o nadprůměrný a dobře koukatelný film. Je škoda, že tvůrci vsadili spíše na konfrontaci dvou světů, našeho a mimozemského, než na postupné budování tajemné atmosféry a hororovější nádech (a že ten potenciál tu byl! Při výměnách obyvatel za jejich dvojníky, jéje, tam bylo příležitostí), ale když jsem se s tím smířil, bylo to moc příjemné pokoukání. Zvlášť v závěru, když emzák líčí o tom, jak tisíce let jeho soukmenovci vzhlíželi ke hvězdám, chtěli dobýt vesmír... Hezká sci-fi ukázka střetu dvou odlišných, a přitom tak podobných kultur. Škoda jen, že atmosféra se vytratila.(22.3.2014)

V mnoha ohledech inspirativní sci-fi snímek poprvé zpracovává scénář Raye Bradburyho (ač přispěl jen myšlenkami) a je také režisérským debutem mistra trikového sci-fi Jacka Arnolda, jehož počin byl v době studené války osočen za levicový, nedodržuje totiž obvyklé paranoidní šablony. Přítomnost vesmířanů vnímáme a děsí nás skrze zvláštní hudební motiv, vněmž zaznívá elektronický nástroj theremin, už v té době spojován s žánrem sci-fi. Emzáci na sebe berou podobu lidí, neviditelnosti, ale i překvapivých záběrů z úhlu pohledu jednookých bytostí. Pacifistické vyznění filmu je jen omezené, mimozemšťané jsou opět děsivými predátory, kteří vědí co jsou lidské bytosti zač, přesto nemají zálusk na naší planetu, chtějí si jen opravit loď..(9.3.2014)

Typická invazívna snímka z 50tych rokov. Dnes je ťažké sa medzi nimi vyznať a doporučiť niektorú z nich, pretože čím ich viac vidíte, tým sa viac podobajú jedná druhej. Arnoldov film sa odlišuje pohľadom kamery, ktorá evokuje pohľady emzákov a doboví diváci túto atrakciu mohli vidieť v 3D! Čo by som dal za to vrátiť sa na 80 minút v čase a zo srandy sa na to pozrieť v kine. Arnold rád vo svojich scifi filozofuje a Návšteva nie je výnimkou. O niečo lepšie ako Invaders from Mars a Vojna svetov a o niečo slabšie ako Deň, keď sa zastavila zem.(10.6.2012)