Návštěva z vesmíru

It Came from Outer Space

Sci-Fi

USA, 1953, 81 min

Film který je typickým příkladem scifi snímků s padesátých let, které formu jakési ho podobenství vyjadřují obavy amerického obyvatelstva z komunistického útoku. Podobně jako třeba ve Válce světů z roku 1953. Avšak Arnoldovi "Vetřelci z Marsu" nepřicházejí se zlými úmysly. V tomto filmu se na rozdíl od většiny produkce tohoto žánru bojí vlastně jen ti, kdo se bát nechtějí. Ve filmu, je jako přetvářen obraz tedy jaké-si podobenství o studené válce: kde obraz agresivního Sovětského svazu, který v Americe za časů studené války byl zdrojem atmosféry nejistoty, tvořící proto základ vlny všemožných scifi filmů pojednávajících právě o tomto nebezpečí v podobě ohrožení zvenčí. Ve většině filmů tohoto žánru viděl jsem jich zatím tak zhruba deset (tento, Things to Come, Incredible Shrinking Man, Válku světů, Ufo útočí, klasiky klasik Invasion of the Body Snatchers, Incredible Shrinking Man, a Netvora z Černé laguny ), stejně nakonec čestní a spravedliví vítězí nad vetřelci.(11.5.2007)

Hodně zajímavé 50tkové scifi. Mimozemšťané nechtějí zabíjet ani ovládnout Zemi. Ztroskotali a pouze chtějí opravit loď a odletět pryč. Myšlenky a celé vyznění filmu je na svojí dobu dost nezvyklé. Vedle všech těch marťanů ničící světy, tak je lidstvo ten ničivý element. Slušné triky a působivá kamera z pohledu mimozemšťanu také stojí za vidění. Hodnocení OST: Mancini vykouzlil podmanivou hudbu, která se pro 50tkové scifi dost vymyká 7/10(12.3.2013)

V 50 letech vznikalo plno sci-fi a hororů. Některé se staly megaúspěšné. A na některé se lehce zapomělo, tak jako ICFOS. Tenhle film má sice slabej scénář a je docela úsměvnej. Ale zachraňujít to poměrně vydařené efekty. Naopak co film trochu sráží je přece jenom málo scén s emzákama. Ale Arnold si jako vždy skvěle poradil. Filmu dávám o něco víc protože nedávno jsem viděl o něco horší scíko This island earth, který mě neuvěřitelně zklamalo takže jsem od tohohle taky moc nečekal.(15.7.2010)

Sice to v závěru podstatně ztrácelo šťávu, ale nakonec musím konstatovat, že jde o nadprůměrný a dobře koukatelný film. Je škoda, že tvůrci vsadili spíše na konfrontaci dvou světů, našeho a mimozemského, než na postupné budování tajemné atmosféry a hororovější nádech (a že ten potenciál tu byl! Při výměnách obyvatel za jejich dvojníky, jéje, tam bylo příležitostí), ale když jsem se s tím smířil, bylo to moc příjemné pokoukání. Zvlášť v závěru, když emzák líčí o tom, jak tisíce let jeho soukmenovci vzhlíželi ke hvězdám, chtěli dobýt vesmír... Hezká sci-fi ukázka střetu dvou odlišných, a přitom tak podobných kultur. Škoda jen, že atmosféra se vytratila.(22.3.2014)

Typická invazívna snímka z 50tych rokov. Dnes je ťažké sa medzi nimi vyznať a doporučiť niektorú z nich, pretože čím ich viac vidíte, tým sa viac podobajú jedná druhej. Arnoldov film sa odlišuje pohľadom kamery, ktorá evokuje pohľady emzákov a doboví diváci túto atrakciu mohli vidieť v 3D! Čo by som dal za to vrátiť sa na 80 minút v čase a zo srandy sa na to pozrieť v kine. Arnold rád vo svojich scifi filozofuje a Návšteva nie je výnimkou. O niečo lepšie ako Invaders from Mars a Vojna svetov a o niečo slabšie ako Deň, keď sa zastavila zem.(10.6.2012)