Návštěva z vesmíru

• USA It Came from Outer Space (více)

Hrdina tohoto filmu je amatérský astronom z malého městečka, snažící se přesvědčit místní vedení, že viděl přistání kosmické lodi, a že to opravdu nebyl meteorit, co spadl. S nepokojem také pozoruje zpočátku nenápadné změny v chování lidí. Někteří lidé bez mrkání hledí přímo do slunce, jiní nereagují na změnu teploty. Mimozemšťané jsou neviditelní a jsou schopni nahradit pozemšťany dvojníky, kteří se chovají skoro stejně jako lidé, jen s malými rozdíly. (Benjamin-L)

Lima

Plakátové Info: SPEKTAKULÁRNÍ! Z PLÁTNA TĚ ZACHVÁTÍ VE SVÉM OBJETÍ! __ Spíše než jako dobré scifi to beru jako dokonalý relikt doby. Jack Arnold se tímhle perfektně strefil do éry mccarthismu, kdy americkou společností cloumal strach z plíživého komunismu, kde jeho úlohu tady suplují mimozemšťané. Zpočátku to moc nefunguje, hapruje to proporčně (výbuch s takovým kráterem by vyhladil půlku Kalifornie), ale počínaje monologem o strachu z odposlouchávání to nabere správný paranoidní atmosféru, s obavami o infiltraci mimozemskými silami a to, že zdejší ufouni jsou vlastně kladnými postavami, které chtějí jenom čas na opravu své kosmické lodi, tomu dává neobvyklý paradoxní šmak. Ten film předběhl dobu i v tom, že jako první ukazuje možnost mimozemšťanů převtělit se do těl běžných občanů (což bylo v následujících letech několikrát s úspěchem použito). Nechybí i několik pěkných trikových sekvencí (laserová pistole), ale především jsem tomuhle filmu vděčný, že po velkém úspěchu v kinech nastartoval v 50.letech Jacku Arnoldovi úspěšnou kariéru a zacementoval ho jako jednoho z vůbec nejlepších sci-fi režisérů ´Zlatého věku´. ()

Karlos80

Film který je typickým příkladem scifi snímků s padesátých let, které formu jakési ho podobenství vyjadřují obavy amerického obyvatelstva z komunistického útoku. Podobně jako třeba ve Válce světů z roku 1953. Avšak Arnoldovi "Vetřelci z Marsu" nepřicházejí se zlými úmysly. V tomto filmu se na rozdíl od většiny produkce tohoto žánru bojí vlastně jen ti, kdo se bát nechtějí. Ve filmu, je jako přetvářen obraz tedy jaké-si podobenství o studené válce: kde obraz agresivního Sovětského svazu, který v Americe za časů studené války byl zdrojem atmosféry nejistoty, tvořící proto základ vlny všemožných scifi filmů pojednávajících právě o tomto nebezpečí v podobě ohrožení zvenčí. Ve většině filmů tohoto žánru viděl jsem jich zatím tak zhruba deset (tento, Things to Come, Incredible Shrinking Man, Válku světů, Ufo útočí, klasiky klasik Invasion of the Body Snatchers, Incredible Shrinking Man, a Netvora z Černé laguny ), stejně nakonec čestní a spravedliví vítězí nad vetřelci. ()

Slasher

Buď máš starý atomic-age sci-fi tak špatný, až je to zábava a má svý kouzlo (x), nebo opačný případ jako je tady tahle p*čovina - úplně stupidní a ještě je to mega nuda. Slizský kosmický oko v bublině taky žádná výhra… ()

Aluska88

Sci-fi z 50.- 60. let mám moc ráda. It Came from Outer Space se drží výborného scénáře, kde hrdinové jednají uváženě a promyšleně a dámy jsou noblesní a pohotové. Na dobu vzniku mě překvapila nevšední kamera z pohledu návštěvníka z vesmíru. Jak originální:) Několik scén bylo velmi působivých, a lehce strašidelných. Novátorské téma, kde neproběhne žádná násilná invaze jako ve Válce světů, mimozemšťani ztroskotali náhodou na Zemi a pouze hledají suroviny na opravu své kosmické lodi. Aby se dostali mezi lidi a získali tak materiál na opravy, je zapotřebí vypadat jako oni, jinak by vypukla panika. Vzhled ufounků ani příliš neuvidíme, ale i z toho mála se mi dokázal vytvořit úsměv nartech nad tou krásnou dobou, kdy se triky dělaly rukama nohama, jen na na PC. Člověka jistě napadne srovnání s Invazí zlodějů těl. Podobnosti tu sice jsou, záměry Návštěvy z vesmíru jsou však čisté. Žádná anarchie, ani plány na obsazení Země či lidstva:) ()

zelvopyr

Vlastně ne tak špatný film o invazi mimozemšťanů trochu jinak (hlavně nikoli stupidní - ostatně, napsal to Ray Bradbury). Nadchnul úplným začátkem, otrávil prostředkem o ničem a zneklidnil ke konci. Zpětně nahlíženo, nebyl to ztracený čas a myšlenka nechyběla. ()

pepo

Myšlienka, ktorá pred 70. rokmi nebola ešte otrepána ( buďte dobrí lebo mimozemšťania nás nakopú do riti) zabalená do chytľavého príbehu z ktorého si neskôr veľa požičala absolútna špička žánru - oveľa depresívnejšie Invasion of Body Snatchers a o veľa neskôr Abramsovo Super 8 ( a to dosť okato) 8/10 Keď nad tým rozmýšľam je dosť možné, že na prvom drafte scenára Super 8 bolo napísané It came from outer space - remake ()

JohnnyD

Začína sa to skvelo. V prvých sekundách už vidíme vesmírnu loď, v šiestej minúte sa nám v plnej kráse objaví emzák. Lenže potom sa niečo stane. Film upadne do bľabotania, mimozemšťania zmiznú alebo nadobudnú body-snatcher podobu a výsledok je rutina s mizerným dejom. V týchto okamihoch potešia len občasné patetické hlášky (skvelá bodka za filmom), ešte patetickejšie herecké výkony a skvelá béčková hudba. Inak je to veľká škoda. No už za dva roky si Universal napravil povesť s brilantným This Island Earth! ()

Epistemolog

V mnoha ohledech inspirativní sci-fi snímek poprvé zpracovává scénář Raye Bradburyho (ač přispěl jen myšlenkami) a je také režisérským debutem mistra trikového sci-fi Jacka Arnolda, jehož počin byl v době studené války osočen za levicový, nedodržuje totiž obvyklé paranoidní šablony. Přítomnost vesmířanů vnímáme a děsí nás skrze zvláštní hudební motiv, vněmž zaznívá elektronický nástroj theremin, už v té době spojován s žánrem sci-fi. Emzáci na sebe berou podobu lidí, neviditelnosti, ale i překvapivých záběrů z úhlu pohledu jednookých bytostí. Pacifistické vyznění filmu je jen omezené, mimozemšťané jsou opět děsivými predátory, kteří vědí co jsou lidské bytosti zač, přesto nemají zálusk na naší planetu, chtějí si jen opravit loď.. ()

Rominator

Jde již o třetí snímek společně s filmy Válka světů a Invaders from Mars z roku 1953, který jsem viděl, v němž Zemi navštíví mimozemská civilizace. Tento film se od ostatních s podobnou tématikou odlišuje ve způsobu, jak se k lidem chovají a v důvodu jejich návštěvy. ()

Goldbeater

Velmi povedený debut Jacka Arnolda, známého hlavně pozdějšími klasickými sci-fi Tarantula a Skvělý zmenšující se muž. Už od začátku, kdy vidíme padat ohnivou kouli za zvuků velmi pamětné znělky, je vidět, že film je jako stvořený pro fanoušky sci-fi snímků padesátých let. Proč jsem ale přes to všechno dal tři hvězdy? Je to kvůli o dva roky staršímu Dni, kdy se zastavila země, který předává dané téma daleko sympatičtěji. Ale v žádném případě nechci házet špínu na tenhle dobrý snímek. Sám jsem se pěkně bavil a pouštní prostředí, ve kterém se Návštěva z vesmíru odehrává, se mi velmi zamlouvalo. Mám rád filmy z pouště. Doporučuji, nemá daleko ke čtyřem hvězdám. ()

Anderton

Typická invazívna snímka z 50tych rokov. Dnes je ťažké sa medzi nimi vyznať a doporučiť niektorú z nich, pretože čím ich viac vidíte, tým sa viac podobajú jedná druhej. Arnoldov film sa odlišuje pohľadom kamery, ktorá evokuje pohľady emzákov a doboví diváci túto atrakciu mohli vidieť v 3D! Čo by som dal za to vrátiť sa na 80 minút v čase a zo srandy sa na to pozrieť v kine. Arnold rád vo svojich scifi filozofuje a Návšteva nie je výnimkou. O niečo lepšie ako Invaders from Mars a Vojna svetov a o niečo slabšie ako Deň, keď sa zastavila zem. ()

Campbell

V 50 letech vznikalo plno sci-fi a hororů. Některé se staly megaúspěšné. A na některé se lehce zapomělo, tak jako ICFOS. Tenhle film má sice slabej scénář a je docela úsměvnej. Ale zachraňujít to poměrně vydařené efekty. Naopak co film trochu sráží je přece jenom málo scén s emzákama. Ale Arnold si jako vždy skvěle poradil. Filmu dávám o něco víc protože nedávno jsem viděl o něco horší scíko This island earth, který mě neuvěřitelně zklamalo takže jsem od tohohle taky moc nečekal. ()

Oktavianus

Sice to v závěru podstatně ztrácelo šťávu, ale nakonec musím konstatovat, že jde o nadprůměrný a dobře koukatelný film. Je škoda, že tvůrci vsadili spíše na konfrontaci dvou světů, našeho a mimozemského, než na postupné budování tajemné atmosféry a hororovější nádech (a že ten potenciál tu byl! Při výměnách obyvatel za jejich dvojníky, jéje, tam bylo příležitostí), ale když jsem se s tím smířil, bylo to moc příjemné pokoukání. Zvlášť v závěru, když emzák líčí o tom, jak tisíce let jeho soukmenovci vzhlíželi ke hvězdám, chtěli dobýt vesmír... Hezká sci-fi ukázka střetu dvou odlišných, a přitom tak podobných kultur. Škoda jen, že atmosféra se vytratila. ()

honajz

Obávám se, že z toho šlo vytřískat daleko víc. Trochu propracovanější postavy, trochu hutnější atmosféra, trochu více nejistoty, a celé to závěrečné poselství by vyznělo daleko líp. Třeba jako v tom našem Akce Bororo, tam ta atmosféra je velmi dovedně natočená a také postavám jejich role věřím. Tady běhá Barbara Rush věčně zčerstva nalíčená a namalovaná, na zahradu si bere šifón a šatičky jak do divadla, po poušti běhá v botách s podpatkem - tak to pardon, tomu se moc věřit nedá, že jde o holku z maloměsta, že? Sice to má 80 minut, ale třeba 40 minut se furt jen jezdí tam a sem a nikdo hrdinovi nevěří a nic se neděje. ()

jonyyy

Sice tu tento film byl dříve než lupiči těl, ale na rozdíl od nich, jsem ani vteřinu necítil strach nebo alespoň napětí. Příjemné padesátkové sci-fíčko, nic víc. Malé městečko, mimozemšťani, policie, hlavní hrdina, kterému nikdo nevěří. Tahle tématika mě nikdy neomrzí. 63% ()

corpsy

Úvodné sekvencie sú naozaj vydarené ( efektné stroskotanie vesmírnej lode, jej prieskum, tajomný mimozemšťan ), no zvrhne sa to v klišovitú žánrovku s predpovedateľným dejom a minimom akcie a trikov. V pôvodnom 3D to malo asi väčšiu váhu. ()

Kryton

Hodně zajímavé 50tkové scifi. Mimozemšťané nechtějí zabíjet ani ovládnout Zemi. Ztroskotali a pouze chtějí opravit loď a odletět pryč. Myšlenky a celé vyznění filmu je na svojí dobu dost nezvyklé. Vedle všech těch marťanů ničící světy, tak je lidstvo ten ničivý element. Slušné triky a působivá kamera z pohledu mimozemšťanu také stojí za vidění. Hodnocení OST: Mancini vykouzlil podmanivou hudbu, která se pro 50tkové scifi dost vymyká 7/10 ()