Krásná země

• slovenský

Krásna krajina

Komedie / Drama

Itálie, 1977, 109 min

Kdysi jako teenager bych nasázel bez váhání 4*, protože anarchismus, revolta, kritičnost a nekompromisní humor je cítit z každého záběru. Krásná země je satira na Itálii 70. let, která se zmítala v hospodářské krizi, stávkovém chaosu, politickém násilí a celkové krizi. Ani ten humor Paola Villaggia ještě nebyl tak výrazně laciný a přímočarý jako v jeho pozdějších variacích na Maléry pana účetního. Nicméně s odstupem času musím přece jen konstatovat, že už tehdy se Villaggion orientoval na "lidového diváka" a takový ten intelektuálně laděný humor, který by šel do hloubky a nutil k zamyšlení, u něj prostě absentuje. Navíc je to hrnuté jedním tempem a schází promyšlenější závěr. Některé gagy a motivy, jako je buřičská rozhlasová stanice, která permanentně vysílá do éteru pozdravy rabujícím a dává cenné rady, jak dát téhle společnosti ránu z milosti, mě nutí nechat třetí hvězdičku, i když je slabší. Celkový dojem: 50 %.(26.11.2010)

Tento film vznikl ve stejném roce jako další úspěšná komedie s Villaggiem - Maléry pana účetního. Viděl jsem Krásnou zemi někdy ve 14letech a byla to po účetním další kultovka našich "chlapských" hovorů v partě. Humor v tomto filmu na rozdíl od účetního jen nebaví, ale zamýšlí se nad nešvary doby a místa svého vzniku. Taková karikatura tehdejší Itálie a stylu života..(21.6.2011)

Tak tohle bylo po všech stránkách strašně vygradovaný. Tak naivní jako Guido je dneska snad už jen občan Český republiky, který chodí k volbám s myšlenou, že se něco změní. Z druhý strany zase ta zločinost byla ukázaná v takový míře, že zastínala i mistry oboru, politiky ČR. Nejfamoznější však zde byla role medií, která byla znázorněna rozhlasem ve kterým se říkali návody jak nejlépe udělat zápalnou láhev, kam jí ideálně mrdnout, jaký obchod je nejlepší vykrást, abych řek pravdu tahle jediná část mě přišla docela reálná, protože novinářský hon za čteností, sledovaností a poslechovostí se opravdu neštítí ničeho. Najednu stranu ulítlá bláznivá komedie ve který samozřejmě Paolo těžce tvrdí muziku, na druhou stranu jedna z možných variant budoucnosti Evropy, která doufám nenastane. Nejlepší byl stejně konec "lidi přestante se bát a pojďte ven....." .(5.8.2013)

Doby junácké v kariéře prototypu všech smolařů Paola Villaggia, kdy ještě kdy ještě nevlastnil klasického milana (operační označení pro dobře stavěný pupek). To, co vídáme ve zprávách a čteme v novinách tady dovedli autoři do absurdního extrému. Ale co je vlastně absurdní? Příběh tu táhnou zárodky postupů, které dali později vzniknout příhodám účetního Fantozziho (včetně spoluúčasti jedné z postaviček téhle série - Anny Mazzamauro alias slečny Silvaniové). Dabing je sice původní, ale Paolo je bez hlasu Standy Fišera takřka poloviční. Spíš než usilovně vtipné je ...Belpaese, Il úsměvné, kde vás občas ze zálohy přepadne nějaký ten gag. Ke konci je to už takový zmatek a stejně jak se rve hlavní postava se svou hrdostí, rval se i scénárista a celý štáb s tím, jak natáhnout stopáž na maximum. Takže za celou snahu v kontextu možná lepších Paolových komedií dávám 3 hvězdičky. [6/10](28.4.2005)

Fakt supr hustá anarchie, bezpráví se vším všudy. Až do konce filmu v podstatě nic jiného nevidíte. Upozorňuji, že časem to někoho mohlo až nudit, bylo to tak trochu přitažené za vlasy, ale co od těchto druhů filmů také chcete, že? Film jako by svým nenáročným dějem zapadal do současného stavu České republiky.:-) Jinak je snímek nabitý blaznivými situacemi (letiště, policejní stanice, vykrádačky a střílečky všeho druhu, nedobytné auto s uvězněným dědkem, držení hladovky, kolo, nebo banka) a humornými gagy, které mi tu přišly opravdu vtipné.. Jedna z těch lepších a akčnějších villaggiovek navíc s krásnou a pokaždé jinou a dokonce i s lehce hanbatou Silviou Dionisiovou..(24.3.2008)

• - Ve scéně, kdy si Guido (Paolo Villaggio) dává kávu u vily, ve které ho napadli gepardi, napadne paní domu její trenér na sebeobranu, přičemž se během rvačky střídají záběry, kdy střrídavě má a nemá nasazenou čepici. (TheDave)