poster

Pod Jezevčí skálou

 • Československo

  Pod Jazvečou skalou

Rodinný / Dobrodružný

Československo, 1978, 75 min

Režie:

Václav Gajer

Kamera:

Rudolf Milič

Hudba:

Luboš Sluka
(další profese)
 • zdeny99
  ****

  První díl příjemné oddychové trilogie pro děti i dospělé ze Šumavy. Většina filmu je o seznamování se starého bručouna Gustáva Valacha v roli opuštěného myslivce se svým neposlušným vnukem Tomášem Holým. Vrcholem celého filmu je ovšem nezapomenutelné zachraňování jezevčíka. [11519. hodnocení, 134. komentář, 65%](10.3.2019)

 • dyfur
  *

  ...tak a začala jedna skoro zbytočná trilogia....jediné plus je ,že tam hral Tomáš Holý,ale i tak to bolo pomerne nevtipné, pomalé,nudné,v rámci vymeny hercov hral slovák Gustáv Valach v českom filme-akoby nikto iný v Česku to zahrať nevedel ...všetci ostatní herci len asistovali hlavným postavám,ktoré tiež nemali čo ukázať.I ako decko som sa nudil.....(9.4.2013)

 • ostravak30
  ***

  Kdo by nechtěl mít dědu a trávit prázdniny v tak krásném prostředí? Je to taková milá klasika. Tomáš Holý byl skvělý herec a jeho filmy jsou skvělé. Jsou to rodinné klasiky, u kterých si oddychnete a na chvíli zapomenete na všední starosti. Žádné akčňárna, střílečka, psychologická dramata ani přesládlé vztahové zamotance. Jsou to filmy, které pohladí duši. Tomáš Holý se svou dětskou naivitou, se kterou se zajímá o přírodu, vždy oslní. Hajný, který pod drsnou slupkou skrývá duši milého a trpělivého dědy, jež se nakonec s Vénou sblíží a je rád, že má vnuka, kterému může předat své zkušenosti a zájem o přírodu. V době, kdy nebyl internet, tablety a v televizi nic nebylo, nemohla zůstat krásná příroda okolo opomenuta. Šťastné to dítě. A já Vénovi nejen v dětství, ale i v pubertě, záviděl. Film, který si vždycky rád pustím.(29.9.2015)

 • tomtomtoma
  ***

  Film Pod Jezevčí skálou je laskavý výrobek pro děti. I já byl v dětství okouzlen jeho radostným pohledem na svět a na přírodu. S odstupem času je nutné konstatovat, že děj je chatrný. A vše stojí pouze na příjemných obrazcích zvěře v hlubokých lesích a na mýtinách čarokrásných šumavských hor. A na optimistické atmosféře kouzelného dětského dobrodružství při prvním kontaktu s přírodou a její postupné poznávání a objevování tajemností. Díky své láskyplnosti je to ideální film pro dětské publikum. Navíc může rozvinout zájem o přírodu, což v žádném času není na škodu. Hrdinou příběhu je malý pražský chlapec Vašek Straka (dobrý Tomáš Holý) ve svém prvním seznamovacím procesu s krásami přírody. Nadšené, živelné, zalité sluncem i sněhovou závějí. Jeho bezprostřednost a nakažlivé nadšení vlévá radost ze života i jeho okolí. Moudrým laskavým mentorem po šumavských hvozdech je Vaškův dědeček a svědomitý hajný Václav Straka (sympatický Gustáv Valach), který s láskou dohlíží na přirozený a nerušený lesní chod života. Poslední výraznější postavou je přátelský lesní dělník Hromotluk (příjemný Josef Vinklář) se svou důležitou rolí v komorním dramatu vysvobození z doupěte. Z dalších rolí: Vaškova starostlivá maminka a hajného snacha Jarmila (Jana Brejchová), hajný sousedního lesa Antoš (Jan Pohan), či Strakův nadřízený fořt (Zdeněk Buchvaldek). Jde jen o vyjádření lásky k přírodě, která je přizpůsobena pohledu dětského vnímání jedinečnou atmosférou radosti ze života. A minimálně z těchto důvodů, je to ideální dětský film, tu nejvyšší oběť přinesl jenom jeden vzteklý jezevec a jeden neurotický jelen.(8.11.2016)

 • framil
  *

  Bože, to je kravina poplatná době vzniku. Ale kdysi to šlo, i když "velrybě" se to nemohlo vyrovnat.. A tak platí, že dvojka je horší než jednička a trojka je horší než dvojka. To, jak se chová ke zvířatům mělo být roztomilé, ale spíš by za to zasloužil, slušně řečeno, pár facek. No a s každým dalším uvedením je to horší a horší. Ovšem je fakt, že existují podstatně horší filmy. Prostě, malý Tomáš se vydal ze všeho, a už bohužel neměl co nabídnout. Český film ho vycucal do mrtě...(16.11.2019)

 • - Ke konci filmu Gustáv Valach (hajný Straka) zastřelí jelena. Filmový štáb dostal k tomu dokonce povolení od myslivců. Ovšem jakmile se to dozvěděl Tomáš Holý (Vašek), tak šel za režisérem Václavem Gajerem a řekl mu: „Jestli jelena odprásknete, tak vám s tím praštím.“ Jelen byl tedy střelen uspávací šipkou a po mnoho dalších let jelena místní lidé vídávali dále. (karlosss18)

 • - Scenárista písal rolu malého Vencu priamo na telo Tomášovi Holému. (Zdroj: ahaonline.cz) (Raccoon.city)

 • - Hájovna je ve skutečnosti Klostermannův dům a nachází se v Srní. (SONY_)