poster

Pod Jezevčí skálou

 • Československo

  Pod Jazvečou skalou

Rodinný / Dobrodružný

Československo, 1978, 75 min

Režie:

Václav Gajer

Kamera:

Rudolf Milič

Hudba:

Luboš Sluka
(další profese)
 • 01Zuzana10
  ***

  opat nieco prijemneho viazuceho sa na brigadu v Prahe. /po narocnom dni sme to vecer sledovali/ mily film. Ak ho budu sledovat mladsie deti, mozno uvidia ake krasne su hory kolem nas a zistia, ze existuje aj nieco zajimavejsieho ako pocitacove hry. pre mna ako trochu starsie dieta trosku roztahane :)(5.9.2008)

 • lennyd
  **

  Rodiče malého Vaška jsou velmi zaneprázdněni, a jsou nuceni Vaška "odložit" k dědovi, hajnému v lesích uprostřed Šumavy. Hajný Straka je ale starý mrzout, a jediného koho snese je jezevčík Brok, takže tímto nápadem není vůbec nadšený. Ale malý Vašek si ho svojí láskou ke zvířatům a zvídavými otázkami nakonec získá, a oba pak musí bojovat o Brokův život se zrádným jezevcem (po kterém je pojmenována celá skála)... Film má jednu velikou přednost, a to je jeho délka. Než si všimnete, že se vlastně docela nudíte, tak jsou tu závěrečné titulky. Ale ne, našla by se i další pozitiva - například dětská herecká hvězda Tomáš Holý či záběry krásné šumavské přírody. Příběh je ale velmi naivní, a oproti podobným filmům s Tomášem Holým z tohoto období nepřináší nic objevného (ba naopak)....(26.12.2008)

 • Derek
  ****

  prvy diel zo sumavskej triologie tomasa holeho. pribeh nepatri k tym najzlozitejsim a reziser gajer sa viac sustreduje na lyricno a krasy sumavskej prirody, ale holy ako maly vena ma charismu na rozdavanie a jeho chemia so starsimi hercami je neuveritelna (valach ako holeho dedo je tiez skvely). finale s "jezevcem zabijakem" ma vzdy dostane...(16.8.2014)

 • tomtomtoma
  ***

  Film Pod Jezevčí skálou je laskavý výrobek pro děti. I já byl v dětství okouzlen jeho radostným pohledem na svět a na přírodu. S odstupem času je nutné konstatovat, že děj je chatrný. A vše stojí pouze na příjemných obrazcích zvěře v hlubokých lesích a na mýtinách čarokrásných šumavských hor. A na optimistické atmosféře kouzelného dětského dobrodružství při prvním kontaktu s přírodou a její postupné poznávání a objevování tajemností. Díky své láskyplnosti je to ideální film pro dětské publikum. Navíc může rozvinout zájem o přírodu, což v žádném času není na škodu. Hrdinou příběhu je malý pražský chlapec Vašek Straka (dobrý Tomáš Holý) ve svém prvním seznamovacím procesu s krásami přírody. Nadšené, živelné, zalité sluncem i sněhovou závějí. Jeho bezprostřednost a nakažlivé nadšení vlévá radost ze života i jeho okolí. Moudrým laskavým mentorem po šumavských hvozdech je Vaškův dědeček a svědomitý hajný Václav Straka (sympatický Gustáv Valach), který s láskou dohlíží na přirozený a nerušený lesní chod života. Poslední výraznější postavou je přátelský lesní dělník Hromotluk (příjemný Josef Vinklář) se svou důležitou rolí v komorním dramatu vysvobození z doupěte. Z dalších rolí: Vaškova starostlivá maminka a hajného snacha Jarmila (Jana Brejchová), hajný sousedního lesa Antoš (Jan Pohan), či Strakův nadřízený fořt (Zdeněk Buchvaldek). Jde jen o vyjádření lásky k přírodě, která je přizpůsobena pohledu dětského vnímání jedinečnou atmosférou radosti ze života. A minimálně z těchto důvodů, je to ideální dětský film, tu nejvyšší oběť přinesl jenom jeden vzteklý jezevec a jeden neurotický jelen.(8.11.2016)

 • Lupes
  *****

  Tohle je prostě podmanivá věc. Holého a Valachův herecký koncert, silný hudební motiv, režijní vedení, minimum střihu a panoramatická kamera... Navíc i "ukryté" vztahové drama mezi postavami, ze kterých se jedna na plátně vůbec neobjeví! :) S dětmi i bez dětí se na to dá koukat i dnes, byť se ta doba nikdy nevrátí. A na místě hájovny je už určitě vyvoněná chalupa, kde už se nežije, ale machruje.(23.8.2020)

 • - Filmovanie prebiehalo v Prahe, polesí Vimperku a v Dobrej vode. (dyfur)

 • - Scenárista písal rolu malého Vencu priamo na telo Tomášovi Holému. (Zdroj: ahaonline.cz) (Raccoon.city)

 • - Režisér nechal Tomáši Holému volno v tom co má povídat, nenutil ho učit se texty. Jen musel vědět, co by tam mělo být. (cariada)