Pod Jezevčí skálou

Československo, 1978, 75 min

Václav Gajer

Rudolf Milič

Luboš Sluka

U mě je tento film klenotem české kinematografie.Herecké obsazení,pěkná příroda,ta obyčejnost... Ať mě někdo vysvětlí to, že dřív neměli techniku, nepotřebovali triky a dokázali udělat film, který neomrzí ani po tolika letech, a teď v současné době, cokoliv natočí, ať už se jedná o Babovřesky, a tak bych mohl pokračovat do nekonečna,se na to jednou kouknu, někdy to ani nevydržím ,a už si to nikdy nepustím.A Tomáše Holého je neskutečná škoda, i když se rozhodl opustit hereckou kariéru.(14.3.2015)

Já jsem vyučený v lesnické škole a pro mě je tento film pokaždé krásnou vzpomínkou na báječné časy v přírodě, plné zvěře, krásné krajiny a čerstvého vzduchu. Opět báječný herecký výkon, našeho nejlepšího děckého herce Tomáše Holýho. Tento kluk mě nikdy nezklamal ze svým hereckým výkonem a to ani v jednom z jeho filmů.(28.8.2011)

• Tiiso

Dětský film. Dětský film z konce sedmdesátých let minulého století. Pro znalého člověka místních poměrů je tímto řečeno vše. Největší a nejlepší co na tomto snímku existuje byl dětský herec Tomáš Holý. Film jako takový je podprůměrný a jako dětský snímek oslovoval nás co jsme v té době byli děti. Dnes se na něj podívám z nostalgie kvůli vlastnímu dětství, které je už bohužel dávno pryč. Rozhodně se na něj nedívám pro jeho kvality. Moc jich totiž nemá. Pochybuji, že dnešní děti film dokáže oslovit a tudíž tento snímek souboj s časem bohužel prohrál. Není divu, poněvadž kromě zmíněného Holého nemá celkem nic co nabídnout.(1.1.2010)

"Kazdy kmen ma svuj hlas" . Pre mna ako Cechoslovaka je pravou predstavitelkou detskej ceskoslovenskej kinematografie pani Vera Plivova -Simkova, ale aj tato normalizacna detska trilogia sa mi pacila. Krasna Sumava, ktora hra vo filme samostatnu ulohu + pekny pribeh o zblizovani sa dietata s dedom. Plus dobre dialogy a najma vyborna Jana Brejchova. Vaclav Gajer nemohol 8 rokov tocit film, lebo normalizacni sudruhovia mu to zatrhli kvoli filmu Katerina a jeji Deti 1970 - vratil sa az tymto dielom. Nezda sa mi ze ide o detsky film, skor taku normalizacnu oddychovku. Normalizacni sudruhovia trilogiu povolili a aj sla oficialne v kinach, lebo zobrazila taku realitu, s ktorou sudruhovia nemali problem. Mne ako decku sa to pacilo. 70 %(3.3.2015)

Jedna z mých nejoblíbenějších trilogií z dětství. Teď už mi vadí některé neduhy, které jsem jako malý neviděl, stejně jako nevidí žádné dítko. Přesto u těchto skvělých filmů (ano, jsou skvělé, nejen pro malé diváky, kteří mají krapet méně náročné požadavky na kvalitu produkce) , pokud jednou za čas otevřu program a zrovna vysílají, rád strávím sychravé sobotní/nedělní odpoledne. Krásné záběry šumavské přírody jsou stále dechberoucí jako byly v době, kdy jsem zažíval euforii z každého z Vénových příběhů. V dětství mi přinesly hodně, probudily touhu toulat se po lesích a užívat si všechnu tu krásu, kterou nám příroda nabízí...(6.1.2009)

• - Gustav Valach a Jana Brejchová si spolu zahráli již v roce 1967 ve filmu Noc nevěsty (1967). (M.B)

• - Režisér nechal Tomáši Holému volno v tom co má povídat, nenutil ho učit se texty. Jen musel vědět, co by tam mělo být. (cariada)

• - Filmovanie prebiehalo v Prahe, polesí Vimperku a v Dobrej vode. (dyfur)