Bez hranic (TV seriál)

• Německo

Crossing Lines

Bez hraníc

Akční / Krimi / Drama

Francie / Německo / USA, 2013–2015, 25 h 23 min (Minutáž: 41–47 min)

Tom Wlaschiha, Donald Sutherland, William Fichtner, Lara Rossi, Marc Lavoine, Gabriella Pession, Richard Flood, Elsa Mollien, Goran Višnjič, Elizabeth Mitchell, Stuart Martin, Naomi Battrick, Moon Dailly, Klára Issová, Kim Coates, Carrie-Anne Moss, Marc Barbé, Rossif Sutherland, Anna Stropnická, Marco Bonini, Ray Stevenson, Karel Roden, Kevin Clarke, Genevieve O'Reilly, Sophia Myles, Jane Asher, Michelle Fairley, Eddie Jemison, Florentine Lahme, Estelle Lefébure, Thomas Scharff, Steve Wall, Niamh McGrady, Jana Pallaske, Corey Johnson, Marcel Iureș, Marek Oravec, Dragomir Mrsic, Yann Sundberg, Nadine Warmuth, Marko Igonda, Chukwudi Iwuji, Jean-Philippe Ricci, Iben Dorner, Petr Meissel, Denis Braccini, Miroslav Cipra, Pavel Bezděk, Mikuláš Křen, Robert de Hoog, Ivan Shvedoff, Dominic Boeer, Jérémie Covillault, Mario Opinato, Radosław Kaim, David Bowles, Ivo Novák, Velislav Pavlov, John Lynch, Chris Vance, Iván Sánchez, Mark Aiken, Patrick Bauchau, Marcel Hensema, Alina Levshin, MyAnna Buring, Erin Richards, Oliver Stokowski, Alice Taglioni, Stefano Benassi, Richard Brake, Michael Byrne, Mathilda May, Martin Davídek, Simone Lahbib, Barnaby Metschurat, Lex Shrapnel, Alan Cappelli Goetz, Bettina Zimmermann, Erick Deshors, Iván González, Jeremy Mockridge, Florian Panzner, Alix Wilton Regan, Sebastian De Souza, Richard Katz, Claudia Michelsen, Christian Oliver, Wolfgang M. Bauer, Noortje Herlaar, Amerjit Deu, Hendrik Duryn, Holly Earl, Christian Hillborg, Matilda Anna Ingrid Lutz, Jaroslav Pížl, Ned Dennehy, Julia Dietze, John Hollingworth, Nils Jørgen Kaalstad, Astrid Whettnall, Derek de Lint, Jakub Gierszał, Nell Hudson, Bartłomiej Kasprzykowski, Pavel Dvorščík, Lucy Gaskell, Barbara Nedeljáková, Patrick Albenque, Sonia Amori, Aurélie Bargème, Luís Callejo, Jared Doreck, Sebastian Hülk, Barbora Kodetová, Krzysztof Pieczyński, Bert Tischendorf, Kryštof Hádek, Sandra Nováková, Christian Vit, Jim High, Laura Károlyi, Richard Lintern, Miroslav Šimůnek, Predrag Bjelac, Robert Cejnar, Alena Doláková, Édouard Montoute, Ivo Niederle, Luna Picoli-Truffaut, Petra Špindlerová, Jessica Boone, Daniel Caltagirone, Eduard Jenický, Ondřej Kavan, Stephan Luca, Maxime Lefrançois, Eddie Elks, Anssi Lindström, Daniel Lobé, Serge Renko, Anna Madeley, Patrik Plešinger, Daan Schuurmans, Michael Epp, Pavel Nečas, Eliška Boušková, Bruce Davison, Olivier Loustau, Jaroslav Mendel, Adéla Petřeková, Linda Svobodová, Kateřina Brožová, Radek Bruna, Irena Kristeková, Zdeněk Maryška, Claudia Vašeková, Barbora Černá, Ivan G'Vera, Peter Hosking, Patrick Ligardes, Goran Navojec, Petr Vaněk, Kateřina Winterová, Rostislav Novák st., Petra Špalková, Jochum ten Haaf, Marek Vašut, Peter Hallin, Pavel Šimčík, Fedja Stukan, David Wald, Martin Hub, Michael Hamory, Edward Longmire, Aleš Putík, Pavel Řezníček, Tomáš Novotný, Petra Lustigová, Barbora Milotová, Emma Smetana, Ladislav Beran, Velizar Binev, Petr Šimčák, Joel Kirby, Branwell Donaghey, Michaël Vander-Meiren, Brian Caspe, Tomáš Valík, David Máj, Numan Acar, Hanna Alström, Nataša Burger, Laura Christensen, Marta Dancingerová, Mar del Hoyo, Holger Handtke, Anthony Howell, Eva Josefíková, Slavko Juraga, Sandra Loncaric, Jodhi May, Valerie Niehaus, Anna Nováková, Hary Prinz, Michael Rotschopf, Anneke Kim Sarnau, Petr Semerád, Bobby Smalldridge, Sara Stewart, Jorge Suquet, Markéta Tannerová Šebesťáková, Velibor Topic, Roman Vejdovec, Alexander Wüst, Sabine Crossen, Petra Navrátilová, Dorian Lough, Daniel Rchichev, Ted Otis, Waleed Elgadi, Annette Nesvadbová, Olivia Grant, Richard Cordery, Joseph Long, Roman Kracík, Abigail Rice, Dan Bradford, Adam Fidusiewicz, Ben Bradshaw, Alexandre Willaume, Robert Russell, Vuk Čelebić, Jan Chudý, Kai Lentrodt, Freddie Watkins, Josef Vaňousek, Lenka Burianová, Anna Rust, Amy Huck, Ulric von der Esch, Bettina Kenney, Marek Matoušek, Sytske van der Ster, Jo Cameron Brown, Ronan Raftery, Kristina Maděričová - Beranová, Christian Burruano, Tim Treloar, Christian Serritiello

Seriál natáčený i v českém prostředí s některými českými herci je prostě takový průměr. Líbí se mi vyšetřovací metody, moderní přístroje a Wiliam Fichtner. V tomto seriálu jsem točil některé díly jakožto komparz a vždy při setkání s tímto hercem jsem měl dobrý pocit, že to není žádná namyšlená hvězda, ale prostě jen super člověk a herec. Co naopak Crossing Lines vytýkám, že během půlhodiny vyřeší celý zapeklitý případ, dále menší návaznost a někdy dost bláznivé výmysly příběhů (např. zápasy civilistů organizovaný kamioňáky) a hlavně je to taková pohádka. V jedné scéně sedí v "Holandsku" v kanceláři, je nahlášená vražda a další střih už jsou na místě činu ve Slovinsku či v Rakousko. Pokud nevynalezli teleport, tak to beru jako velkou chybu seriálu. Jinak seriál nenudí, ale nijak neláká. Za první sérii jasných 60% - tři hvězdy. Druhá série nebyla o moc jiná než ta první. Mimo každodílných případů se objevila jen malá návaznost s Hickmanovým nepřítelem, jeho vztahem k jiné partnerce a domněnkách o možnosti operace své ruky. No a stejně vždy se jen něco nakousne a víc než dva díly to nevydrží - to je také škoda a nedotaženost seriálu. Když jsem natáčel první epizodu jakožto komparz, všiml jsem si, jak jsou tvůrci detailní a precizní, avšak když koukám na seriál jako divák, vidím tam mnoho chyb, nedotažeností a zbytečně rychlých vysvětlení. Druhá série tedy též neokouzlila, ale byla průměrná a rád jsem na ni koukal hlavně kvůli zajímavým metodám, jak dopátral onu osobu. O třetí sérii platí totéž. Většina dílů byla nevýrazná, semtam nějaký dobrý díl. Celkově seriál není špatný, ale má dosti chyb a proto to u mě na více než 55% není. Tři hvězdičky.(6.9.2014)

Zezačátku nedůvěra, ale druhou polovinu první série a celou sérii druhou nakonec dávám skoro na jeden zátah. Ale: chápu, že seriál je primárně určený do evropských televizí (v dabingu) a ne zrovna nejbystřejším Američanům, ale jakožto jazykového profesionála mě neustále dostává, že všichni (VŠICHNI!!!) po celé Evropě (tj. Němci mezi sebou, Francouzi mezi sebou, Češi mezi sebou...) se baví anglicky, maximálně s příslušným přízvukem. HAHAHAHA!(28.6.2015)

Sakra, tak muž beze jména byl v Praze v době, kdy jsem tam bydlela, a já jsem nesledovala každý jeho krok, jak je to možné. Je nicméně dost tristní, jak naivně a papírově tahle proevropská agitka působí. Člověk si úplně dovede představit, jak tam tečou ty miliony z jednotlivých státních nadací a grantů na dílo o spolupráci policejních složek v EU, a taky jak tam velmi zoufale chybí showrunner, který by kontroloval, jestli to vůbec funguje na tom základním levelu jako uvěřitelný policejní procedurál a divácky zajímavá detektivka, než dojde na implementování vznešených myšlenek. Jako jediný případ za všechny, jak amatérsky a bohužel hloupě to celé působí, bych uvedla situaci z vyšetřování prvního případu, kdy náš tým hrdinů použije fancy ultrazvukový scanner k vytvoření holografického modelu místa činu. Básnivě sní o tom, co všechno za nenápadné detaily půjde z tohoto hologramu vysledovat, a během analýzy si všimnou, že vlastně měli "svědka" v podobě mladého policisty hlídajícího perimetr, a se kterým někteří členové štábu během toho skenování přímo na místě jednali (!) a nikdo z nich si ani nepoznamenal jeho jméno (!!) a musel jim ho říct jiný random policista, který se bez pozvání zatoulal do místnosti, a když si toho mlaďase konečně vypátrají a pozvou na výslech, tak z jeho podvědomí psychologickými technikami tahají popis místa a času, kde byli všichni fyzicky přítomni (!!!), a nakonec z jeho vyprávění použijí k dalšímu postupu informaci o mrtvém psovi, kterou už od začátku měli, protože tam do prkýnka dubovýho všichni byli, když se ta mrtvolka krucinálhimlhergot našla !!!! Bože. Například NCIS je taky jenom stupidní agitka, ale aspoň si tam vždycky detektivové zapíšou jména všech svědků a strážníků, ufff. Ale taky je pravda, že se to postupem času trochu zlepší, ale možná jsem si jenom vypěstovala Stockholmský syndrom díky rozhodnutí dokoukat to do konce. Dokonce i po výměně skoro všech hráčů ve třetí sérii jsem se na chvíli zděsila, ale potom to dokoukala skoro s radostí. P.S.: Carrie-Anne Moss je bohyně a také u postavy Evy Vittorio jsem si říkala, že to je podezřele dobře napsaná ženská postava, vzhledem k okolnostem.(15.6.2019)

Docela slušná kriminálka, která zaujme díky Fichtnerovi a Sutherlandovi. Kromě řešení případů je tady i několik vedlejších dějových linií, které se v posledních dvou dílech série dostávají do popředí. Našince potěší přítomnost českých herců (Roden, Vašut, Issová,...) a záběru z naší země. Záporák Coates, kterého znám ze SoA je perfektní. Určitě lepší než předchozí kolaborace Missing 2012. 2.série byla objednána, takže se určitě těšim. 70%(1.9.2013)

• dr.fish

Tak strašně jsem si přál, aby to fungovalo. Jenže tvůrci chtěli natočit americký seriál. S evropským přístupem k věci to má pramálo společného, i když občasné zjevení českých herců potěší. Prvních pět dílů je docela snesitelných, ale pak přijde totální propad na úroveň telenovely. Seriál nesnese srovnání ani s našimi průměrnými sériemi typu Případy 1. oddělení. Tohle prostě není to, co bych od eurokrimi čekal. Potěšila by alespoň reklama na Unii typu výlety do místních kriminálních oddělení členských zemí, trocha cestománie po Evropě, vysátí zajímavých případů místních kriminálek a jejich zpracování. Těch soudniček musí být stovky, určitě by se vybralo třicet zajímavých. Smůla. Je to zkrátka o ničem. 50%(1.11.2016)

• - Mezinárodní trestní soud, anglicky International Criminal Court, vznikl roku 2002 jako stálý soudní dvůr, který má stíhat osoby zodpovědné za zločin genocidy, zločiny proti lidskosti, válečné zločiny a potenciálně také zločiny proti míru, až budou uspokojivě definovány. Sídlo má v nizozemském Haagu, stejně jako Mezinárodní soudní dvůr. (artuš)

• - Crossing Lines je třetí světovou dramatickou řadou z dílny SPT Networks. První byl seriál The Firm, který odstartoval v roce 2012 a následovat bude Hannibal, který začne v polovině roku 2013. (Zdroj: AXN)

• - Jen za rok 2013 tvůrci utratili v České republice asi 10 milionů eur. (willy1)