Reklama

Reklama

Hugo a Josefina

  • Švédsko Hugo och Josefin (více)
Rodinný / Komedie / Drama
Švédsko, 1967, 82 min

Obsahy(1)

Drama na motivy knih od uznávané dětské autorky Marie Gripeové sleduje osudy Huga a Josephine – dvou dětí pocházejících z rozdílného zázemí, jež v lese, poblíž dívčina domova, naváží nečekané přátelství. (Zlín Film Festival)

Recenze (8)

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Nádherný poetický film ze starých časů v obklopení nádherné přírody, s jedinečnou atmosférou, podmanivým vizuálem a jednoduchým dětským příběhem. Nicméně trochu zamrzí, že švédská kinematografie neměla to štěstí na velkého hudeního skladatele typu Luboše Fišera, Zdeňka Lišky, Francoise de Roubaixe či Vladimira Cosmy, který by tento typ filmu dotáhl svým hudebním doprovodem k absolutní poetické dokonalosti. A tak zatímco části filmu dominuje dlouhé ticho a jiné části podbarvují absolutně nevýrazné tóny jakéhosi Lundquista, v nejhorším případě pak tvůrci alespoň třikrát úspěšně sáhnou po klasické hudbě. 80% ()

hygienik 

všechny recenze uživatele

Josefína je dcérou pastora a tak nám hneď zbrucha zacituje z ockových kazní, že hriešnici pôjdu do pekla, etc. Nudí sa, tak vybehne do lesa, na lúku a inde, kde sa hrá so spolužiakom Hugom. No a? Evidentne trhám partu, lebo ostatným na ČSFD sa to páčilo. Mne to príde ako nudný, prekonaný a nic neříkající film pre (ako vidno nie len) švédskych pamätníkov. ()

Reklama

Bernhardiner 

všechny recenze uživatele

Nemůžu si odpustit jednu cynickou poznámku, a sice, že pedofilové musejí mít při sledování tohoto snímku posvícení, neboť Josefiina sukýnka je proklatě krátká. Toť má osobní poznámka a teď k věci. Josefin to má těžké, její otec kněz si s ní nepovídá a nehraje, poněvadž tráví veškerý svůj čas přípravou kázání, a její matka na ní nemá náladu. Ve škole se jí spolužáci smějou, ale naštěstí si kamaráda najde - chlapce, který trávý veškerý svůj čas v přírodě. Možná to není úplně dokonalý film, ale pro děti je vynikající. Učí děti lásce k přírodě a přátelství mezi lidmi. Dokonce jsem tam postřehl i něco protiválečného. Nevím, jestli by takhle jednoduchý film bez nepotřebných příkras mohl vůbec v dnešní době vzniknout. 90% ()

fragre 

všechny recenze uživatele

Krásný dětský, ale ne dětinský film o přátelství dvou dětí, které jsou vystrčeny mimo obecný dětský kolektiv. Přesto film plný pohody, byť končí tklivě. Takové nádherné švédské léto v přírodě bych chtěl prožít. Dnes asi již není možné takový film natočit, doba zhrubla a zatmívá se. Zde však mohou děti volně pobíhat bez dozoru dospělých aniž by se kdokoliv obával o jejich bezpečnost. Také se mi moc líbila paní učitelka, že měla pochopení pro to, že jeden nemůže dojít včas do školy, když cestou tam opravdu MUSÍ sledovat pavouka či veverku. ()

MurielRezek 

všechny recenze uživatele

Křehký film o dětské osamělosti,obavách a strachu. Hugo a Josefina se tak trochu odlišují od svých vrstevníků... Film osobitou formou vypráví o odvaze a hlubokém přátelství mezi dvěma malými, teprve sedmiletými dětmi, které jsou silnými a nezávislými osobnostmi . Pohádkový dětský mikrosvět plný dobrodružství a půvab krásné přírody švédského venkova dokresluje i hudba Brahmse, Beethovena a Händela. Film s poetickou atmosférou a dojemným závěrem je snímek o víře v sebe sama a síle přátelství. Svůj filmový debut natočil švédský režisér Kjell Grede (v roce 1990 natočil svůj známější film o Raoulu Wallenbergovi "God afton, Herr Wallenberg - En Passionshistoria från verkligheten") podle podle motivu tří knih spisovatelky Marie Gripeové, která je též spoluautorkou scénáře. ()

Galerie (11)

Reklama

Reklama