Jsem ve vesmíru

Režie:

Dana Ranga

Scénář:

Dana Ranga

Vesmírné lety se znovu stávají předmětem čirého údivu ve střihovém dokumentu skládajícím k sobě záznamy mezinárodních kosmických výprav z posledních třiceti let. Sledujeme momentky z každodenního života kosmonautů, spontánní vtípky ve stavu beztíže i obrazy samotných kosmických lodí obsluhovaných lidmi ve skafandrech. Záznamy jsou prokládané krátkými citáty, v nichž zaměstnanci vesmírných programů vyjadřují svůj vztah k životu mimo zemský povrch. (MFDF Ji.hlava)

ORIN

Pobyt ve vesmíru jako terapie, jako reflexe a přehodnocení svého já, jako restart celého organismu, respektive jeho zformátování, kdy veškeré dosud zažité návyky přehrají nové, mnohem skromnější. Absolutní klid, který vše v kosmu obklopuje, tuhle změnu jen umocňuje. Asi tak nějak chápu pocity, které kosmonauti na výpravách zažívají... Jsem ve vesmíru mi poskytl hluboký meditativní zážitek, kdy jsem většinu doby pociťoval silné spirituální pnutí (nebo spíše chvění). Zároveň jde o to úplně nejlepší, co Doc Alliance Films v rámci přehlídky Dokumentární vesmírná odyssea nabídly. ()