Pan účetní jde do důchodu

• Itálie

Fantozzi va in pensione

Pán účtovník ide do dôchodku

Komedie

Itálie, 1988, 102 min

Z celej série o Fantozzim mám chuť napísať komentár práve k tomuto filmu, pretože práve v ňom tvorcovia bravúrne zdôraznili to, čo chceli jasne artikulovať už na samom začiatku - že tu totiž nejde len o crazy komédiu (s takzvaným lacným humorom, pri ktorom sa však váľame od smiechu, takže zrejme až tak celkom lacný asi nebude), ale o crazy komédiu so silným sociálno-kritickým a spoločensko-satirickým zameraním, takže nečudo, že nám častokrát pri úsmeve zamrzne sánka s pocitom, že sa dívame na nevydarenú komédiu. V ktorej komédii si nejaký pán účtovník popletie opicu s vlastnou opič... vlastne dcéruškou a o niečo neskôr celkom vážne zdelí manželke, že si ju veľmi váži? A v ktorej nejaký účtovník šialene slintá v pornokine a zároveň je ochotný pracovať za podmienok, že si sám bude platiť za možnosť zdarma pracovať? A v ktorej...? Toto nie je debilná komédia o idiotovi s trápnym humorom. To je skvelá komédia, ktorú si veľmi vážim.(22.12.2005)

Italské komedie mají v mém filmovém srdci své místo a patřičnou váhu, ovšem co se Villaggia týče by to byla váha až moc a to srdce by mi mohlo spadnout až do slipů. I když gagy v některých částech filmu jsou slabé a ohrané, tak ty ostatní tenhle mínus zcela smazávají. Možná že by film stál takzvaně „za prd“ nebýt dokonalého dabingu Stanislava „Vinetou“ Fišera v jehož pojetí se i v českých krajích obyčejné pořekadlo „ty vole“ stává dokonalým monologem. No a ještě typický úvod před každou částí filmu. Dost specifický druh humoru co neosloví každého a film jako takový nedělá nijak vyjímečným na mě ovšem zabírá.(13.5.2004)

• Pitryx

Klasika, ale už kapánek obehraná. Přesto jsem se, až na některé scény, velmi dobře bavil. Dobré to bylo, ale už toho bylo dost.** a půl. 20130827nest.+++++v podstatě souhlas+++++ Tady už to po polovině nějak ztrácí humor. Není se co divit, pět filmů je pět filmů, to se musí někde odrazit. Přesto se ještě dá zasmát. 20170721(28.8.2013)

• Colonist

Tento film má poměrně vysoké hodnocení (aktuálně 57%, což je pro něj skutečně dost). Někdy si říkám, proč vlastně na Fantozziho sérii koukám, když se mi z ní stejně doopravdy líbí jen legendární "Maléry pana účetního 1" a nově objevené "Nesnáze pana účetního", které jsou sice horší než Maléry, ale dá se u nich dobře pobavit. Ostatní díly mi stačí vidět jednou a už je nikdy nemusím vidět. Buď je to poměrně nuda nebo je humor nevtipný a vulgární (poslední díly). A to je právě případ tohoto dílu. Celé mi to přišlo vulgární. Trapné vtipy doplňují vulgarismy (asi to má být vtipné?). Herci se jen trapně pitvoří. Dobře, dobrá místa se tam najdou, ale moc jich není. Dvě velmi slabé hvězdičky. Nemůžu říct, že by to byl úplně nejhorší účetní, ale někde hodně dole to je.(24.2.2008)

Skvěle napsaný, skvěle zahraný, a navíc skvostná charakteristika doby, dvou běžných osob, které vévodí pozoruhodný tvůrčí duch Paolo Villaggio. Tenhle film řadím mezi jeho nejvydařenější, navíc není jen sociálně-kritickou komedií, ale i trochu hořkým filmem o problémech stáří, odchodu osob, co celý život pracovali v jednom podniku, do penze, s níž si většina osob, takhle žijících nevěděla hlavně dříve (kdy byla povinná práce, ledacos se dělalo přes člověka, nebyly roboty, atd.) - rady. V dnešní době, kdy dost lidí neví co je to pracovat, a 8,5 milionu občanů CR žije jen ze sociálních dávek, tak těžko asi řadu scén chápe. Proto asi zde nižší hodnocení, ale není náhoda, že prakticky každý rok i tenhle film patří mezi ty komediální filmy, o které se perou i české televize, jen aby je mohly vysílat.(29.8.2015)