Těžká víčka

(festivalový název)
  • Rakousko Schwere Augen
Krátkometrážní
Rakousko, 2011, 10 min

Zmnožení záběrů a jejich drobné časové posuny proměňují pohyb postav v urbánní krajině. Optické efekty a neklidná zvuková stopa vytváří expresivní jazyk, který vypráví drama odehrávající se výhradně v textuře obrazů. Výrazná postava nejmladší generace rakouského avantgardního filmu navazuje na tradici mistrovských found footage děl z devadesátých let, ale vytváří svojí estetiku v digitálních manipulacích s původně analogovým materiálem. (MFDF Ji.hlava)

Eodeon

vlny světla rozechvívají "vypůjčené" filmové záběry a sekvence a emoci rozrušení sugestivně dotváří také hudba. ve všem tom zrnění a chvění křivek připomínajících magnetické siločáry se po chvíli sledování rýsují kontury tváří, které se později projevují znatelněji. muž a žena prožívají lovestory i konflikt. proti všem očekávání, efekty jako jsou mnohonásobně dělené plátno, časové fázování téhož záběru v několika do sebe vložených obrazech a zrnění, docilují i na ploše pouhých deseti minut výrazných citových hnutí, ba intenzívnějších, než které známe z vyprávění melodramatických příběhů v konvenční kinematografii. figurace, jakou zde komponuje režisér Siegfried Fruhauf, nemá obdoby v ničem, co jsem kdy doposud viděl, slyšel nebo cítil. ()