Padá vláda, něco si přej

(studentský film)

Aktivizační dokumentární sonda je bilancí výboje protivládních hnutí a skupin na jaře 2012. Stop vládě, ProAlt, Skutečná demokracie, Holešovská výzva, Nadace proti korupci. V rozhovorech s iniciátory a aktéry demonstrací a obnažování jejich názorů a občanských postojů vyvstává základní nemožnost dialogu a neexistující, utopické vize jako retardér společného postupu a široce prosaditelného úspěchu. Poéma angažovanosti na pozadí soumraku panoptika Nečasovy vlády. (MFDF Ji.hlava)

HenryS.

Už podruhé mě Apoleny film seznámil s něčím novým, lépe řečeno s někým novým, takže kvůli tomu trošku nadhodnocuju.. Nebyl to pro mě sice takový šok jako kancléřův film (ne Hitlerův, ale jsi blízko), ale portrétovaná trojice a jejich východiska zde byly načrtnuty pěkně. Na druhé straně "observační styl", nebo "minimální zásahy režie do projevů postav" považuji za jednoznačné plus - postavy se většinou zdiskreditují samy, není řeba je k tomu nutit, nebo násilně konfrontovat, tlumočit jejich názory v jiných kontextech - takové režisérské zásahy většinou nefungují - trochu problémy s tím má určitě pan Martin Dušek, ale jeho poslední tvorba ukazuje, že se od brněnských Vikingů aspoň trochu umírnil. ()

Radko

Koncepcia filmu, predstavujúca zbierku čudáckych seba-stredných rebelov, pôsobí naozaj akoby v prospech zachovania toho čo tu je (súhlas s užívateľom A77). Prispieva k tomu premúdrený žurnalista, komentujúci situáciu. Jeho zdanlivý nadhľad je obhajobou systému, kde treba čosi upraviť. Apely protestujúcich sa ale tiež zaseknú pri všeobecnostiach typu: "Odvolať!", "Spravodlivosť", "Morálne hodnoty", "Koniec korupcie" či "Priama demokracia". Ide o prázdne heslá, omieľané politickými stranami (čiže podrž-taškami bánk a vykrádačmi štátnych investícií) vyše dve desaťročia. Priama demokracia predvedená protagonistami vyznieva tragikomicky. Vo výsledku je to až príliš urozprávané. Predstavené osobnosti (vrátane nudného novinára, ktorý sa nič nehovoriacimi perlami ducha môže pokojne priradiť k protestujúcim) nemajú totiž v sebe na ponúkanie toľko aby to zmysluplne vyplnilo takmer hodinu. A poznámka na záver: Myslel som si, nič horšie než jalovú rozháranosť organizátorov protestov Gorila a ich naivnú snahu riešiť systém v dokumente „Od Fica do Fica“ neuvidím. Mýlil som sa – oproti tejto zbierke zúfalcov pôsobili slovenskí rebeli ako osvietenskí encyklopedisti. ()