Ritin nejnovější příběh

(festivalový název)
  • Rusko Posledňaja skazka Rity (více)

Táňa Imortelka (Renata Litvinova) je smrtka. Provází k smrti nemocnou Ritu (Olga Kuzina) a připravuje jí příjemný odchod. Rita žije už nějakou dobu v nemocnici, navštěvuje ji jen její zamilovaný přítel Kolja (Nikolaj Chomeriki). V nemocnici pracuje rovněž Ritina přítelkyně Naďa (Taťjana Drubič), která se jako doktorka brzy dozví pravdu o Ritině stavu a spolu se smrtkou Táňou se Ritu k odchodu pokoušejí připravit a postarat se o důležité věci s ním spojené. (garmon)

garmon

V kontextu je název správněji opravdu Poslední příběh Rity. Je to dramaturgicky těžce nedotažená kašírka se světlými momenty. Litvinova coby herečka manýristicky exhibuje, ostatní jí sekundují, Drubič brečí, jako to dělala vždy. Vizuál zajímavý, občas zajímavé songy. Bohužel je celek nicotný a děsně pomalý. Kašírky jsou jak z Harryho Pottera anebo Resnaisova Mélo, jsou zajímavě prokládané jak kdyby dokumentární filmařinou. Poučení z Muratovy. Sama Litvinova hraje trochu jak Magdalena Montezunma - ta spojitost je okatá a vlastně zajímavá. Litvinova ale coby scénáristka neumí vést příběh, její nepříběh přešlapuje na místě poměrně exkluzivně načaté zápletky stylem "je tu smrt, dívka tedy umře, uděláme jí pohřeb". Připomínalo mi to výtvory Davida Jařaba - Hlava, ruce srdce byly podobně k nepřečkání, a přitom základní zápletka působila na papíře jako jedna z nejzajímavějších popřevratových v českém filmu. Totéž Caraxova Anette, plastové nic, které oproti Ritinu nejnovějšímu příběhu trpí i svou přefinancovaností. Pokud Litvinova jako auteur někdy někam poroste, bude potřebovat mít o čem hovořit. ()