poster

Zelená poušť

 • Slovensko

  Zelená púšť

 • anglický

  Green Desert

Dokumentární

Slovensko, 2012, 60 min

Režie:

Michal Gálik

Kamera:

Michal Gálik

Hrají:

Zdeněk Suchý

Komentáře uživatelů k filmu (27)

 • whack
  *****

  Borneo a Sumatra sú dva z najviac biologicky rozmanitých oblastí na svete a napriek tomu majú najdlhší zoznam ohrozených druhov, vrátane mierumilovného orangutana. Odhaduje sa, že 6 až 12 týchto orangutanov je zabitých každý deň kvôli palmovému oleju. Tieto jemné stvorenia sú buď zabité v procese odlesňovania, keď sa zatúlajú do plantáží palmového oleja hľadajúc jedlo, alebo pri nelegálnom obchode so zvieratami potom, čo sú zajatí a držaní v extrémne zlých podmienkach. Ročne sa vyrába zhruba 50 miliónov ton palmového oleja, pričom takmer všetok palmový olej je nenahraditeľným zdrojom, čím nahrádza 12 mil hektárov hustého, biologicky rozmanitého dažďového pralesa. To je ekvivalent každoročné odlesneného územia o veľkosti Severnej Kórey iba kvôli účelu palmového oleja! Keby nebolo takýchto dokumentov, ľudia by o ničom ani nevedeli.(16.8.2014)

 • klerik
  ****

  Po technickej i režisérskej stránke "obyčajný" dokument. Ale má dostatočne zaujímavú tému a úderné dávkovanie informácií. Snaha o zakomponovanie miestnych obyvateľov mi prišla trochu silená, ale inak veľmi výstižné pomenovanie problému, ktorý nie je len na Borneu a netýka sa len oleja. Zelené stromy nezanemenajú automaticky, že je všetko v poriadku...(13.3.2013)

 • heyda
  *****

  :-((( Světu vládne lobbing zkurvených korporací a dementní politici bez špetky morálky. Proti tomu se blbě bojuje... Mimochodem asi napíšu do Bohemia Chips do Choustníku, aby přestali tu sračku dávat do mých oblíbených brambůrek.(26.5.2014)

 • Dzeyna
  ****

  Zajímavě natočeno, ale lidi jsou ignoranti, takže se stejně nic nezmění.(2.11.2016)

 • Terva
  ****

  Dobrý a koukatemný Slovenský dokument o vlivu průmyslu na naší přírodu (Tedy pokud se dá o ostrově Borneo říci "naše příroda".(3.4.2013)

 • Marek1991
  *****

  Uvedomte si, že tento film vznikal s obmedzenými finančnými prostriedkami s použitím amatérskej videotechniky a bez predchádzajúcich skúseností s natáčaním. Hnacou silou bolo nadšenie, nie je pre komerciu, je určený pre tých, ktorých zaujíma ochrana prírody. Čo ste tu chceli retrospektívy alebo nebodaj nejaké tarantinovské miešanie žánrov? Podľa mňa veľmi kvalitný dokument, ktorý poukazuje na problém, ukazuje ho z rôznych pohľadov a dáva aj riešenia, ktoré môžme robiť my, lebo tie spoločnosti to robia kvôli peniazom, ktoré im my za to dávame. Takýto svet sme si stvorili a je to z našej strany veľmi nezodpovedné, veľmi ho chválim, treba ho vidieť, zamyslieť sa, konať a najmä by som ho odporučil ľuďom.(31.3.2013)

 • schizmo
  ****

  Pokud někomu příjde téma palmového oleje zbytečně lobbystické nebo trendy, měl by se podívat na tenhle dokument. Palmové plantáže nejenže pomalu přetvářejí původní biotopy na jednostrannou poušť, ale především berou domov nespočetným druhů organismů. Až budete příště stát u regálu s potravinami a budete chtít mávnout nad závažností situace, vzpomeňte si na pláč orangutaních mimin, které v tomhle filmu taky mimo jiné taky uvidíte...(2.2.2017)

 • kaposlav
  ****

  V prvom rade musím napísať, že obsah je zaujmavý, ale spracovanie pokrivkáva. Pokladám si otázku, že do kedy to naša planéta vydrží a k čomu budu tolké peniaze ludom, čo zarábajú na ničeni planéty, keď ju úplne zničia. Najhoršie je, že tento druh osvety je neúčinný. Možno dnes sa divák dokumentu v obchode zamyslí pri nakupovaní, že či neobsahuje palmový olej, ale o pár dní a nehovoriac po pár týždnoch si ani nespomenie na tento problém. Udelil by som 3*, ale vzhladom k obsahu (nie filmová kvalita a spracovania) dám 4*.(13.1.2013)

 • zette
  ***

  I pres nizky rozpocet se povedlo natocit solidni dokument s "vyssim poslanim", ktere mam pocit, stejne k nicemu nepovede a nadale bude pokracovat plundrovani pralesu za vidinou zisku. Alespon nekomu muze tento film otevrit oci, avsak na tema palmovy olej uz toho bylo natoceno a napsano spousta. Jelikoz hodnoceni tohoto pocinu je hodne nadhodnocene, znamkuji jen prumerne.(8.4.2017)

 • Wiikii
  *****

  Peníze vládnou světu, to není nic nového. A tento dokument se zabývá problémem, který vzniká a stále se rozšiřuje na Borneu. Ostrově, který ještě v 50´byl téměř celý porostlí jedním z nejstarších pralesů na světě. Ale teď se zde provádí těžba uhlí či odlesňování a ilegální zabírání půdy pro vznik palmových plantáží, které ničí nejen flóru, ale i faunu. .. Je až neuvěřitelné, co všechno si dovolí nadnárodní společnost pro zisk. Vykořisťování, krádež půdy, ignorace při únicích chemie do užitkové vody, vypalování pralesů spojené s vymíráním druhů či vraždění zvířat, které se třeba jen zatoulají na plantáže. .. A proč tamní vláda nic nedělá? To a mnohem více se můžete dozvědět když zhlédnete tento dokument. .... HODNOCENÍ: 90% (5*)(26.3.2016)

 • sir-dave
  *****

  Dokument zajímavý hlavně svým obsahem bojující proti Palmovému oleji. Netušil jsem jaký vliv na prostředí má palmový olej cpaný všude možně. Bohužel to asi nijak průlomové účinky mít nebude pokud se tohle téma nebude cpát do novin a pořadů a korporace si budou stále podplácet a přehrabávat koryta na úkor matičce zemi.(1.11.2014)

 • Ekkan
  ****

  Skvělý dokument, škoda jen, že se tvůrce konkrétně nezabývá korporacemi, které tyhle problémy způsobují.(9.7.2015)

 • Lucas87
  *****

  Opravdu silný dokument o destruktivní výrobě palmového oleje, který je dnes snad v každém výrobku. Navíc přeprava přes půlku světa zanechá uhlíkovou stopu, spíš dluh. Nebýt EU tak nevíme, že ten rostlinný olej v cukrovince je z palmy. Jako spotřebitelé máme možnost tomu zamezit jen musíme bojkotovat takové výrobky. Již před lety běžela anti-reklama na výrobky Nestlé v souvislosti se zabíjením orangutanu. Dokument mě šokoval jen tím přístupem palmových společností k místním lidem, zbytek mě moc nepřekvapil a několik článků a videí jsem na toto téma už viděl. Takže sdílejte mezi přáteli a šiřte osvětu na toto téma. Je to jen na nás!(20.10.2015)

 • feral
  *****

  Statickosť filmu podmienená pomalším tempom absolútne neprekáža, pokiaľ hľadáme v dokumentárnom filme poznatky a nie umelecký zážitok. Nezaujímalo ma prevedenie ale obsah, ktorý naozaj nesklamal. Problematikou palmového oleja som bola čiastočne oboznámená tlačovou formou, ale tento filmársky počin ma nasmeroval k markantnému zníženiu spotreby suroviny, ktorej pestovanie a následné spracovanie devastuje a ničí biodiverzitu pralesov, intoxikuje rieky, vykorisťuje ľudí a v neposlednom rade cielene usmrcuje orangutány – len v skratke. Dokument z kategórie MUST SEE.(17.9.2013)

 • shushee
  ***

  Silné téma, překvapivě dobré zpracování.(2.1.2014)

 • Matli
  ****

  Na bezsponzorský dokument je to hodně dobrý, ale hlavně to téma.......mazec. Palmový olej je asi ve všem, takže už budu jíst jen jablka a mrkve, jen abych zachránil ty roztomilý nosatý opičky :-D :-))) Ale něco to do sebe má, kdyby to viděli všichni lidi na světě, tak by se asi něco změnilo, ale to je u všeho co ničí naši planetu. 80%(16.1.2015)

 • koniklecka
  *****

  Sakra práce, mám takový pocit bezmoci, když tohle vidím! Film jako takový poskytuje vysvětlení, co a proč se děje. Je natočen bez zbytečného přibarvování a s malým rozpočtem a je dobře, že existuje. Je potřeba, aby tento film vidělo mnohem více lidí než 340 (počet hodnocení zde na ČSFD).(16.12.2015)

 • Martin_cz
  ****

  Jako jo. Ale na všechno se přece dá něco najít. I na fair-trade jsem slyšel špínu. Stejně jako továrny na Nike, kde pracují malé děti nakonec byly dobrým nápadem, protože po jejich zrušení rodiny musely prodat dívky do nevěstinců. Prostě, přijde mi, že je nakonec jedno, které zlo se zvolí, v dnešním konzumním světě se prostě vybrat nedá.(11.1.2014)

 • nikynnka
  *****

  Velké díky za tento dokument! Obdivuji, že i s minimálními prostředky se povedlo natočit něco tak kvalitního a srdcervoucího (mám snad jen připomínku ke zbytečně táhlému úvodu).. Je otřesné sledovat, co vše je nenávratně pryč kvůli penězům, děsivé, jak je ničen celý pralesní ekosystém a zdejší vládu to nechává chladnou. Snad tedy tento dokument přispěje k malé osvětě.(30.8.2013)

 • Matthew013
  *****

  OTEVŘME OČI! Palmový olej zabíjí naši planetu(13.12.2016)

<< předchozí 1 2
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace