Matrix AB (E12) (epizoda)

Dokumentární

Česko, 2015

Vít Klusák

Maďarský velvyslanec: "Nejdůležitější postavou u nás je Orbán, ten rozhoduje o všem." AB: "No jo, ale když já se s ním setkám, tak mi ti naši stupidní novináři budou říkat, jak není dostatečně demokratický." MV: "Nebojte, my už najdeme cestu." Jak jednoduše ukázat pravou autoritativní tvář AB? Není nutno pokládat mu nepříjemné otázky nebo ho s něčím konfrontovat, stačí jenom natáčet jeho každodenní pracovní život. V jednoduchosti je krása! I když z toho nakonec jde pěknej strach...(20.11.2015)

Podobně jako u Klusákova předchozího dokumentu Dělníci bulváru se i zde zmůžu jen na obdivné wow - velký respekt k statečnosti, s níž tento tvůrce těm několika málo vnímavým divákům jeho dokumentů ukazuje, že je to ještě horší, než jsme si mysleli. Nejpikantnější na tom ovšem je, že v reálu ty filmy nemají absolutní šanci něco změnit - a to prostě proto, že se k lidem, kteří by je nejvíc potřebovali vidět, nikdy nedostanou (a pokud ano, stejně se od nich odrazí jako hrách od stěny - stačí si zde přečíst pár prvních komentářů a už narazíte na někoho, kdo si myslí, že to Klusák natočil na něčí objednávku - bylo jen otázkou času, než s tímto názorem někdo vyrukuje, aby vítězoslavně celý dokument "smetl ze stolu"). Marná sláva, kdo má oči, ten vidí, a každý přemýšlivý člověk, který se zajímá o svět kolem nás a razí si cestu ke kvalitním informacím, se zde vlastně asi nedozví nic extra nového nebo převratného. Hlavní přínos tohoto dokumentu spíše vidím v tom, že připomíná některé věci, které by každý volič s krátkou pamětí měl tendenci snadno zapomenout (Babišova problematická minulost, finančně nákladná a dokonale zvládnutá kampaň - bílé košile, slogan "Prostě to uděláme"..., neschopnost vytvořit politický program, skupování médií i lidí) a že se tvůrcům povedlo zobrazit trhliny v Babišově pečlivě budované sebeprezentaci, které o něm vypovídají víc, než by mu asi bylo milé. Pokud vám sama skutečnost, že se v rukou jednoho politika koncentruje taková moc, nepřijde jako skandální a alarmující, tak se prostě nemáme dál o čem bavit, protože už si vás nejspíš taky koupil (ať už koblihou, nebo svými proklamacemi, že se z něj stal politik kvůli "zkorumpované pravici" a že on sám "nekrade" a že chce "řídit stát jako firmu"). A v tom je to strašné vyznění celého filmu - podobně jako se Novotný v Dělnících bulváru nepokrytě chechtal do kamery, že čtenáři bulváru jsou idioti, protože dobře věděl, že ten dokument stejně nikdy neuvidí, a pokud náhodou ano, nedojde jim, že se to týká i jich, stejně tak i Babiš může být zcela klidný, protože tenhle dokument jeho impérium neohrozí ani co by se za nehet vešlo - oká, tak si pár pseudointelektuálů na ČT2 pustilo tu tendenční sračku zaprodance Klusáka a sem tam napíšou pár hejtů, ale už zítra se vesele jede dál, preference ANO dál porostou, vepříci Stropnický, Kleslová, Komárek a spol. si budou dál vesele chrochtat ve svých korýtkách, a Andrej si nás jednou koupí všechny i s ČSFD, na to se spolehněte. ANO, bude líp.(20.11.2015)

Pamatujete si na poslední scénu z Nekonečného příběhu 2? Bastian má jedno přání a směrem k mocné Xaidě si místo návratu domů přeje, "aby měla srdce." Někdy v totální asocialitě, absenci nesobeckých hodnot a sebevědomí a zároveň ubrečenosti se skrývá klíč k Andreji Babišovi. Ono se to dalo tak trochu čekat, ale zklamaly mě ostatní postavy. Příkladem za vše budiž ta reportérka z Novy (Michaela něco), která svým naprosto trapným podbízením se dokázala odhalit vlastní malost v několika málo sekundách. Škoda, že se více neřešila Babišova motivace ke koupi médií a personální obsazenost českého mediálního mainstreamu, vytváření obrazu politiků a vztahy mezi politiky a novináři. Protože slova objektivita a nestrannost by nevyzněla zrovna optimálně. A to na obě strany.(23.11.2015)

ČLOVĚK SE MOŽNÁ POPRVÉ DOZVÍDÁ O TOM, JAK SE BABIŠ (NE)UMÍ CHOVAT K LIDEM. A to ne podle toho, co kdo o něm říká, ale co říká on a jak se během různých situací chová. Je pravda, že tam ale měli být i rozhovory s lidmi, které by mohli na některé podněty reagovat, bránit se nebo mít jenom jinou zkušenost. POKUD TO ALE BUDU BRÁT JAKO DOKUMENTÁRNÍ MEDAILONEK O ANDREJI BABIŠOVI, TAK JE TO ZAJÍMAVÉ POKOUKÁNÍČKO.(28.12.2017)

Kdo má alespoň špetku rozumu, tak si o Andreji Babišovi udělal obrázek sám již dávno. To, jak se populisticky dokázal vetřít do obliby velké části národa a přitom jim postupně odkrajovat z talíře, je počin hodný uznání. Klusákův dokument je pouze lehkým odvarem toho, čeho mohl být. Ale i tak je co říct, že Andrej něco podobného dopustil. Zajímavých je pak pouze posledních 5 minut, kde se Andrej Babiš opravdu ukáže. Populistický demagog, kterého jsme nechali zajít příliš daleko.(11.10.2017)