Dělníci bulváru (S02E01) (epizoda)

• angličtina

Tabloid Workers

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2014, 56 min

Vít Klusák

Jakub Halousek
  • verbal

Jaký otec, taková mrdka aneb selátko neodkvičelo daleko od chléva. Papá, bulvární rádobybavič slaboduchých smíšků, egoista a nebetyčně trapný kokot, synátor, bulvární rádobyinformátor slaboduchých čtenářů, kokainista a prvotřídní huhňavý debil. Jo, degeny se holt nezapřou a kdo má jiný názor, ať mi vylíže Primu s Novou. Myslím však, že co se týká tohoto škváru, jste všichni kapku vedle. Pavča totiž ve své redakci, obklopen kohortou šeredných, hloupých a obdivně kvokajících pipek, vymyslel na svůj ubohý kvokcient překvapivě ďábelský plán! Zdánlivě negativní píár je pro tupou hyenu taky propagace, Klusák tedy poslušně naklusal a náš mrchožrout si jen veřejně a sebestředně načechral peří na milníku s nápisem Tijuana, přičemž do veřejnoprávní televize vyzvracel své patonázory, o nichž je neochvějně přesvědčen, že jsou kůl. Tvrdí mu to přeci denně celý hřad. Vsadím se, že teď leží vepřově rozvalen doma na sedačce a slastně si sahá pod své nechutné panděro, protože udělal z ČT bulvární médium. Tomu bezradně přihlíží evidentně nešťastně vdaná paní Novotná mladší, u níž je s podivem, že to hloupé bezskrupulózní prase ještě v noci nezadusila polštářem a nezkásla Super.cz za práva na exkluzivní fotografie. Ale co. I celebrity bulvár milují a tento dokument to jasně dokazuje. Nechat se totiž dobrovolně fotit vymaštěnou, rádobyexcentrickou pičou a Pavlovou pravou rukou, která už dávno měla místo na Plese v opeře létat nad kukaččím hnízdem, za tím bude něco víc, než jen absence zdravého, selského pudu sebezáchovy.(13.5.2014)

Tak po dělnících fotbalu, tu máme dělníky bulváru... Vít Klusák položil v dokumentu Pavlu Novotnému otázku: ,,Co to je za metu, vyhovět lidem?'' Chápu ho proč se takto ptal a chápu i morální rozměr té otázky. Novotný mu prakticky odpověděl, že za prachy bude v rámci zákona dělat cokoliv i kdyby to byla žumpa. On to sám tak necítí. Cítí se králem, který pohybuje poddanými na šachovnici showbyznysu... Základním problémem není Novotný a jemu podobní. On je jen supem, který se svým teamem krouží jako v přírodě zdravotní policie a poráží nemocné a staré kusy, nebo kusy které se nechají... Problém je v tom, že lid (lůza jak s oblibou říká Novotný) si to přeje. Lid to chce a lid je za to ochoten platit nemalé sumy. Novotný to ví a z toho pramení pocit jeho síly a moci. Lid je ve většině stále ta stejná krutá lůza, která se tak ráda v houfech tlačila a rvala o místa na náměstích při popravách a mučení odsouzených... Bohužel pro ty dychtivé se popravy z měst a kopců přesunuly za vrata věznic a nakonec se staly neveřejnými zcela. Ale hlad po krvi tu zůstal. Ta samá lůza i dnes se třese na to jak to u toho či tamtoho vypadá doma a pokud tam něco nefunguje, tím lépe, tím je to zajímavější, když už tam koukám... Přeci to je tak vzrušující. Ty celebrity mají prachy, hrají si na hogo fogo a pak je někdo vyfotí či natočí jak brečí, zvrací, krvácí, jak jsou jen také lidmi. Novotný se jen jako surfař veze na stále silné vlně poptávky a pokud mu lid (zákazníci kupující a sledující bulvár) dovoluje aby si on svět boháčů a příběhů o nich vlastně tvořil sám, tak jen využívá příležitosti. Zaplňuje určité místo, které by stejně bylo zaplněno někým jiným. Nehájím ho, jen chápu, že člověk bez páteře se takové práce může pro profit chopit. Jsem si jist, že jej to deformuje a jsem si jist, že on sám nemusí být hloupý člověk (což se ovšem nedá říci o jeho spolupracovnicích). Jen si nejsem jist zda z toho vlaku bude jednou umět vyskočit a zda jej i přes jeho silácké řeči někdy v noci nepálí svědomí... A tady jsme u toho morálního rozměru. Ačkoliv mne asi dlouho bude děsit záběr na hovějícícho si Novotného ve spoďárech doma na gauči s nohama do V, musím ocenit jeho odvahu, že do tohohle dokumentu šel. Bojím se však, že nám nechtěl z blízka ukázat ten bizarní svět serebrit ke kterému má přesto přeze všechno jistý odstup, ale že to bylo svým způsobem vytahování jak se v něm on hýbatel všeho dění pohybuje a jak s ním manipuluje. A tím se stal u tohoto dokumentu jako součást celé té šaškárny skutečnou třešničkou na dortu... Lepšího průvodce si pan Klusák nemohl vybrat. 3 hvězdičky na fotce přejetého sebevraha. * * *(17.4.2014)

• novoten

Ani po zaražené hodince není jasné, kam Vít Klusák mířil, ale jedno se mu povedlo. Na počkání mě vytočit. Sledovat bandu sebestředných extráků není žádný med a hlavní zásluhu na tom má dělník číslo jedna. Sebevědomý ignorant, který právě spolkl půlku světa a mluví tempem, které značí, že zapomněl přestat s kokainem. A vypráví na sto a jeden způsob stále to samé - tedy že jen dává lidem přesně to, co chtějí. Beru, na tom asi něco je, čísla nelžou. Ale jak se začne chvástat, že nepouští dál nic než pravdu, otevírá se pomyslná kudla v kapse pořádně doširoka. Jakmile pak dostanou slovo i vedlejší dělnice v čele se slečnou Olgou "Neumím říct větu normálním hlasem" Štiplovou a dají najevo, že bulvární novinář je na tom s vynaloženou dřinou a rizikem málem tak těžce jako válečný reportér, je hotovo. Tady zkrátka odpovědi nejsou. Samozřejmě kromě toho, že to Pavlík dělá pro peníze, kvůli čemuž se málo vídá s malou. Ale takových lidí je na světě nepřeberné množství. Jejich prací je ale něco lepšího než tohle svinstvo.(6.5.2014)

• F.man

Jakože asi bulvární dokument u bulváru. Klusák, i když se tváří jako totální alternativec a haf haf whistleblower upozurňující na omezené české párkařství, dělá filmečky nakonec právě pro ty popaře, proti kterým se tak aktivně vymezuje. Jasně, u suprmárketu to byla prdel. Koukat jak babička letí pro telku za pětikilo je prostě guilty pleasure jako kráva i dnes. Ale zírat hodinu na obhajujícícho se a zároveň exhibujícího Novotného, to už pane režisére zase takový úlet není. Kdyby ho tam nechtěla vykouřit ta bloncka, asi tomu dám ještě o hvězdu méně. Takhle jakože super, udělali jste si krásný promo kuci, extra.cz pozbíralo lajky a odkazy, z Novotného se stal hrdina a Klusák snad příště šáhne konečně po něčem hlubším. Nejsvobodnější médium v zemi! (31.7.2014)

Neni dulezity kdo je celebrita, ale kdo je krasnej. Spousta zivotnich mouder (vecirek, hrbitov, pout a ples v opere maji neco spolecneho a mohou byt krasne. btw Olga je fenomenálně jebnutá) a ukazka, co s clovekem dlouhodobe udela alkohol zdarma. Klusákova montážní vata a konstantní snaha říkat manipulaci dokument začíná být úsměvná.(17.4.2014)

• - Ke scéně s Kateřinou Kristelovou se na sociální síti Facebook vyjádřil i Pavel Novotný. Řekl doslova, že si Kristelová zaslouží respekt za to, že dala svolení k odvysílání. (Olík)

• - Díky reakci svého okolí se rozhodla Kateřina Kristelová na sociální síti Facebook komentovat scénu s Pavlem Novotným. Zkráceně se vyjádřila v tom smyslu, že o kameře samozřejmě dobře věděla, k odvysílání svých záběrů dala svolení a že šlo jenom o hru, která jí živí, ale není ji možné brát vážně. (Olík)