Český Alláh (S04E01) (epizoda)

 • anglický

  Czech Allah

  (festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2016, 1 h 22 min

Režie:

Zuzana Piussi

Scénář:

Zuzana Piussi

Kamera:

Zuzana Piussi

Hudba:

Vít Janeček

Hrají:

Miloš Zeman (a.z.)

Producenti:

Petr Kubica

Střih:

Vít Janeček
(další profese)
 • Radek99
  ****

  Opravdu oceňuji, že se autorka pokouší podat názorově vyvážený pohled a překládá divákovi náhled na obě části toho ideového obludária - na jedné straně buranští a elementární dohody neschopní konvičkovci a na druhé fanatičtí lidskoprávní aktivisté...respektive aktivistky... Koncept prostřihů do obou dvou stran funguje skvěle. Extremistický populismus a extrémní naivita. Fanatismus a demagogie obou... Do toho mladý Syřan, který nenávidí evropské hodnoty a evropský životní styl, muslimská konference o tom, že ženy (odděleně sedící, samozřejmě v druhém sledu za muži, zahalené od hlavy až k patě) mají stejná, ba větší práva než muži... Obludná ,,profesionální politička" Jana Volfová angažující se ve své kariéře už v šesté politické straně názorně dokazující, proč s ní nikdo nikde nemůže vydržet...a jak bizarní je její politická i lidská stránka...na jejíž lep tak ,,nesnesitelně snadno" sedli v politice se teprve rozkoukávající exoti Konvička a spol...a proti nim životem frustrovaná ,,mamina" Eva Zahradníčková odcházející od rodiny ,,pomáhat" uprchlíkům a přející si ,,revoluci", jelikož ona sama není šťastná...až svoje ,,štěstí" nachází...což vrcholí až mediálním skandálem či možná záměrnou mediální manipulací... Plus madame Pospíchalová telefonující, že hrozí převoz uprchlíků ,,na Slovensko! Hrůza!"...což říká do kamery, za níž stojí Slovenka... Zuzana Piussi má čich na to vybrat si ty správné exoty...(15.11.2016)

 • Autogram
  ****

  Akoby v jednej malej Českej republike existovali dva svety. Svet dobrovoľníkov a svet odporcov imigrácie, a medzi nimi prebiehal neustály súboj názorov. Pritom tu nemáme ani len slabý odvar toho, čo je v Nemecku, Rakúsku alebo Švédsku. Dokument zobrazuje jedných aj druhých bez prikrášľovania, najväčšiu silu mala jednoznačne výpoveď mladého Sýrčana na posteli. Ten za dve minúty stihol povedať všetko, s čím oni prichádzajú do Európy, a neznie to pre nás ružovo. Dokonca aj slniečkári pochopili, že islámske náboženstvo to nemyslí so ženami dobre. Z nášho pohľadu. Z toho ich je všetko v poriadku, aj z pohľadu v Česku dlhodobo udomácneneho moslima z Kaukazu.(11.11.2016)

 • ghatos
  ***

  Silnější v jednotlivých fragmentech. Vznik a zánik v české politice Bloku proti islámu. Nejde o nějaký ucelenější pohled. Spíše podle postaviček v tomto hnutí si uděláte svůj vlastní obrázek (démon Volfová). Druhá linie je naopak o protipólu antiislamistů. Je tam třeba takový medializovaný pár nebo klasická sluníčkářka. Tam je to zajímavější z psychologického hlediska. 64%.(5.11.2017)

 • Tosim
  ****

  70%. Pomáhání je mému srdci bližší, než bezbřehé strašení vším a ze všeho, proto se zdráhám nazvat aktivisty fanatiky, ale je škoda, že režisérka zvolila "jen" metodu pozorovací, škoda, zajímal mě víc proces odmilování Češky a muslima. Každý si ale může udělat svůj obrázek sám, pro mě je například naprosto nepochopitelné, vystavět, jako Konvičkovci, veškerou svou aktivitu (je jedno, zda společenskou, kulturní, či politickou) pouze a pouze na strachu. Ale - zase to ale, je zajímavé sledovat, do jakých tristních hodnot hodnot se naše společnost za těch pár let dostala. Zrovna dnes pár fašounů přepadlo v pražské tramvaji černocha. Proč asi?(9.11.2017)

 • gudaulin
  ***

  Zábavnost snímku neupírám, obsah má pro mě dokonce pikantní příchuť. Znal jsem totiž paní Volfovou z dob, kdy šéfovala sociálně demokratickým ženám, používala jiný slovník a zaštiťovala se jinými hodnotami. Pohled zblízka naznačuje i ledascos nelichotivého o neschopnosti komunikace a soudržnosti na radikálně pravicovém křídle politické scény. To je ovšem jen vedlejší a nejspíš nechtěný efekt. Zuzana Piussi by možná mohla být pochválena za to, jak dokázala přimět obě zpovídané skupiny ke sdílnosti, ale ruku na srdce, moc se snažit nemusela. Rády se totiž pochlubily svým ideovým arzenálem. Filmu chybí měřítka a jakýkoli hlubší analytický pohled na problematiku. Ano, aktivisté jsou v nejednom případě naivními idealisty, jejich vliv a počet je ale nepatrný; naproti tomu názory druhé skupiny se staly v ČR mainstreamem s dalekosáhlým vlivem na politickou scénu a reálná rozhodnutí a fungování státní správy. V zemi, která má nepatrnou, maximálně 20tisícovou muslimskou menšinu, co žije rozptýleně, je nadprůměrně vzdělaná a velmi slušně integrovaná, v zemi, která má dlouhodobě konzervativní, velmi opatrnou azylovou politiku a tábory pro běžence zejí prázdnotou, je zajímavé spíš to, jak neuvěřitelně rychle se vybičovala hysterie a jak ovlivnila společenské klima i sdělovací prostředky. Dokument na tohle téma by byl nepoměrně užitečnější, protože čím víc se budeme honit za fantomy, tím méně energie nám bude zbývat na řešení reálných problémů. Celkový dojem: 55 %.(28.9.2017)