Český žurnál - Série 4 (2016) (série)

Výchova k válce (S04E02)

(epizoda)
  • angličtina Teaching War (festivalový název) (více)

Jsme připraveni na případný válečný konflikt? Co vědí dnešní mladí lidé o zbraních? Uměli by se v případě ohrožení postavit na obranu své vlasti? Konflikt na Ukrajině, uprchlická krize a častější teroristické útoky začaly nejenom v české společnosti budit otázku, jak se chovat v případě ozbrojeného konfliktu. Na jaře minulého roku Českou republikou projíždí americký armádní konvoj. Znovu si pokládáme otázku, jestli bychom šli tentokrát bojovat, s kým, proti komu, a především za jaké hodnoty? Film Adély Komrzýové, studentky třetího ročníku katedry dokumentární tvorby FAMU, zkoumá, jak se stát, skupiny lidí i jednotlivci, s různými ideovými záměry připravují na potenciální ozbrojený konflikt. Režisérka se především zaměřuje na děti, kterým je ve formě branné výchovy předkládána pragmatická podoba nového světa dospělých. Kde je hranice mezi přípravou na válku a jejím podněcováním? (Česká televize)

xxmartinxx

Až příliš mnoho lidí se v týhle zemi až příliš mnoho nudí, tak se radši chystají na válku. Upřímně řečeno mě to nějak extrémně nepohoršuje - kdyby to nedělali, dělali by jiný pitomosti a nutili svejm dětem jiná nesmysly. Jinak je ale tenhle díl Českého žurnálu (z těch, co jsem viděl) asi nejplnohodnotnějším dokumentárním filmem, který toho řekne nejvíc a nejsrozumitelněji. 3 a 1/2 ()

JitkaCardova

Adéla Komrzý poutá moji pozornost výjimečným talentem vyhmatávat neuralgická a tabuizovaná témata naší společnosti a předkládat syrově observované ke konfrontaci, k tázání a k následnému posuzování, aniž by sama sklouzávala k vlastní interpretaci či hodnocení, zároveň ale aniž by dávala ruce pryč od vědomí etické stránky věci a komukoli usnadňovala práci v popasování se se všemi aspekty fenoménu, na nějž nám zaměřila pozornost, a těmi morálními zvlášť. Její přístup je poctivý i provokativní najednou, a to je něco, co se sejde málokdy. Jí se to daří především proto, že provokace, stejně jako vyvolávání pocitů trapnosti, neadekvátnosti či absurdity, tu není prvoplánovým záměrem, ale přirozeným efektem, který nastává ve chvíli, kdy nám někdo cíleně a zručně podstrčí k reflexi jevy či jejich aspekty v naší společnosti záměrně nereflektované. Adéla Komrzý pro to má nebývalý cit a umí s ním pracovat. Bravo! *~ ()

Radko

Ani kontroverzné, ani mrazivé, skôr nudné. O tom,že obchodu so zbraňami sa darí vieme. Zbrane a ich podporné systémy sa z územia bývalého Česko-Slovenska vyvážajú až príliš často, pritom oficiálne do centier vojenských konfliktov (Afganistan a podobne). Zároveň je jasné, že v pozadí biznisu stoja magnáti spolu so špičkami politickej moci. Títo všetci majú eminentný biznis záujem na military propagande akýmkoľvek spôsobom, najlepšie od útleho detstva. Či už cez oficiálny vládny vzdelávací program alebo polooficiálnym fungovaním mimovládnych polovojenských oddielov, tváriacich sa ako pomoc Česku ako takému. Na Slovensku úlohu paramilitárnych oddielov prevzala mimovládna organizácia "Slovenskí branci" (poznávacie znaky: nacionalizmus, obrana vlasti v prípade núdze, pomoc, obdiv k Putinovi, odpor voči NATO, EÚ a liberalizmu). Zbraňovým oligarchom je to jedno, hlavne nech sa šíri vojnová propaganda a zmierlivé báchorky o zbraniach, ktoré sami osebe predsa nikomu neubližujú. Pravdy trpké, forma dokumentu strašná. Nudná, výpovedne pomerne vlažná a trochen demagogicky spájajúca amatérskych primitívnych vojnových nadšencov s vládnym školským programom. ()

mchnk

Skutečně masakr. Na malém českém písečku si tu banda samozvaných zachránců státu, národa, nebo nevím čeho všeho, hrají na válku. Někteří, jako například od pohledu falešné holohlavé prasátko, které žije ve světě, kde se prostě VŠICHNI dívají v televizi na střílečky a válečné filmy, kde KAŽDÝ chce být voják a jehož postoj k této záležitosti dodělal slovy - No, ti rodiče na to nemají absolutně právo...může se jim to nelíbit, ale to tak asi všechno - mají dokonce v rukou i děti na prvním stupni ZŠ, jež jsou vystaveni nekompromisnímu náporu něčeho, co je jim prezentováno tak neobjektivním a manipulativním způsobem, že jsem měl co dělat, abych se u přednášky o tom, co je vlastně zbuaň, skutečně nepoblil. Odporné a hnusné...co, dobrotivá přírodo, po těch dětech vlastně chcete? Jedná se o základní školy v Ústí nad Labem, nebo např. v Plzni. Všichni ti maskovaní hrdinové tu mluví o jakési obraně, ale pouze žena v domácnosti, připravující se na evakuaci, to dokázala shrnout velmi trefně. Co vlastně chtějí bránit? Supermarkety, obchodní centra, tisíce továren na všemožné autodíly, zahraniční banky? Nebo se chtějí postavit vlně imigrantů, které znají jen z televize? Je to jedno, tito lidé chtějí prostě válčit, je jim jedno s kým, za co, nebo proti komu, jednoduše proti nepříteli. Ovšem při pohledu na tyto směšné postavičky se opravdu obávám toho, kdo všechno je pro ně nepřítel. Paradoxně, jedinou světlem osvícenou postavou tu byla Smrt, jež přišla poděkovat před veletrh a výstavu vraždící, tedy, pardon, obrané techniky, za usnadnění své práce. Dokument je opravdu výborně zpracován a sestříhán. Režisérka nabízí divákovi investigativní přístup i prostor pro vlastní úvahy, srovnání a snad i uvědomění si, že touha po válce je v lidstvu odpradávna. Je naší součástí, ať to maskujeme za jakousi spravedlnost, zadostiučinění, nebo dokonce lidské právo. Konkrétně v ČR je, dle mého, problém v tom, že poslední generace, jež byla schopna postavit se skutečnému nepříteli, nacistům, se rodila na začátku minulého století. Po roce ´48 byla česká armáda 40 let nemocná stalinismem a co se nestihl bolševik, dodělal demokrat. Česká armáda v roce 2016? Víme svoje. Ano, jsou tu i úspěšné zahraniční mise, výcvik a profesionalita i tak je možno o české armádě mluvit. Nicméně jde o kontrolovanou armádu, plně profesionální, což je v dnešním světě plném atomových zbraní základ veškeré obrany. Absolutní profesionalizace, spolupráce států na upevnění obrany formou mírové diplomacie, ne podněcování k hysterii a připravování se na třetí světovou válku tím, že budu nutit dvanáctileté hochy čistit si kanady a řádně mýt ruce, nebo plamenně prohlašovat, že po vypuknutí války už nikoho nepřibíráme, stejně jako fašisti ve třicátých letech v Evropě, že...zamaskovaní super bojovníci. Byl to skutečně zoufalý pohled, nicméně v porovnání se zámořskou prezentací míru, což už bylo vyloženě čisté vymývání mozků a totální demagogie, prezentována nevinnými dětmi či ruskou národní válečnou zakořeněností, jsou ti naši snaživci naštěstí ještě legrační. () (méně) (více)

Bachy

S ohledem na to, jak vysoké funkce v dokumentu vystupují (ministr obrany, kandidát na prezidenta republiky, šéfové POKOSu, ale i spousta dalších) mě fakt baví ten argument kritiky "vždyť je to tendenční, dala tam jen idioty". Každej si tady dělá, co chce...a já mám vopravdovou radost, že Adéla Komrzý udělala tenhle kousek k žurnálu. Kdyby si to někdy přečetla, tak, že vole dík! Hlavně, že třeba finančně gramotnej nejme skoro nikdo a základy společenských věd voukrouháme, jak můžeme. A až se dočtete ke komentáři KRYSIOPICE, tak ne...tam fakt stačí říct jenom takhle "ne". ()

hous.enka

Opravdu si nemyslím, že hraní akčních her a střílení z pušky na pouti ponouká dětem vizi, aby narukovaly do armády. Výchova k válce mohla být zajímavá, ale sklouzla k lacinému zesměšňování armády a prezentaci extrémisticky laděných pánů, kteří usínají s pistolí v nočním stolku. Motiv branné výchovy mě ale zaujal a stálo by za to se k němu po pár letech vrátit. ()

Karlas

Jako ukázka panoptika doktora Chocholouška, určitě vzácná psychologická práce. Krásná paní režisérka postavila svůj hrádek na duševní studii zmatených dětí, výběru armádních buranů a psychicky vyšinutých jedinců. Sama pak, bez skutečné znalosti problematiky obrany a přehledu v oblasti mezinárodní bezpečnosti, spíše jen neobjektivně předjímá, zesměšňuje a provokuje. ()

nirvanafan

Branná výchova je přesně to, co tu potřebujeme. Ne, že bych nepodporovala, aby mezi encyklopedickými znalostmi škola občas nepřišla i s tím, co se v životě opravdu hodí vědět/umět, ale takových užitečnějších okruhů informací by se našlo daleko více. Proč radši děti neučíme troše finanční gramotnosti - jak hospodařit v domácnosti, co si ke mně zaměstnavatel může a nemůže dovolit, co se stane, když si vezmu úvěr. A pokud to vypadá jako moc velká nuda pro dospívající chlapce a děvčata, pořád tu zůstává široká škála působnosti o tom, jak zabránit otěhotnění, jak moc je v sexuálním vztahu důležitý oboustranný souhlas, co se stane s mým tělem, když si na záchodě šňupnu speed atd. atd. Zkrátka a dobře se domnívám, že se ve svém životě zcela obejdu bez informace o tom, jak účinně zastřelit jiného člověka. A nářky postaršího pána nad tím, že dnešní mládež neumí poslouchat a dělá si, co chce? Tak to je snad to nejlepší, co se nám mohlo stát. Pokud svojí činností neomezuji práva jiného člověka, pak opravdu nevím, proč bych měla srazit paty, zasalutovat a zahlásit "ano, pane". Nehledě na to, že česká armáda sama o sobě by nás v současné době opravdu neuchránila... ()

Cheeter odpad!

Dno žumpy české dokumentaristiky. Nemá to hlavu a patu. Velmi zvláštní dokument, ukazuje různé para jednotky, ale samotnému POKOSu se moc nevěnuje. Celý dokument různě přeskakuje z jedné situace do druhé a pro člověka je pak těžké udělat si jakýkoliv obraz o čemkoliv. Prostě ztráta času. ()

KRYSIOPICE odpad!

Tragicky nezvládnutý dokument. Těžko uvěřit, že ta slečna studuje FAMU. Neboť mnohé amatérské dokumenty na YOUTUBE mají vyšší kvalitu. Ale pro upadající ČT je tohle asi dost dobré. Holt někdo talent má a jiný ne. Neskutečně chaotické, ale předně je to velice tendenčně podané. Schválně jsou tam vyzobané největší perly blbečku, kteří promluvli na kameru, ale názor někoho inteligentního tam chybí. Proč, protože se to někomu nehodil do sluníčkové vize světa, kde se teroristi porážejí objímáním a pozitivním myšlením. Co tim vlastně chtěli říct? Že když děcka budou mít branou výchovu, že se z nich stanou žoldáci? A neublíží jim spíš násilí, které uvidí ve filmech jako je Očista? Nevypěstují v nich špatný přístup ke zbraním stupidní seriály jako je Kobra 11? To si važně myslí, že střílení ze vzduchovky pod dozorem instrukrora jim způsobí nějaké trauma na celý život? Co nám říká informace, že Češi vyvezli zbraně do světa za 2 mld. ? Kolik z toho jsou pistole pro USA a Kolik z toho činí zbraně pro slovenskou policii? Znamená to, že vyzbrojujeme teroristy? Ne. Zajímá někoho v českém Amnesty international, že jeden z největších výrobců zbraní na světě belgický FN Herstal prodal do Saudske arabie zbraně za 1,17 mld. euro? Ne, protože nemají odvahu kritizovat nic, co se stane na západ od nás. Co by chtěli, aby přišli o praci lidé, co dělají ve zbrojovce v Brodě? ()

Autogram

Moje hodnotenie nevyplýva z toho, že by som si z dokumentu odniesol nejaký názor na vojnu a zbrane. Dokonca mi film spochybnil aj to, čo som si doteraz myslel. Netuším, koľko materiálu mali tvorovia k dispozícii, ale dokázali do jednej hodiny vybrať toľko skvelých scén, záberov, akcií, názorov a rôznorodých ľudí, že vzniklo úžasné panoptikum. Naviac som sa od najpovolanejšieho dozvedel presnú definíciu zbrane: Zbraň je prostriedok, ktorý urobí našu obranu alebo útok účinnejším. Od detí sa ani veľmi neodobočí, a už sme pri tom starom dobrom orwellovskom, ako spievajú malé dievčatká pre Trumpa: Kto chce mier, chystá vojnu. Skvelí boli aj chlapci, ktorí boli určite vo vytržení po simulovanych bojoch z druhej svetovej, a vyznali sa z toho, ako majú radi zabíjanie a ako by si užili tretiu svetovú. Reportérka ich ľahko dostala, kam chcela a mohli isť alebo musel zasiahnuť otec a chlapca zahriaknuť. Na záver prišiel tiež úžasný výjav zo zbrojárskeho veľtrhu, Česi lámu rekordy vo vývoze zbraní a Slováci im k tomu zatancujú odzemok s valaškou. –––– Jsme šťastný. Nejsme na to sami. Až na nás ty svině ruský zaútočí. –––– Dobrý hasič umí dobře uhasit oheň a stejně tak dobrý voják umí dobře zastřelit protivníka. ()

KM Phoenix

Díl obsahuje spoustu zajímavých pasáží, ale jako dokument totálně selhává. Hází do jednoho pytle kdeco a je jedno jestli jde o oficiální iniciativu či různé zájmové spolky - ať už jde o ministerstvo, brannou mládež, pohraniční stráž, IDET či různé kluby vojenské historie. A když už nějaké kluby vojenské historie tak hlavně ty co se zabývají německem v Druhé světové válce a pokud možno tak SS. Zároveň v dokumentu mluví kdekdo, ale nejen že se nedozvíte o koho jde, vlastně ani nevíte za koho mluví či jestli je to oficiální či jen nějaké plácnutí bez podkladů. Výsledkem je chaos, který je obzvlášť v tomto případě nešťastný, jelikož vytváří těžce zaujatý pohled bez toho aby divák měl dostatek informací. Proč například schází byť i jen zmínka o různých iniciativách Československé obce legionářské (ať už na školách všeho druhu nebo třeba hojně navštěvovaný Legiovlak). Nejasnost je znát i na dalších aspektech díla, je to o výchově mládeže nebo o tažení proti zbrojařskému průmyslu - na jedné straně tu máme návštěvy škol a na druhé IDET a informace o množství peněz za vyvezené zbraně z ČR. Škoda lépe zvládnuté téma a zpracování mohlo přinést podstatnou debatu k tématu se kterým si vláda ani veřejnost stále neví moc rady. ()

gonga odpad!

Kdokoliv , kdo o problematice jen něco málo ví, musí této slátanině dát odpad jako vyšitý, naivní snílci ovšem budou spokojeni a mnohde i "spravedlivě" rozhořčeni ()

agassi68

V sucasnosti kontroverzny dokument, no až budúcnosť ukáže, či oprávnene. Pokiaľ dôjde k nejakému konfliktu, budú títo ľudia možno hrdinami a možno sa poserú od strachu a riešiť to budú tí, čo sú teraz ticho za pecou a pri lámaní chleba ukážu bojový charakter. Vyzbrojovanie rozličných indivíduí nikdy neprinieslo nič dobré. A koľko inteligentov v tom filme vystúpilo??.. ()

Hannibal1913

No do prdele vlastně ani nevim jak to hodnotit. Účinkující jsou velmi velmi slaboduší, dokument je zpracovanej příšerně zmateně a zdlouhavě - čím víc rozhovorů s podivínama, tím líp? No a ta osoba s kosou? Co to zase kurva bylo za personu? ()