Bratři Okamurovi (S06E01) (epizoda)

The Okamura Brothers

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2019, 1 h 24 min

Filip Remunda

Jakub Halousek

Tomio Okamura (a.z.)

Komentáře uživatelů k epizodě (22)

Zajímavý pohled na fenomén Okamura. Pro mne je překvapením, že Pitomio má dva normální, slušné a demokraticky smýšlející bratry a ona rodinná dichotomie je tu dobře postižena...Remu da tak (nejen naši) rozdělenou společnost výstižně ilustruje na příkladu rozdělené rodiny Okamurových...(28.11.2019)

Pohled ne pouze na rozdělenou společnost, ale bohužel i rozpadající rodinné vztahy důsledkem momentální společenské frustrace. Tři braTŘI, tři rozdílné politicko-sociální názory, pohledy na svět a budoucnost. Jeden si z dětství odnesl pokoru od tatínka a zastává křesťanské hodnoty. Ten druhý si odnáší zase komplexy kvůli šikany a bojuje proti všem, kteří nejí vepřové maso a tudíž nejsou vlastenci. Tím posledním je hodný gay a skromný architekt. Dokument není nijak skvěle natočen, ale něco si z něj odnesete. Hlavně fakt, že pokud vám není lhostejná budoucnost naši země, musíte jít k volbám a ať se to může zdát sebeotravnější, věnovat hlavně několik hodin zkoumáním jednotlivých politických programů. Hodně lidem chybí informace, kritické myšlení a kvůli tomu hlasují pro stranu, která reálně zastává úplně jiné myšlenky.(3.12.2019)

Bratři Okamurovi patří patrně k nejsilnějším diváckým zážitkům letošního roku. Filip Remunda vytvořil vynikající dokument, který jistě nenechá nikoho chladným. Tentokrát se nekoná žádná mystifikace, humor jde stranou a zůstává zcela vážný a seriózní náhled do rodiny třech bratrů, kterou silně poznamenalo jak obtížné dětství hlavních aktérů, tak jejich rozdílné politické názory. Zatímco Hayato a Osamu jsou vesměs lidé se vzácným darem k dialogu a respektu k druhým, u Tomia bohužel převládá opak a je to velmi smutné. Občas se říká, že čas mnohé smaže, ale obávám se, že v tomto případě se tak nestane a mezi Hayatem a Osamuem na jedné straně a Tomiem na druhé straně bude nadále prohlubován příkop, zvláště po smrti jejich otce. Remunda nijak netlačí na pilu, snaží se dávat prostor všem bratrům, byť nakonec v případě Tomia musel nakonec sáhnout do mediálních archivů, protože Tomio účinkování v dokumentu striktně odmítl. Pasáže věnované Tomiovi jsou proto silně ubíjející, protože znovu sledovat zcela šílená facebooková videa a mediální výstupy jeho spolupracovníků (tajemník SPD Jaroslav Staník) je něco, co vám určitě neudělá dobře. O to více potěší trpěliví a komunikativní Hayato s Osamuem, zvláště ve společných scénách. Ve svém vyznění jde nakonec přesto o smutný dokument o současné rozdělené společnosti. 10/10(25.11.2019)

Xenofob, rasista a profesionální šiřitel poplašných zpráv Tomio, nadšený lidovec a otec pěti dětí Hayato a homosexuální architekt Osama, který se zajímá o veřejný prostor a menšiny. Tato přímočará demonstrace rozdílnosti však vůbec nemusí být tak extrémní, jak se zdá, tyto bratry totiž kromě krve spojuje mnohé. Cílevědomost, společenská angažovanost, tvrdohlavost, ale také schopnost získat si obrovskou důvěru lidí. Filip Remunda prostřednictvím rodiny Okamurovy taktně proniká do duší české společnosti, zejména voličů prostředního Tomia, jež jsou v běžném životě Remundovým divákům nejvzdálenější. Oceňuji, že Remunda svůj charakteristický humor ani náznakem nepřevrací ve výsměch voličům SPD, k čemuž by v této situaci bylo jednoduché sklouznout. Naopak hledá porozumění a jde přímočaře k důvodům jejich podpory krajně pravicového dezinformátora. Ukazuje možnosti klidného spolubytí ve městech, komunitách a snaží se o hledání průchodných cest mezi na první pohled rozdílnými světy. Protože ty, stejně jako Hayato, Tomio a Samek, si nakonec nemusí být tak vzdálené...(13.3.2019)

ČT archiv - Velmi dobře zvládnutý dokument. Všichni Okamurovci jsou úplně odlišní a to je na tom právě to zajímavé, jak každý smýšlí zcela jinak. 80%(28.12.2019)

Dokument nás nenásilně seznamuje s oběma bratry. Vystupují zde lidé s různorodými politickými názory. Napadlo mě, že i když je Tomio spíš u extrémnějšího okraje naší politické scény, člověk přijde domu a uvědomí si, že má o řízeném přílivu migrantů do Evropy Evropskou unií kvůli malé porodnosti žen vlastně pravdu. Někde jsem četl článek demografa, v němž stanovil datum, kdy u nás zemře poslední česká žena. Ale nás úspěšně doplňují přistěhovalci nám blízkých východních kultur. A multikulturalisti si jistě nebudou lámat hlavu s tím, když se k nám přestěhuje půlka chudé Afriky, nekorektně řečeno tzv. levné děti. Jak říkal na přednášce Vladimír Komárek, před sto lety česká ženy vychovala deset nádeníků a dnes za stejnou námahu a finance vychová jednoho programátora.(30.11.2019)

Mám podezření, že Tomio Okamura je dalším projektem Filipa Remundy a Víta Klusáka, kteří si rádi pohrávají s mystifikací ať už ve Světě podle Daliborka, Českém snu či bangladéšské reportáži o pádu OP Prostějov. Zajímavá paralela, která ve snímku není zobrazena (takže to není spoiler). Japonský politik Richard von Coudenhove-Kalergi, který přišel do Evropy a v roce 1919 se stal československým občanem snažící se o sjednocení Evropy a napsal k tomu publikaci Pan-Europa (1923). Na straně druhé, rok 2019 česko-japonský politik Tomio Okamura žádá Czexit.(11.3.2019)

Trpělivý Hayato bojuje s větrnými mlýny a zamindrákovaný kokta Okamura obchoduje s lidským strachem. Tomio účast na dokumentu odmítl. Bratra veřejně označil za blázna, deroucího se do politiky jen kvůli finančním problémům. Inu, jako by mluvil sám se sebou v zrcadle... Až si dostaví haciendu ze stranických peněz, doufejme, že na dobro zmizí.(31.3.2019)

Zajímavé spektrum životních názorů a postojů. Zatímco dva bratři se zdají přemýšliví a vyrovnaní tak ten třetí nikoliv. Je to jak v pohádce...Já se politiky léta letoucí nezúčastňuji, ale je dobře že Tomio pojmenovává věci které se ostatní bojí pojmenovat i když hysterickým poplašným způsobem ale bez náznaku DIALOGU....Kdybych volil šel bych jej volit, ale ve chvíli kdy by hrozilo že by měl moc hlasů volil bych někoho přemýšlivějšího :-)(27.11.2019)

• netahlo

Dalsi z tendencnich manipulativnich sracek, kterymi nas Ceska televize krmi den co den.(14.12.2019)

Moc zajímavý dokument o třech bratřích z jedné krve, ale jak už to tak bývá, povahově i svými vlastnostmi dost odlišných. Hodnocení si samozřejmě musí udělat každý sám a nejenom podle dokumentárního portrétu, který je natočen velice zajímavou formou. Nevím proč, ale u toho mediálně nejznámějšího si vždycky vzpomenu na knihu Ladislava Mňačka "Jak chutná moc". Netuším, jestli ji také četl.(26.11.2019)

Tři bratři trochu jinak, ale poučil jsem se.(27.11.2019)

80%(22.3.2019)

• nwx

Dokument? Ne! Je to hezké dílo o dvou bratrech, ale manipulativní o třetím. Je z něj zřejmé, komu autor straní. Dva bratři se nám tu vykreslují jako pokorní kulturní sluníčkoví dobrodinci, když tito mluví, hraje v podkresu podmanivá melodie, pak tu máme oproti nim onu rovinu "zla", kterou zde ztotožňuje Tomio. Všimněte si, že u něj se v podkresu již nepouští žádná líbivá písnička, s ním se po Japonsku procházet nebudeme, nebudeme si více povídat o jeho osudu, abychom náhodou neukázali, že i on má duši. Tak to holt autor chtěl, na jednu stranu posadit dva "růžovoučké sluníčkové kluky" a na druhou "černou ovci". Autor "dokumentu" bratry zasadil do škatulek, onálepkoval a těch svých nálepek se držel. I příznivce Tomia nám tu podává jako neinteligentní burany, zatímco reálně za ním stojí i někteří vysokoškolští profesoři. Ti se ale do krámu nehodí. Kdysi byl veřejně známý z těchto bratrů jen Tomio, pak se někomu znelíbil, tak na veřejnost vytáhli i zbylé bratry, aby je vůči Tomiovi stavěli do kontrastu. V reálu nám až budoucnost ukáže, kdo tou černou ovcí pro náš národ opravdu byl a kdo ne. Pokud chcete vidět opravdu férový dokument i o Tomiovi, to si raději pusťte třeba jeho 13. komnatu. Ta je ještě z doby, než se Tomio sluníčkům znelíbil. Tento Remundův "dokument" je, co se týče pohledu na Tomia, docela sračkou. Počítám, že ho zaplatila sluníčková promigrační proislámská multikulti queer ČT, tedy povinně my všichni. Provokativně dávám ODPAD!(26.11.2019)

Skvělý dokument. Moc se mi líbilo, jak Remunda nechává všem zúčastněným volný prostor a jenom je s kamerou sleduje. Což je, z mého pohledu, trefa do černého. Vše podstané uvidiíme a uslyšíme, to nejdůležitější, skutečné charaktery všech tří bratrů, tak přirozeně vyplynou. Překvapivě i Tomia. Je to právě kombinace jeho xenofobně/rasisticko/burcujících videí a starších záběrů, kde rozumuje nad uměním a drahými auty, daných dohromady s těmi aktuálnimi, kdy ho prakticky nejde normálně natočit, protože ve všech situacích, aniž by mu kdokoliv cokoliv udělal, jenom agresivně kope kolem sebe a dělá ze sebe už dopředu oběť. Když pak jeho slovy zazní, že mu jeho původ nepřinesl nikdy nic dobrého, že lepší by bylo být buď Japonec, nebo Čech, tak charakterová skládačka zapadne i u něj.(28.11.2019)

Vynikající dokument Filipa Remundy dává nahlédnout do života bratrů - patriota, architekta a extrémisty.(27.11.2019)

Kde se v Tomiu Okamurovi bere to zlo a pýcha?Dokument a i on sám v něm odovídají jednoznačně...v dětství!Hayto i Osamu jsou dobří chlapi i když každy tak trochu jinak.Filip Remunda jako vždy výborná práce,když tentokrát to nechal spíš plynout..Díky bohu že mám sestru :)(26.11.2019)

No toto je dokument o tom, co kdo kde říká a jak se navenek prezentuje. Z tohohle příběhu má jeden spoustu smíšených pocitů. Okamurové jsou 3 bratři v ČR, což třeba já nevěděl. Ten nejstarší Hayato je rádoby slušný pobožný člověk, nezvolený kandidát za lidovce, prostě typický černoprdelník, navíc závislý na práci od prostředního bratra, žíví se průvodcováním Japonců po Práglu. A tak trochu si na toho prostředního ještě otvírá hubu, že dělá špatnou politiku. Ten prostřední je náš dobře známý Tomio. Nechybí zde jeho prezentace z fb apod. A ten nejmladší Osamu ty 2 vlastně moc neřeší, ten je z nich vlastně takový nejvíc v pohodě borec, s tím bych se i rád osobně seznámil, ten si jede svou akademickou kariéru. Kucí nás krátce taky provedou po Japonsku, kam jeli navštívit a následně pohřbít svého otce.... Je to vlastně taková zvláštní sonda do jedné rodiny protkaná politikou a přímé spojení s obrazem naší současné rozdělené společnosti. Jednoho by to až donutilo se nad současným stavem zamyslet.(22.1.2020)

• topi80

Zhruba to, co od Remundy čekáte. Nejde o dokument, nýbrž o zfilmovaný terč namířený na jednoho z bratrů, nijak překvapivě na toho nejschopnějšího a nejméně konformního. Jeho protipólem je pak méně úspěšný bratr, který by také rád dělal politickou kariéru, pro jejíž nastartování neváhá bez důkazů házet po svém úspěšnějším bratrovi takovými pomluvami, nad kterými zůstárá rozum stát. Jako stafáž je pak v dokumentu ještě třetí bratr.(14.1.2020)

Zážitek z projekce Bia Centrál v Hradci Králové na zahájení festivalu jeden svět. Téměř plné kino živě reagovalo, pan režisér si film uvedl a po projekci zodpovídal otázky diváků. V první řadě seděli plyšáci - klienti CK Plyš. Atmosféra až karlovarská. Pan režisér spokojen, přijede k nám do Mechova zas.(20.3.2019)

<< předchozí 1 2