Blízký daleký východ (E14) (epizoda)

 • anglický

  Near Far East

  (festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2015

Režie:

Filip Remunda

Scénář:

Filip Remunda

Kamera:

Martin Tokár

Producenti:

Petr Kubica

Střih:

Marek Šulík
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Autogram
  ****

  Nič nie je čiernobiele, ani vojna. Až český dokumentarista musí na naše obrazovky priniesť trochu iný obraz vojny na Ukrajine, ako máme nadiktovaný z oficiálnych médií. A robí to, ako hovorí, aj s tým rizikom, že jeho pohľad môže využiť alebo zneužiť všetko sledujúca ruská propaganda. Pohľad na vojnu je to od obyčajných ľudí z Donbasu, ktorí tam musia žiť a musia si zvyknúť aj na vojnu, lebo človek si zvykne na všetko. Trochu veľa sa mi zdalo v dokumente domáceho videa, mohlo byť nahradené komentárom autora, ktorý je výborný a často objasňuje veci, ktoré sa nedajú sprostredkovať obrazom alebo sa udiali niekde inde.(3.12.2015)

 • afrikovsky
  ****

  Včera dávali na ČT.... pohled na konflikt z pohledu běžných lidí. Ukazuje neskutečnou rozdělenost jedné země ne-země. Lide na západě souhlasí s útokem na separatisty a ti na východě zase nechtějí do EU a chtějí samostatnost...starší lidi chtějí hlavně mír a mladí západní Ukrajinci jsou masírovaní, aby šli bojovat do armády proti vlastním lidem....těm na východě nezbývá než se bránit...situace, která je neřešitelná a pro náš velmi nepochopitelná. Dle medií je to jen souboj Proruským lidí a „demokraticky smýšlejících západních“ Ukrajinců, ale je to trochu větší problém což jasně ukazuje dokument. Prostě buďme rádi za klid ve střední Evropě a zároveň si jej zkusme zachovat a chránit stojí to zato.(4.12.2015)

 • Petula009
  ****

  Stále mám v hlavě několik dní zpět promítané Zajatce a musím říci, že Blízký daleký východ je o třídu výše. Vyprávění má nějaký spád, dokážete se v něm vyznat a tvůrce nám dává i prostor nad tématem trochu přemýšlet. Hlas Filipa Remudy je, přiznávám, trochu unylý ale na druhou stranu to celému dílu přidává určitý nadhled a klid.(3.4.2016)

 • Vitex
  *****

  http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10408111009-cesky-zurnal/214562262600001-blizky-daleky-vychod & http://video.aktualne.cz/dvtv/remunda-na-ukrajine-jezdi-nakladaky-s-mrtvymi-dobrovolnicke/r~5114bbc8992711e5a405002590604f2e/(4.12.2015)

 • tatopulos
  ****

  Divím se, že tento film vysílala čt, byly tam totiž informace, které se Čt snaží tajit - Západo-ukrajinský fašistický oddíl Azov, napodobující SS. Remunda emočně nepodbízivě ukazuje válku a život v ní, snaží se být politicky neutrální. Lidé ze Západní Ukrajiny jsou majdanisté, což je pro mě děsivé (když si uvědomíme, že Majdan nebyl vyšetřen /proč asi?/, byly vypalovány politické sekretariáty, majdanským převratem byl svržen demokraticky zvolený prezident, na Západní Ukrajině jsou zakázány některé politické strany-holt majdanské demokracie pod fašistou Porošenkem a Jaceňukem ). Ale Remunda chtěl říct něco zásadnějšího, že by se obě strany měly dohodnout a neválčit. Jenže problém je, že východní Ukrajiny vždy tíhla k Rusku a západní Ukrajina k západu, jsem vděčný Remundovi, že to v tomto filmu dostatečně vyjádřil. Čt totiž na rozdíl mezi západní a východní Ukrajinou dala embargo( přitom to při při tzv. oranžové "revoluci" často zdůrazňovala, ale nyní se to nehodí do momentálního černobílého ryze tv vidění ) Další cenná stránka tohoto dokumentu, o které se na čt tak málo mluví, nejde o válku se separatisty, ale o občanskou válku.(9.4.2016)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace