Český žurnál (TV seriál)

Czech Journal

Dokumentární

Česko, 2013–2019, 27 h 25 min (Minutáž: 52–84 min)

Vít Janeček

Vít Klusák, Filip Remunda, Martin Dušek, Jan Keller, Václav Bělohradský, Radovan Klučka, Jana Lorencová, Jana Bobošíková st., Jiří Krytinář, Aneta Langerová, Ivan Langer, Karel Schwarzenberg, Miloš Zeman, Daniel Hůlka, Petr Rychlý, Václav Marhoul, Václav Klaus, David Černý, Filip Renč, Ladislav Špaček, Věra Čáslavská, Marie Rottrová, Petr Nečas, Roman Smetana, Petr Novotný, Olga Path Štiplová, Pavel Novotný, Christopher Lambert, Andrea Kalivodová, Iveta Bartošová, Kateřina Kristelová, Tomáš Kratochvíl, Jan Kraus, Pavel Bém, Željka Suková, Dana Morávková, Aleš Suk, Bohuslav Svoboda, Andrej Babiš, Martin Stropnický, Jean Reno, Matěj Stropnický, Miloš Zeman (a.z.), Andrea Culková, Anna Šabatová, Leonid Iljič Brežněv (a.z.), Saša Uhlová, Tomio Okamura (a.z.)

Komentáře uživatele Kokska k tomuto TV seriálu

• Já, horník! (S02E04) (epizoda) (2014)

Námět jistě zajímavý, jenomže to zpracování už od začátku padá na hubu. Řada zbytečných záběrů a scén (hned v úvodu WTF nad problémy, který štáb s látkou a mezi sebou navzájem měl) navíc filmaři nebyli žádní extra krasavci, abych se na ně musel co každou minutu dívat. Tento "osobní" styl natáčení, kdy režisér se svými spolupracovníky promenádují před kamerou více než je zdrávo, u mě prostě narazil, kdy mi autor dokumentu svým vzhledem, názory a postoji "pupkatého pražáka", do ostravského prostředí maximálně neseděl. Když si potom na několika místech stěžuje, že se s ním nikdo nebaví, není těžké si domyslet proč...(27.5.2014)

České buranství a nevkus na dovolené v zahraničí. Remunda sleduje, jak si zástupci "obyčejných" Čechů užívají v Chorvatsku a poslouchá, co si o těchto dovolenkářích myslí místní. To je bohužel vše. Žádný zajímavý kontext, žádná autorská vize nedejbože záměr, žádná břitká satira na "kulturnost" našeho národa. Jenom záplava české malosti a maloměšťáckého vidění světa. V zásadě téhož, čeho máte každý den kolem sebe spousty, takže dívat se na něco takového v koncentrované podobě chce docela velkou dávku masochismu.(15.2.2016)

Dokument, který zobrazuje mimořádně polarizované názory na danou problematiku. Bohužel, chtělo by se říct, protože tímto způsobem natočený a sestříhaný materiál nikomu nepomůže. Silně pochybuji, že by u kohokoliv přispěl k větší informovanosti nebo vzájemnému pochopení. Spíše se tak zvýrazní a posílí zažité stereotypy a každá z názorově vyhraněných stran získá spoustu munice na protivníka. Hrozně moc tu chybí pohled někoho normálního, nezaujatého, kdo předkládané téma nepojímá ideologicky. Takhle je to směs kavárenského tlachání o dusivém patriarchátu, pubertálního a siláckého třeštění (trojice mladých feministek) a agresivního feminismu "kdo nejde s námi jde proti nám". Druhý pohled tu reprezentují muži z kategorie "senzitivní, řešící své emoce" a odpudivé a nabubřelé kreatury typu Jakla nebo Hampla, které odmítají jakkoliv připustit, že se nám doba malinko změnila. Nic než sbírka škatulek a stereotypů, které opět o něco více prohloubí názorovou polarizaci. Lidi jako Kazalová, Bittner a jeho kolegyně s úřadu vlády, tu sice zastupují nějaký normální rozumný pohled na věc, mají ale zoufale málo prostoru.(2.12.2017)

Docela zajímavý dokument, taková jednohubka, jehož sledování vám uplyne jako voda. Když tak zpětně přemýšlím, co mi zůstalo v hlavě, tak překvapivě toho moc nenacházím. Všechno je to takové měkké, nekonfliktní, klouzající po povrchu, snadno stravitelné. I ten nácek Peca, který vám nejspíš utkví v paměti, je vlastně hodný kluk. Za mě veliké mínus režisérovi, který se ke konci neovládl a začal druhým podsouvat "správný" světonázor a prezentovat své postoje jaké ty jediné možné. Což je škoda a snižuje to hodnotu natočeného materiálu.(6.12.2017)

Skvělý dokument. Moc se mi líbilo, jak Remunda nechává všem zúčastněným volný prostor a jenom je s kamerou sleduje. Což je, z mého pohledu, trefa do černého. Vše podstané uvidiíme a uslyšíme, to nejdůležitější, skutečné charaktery všech tří bratrů, tak přirozeně vyplynou. Překvapivě i Tomia. Je to právě kombinace jeho xenofobně/rasisticko/burcujících videí a starších záběrů, kde rozumuje nad uměním a drahými auty, daných dohromady s těmi aktuálnimi, kdy ho prakticky nejde normálně natočit, protože ve všech situacích, aniž by mu kdokoliv cokoliv udělal, jenom agresivně kope kolem sebe a dělá ze sebe už dopředu oběť. Když pak jeho slovy zazní, že mu jeho původ nepřinesl nikdy nic dobrého, že lepší by bylo být buď Japonec, nebo Čech, tak charakterová skládačka zapadne i u něj.(28.11.2019)