poster

Český žurnál (TV seriál)

 • angličtina

  Czech Journal

Dokumentární

Česko, 2013–2020, 28 h 20 min (Minutáž: 52–84 min)

Hrají:

Vít Klusák, Filip Remunda, Martin Dušek, Jan Keller, Václav Bělohradský, Radovan Klučka, Jana Lorencová, Jana Bobošíková st., Jiří Krytinář, Aneta Langerová, Ivan Langer, Karel Schwarzenberg, Miloš Zeman, Daniel Hůlka, Petr Rychlý, Václav Marhoul, Václav Klaus, David Černý, Filip Renč, Ladislav Špaček, Věra Čáslavská, Marie Rottrová, Petr Nečas, Roman Smetana, Petr Novotný, Olga Path Štiplová, Pavel Novotný, Christopher Lambert, Andrea Kalivodová, Iveta Bartošová, Kateřina Kristelová, Tomáš Kratochvíl, Jan Kraus, Pavel Bém, Željka Suková, Dana Morávková, Aleš Suk, Bohuslav Svoboda, Andrej Babiš, Martin Stropnický, Jean Reno, Matěj Stropnický, Miloš Zeman (a.z.), Andrea Culková, Anna Šabatová, Leonid Iljič Brežněv (a.z.), Saša Uhlová, Tomio Okamura (a.z.), Jan Vlasák, Tereza Dočkalová, Tomáš Janáček
(další profese)

Komentáře uživatele Radek99 k tomuto TV seriálu

 • Život a smrt v Tanvaldu (S01E01) (epizoda) (2013)
  ***

  Silně nevyvážený dokument, v němž oba tvůrci zjevně straní jedné straně a objektivita je položena na oltář jejich světonázorové doktríně. A i když by byl český národ nejspíš schopen rozjet novou genocidu, kdyby měl rozhodovat jen vox populi, nic to nemění na faktu, že takhle se dokument stavět nemá...(12.11.2013)

 • Svobodu pro Smetanu (S01E05) (epizoda) (2013)
  ****

  Zavřete Langera, ne Smetanu! Dokument Mooreovského střihu (přiznaně angažovaný) a přístupu o tom, jak se naše země obloukem vrací zpátky do 80. let, jen místo KSČ je na bilboardech a v soudních síních logo ODS. Naštěstí se o tom ještě smějí točit dokumentární filmy...(19.4.2013)

 • Dělníci bulváru (S02E01) (epizoda) (2014)
  ****

  Je to sice jenom výsek, malý výsek, ale i tak má nepopiratelnou hodnotu, alespoň tedy pro mne, člověka, který bulvár nesleduje a takřka nic o něm neví, pominu-li tedy obecné mechanismy fungování. Portrét Pavla Novotného (a o ten se jedná v tomto dokumentu především) má až bulvární charakter, dotyčný si Víta Klusáka a jeho štáb pustí až do obýváku a nechává se (evidentně záměrně a komponovaně) natáčet ve spodním prádle ve velmi nelichotivé poloze a při velmi intimním rozhovoru se svou manželkou. Pominu-li estetický odsudek, zbude ve mně při sledování promluv a sebereflexí těch lidí prázdno - je horší tenhle amorální cynik, který má pocit, že je inteligentní, protože je schopen bez studu psát o těch nejpokleslejších věcech útočících na první signální, nebo jeho manželka, která si takovéhle monstrum dobrovolně vzala a má s ním i dítě a je si moc dobře vědoma, z čeho jeho peníze pocházejí? Bulvární ,,žurnalisté" zde vyobrazení jsou souborem fyzicky velmi neatraktivních lidí pachtících se po světě krásných a úspěšných, nevím, jestli je to jen náhoda (vzniklá dokumentárním iniciováním tohoto ,,výseku reality"), nebo nějaké obecnější pravidlo, každopádně to působí dost paradoxně. Každopádně Klusákovi se podařilo dostat před kameru hned čtyři zásadnější protagonisty - mimo již zmíněného Novotného ještě majitele serveru extra.cz mluvícího o Noamu Chomskym a potřebě další revoluce, u člověka neštítícího se vydělávat peníze takovýmto způsobem vyhraněně levicová ideologie celkem překvapí, dále pak zřejmě doyena bulvární branže, který byl v dokumentu zneidentifikován rudou hvězdou a hovořícího bez obalu o ,,nesnesitelné lehkosti žití" v této branži v Česku, a neposledně nebývale cynickou, vyhořelou a zahořklou Novotného kolegyni s profesní zkušeností ze sex-shopu (ty interpunkční záběry s vibrátory se přímo nabízely), která ráda natáčí a fotí celebrity, nerada ale, když někdo natáčí ji...Suma sumárum lidský odpad, který dobře dokumentuje Achillovu patu současné doby a kapitalismu obecně - pro peníze, moc a ,,easy life" je ochotna udělat dost velká skupina lidí prakticky cokoliv...(1.9.2017)

 • Pět zrození (S03E01) (epizoda) (2015)
  ***

  Naprosto tendenční dokument o ,,stavu českého porodnictví", v němž se paušalizací z pěti případů v jedné nemocnici autorka snaží nastiňovat nějaké objektivní závěry. Na druhou stranu faktem zůstává, že našemu zdravotnictví ,,ujel vlak" a i když je nástrojové vybavení a kvalifikace lékařského personálu zhruba na stejné úrovni jako v západní Evropě, mnohé zažité neduhy z dřevních dob socialistického zdravotnictví přežily do dnešních dnů - pacient není klient a jako ke klientovi/zákazníkovi k němu není přistupováno, nikdo se neobtěžuje někomu něco vysvětlit/vysvětlovat, chybí empatie, nemocnice stále obchází byrokratický moloch, lékaři jsou privilegovaná elita, jejichž podstav tento stav ještě zvýrazňuje, a v neposlední řadě osobní zkušenost - nemocniční strava nereflektuje principy zdravého/racionálního stravování atd.atd. Suma sumárum - dokumentaristka Erika Hníková se dopouští řady profesních lapsů, i přesto je ale dobře, že se toto téma otevírá k veřejné debatě...(2.12.2015)

 • Matrix AB (S03E02) (epizoda) (2015)
  *****

  Klusákova občanská statečnost. Rámec s poškozeným panem Radou je geniální. A Babišova závěrečná ublíženecká sebereflexe vševypovídající. Mediální mrdky z Novy možná ještě horší než sám Babiš. A střet zájmů Babišových funkcí, firem a vlastnických podílů tak obrovský, že to přesahuje jakékoliv myslitelné meze. Naprostá oligarchizace České republiky. Jenže stačí pár koblih a... Zajímavý a k dalšímu zkoumání vhodný fenomén, jak francouzští vysloužilí herci jezdí přátelsky debatovat na východ s oligarchy...(19.11.2015)

 • Ubytovny (S03E03) (epizoda) (2015)
  **

  Ve výsledku má pravdu silně nesympaticky působící ministryně Marksová-Tominová-Engelsová, když na kameru vytýká tvůrcům, že nedodržují okruhy otázek a stále dokola slučují ,,anticiganismus v strukturální podobě" a problém sociálního bydlení, což je koncepční i ideologický problém celého dokumentu (a zjevně i uvažování aktivistů), zatímco první teze je projevem extrémně levicového pohledu na svět a přesně zapadá do ideologického kontextu přeživšího multikulturalismu, který dovedl Evropskou unii tam, kde je, druhý bod je skutečným a hodně palčivým problémem současného Česka. Sociální síť a institut sociálního bydlení, tak jak je nastaven v ČR, totiž přestal plnit svou funkci a stal se potichoučku předmětem nelegálního a eticky velmi kontroverzního podnikání, v němž jsou sami sociálně vyloučení obyvatelé bráni coby rukojmí v mechanismu vyplácení sociálních příspěvků na bydlení, v němž (záměrně) neexistuje platový strop a anonymní skupina podnikatelů vlastnící po celé republice sociální ubytovny inkasuje každého dvacátého v měsíci od českého státu prostřednictvím sociálních úřadů netržní a nepřiměřeně vysokou masu peněz, přičemž je nanejvýš pravděpodobné, že daná skupina podnikatelů je přímo pro/napojená na politické strany, jelikož bez jejich podpory by daný mechanismus nemohl tak dlouho fungovat (zvlášť když je již nějaký čas vystaven mediálnímu zájmu a tlaku). Tohle ovšem není dokumentární film, nýbrž nepokrytý aktivismus placený z veřejnoprávního rozpočtu.(2.12.2015)

 • Český Alláh (S04E01) (epizoda) (2016)
  ****

  Opravdu oceňuji, že se autorka pokouší podat názorově vyvážený pohled a překládá divákovi náhled na obě části toho ideového obludária - na jedné straně buranští a elementární dohody neschopní konvičkovci a na druhé fanatičtí lidskoprávní aktivisté...respektive aktivistky... Koncept prostřihů do obou dvou stran funguje skvěle. Extremistický populismus a extrémní naivita. Fanatismus a demagogie obou... Do toho mladý Syřan, který nenávidí evropské hodnoty a evropský životní styl, muslimská konference o tom, že ženy (odděleně sedící, samozřejmě v druhém sledu za muži, zahalené od hlavy až k patě) mají stejná, ba větší práva než muži... Obludná ,,profesionální politička" Jana Volfová angažující se ve své kariéře už v šesté politické straně názorně dokazující, proč s ní nikdo nikde nemůže vydržet...a jak bizarní je její politická i lidská stránka...na jejíž lep tak ,,nesnesitelně snadno" sedli v politice se teprve rozkoukávající exoti Konvička a spol...a proti nim životem frustrovaná ,,mamina" Eva Zahradníčková odcházející od rodiny ,,pomáhat" uprchlíkům a přející si ,,revoluci", jelikož ona sama není šťastná...až svoje ,,štěstí" nachází...což vrcholí až mediálním skandálem či možná záměrnou mediální manipulací... Plus madame Pospíchalová telefonující, že hrozí převoz uprchlíků ,,na Slovensko! Hrůza!"...což říká do kamery, za níž stojí Slovenka... Zuzana Piussi má čich na to vybrat si ty správné exoty...(15.11.2016)

 • Spolužáci (S05E03) (epizoda) (2017)
  **

  Kterak městský liberál přijel obrátit na víru své vesnické spolužáky...aneb postava režiséra v kostce dobře vystihuje problém současného Česka a přeneseně i západní společnosti - globalizace nese plody jen obyvatelům velkých center a měst, na zapadlou vesnici pozitiva jejího působení nedoputovala a nikdy nedoputují, což se logicky musí odrážet v hodnotových rámcích i volebních preferencích - jednostranný odliv mozků z vesnic dál od center směrem do měst a zúženě pak do města hlavního, kde se kumulují lidé s vyšším vzděláním a logicky tu po studiích i zůstávají, jelikož doma na vesnici neseženou tak dobře placenou práci, máme tady tak liberální prozápadně orientované městské liberály s městským pohledem na život, a zbyvší v systému školství neúspěšní jsou chtě nechtě nuceni zůstat na malých městech a vesnicích a živit se víceméně špatně placenou manuální prací - přičemž městský liberál dlouho nebere existenci svých méně úspěšných spolužáků v potaz a vzpomene si na ně jen v době povolební, kdy překvapen hloubá nad tím, kdo mohl vlastně volit ty strašné populistické a xenofobní strany... Do toho absolutní znechucení politikou, způsobené 27 lety vlád na základě opozičních smluv a mamutího podrazu jménem kuponová privatizace, což vede k odtržení lidí od jejich přirozeného zájmu o věci veřejné a k několika vlnám protestních stran. A autor sám je zjevně dogmatik a radikál, což působí velmi kontraproduktivně. Opravdu nevím, jestli takhle pojatý dokument může cokoliv změnit... PS: Nesmyslnost takovéhoto formátu se ukazuje nejlépe právě v době, kdy tu máme trestně obviněného premiéra, bývalého agenta StB, s obrovským střetem zájmů, jehož menšinová vláda je postavena na podpoře komunistů a SPD, přičemž autor dokumentu se tváří, že největším problémem této země je marginální Dělnická strana a její voliči... :-/ Hnědnutí společnosti je marginální problém, mnohem větším je ostalgie a rudnutí většiny vrstev českého národa a pozvolný odklon od Západu směrem na Východ...(6.12.2017)

 • Bratři Okamurovi (S06E01) (epizoda) (2019)
  ****

  Zajímavý pohled na fenomén Okamura. Pro mne je překvapením, že Pitomio má dva normální, slušné a demokraticky smýšlející bratry a ona rodinná dichotomie je tu dobře postižena...Remu da tak (nejen naši) rozdělenou společnost výstižně ilustruje na příkladu rozdělené rodiny Okamurových...(28.11.2019)