Orange Is the New Black - Season 1 (série)

Drama / Komedie

USA, 2013, 12 h 21 min (Minutáž: 52–61 min)

Tvůrci:

Jenji Kohan

Předloha:

Piper Kerman (kniha)

Vanja Cernjul

Taylor Schilling, Laura Prepon, Michael Harney, Kate Mulgrew, Jason Biggs, Natasha Lyonne, Deborah Rush, Nick Sandow, Pablo Schreiber, Danielle Brooks, Michael Chernus, Laverne Cox, Maria Dizzia, Bill Hoag, Vicky Jeudy, Mary Looram, Matt McGorry, Dascha Polanco, Elizabeth Rodriguez, Abigail Savage, Constance Shulman, Yael Stone, Lin Tucci, Beth Katehis, Annie Golden, Matt Peters, Uzo Aduba, Madeline Brewer, Jackie Cruz, Alysia Reiner, Samira Wiley, Michelle Hurst, Catherine Curtin, Nick Stevenson, Kathryn Kates, Todd Susman, Beth Fowler, Harold Surratt, Michael Rainey Jr., Morgan Spector, Tanya Wright, Christian Keiber, Jessica Pimentel, Arden Myrin, James McDaniel, Teena Byrd, Taryn Manning, Joanna Adler, Shannon Esper, David Aaron Baker, Patricia Kalember, Lauren Lapkus, Sebastian La Cause, Michael Nathanson, Emma Myles, Diane Guerrero, Lea DeLaria, Dominic Comperatore, Lindsay Felton, Laryssa Lauret, Dominic Colón, Kim Director, Robert Stanton, Sabrina Carpenter, Mary Boyer, Glenn Farnham, Rachel Brosnahan, Adrienne Warren, Bekah Mulberg, Adrienne C. Moore, Mike Malvagno, Chris Beetem, Brendan Burke, Lolita Foster, Barbara Rosenblat, Selenis Leyva, Laura Gómez, Ezra Knight, Gregory Korostishevsky, Olja Zujeva, Chris McGinn, Alison Fernandez, Lori Tan Chinn, Jermel Howard, Julie Lake, Joel Marsh Garland, Berto Colon, Adriana Camposano, Brianna Gonzalez-Bonacci

Scénografie:

Michael Shaw

Kostýmy:

Jennifer Rogien

Po shlédnutí první sezóny musím říct, že z mého pohledu má seriál jeden zásadní problém. Je jím hlavní "hrdinka", které prostě nejsem schopen fandit, protože fakt nemusím lidi, kteří si vlastním chováním způsobují neustále další a další problémy, pak nasadí obličej baseta a otravují okolí svým smutným příběhem. Každopádně mě mnohem více zaujaly i pobavily osudy ostatních postav a první řadu hodnotím rozhodně kladně.(20.4.2019)

Skvělý námět, v mnoha postavách (Red, Claudette, Yoga Jones aj.) skvěle zahráno, jenže co naplat, když je to hůř vytempovaný. Od jistý chvíle (spoileroidně od předávkování) série ztrácí tempo, a hlavně ztrácí příběhovou nit, kdy se na hlavní zuřivě nesympatickou postavu valí jedna blbost za druhou. Přesto si první řada zaslouží hlavně za svoji první půlku díky neokoukanýmu prostředí a celý řadě zajímavých postav vysoký hodnocení.(19.6.2017)

Přiznám se, že vzhledem k tématu se mi do seriálu ze začátku úplně tak nechtělo, ale po zhlédnuít 1.série musím uznat, že obavy byly zbytečné. Ženské postavy jsou výborně napsané, skvěle zahrané a vzhledem k osobní zkušenosti autorky předlohy je vše naprosto uvěřitelné. Hlavní postava Piper není úplně z těch nejsympatičtějších, ale vyvažuje to spousta super holek okolo ní (Vicky, Red, Suzanne), ale i třeba chlípný dozorce Mendez. Uvidíme, jak si seriál udrží tempo v dalších řadách, v 1.sérii to vázo jen výjimečně. (Netflix 4k UHD, orig.)(26.1.2019)

Po závěru série tak trochu nemám slov. Seriál je neuvěřitelně drsný. Občas člověk neví, jestli to "přes čáru" už dosáhlo nejvyšší laťky, či jestli tento okamžik teprve přijde. Nechutné. Na druhou stranu obsahuje něco, co diváka nutí pokračovat dál. Například se mi líbí postava Claudette, která má vlastně skvělý charakter, než se její život opět zbortí jako domeček z karet. Nebo Red má své charisma, které se odkryje až v druhé půlce první série. Spoiler: Celkově mi přijde, že první půlka je hlavně o tom, jak šílené prostředí ženské věznice je, jak nepředstavitelné je žít v něčem takovém, ale postupně vše v druhé půlce sklouzne k tomu, že lidé si i pomáhají a stojí za sebou, jen se čas od času objeví nějaký freak, který způsobí spoustu skandálů. Oproti tomu hlavní postava je sice sympatická, ale ke konci už dospívám k názoru, že hraje stále stejně. Člověk už pomalu ví, co se stane a přestává ji litovat, protože situaci, do které se dostala, si z velké části zavinila sama.(13.4.2018)

OITNB si mě získalo vlastně okamžitě nezvyklým prostředím a plejádou zajímavých postav, ale jakmile se pořádně rozběhly všechny ty dramatické linky, bylo mi už jasné, že jsem zase objevil seriálovou perlu.. Humorná stránka taky nezaostává, nic z čeho bych se válel po zemi, ale je to prostě správně vybalancované, navíc já se nikdy z ničeho asi po zemi neválel, nejsem debil. Zatím prostě paráda, snad to vydrží... Jo a znělka je sice dlouhá, ale fakt dobrá. 10/10(12.5.2019)

• - V rozhovore medzi Red (Kate Mulgrew) a Nicky (Natasha Lyonne), Nicky hovorí: "Myslela som, že som bola ako tvoj Spock" (v angličtine: "I thought I was like your Spock"), čo je odkaz na rolu herečky Kate Mulgrew vo filme Star Trek: Nemesis (2002). Objavila sa aj v seriáli Star Trek: Voyager (1995 - 2001) a nahovorila svoju postavu Adm. Kathryn Janeway do videohier Star Trek Voyager: Elite Force a Star Trek: Legacy z rokov 2000 a 2006. (Ex1T)