Orange Is the New Black (TV seriál)

• Česko

Holky za mřížemi

Orange Is the New Black

Orange Is the New Black

Drama / Komedie

USA, 2013–2019, 90 h 44 min (Minutáž: 51–93 min)

Tvůrci:

Jenji Kohan

Předloha:

Piper Kerman (kniha)

Taylor Schilling, Laura Prepon, Kate Mulgrew, Uzo Aduba, Danielle Brooks, Natasha Lyonne, Taryn Manning, Nick Sandow, Yael Stone, Vicky Jeudy, Jason Biggs, Jackie Cruz, Lorraine Toussaint, Samira Wiley, Laverne Cox, Alysia Reiner, Pablo Schreiber, Matt McGorry, Annie Golden, Madeline Brewer, Michael Chernus, Deborah Rush, Teena Byrd, Robert Stanton, Rachel Brosnahan, Beth Katehis, Joanna Adler, Beth Dover, Natalie Knepp, Alexander Flores, Madison McKinley, Bill Hoag, Mary Looram, Robert C. Kirk, Stephanie Andujar, Sabrina Carpenter, Joe Caniano, Sebastian La Cause, Olivia Luccardi, Lauren Lapkus, Ruby Rose, Abigail Savage, Michael Harney, Oona Laurence, Conor Romero, Maria Di Angelis, Marko Caka, Mike Malvagno, Tyler Alvarez, Jamie Denbo, Chris Beetem, Erin Davie, Alexander Wraith, Morgan Spector, Portia Reiners, Constance Shulman, Dominic Comperatore, Lin Tucci, Matt Peters, Dascha Polanco, Norm Golden, Roy Jackson, Miguel Izaguirre, Beanie Feldstein, Maria Dizzia, Elizabeth Rodriguez, Lori Petty, Clare Foley, Amelia Fowler, Justin Morck, Patricia Kalember, Michael Rainey Jr., Tanya Wright, Dionne Audain, Blair Brown, Brad William Henke, Richard Masur, Jolene Purdy, Shannon Esper, John Magaro, Mike Birbiglia, Chris Sarandon, Christopher Clawson, Judith Roberts, Demosthenes Chrysan, Michelle Hurst, Catherine Curtin, Nick Stevenson, Kathryn Kates, Todd Susman, Beth Fowler, Harold Surratt, Christian Keiber, Jessica Pimentel, Arden Myrin, James McDaniel, David Aaron Baker, Michael Nathanson, Emma Myles, Diane Guerrero, Lea DeLaria, Lindsay Felton, Laryssa Lauret, Dominic Colón, Kim Director, Mary Boyer, Glenn Farnham, Adrienne Warren, Bekah Mulberg, Adrienne C. Moore, Brendan Burke, Lolita Foster, Yvette Freeman, Mckayla Twiggs, Kimiko Glenn, Barbara Rosenblat, Ramón Franco, Oksana Lada, Nina Rausch, Dale Soules, Deirdre Lovejoy, Leslie Lyles, Rosemary Howard, Skipp Sudduth, Mary Steenburgen, Conor Donovan, Selenis Leyva, Michael Buscemi, Laura Ramadei, Andi Matichak, Corey Parker Robinson, Joe Forbrich, Marija Skangale, Eric Zuckerman, Greg Keller, Isabel Shill, Ronen Rubinstein, John D'Leo, William Hill, Molly Gordon, Laura Gómez, Amanda Stephen, Mike Houston, Michael Torpey, Paulina Singer, Olga Merediz, Gameela Wright, Alfredo De Quesada, Victor Pagan, Stephen O'Reilly, Edmund Donovan, Wai Ching Ho, Ezra Knight, Gregory Korostishevsky, Andhy Méndez, Esau Pritchett, Brian Haley, Craig Walker, Angel Rosa, Deborah Offner, Genoveva Rossi, Tom Lipinski, Mary Louise Wilson, Olja Zujeva, Ben Konigsberg, Taliyah Whitaker, Anna Suzuki, Daniella De Jesús, Rebecca Drysdale, Emily Althaus, Hunter Emery, Kabby Borders, Sean Ringgold, Pico Alexander, Elizabeth Alderfer, Chris McGinn, Carter Redwood, Raymond Mamrak, Max Talisman, Alison Fernandez, Eden Malyn, Lori Tan Chinn, Asia Kate Dillon, Noah Robbins, Sylvia Kauders, Michael Bryan French, Bill Sage, Michael Cuomo, Blanchard Ryan, Booch O'Connell, Christina Brucato, Jesse Ray Sheps, Morgan Wolk, Danny Ramirez, Madeleine Rose Yen, Charlie Barnett, Matthias Petsche, Shae D'lyn, Josh Green, Maria Rivera, Gabrielle Ruiz, Calvin Dutton, Coleman Lannum, Stephanie J. Block, Jeff Ryan, Natalie Carter, Mia Sinclair Jenness, Kana Hatakeyama, Andy Schneeflock, Jermel Howard, Mugga, Amanda Fuller, Finnerty Steeves, Lovie Simone, Alex Esola, Susan Heyward, Alex Trebek, Nicholas Webber, Michael J. Burg, Curtiss Cook Jr., Josh Segarra, Sipiwe Moyo, Bruce Altman, Michele Hicks, Rebecca Knox, Craig DiFrancia, Annie McNamara, Marcia DeBonis, Elizabeth Cappuccino, Mackenzie Phillips, Gabriel Sloyer, Melanie Iglesias, Shannon Walsh, Brandon Thane Wilson, Method Man, Julie Lake, Rebecca Henderson, Rosal Colon, James McMenamin, Henny Russell, Emily Tarver, Anna Rose Hopkins, Nick Dillenburg, Prudence Wright Holmes, Miriam Morales, Alan Aisenberg, Vicci Martinez, Kelly Karbacz, Shawna Hamic, Francesca Curran, Mandela Bellamy, Evan Hall, Arianda Fernandez, Jamila Velazquez, Nicholas J. Coleman, Faith Logan, Kristen Sieh, Alice Kremelberg, Dena Tyler, Mercedes Griffeth, Gerrard Lobo, Esteban Benito, Austin Crute, Jes Davis, Oscar Pavlo, Nicole Kang, Caroline Kaplan, Sarah Rich, Robbie Tann, Rezeta Veliu, Tequilla Whitfield, Alexa Shae Niziak, Daniel Jenkins, Jimmy Palumbo, Thaddeus Daniels, Ruibo Qian, Lynn Marocola, Marsha Stephanie Blake, Frank De Julio, Rosanny Zayas, Jackie Cruz (a.z.), Tracee Chimo Pallero, Adam Lindo, Christina Toth, Greg Vrotsos, Branden Wellington, Dana Berger, Carla Carvalho, Claudette Lali, Joel Marsh Garland, Berto Colon, Nicolette Pierini, Antonio Ortiz, Adriana Camposano, Karina Arroyave, MaYaa Boateng, Melinna Bobadilla, Marie-Lou Nahhas, Brianna Gonzalez-Bonacci, Isabella Ferreira, Christine Cartell, Donshea Hopkins, Adam Rothenberg, Will Meyers, Alicia Witt, Samantha Tuffarelli, Hend Ayoub, Farah Bala, Laith Nakli, Gloria Sandoval, Wakeema Hollis, Meeya Davis, Ian Paola, Benjamin Thys, Taylor Selé, Michael Devine, Reema Sampat, Nana Mensah, Ali Ahn, Ito Aghayere, Kyle Myhre, Tibor Feldman, Corwin C. Tuggles, Allegra Edwards, Julee Cerda, Emily Maya Mills, Kaipo Schwab, Patricia R. Floyd, Ian Quinlan, Becca Lish, David Newsom, John Bolger

Tara Herrmann

Scénografie:

Michael Shaw, Chryss Hionis (set dekoratér), Kara Zeigon (set dekoratér)

Kostýmy:

Jennifer Rogien

Komentáře uživatele Necrotongue k tomuto TV seriálu

Po dvou sériích jsem plně spokojený, Jenji Kohan mi opět poskytla perfektní mix dramatu a komedie, člověka děj čas od času donutí k pořádnému zamyšlení podobně jako předtím Tráva, není to žádná prvoplánová a bezduchá záležitost. Ten kdo očekává komediální seriál, bude asi zklamán, protože z některých dramatických momentů až mrazí. Seriál se dá dobře srovnávat se seriálem Wentworth, přestože ten je čistým dramatem, oba stavějí na výborném scénáři a skvělém obsazení, oba nabízejí retrospektivní scény, které přibližují životy postav a oba mě dokáží vtáhnout do děje. //Dodatek po skončení seriálu: Ne všechny sezóny mě nadchly, hlavně třetí a šestá řada patřily mezi slabší počiny, jako celek mě ale seriál po celou dobu bavil.(14.9.2016)

Po shlédnutí první sezóny musím říct, že z mého pohledu má seriál jeden zásadní problém. Je jím hlavní "hrdinka", které prostě nejsem schopen fandit, protože fakt nemusím lidi, kteří si vlastním chováním způsobují neustále další a další problémy, pak nasadí obličej baseta a otravují okolí svým smutným příběhem. Každopádně mě mnohem více zaujaly i pobavily osudy ostatních postav a první řadu hodnotím rozhodně kladně.(20.4.2019)

Po nějaké době jsem se rozhodl znovu podívat na OItNB, abych doplnil a případně upravil hodnocení. Hned u úvodní epizody jsem se nebavil tak dobře jako před lety, i když tím nechci říct, že by byla špatná. Jen jsem si díl pamatoval humornější, pokud jde o vězeňské drama, vítězí u mě Wentworth. 3*+(18.4.2019)

Druhá epizoda se mi zdála být proti prvnímu dílu přece jen slabší. Dramatická část tady fungovala výrazně lépe než ta komediální, a to je určitě škoda, kdyby přibylo humoru, rozhodně bych přidal na hodnocení, protože Australani tohle téma zpracovali lépe. 3*-(18.4.2019)

Silně pochybuji, že by se mohla postava Sophie Burset stát mou oblíbenou, ale i když byla třetí epizoda věnována právě jí, bavila mě zatím nejvíc. Děj měl tentokrát slušné tempo, pobavil mě přechod věznice na úsporný režim i zařazení krajně "sympatické" hlavní hrdinky do nekonfliktního kolektivu.(18.4.2019)

Znovu jsem se dobře bavil, přiznávám, že jsem si čtvrtou epizodu užil ještě víc než předchozí díl. Poprvé mě doopravdy zaujaly i flashbacky, slečna Claudette je rozhodně zajímavou postavou, hlavně ale přibylo humoru, což seriál určitě nutně potřeboval. 4*+(18.4.2019)

Po dvou velmi slušných epizodách jsem se dočkal spíše zklamání. Pátému dílu výrazně chybělo tempo i pořádná zápletka, pátrání po legendární slepici mě opravdu nezaujalo, takže situaci musely zachraňovat náboženské spory a pohled do zázemí typické hispánské rodiny. 3*-(18.4.2019)

Šestá epizoda mi vynahradila zklamání po předchozím dílu. Tvůrci dali konečně větší prostor humoru a na výsledku to bylo hodně znát. Volby do Rady pro potřeby vězeňkyň mě velmi bavily, předvolební kampaň se prakticky ničím nelišila od našeho reálu a vítězství člověka, který ani nekandidoval, všechno dokonale uzavřelo.(19.4.2019)

Jsem si jistý, že by mé hodnocení bylo o hvězdičku lepší, kdyby tvůrci tolik nezapojovali do děje postavu Larryho. To jeho neustálé utápění se v sebelítosti mi už vážně leze krkem, zbytečně zpomaluje tempo příběhu, a já už jen v těžkých obavách čekám, kdy do svého utrpení zahrne i holokaust.(19.4.2019)

I tentokrát jsem byl vcelku spokojen, tvůrci znovu zajistili slušnou porci humoru, ale navíc na mě v osmé epizodě fungovala i dramatická linka, ta mi tady přišla přece jen vydařenější než v předchozích dílech, takže jo, bavil jsem se, nenudil a zklamání v tomto případě vůbec nehrozilo.(19.4.2019)

Tak nějak na zkoušku jsem epizodě udělil pět hvězdiček, protože jsem se opět dočkal slušné porce humoru, ale hlavně mě i tentokrát bavilo rozvíjení dramatické zápletky, na kterou jsem si u předchozích dílů spíš stěžoval. V posledních dvou epizodách se tvůrcům mnohem více dařilo vtáhnout mě do děje, takže spokojenost.(19.4.2019)

Už potřetí v řadě musím tvůrce pochválit za velice dobře zpracovanou dramatickou linku, bylo to zároveň poprvé, kdy jsem se vůbec nestaral o komediální část, tady mi fakt nechyběla. S klidem bych sice oželel morálně poučný proslov Piper Chapman k vozíčkářce, ale to byl pro mě asi jediný rušivý moment.(19.4.2019)

Jedenáctá epizoda vůbec nebyla špatná, hvězdičku jsem ubral vlastně jen proto, že došlo k určitému zpomalení tempa příběhu. Vzhledem k tryzně za Trish, se s takovým vývojem dalo počítat, takže si vlastně ani nestěžuju. V žádném případě jsem se ale nenudil. 4*+(20.4.2019)

V tomto případě jsem byl přece jen trochu nespokojený, měl jsem pocit, že to tvůrci s množstvím nepříliš záživných rozhovorů o partnerských vztazích kapánek přehnali. Celá epizoda se proto za celou dobu nedostala do tempa, ale měla dva velmi vtipné momenty, za které jsem půl hvězdičky přidal. Prvním byl výborný flashback s ochránkyní nenarozených, druhým byl novinářův dotaz na ušetřených 2,3 milionu dolarů. 3*+(20.4.2019)

Závěr tvůrcům opravdu vyšel, znovu se jim podařilo kvalitně rozjet dramatickou linku, došlo i na nějaké ty podařené humory a solidní atmosféru, a kdyby to bylo na mně, nejradši bych ze seriálu odešel ukňouraného Larryho. Tahle postava už mě otravuje delší dobu a klidně bych se bez ní obešel.(20.4.2019)

Ani druhá sezóna na mě vůbec nepůsobila špatně, přestože jsem měl několikrát pocit, že si tvůrci mohli dát přece jen víc záležet. Piper Chapman mi přišla o něco méně otravná, buď jsem si na ni zvykl, nebo to bylo tím, že nebyla tak ufrfňaná. Plnohodnotně ji ovšem nahradila postava ufňukaného Larryho, který je pro mě opravdu na pěst. Taky se nemůžu zbavit pocitu, že bylo přidání záporné postavy pro jedinou sezónu poněkud zbytečné, myslím, že v Litchfieldu je z čeho vybírat a tohle bylo jen takové zjednodušení.(23.4.2019)

Musel jsem uznat, že start druhé sezóny vůbec nebyl špatný, a to stála prakticky celá epizoda jen na postavě Piper Chapman, která rozhodně nepatří k mým oblíbeným. Při tom náhlém přesunu do někam se tvůrcům podařilo vytvořit zajímavou atmosféru, citlivější povahy bych chtěl varovat, Yodova smrt byla natočena velmi explicitně a mohla by těmto divákům způsobit trauma.(21.4.2019)

Druhá epizoda mě příliš neoslnila, tvůrci sice její děj vrátili zpět do Litchfieldu, jenže ho jaksi zapomněli udělat zajímavý. Naprosto ujetá příprava na budoucí pracovní pohovory byla tak dokonale americká, že jsem se u té absurdity místy docela dobře bavil, ale jinak šlo o dost nezáživný díl. 3*-(21.4.2019)

Ani tentokrát se u mě žádné velké nadšení nedostavilo, jakoby tvůrci zapomněli dodat druhé sezóně šťávu. Nejsem si jistý, jestli bylo nutné přidat do příběhu novou (prvoplánově zápornou) postavu, myslím, že i s původní sestavou by se dalo vybudovat solidní napětí, zvlášť když je Vee tak průhledná, že se o napětí vlastně ani nedá mluvit. 3*-(21.4.2019)

No sláva! To už bylo lepší. Debata o ženské anatomii byla dokonalá, bavil jsem se u ní skvěle, sám jsem se jednou u naprosto stejného rozhovoru vyskytl, takže vím, že to tvůrci vystihli naprosto přesně:-) I ostatní děj mě ale potěšil, tentokrát mi nuda nehrozila.(21.4.2019)

Pátá epizoda nebyla dokonalá, ale ve srovnání s druhým a třetím dílem jasně vítězí. Soutěž v lesbickém lovu trofejí sice nebyla špatná, ale nejvíc jsem se pobavil u šarád v návštěvní místnosti, to byl výborný zápich. Taky mě moc bavilo, jak během rasových srážek, stály bělošky úplně mimo veškeré dění. To byla fajn změna.(21.4.2019)

Na to, že nejsem žádný velký romantik, mě Valentýn v litchfieldském nápravném zařízení hodně bavil. Nešlo o žádnou utahanou epizodu, na to se tady děla spousta zajímavých věcí. Původně jsem díl ohodnotil čtyřmi hvězdičkami, ale pak jsem se rozhodl přidat pátou za úplné finále v baru. Ten Caputův výraz mluvil za všechno.(22.4.2019)

V sedmé epizodě sice proti předchozímu dílu ubylo humoru, ale tvůrci mi tohle malé manko vynahradili kvalitní dramatickou zápletkou. Bavilo mě, jak se veškeré vztahy ve věznici vyostřily, vyloženě mě to nalákalo na další pokračování, jen by se mi líbilo, kdyby se z dalšího děje nenápadně vytratil ufňukaný Larry.(22.4.2019)

Tak jsem se po předchozím dílu těšil zbytečně, děj se nečekaně zklidnil zrovna, když jsem čekal větší gradaci akce a napětí, ale já to vlastně chápu, není, kam spěchat, série má přece jen třináct epizod. Po zkušenostech s jinými seriály musím být spokojen, že se nejednalo jen o nudnou vatu, takže hodnotím za 3*+.(22.4.2019)

Tvůrci věnovali devátou epizodu jednomu opravdu efektnímu návratu a díky Calovi s Neri i jednomu epickému rozloučení. I přes nutnou přítomnost ufňukaného Larryho jsem se celkem slušně bavil na průběžce s Piper, hlavně se ale zase začalo hýbat dění ve věznici, takže jsem byl spokojen. 4*+(22.4.2019)

Mé hodnocení je možná nižší, než by si epizoda zasloužila, původně jsem chtěl hodnotit čtyřmi kousky, protože mě děj bavil, příběh měl slušné tempo a ani atmosféra nebyla špatná, jen mě nepříjemně zklamala ta minela v závěru. Vyvádění zatčeného skrz věznici s publikem na tribunách? Aha...(22.4.2019)

Měl jsem pocit, jakoby se toho v epizodě dělo velmi mnoho, ale dohromady se vlastně nestalo nic opravdu důležitého. Rozdíl mezi scénami z věznice a těmi z běžného života je pro mě fakt obrovský. Tím chci říct, že mě dění venku vůbec nezajímá, zvlášť když zahrnuje ufňukaného Larryho. Chtělo by to vhodně načasovanou autonehodu, vsadím se, že by se mnou Pete souhlasil.(23.4.2019)

Dvanáctá epizoda mě bavila jen o něco málo víc než předchozí díl, přesto se mi zdál být děj poněkud přibržděný, dá se předpokládat, že si tvůrci šetřili síly pro silný závěr sezóny. Nechci vůbec říct, že bych se nudil, jen vím, že jsem se mohl dočkat mnohem lepšího výsledku. 3*+(23.4.2019)

Závěrečná epizoda druhé sezóny se tvůrcům svou délkou jaksi vymkla z rukou, protože vydala hned za dva běžné díly, přesto jsem se nenudil, děj byl vcelku nabitý událostmi, a když už se jen mluvilo, bylo to k věci. Pokud šlo o humor, staral se o něj hlavně Caputo, jeho druhý den v nové funkci mě fakt dostal a výrazy, které nasadil vždy, když ho něco překvapilo, mi připomněly Willieho E. Coyota. 5*-(23.4.2019)

Třetí řada lehce ztrácí na živosti,což je škoda,na druhou stranu musím pozitivně hodnotit,že se postava Piper dostala spíše do pozadí a vznikl tak prostor pro vývoj ostatních charakterů,obzvlášť mě baví Joe Caputo,jeho život připomíná horskou dráhu.Seriál patří nadále k těm,které mě opravdu baví a těším se na čtvrtou řadu.(15.9.2016)

• Den matek (S03E01) (epizoda) (2015)

Třetí sezóna pro mě nezačala zrovna šťastně, úvodní epizoda byla prvním dílem, u kterého jsem se místy nudil. Tady se fakt skoro nic nedělo, jasně, vrátila se postava, u níž byl návrat předem jasný a matky měly svou oslavu. Neměl jsem se ani čemu zasmát, několik scén mi sice způsobilo prchavý úsměv, ale to je tedy hodně málo.(24.4.2019)

Nebylo to na potlesk ve stoje, ale k jistému zlepšení přece jen došlo. Štěnice byly evidentně dobrým nápadem, protože tak tvůrci mohli dohnat děj až do mírného absurdna, které mě celkem bavilo. Sice jsem si našel nějaký ten humor, ale drama se tentokrát scénáristům jaksi nedaří, asi budu muset přehodnotit svůj dřívější názor na hlavní zápornou postavu z minulé sezóny.(24.4.2019)

Třetí epizodu pro mě alespoň částečně zachraňoval Joe Caputo a jeho vychytralý plán. Jinak to opět nebyl žádný úžasný zážitek, nevím, proč je první polovina každé sezóny tak strašně těžkopádná. Kladně hodnotím, že jsem už potřetí neviděl fňuknu Larryho, na druhou stranu jsem zřejmě přišel o svou oblíbenou postavu, hlas a přízvuk Natashi Lyonne kladně působil na mé zbídačené nervy.(24.4.2019)

• Prst, který zadržuje vodu v hrázi (S03E04) (epizoda) (2015)

Ach jo, ve třetí sezóně se zatím fakt nedaří. Tohle byl už druhý díl, u kterého jsem se fakt docela nudil, protože se zase jednou nic nedělo. Jasně, proběhlo množství převelice "zajímavých" rozhovorů, ale nedočkal jsem se ani humoru ani dramatu, byla to spíš taková nudná vata.(24.4.2019)

Kvalitní dramatické linky jsem se ani v tomto případě nedočkal, naštěstí se vrátil alespoň nějaký ten humor, takže jsem se mohl zasmát u snahy zabránit veverkám v tom, aby se bezuzdně opíjely, u Redina pokusu o návrat na její původní pracoviště i u Alexiných paranoidních nálad.(24.4.2019)

No nic, ani s druhou polovinou sezóny jsem se nedočkal žádného zlepšení, nebýt příběhu Mei Chang, nevím jestli by se mé hodnocení dostalo nad dvě hvězdičky. Příběh třetí sezóny se mi zdá být silně přibrzděný, humor se vyskytuje dost sporadicky a dramatická linka skoro neexistuje.(26.4.2019)

Konečně jsem se ve třetí řadě dočkal epizody, u níž se o mě nepokoušela nuda. Tvůrci i tentokrát šetřili s pořádnou dramatickou zápletkou, ale vynahradili mi to výživnější dávkou humoru. Bavil jsem se u nového podnikatelského záměru i u Suzanniny literární prvotiny, rozesmál mě ale hlavně Joe Caputo a jeho nové "posily".(26.4.2019)

Osmá epizoda svým pojetím navázala na předchozí díl, i když je pravda, že humoru tentokrát trochu ubylo, a proto jsem půl hvězdičky ubral. Je škoda, že část děje byla opět lehce nezáživná, protože to povedenějším záležitostem (porada managementu MCC, Tiffaniny výjezdy s Coatesem, Suzannin literární úspěch) trochu kazila. 3*+(26.4.2019)

Mám dojem, že sedmou epizodou dosáhla třetí sezóna svého vrcholu, a teď se kvalita opět s každým dalším dílem snižuje. Snad se pletu a dojde k dalšímu zlepšení, tentokrát se ale nic zvláštního nedělo a příběh by si zasloužil nějaké oživení, jinak se mé hodnocení zase propadne.(26.4.2019)

Přes mé obavy došlo v desáté epizodě přece jen k mírnému zlepšení, takže jsem mohl na hodnocení o půl hvězdičky přidat. Tvůrcům se znovu podařilo mírně přidat na humoru, ale hlavně jsem si všiml několika záblesků, které by mohly naznačovat, že snad dojde i na solidní drama. 3*+(26.4.2019)

Co se týká humoru, je u mě Joe Caputo na špici, s ním mám fakt jistotu, že se budu bavit. Děj seriálu se odehrává ve věznici, přesto byla jedenáctá epizoda věnována hlavně zakládání odborových organizací a bylo jedno, zda jde o dozorce nebo o nelegální prodej fetišistům. Bylo se u čeho zasmát, ale stále drhne přechod na vážnou notu. 3*+(27.4.2019)

Dvanáctá epizoda mě v žádném případě nenudila, na druhou stranu mě ale taky ničím nenadchla. Tvůrcům se sice podařilo dostat do děje humor, pokusili se zahrát i na vážnější strunu, ale v předchozích řadách jasně ukázali, že to umí líp. Taky nevím, jestli si toho všimli, ale nějak se jim ze seriálu vytratil prvek napětí.(27.4.2019)

Přestože mi závěrečná epizoda opět připadala být příliš dlouhá, patřila k nejvydařenějším dílům třetí sezóny (je smutné, že to asi ani není pochvala). Mně se už tradičně postaral o zábavu hlavně Joe Caputo, ale pobavil mě i kmotr a vyvrcholení nespokojenosti dozorců. 4*-(27.4.2019)

Po tom zoufalství, které mi tvůrci předvedli v předchozí sezóně, jsem s takovým kvalitativním skokem vůbec nepočítal, ale stalo se. Asi bych měl brát třetí řadu jako tvůrčí výpadek, protože čtvrtá mě velice bavila, přinesla pořádnou dávku humoru, nezapomnělo se tentokrát ani na kvalitní drama s propracovanou atmosférou, takže mi nehrozila žádná nuda u epizod plných trapné vaty. Fakt jsem se dobře bavil.(30.4.2019)

Čtvrtá sezóna neodstartovala vůbec špatně, ve srovnání s úvodem minulé řady došlo k velkému zlepšení. Nemusel jsem totiž bojovat s nudou, přistoupil jsem na to, že tvůrci dělají z amerického vězeňského systému naprostý absurdistán a velmi slušně jsem se bavil.(28.4.2019)

Druhá epizoda se mi zdála být sice o půl hvězdičky slabší než předchozí díl, ale i tak měla solidní úroveň. Pravda, hlavní postavu seriálu jsem si nikterak neoblíbil, ale přiznávám, že mě baví, když se vznáší na svém obláčku z falešné sebedůvěry. Zasmál jsem se, na rozdíl od třetí sezóny jsem si všiml i funkční dramatické linky, takže hodnotím za 4*-.(28.4.2019)

Tentokrát se tempo příběhu mírně zpomalilo a epizoda mě vrátila v čase do předchozí sezóny, hodně se mluvilo, řešily se ale spíše malé, nepodstatné záležitosti, dějová linie, která slibovala nějaké to napětí a zahuštění atmosféry, se prakticky vytratila a ubylo i humoru.(28.4.2019)

Zatímco v předchozí epizodě děj lehce usínal, tady to nehrozilo. Tvůrci zase jednou kvalitně zvládli i vážnější odstíny příběhu, ale přitom nezapomněli i na pořádnou dávku humoru. Nebyl to sice pětihvězdičkový díl, ale pobavil mě a čtyři kousky si ode mě určitě zasloužil.(28.4.2019)

Z průběhu páté epizody jsem nebyl úplně odvázaný a nechystal jsem se zrovna hýřit hvězdičkami, ale s Joe Caputem jsem se na konferenci fakt bavil a u závěru dílu jsem se brutálně chechtal. Založit v rámci zlepšení vztahů ve vězení omylem rasistickou skupinu, to už je umění.(28.4.2019)

I šestá epizoda patřila k těm, které s klidem válcují díly třetí sezóny. Rozhodně jsem se měl čemu zasmát a musím znovu zopakovat, že tvůrcům začala ve čtvrté řadě fungovat dramatická zápletka, kterou jsem ve třetí tak postrádal. Zatím se dobře bavím.(29.4.2019)

Po třetí sezóně jsem v takový vývoj příběhu nedoufal ani náhodou, teď mám pocit, že scénáristé bojovali s nějakou těžkou chorobou likvidující mozkové buňky, kterou se jim ale podařilo překonat. Epizody čtvrté řady jsou nesrovnatelně lepší a fakt se u nich bavím.(29.4.2019)

Přestože byla předchozí epizoda přece jen silnější, ponechal jsem i tentokrát pětihvězdičkové hodnocení, protože jsem byl i tak hodně spokojený. Debata o rasizmu mezi Judy King a Poussey mi způsobila otok bránice, ale hrálo se výborně i na vážnou notu. 5*-(29.4.2019)

Devátá epizoda se mi zdála být až příliš vážná, přece jen jsem si v této sezóně zvykl na návrat humoru, tady se ale vyskytoval spíše sporadicky. Celý díl tak stál hlavně na dramatických událostech, ty naštěstí tvůrci zvládli, takže jsem se nedočkal žádné zbytečné nudy.(29.4.2019)

I když jsem byl rád, že se mi vrátila má oblíbená figurka, musím přiznat, že mě její drogový problém začíná dost otravovat, protože zbytečně brzdí tempo příběhu. Sice mi opět chybělo větší množství humoru, ale jinak jsem byl s vývojem vcelku spokojen a závěr mě hodně pobavil.(29.4.2019)

Tak v tomto případě jsem na humoru nebazíroval (i když trojka s Judy King měla grády), o všechny klady se postarala dramatická část, tvůrcům se zase jednou podařilo vyprodukovat pořádně tísnivou atmosféru a celá epizoda mě převelice bavila.(30.4.2019)

Dvanáctá epizoda navázala na předchozí díl nejen dějově, udržela si také jeho depresivní atmosféru a zajímavý vývoj dramatické dějové linie. Jasně, přiznávám, že se mi některé záležitosti zdály být dohnány až za hranice reality, ale na druhou stranu, co já vím o zemi neomezených možností, že jo.(30.4.2019)

Děj závěrečné epizody čtvrté sezóny pro mě nebyl tak strhující jako ve dvou předchozích dílech a měl jsem v úmyslu hodnotit čtyřmi hvězdičkami, jenže... Celé to byla vlastně jedna velká tryzna za zemřelou postavu a mé cynické já to prostě nebralo. V některých chvílích jsem měl dojem, že nezemřela Poussey v seriálu ale Samira Wiley v reálu, myslím, že tvůrci příliš tlačili na emoční pilu, a to na mě nefunguje.(30.4.2019)

Předešlou sezónu jsem dost chválil, tentokrát jsem i přes své poměrně vysoké hodnocení příliš spokojen nebyl. Některé epizody nebyly vůbec špatné, některé jsem mohl dokonce pochválit, ale i přes určitou benevolenci, kterou jsem k seriálu zaujal, mi vadily podivné kiksy v logice.V posledních třech epizodách jich bylo už tolik, že si začínám myslet, že si tvůrci scénáře psaní zpříjemňují nekonvenčními doplňky stravy. Všechno hezky shrnul už Bonaparte. 4*-(15.5.2019)

Už k minulé sezóně jsem přistupoval jako k záležitosti, která příliš nespolupracuje s realitou, díky čemuž jsem si ji dokázal užít, aniž bych se musel pozastavovat nad očividnými nesmysly, po shlédnutí úvodního dílu páté série jsem se v osvědčeném postupu rozhodl pokračovat a stále to funguje.(12.5.2019)

Skvělá atmosféra z předchozí epizody tady tak trochu vyšuměla, chvílemi jsem měl dokonce pocit, že tvůrci neví, jak se pohnout z místa, situaci ale dokonale zachraňovaly flashbacky z Friedina života, u kterých jsem se mohl opravdu dobře bavit. Navíc jsem konečně pochopil, proč je dobré chodit do skauta, macgyverovské okénko bylo fakt vtipné.(12.5.2019)

Nemohu se zbavit pocitu, že po skvělé rozjeté úvodní epizodě ztrácí příběh postupně na tempu. Mám z toho všeho dojem, že se tvůrci vzpourou ve věznici tak trochu zasekali, a zatím se marně snaží najít smysluplné východisko. Třetí díl nebyl špatný, ale některé dějové linie na mě působily poněkud jalově.(12.5.2019)

Proti předchozímu dílu jsem se dočkal určitého zlepšení, příběh se přece jen dostal více do tempa, ani tentokrát jsem se ale nedočkal tak kvalitní atmosféry jako v úvodní epizodě. Bylo by fajn, kdyby tvůrci zapracovali právě na atmosféře, nebo přidali na humoru, abych mohl jít s hodnocením výš.(12.5.2019)

Pátá epizoda byla, co do kvality, na úrovni předchozího dílu a za normálních okolností bych ji tedy ohodnotil čtyřmi kousky, jenže se v ní na můj vkus až příliš emotivně rozjímalo nad osudy černochů. Mě už to neustálé bědování nad křivdami minulosti fakt leze krkem.(12.5.2019)

Přestože se tentokrát tvůrci zaměřili spíše na mezilidské vztahy a stavy mysli, zatímco vyjednávání mezi vzbouřenkyněmi (uf, to je teda slovo, pokud vůbec je) a autoritami šlo mírně stranou, bavil jsem se vcelku slušně, a jestliže mě Pelíšky naučily, že elektrickou troubou bych se sebevraždit neměl, teď už vím, že před vypitím barvy si mám přečíst složení. 4*-(14.5.2019)

Sedmá epizoda se mi zdála být poněkud jiná, tvůrci se poněkud odchýlili od hlavní dějové linie, takže se celá vzpoura dostala tak trochu do pozadí, a místo obvyklých dialogů a případné akce jsem viděl jeden z nejlidštějších dílů od začátku seriálu.(14.5.2019)

A po předchozím lidštějším dílu přišel seriál s pořádnou akcí i dramatem, takhle se mi to líbí, ten kontrast je moc fajn. Celý příběh se zatím vyvíjí dost zajímavě (a tím pádem i zábavně) a byla by škoda, kdyby tvůrci závěrečnou třetinu sezóny nezvládli. 4*+(14.5.2019)

V deváté epizodě se tvůrcům podařilo výborně zkombinovat Piscatellovu akční dějovou linii s probíhajícím vyjednáváním o propuštění rukojmích a ukončení vzpoury. Ve výsledku jsem se ani náhodou nemohl nudit, Caputo mě opět dokázal spolehlivě rozesmát, takže jsem byl hodně spokojen.(14.5.2019)

Předchozí díl jsem pochválil za výborně namixovaný děj, desátá epizoda byla v tomto směru ještě lepší. Ani nevím, která dějová linie mě bavila víc, ale asi bych se rozhodl pro tu nejvtipnější, a tou bylo určitě Caputovo vyjednávání s Figinou, to fakt psalo.(14.5.2019)

Měl jsem pocit, že se výborně fungující děj v jedenácté epizodě zbytečně rozkošatil, dění kolem Lorny a Suzanne mě příliš nebralo a celý díl tak kvůli tomu ztratil na tempu, což byla škoda, protože jsem po předchozí části doufal, že už budu jen chválit.(15.5.2019)

Já jsem tedy přistoupil na to, že seriál nemá s realitou nic společného, a jen díky tomu jsem si ho dokázal celkem užít, tady už ale scénář občas kousal svého autora do zadku. K nějakému tomu nadšení jsem měl celkem daleko, a pokud to neudělá nikdo jiný, jsem ochoten Baxtera Baileyho utratit osobně, na toho tragéda už se fakt nedá dívat.(15.5.2019)

Závěrečná epizoda byla proti oběma předchozím dílům přece jen lepší, nebyla skvělá, ale byla dobrá. Sice jsem se u seriálu naučil kašlat na logiku, ale tady už to bylo příliš okaté. Lidi si z obklíčené věznice odcházeli jako dělníci v pracovní době na pivo, pokud obklíčená nebyla, tak je to taky podivnost. No, ale mohlo být hůř.(15.5.2019)

Jak jsem už napsal v komentáři k třinácté epizodě, bylo by skvělé, kdyby šlo o závěr celého seriálu, takhle hrozí, že sedmá řada dorazí i ty zbývající fungující záležitosti. Pokud měla obměna postav zajistit oživení děje, můžu s klidem říct, že u mě se to nepodařilo. S výjimkou ujetých sester, se flashbacky týkaly postav, které mě vůbec nezajímaly, takže jsem měl pocit, že u nich jen ztrácím čas. Bohužel se ukázalo, že kvalitní retrospektivní scény a obětované postavy byly pro příběh důležitější, než jsem si myslel. Sedmou sezónu určitě uvidím, ale vůbec se na ni netěším.(22.9.2019)

Klidně bych první epizodě šesté sezóny přihodil i čtvrtou hvězdičku, kdyby nebylo Suzanniných halucinací. Sice jsem pochopil, že mi tvůrci chtěli přiblížit dění v maximálce vtipnou a neotřelou formou, jenže mě to příliš nebavilo, a tím pádem se mi to zdálo být přehnaně dlouhé. S výjimkou těchto scén jsem se ale celkem slušně bavil, po zkušenostech s předchozí řadou jsem byl příjemně překvapen.(19.9.2019)

Celou dobu jsem měl u sledování druhé epizody pocit, že jí chybí šťáva. O tu trochu vzruchu v jinak vcelku nezáživném ději se postaralo duo Joe Caputo/ Natalie Figueroa, které mě dokáže vždycky dobře pobavit, jinak jsem se nedočkal žádných výrazných momentů.(19.9.2019)

Výslechy pokračují, takže by se dal očekávat stejný výsledek jako u předchozího dílu, tentokrát ale tvůrci nezapomněli na zajímavý děj, propašovali sem i nějaký ten humor, a navíc se mi potvrdilo mé podezření, že se z Friedy postupně stává nejzajímavější postava seriálu.(19.9.2019)

I tentokrát šlo o jasný nadprůměr, ale chybí mi tady nějaká přidaná hodnota, pro kterou bych mohl zvednout hodnocení. Na rozdíl od Wentworthu tady nikdy nešlo o čisté drama, jenže ta komediální část, díky níž byl seriál silný, se stále více vytrácí, a to je škoda.(20.9.2019)

Hmm, jak to okomentovat? Těžko hledat nová slova, když byla pátá epizoda na stejné úrovni jako předchozí díl. Děj je pořád jasně lepší než u spousty jiných seriálů, což není na šestou sezónu špatné, jenže chybí jen troška kvalitního humoru, abych mohl přidat i čtvrtý kousek. Škoda.(20.9.2019)

Tvůrci se evidentně rozhodli vyprodukovat nevýraznou, monotónní sezónu, už třetí epizoda v řadě přinesla děj bez jakýchkoli výraznějších momentů. Jasně, mezi diváky jsou jistě i koprofilové, kteří si tentokrát přišli na své, já bych ale raději dostal pořádnou porci humoru.(20.9.2019)

Konečně jsem mohl přidat na hodnocení, po třech nezáživných epizodách se objevil vcelku zábavný díl, v němž se tvůrci vykašlali na další distribuci exkrementů, znovu se začali soustředit na příběh a po čase se zase rozhodli zapojit do děje i humor.(21.9.2019)

Vypadá to, že se ve druhé polovině sezóny začalo tvůrcům dařit. Chvílemi jsem měl dokonce pocit, že se pokoušejí vrátit ke kvalitě, kterou znám z prvních dvou řad seriálu. Když to shrnu, celkem slušně jsem se bavil, netrpěl jsem nudou a čtyři kousky jsou tak akorát.(21.9.2019)

A dolů z hrušky! Už jsem nějaký ten seriál viděl a hodnotil, a přesto jsem se zase jednou nechal trapně nachytat, když jsem uvěřil tomu, že už tvůrci našli ten správný rytmus. Devátá epizoda patřila k těm méně povedeným, tempo bylo pomalé, s humorem se opět šetřilo a děj mě zrovna dvakrát nepřesvědčil.(21.9.2019)

Zatímco mě Taťkův příběh v předchozích dílech vůbec nebavil (a proto se k němu tvůrci ještě určitě vrátí), retrospektiva s Carol a Barbarou byla hodně povedená. Taky to, bohužel, byla jediná záležitost, která mě na epizodě nějak výrazně zaujala. Vlastně ne, ještě mě jako obvykle dokázala pobavit dvojice Caputo/ Figueroa, u nich je to jistota.(21.9.2019)

V jedenácté epizodě se tvůrci dostali nad standard šesté sezóny, takže jsem zase jednou mohl přihodit i čtvrtý kousek. Děj se tentokrát věnoval převážně zajímavým záležitostem, všechno běželo ve slušném tempu, a protože jsem se slušně bavil, neměl jsem pocit, že jsem ztratil hodinu života.(22.9.2019)

Předchozí díl na mě působil více uceleným dojmem, tentokrát jsem měl pocit, že sleduji spíše takovou mozaiku, ale ve výsledku to nebyl špatný počin. Sice mě trochu otrávil Caputův motivační proslov, ale to je spíš můj problém, vždycky, když slyším podobné kecy, vyvolává to u mě nedobré vzpomínky...(22.9.2019)

Finále šesté sezóny mě docela zklamalo. Klidně bych jednu hvězdičku přidal, to by ale musela být třináctá epizoda zároveň zakončením celého seriálu. Byl by to výborný konec, teď mám obavy, že se v sedmé řadě bude všechno dotahovat do úplného konce a že to nebude nejšťastnější. Škoda, že u mě výsledek soudu s Taystee nemohl vyvolat žádné emoce, jinak to ani dopadnout nemohlo, protože by mohlo dojít k nepokojům.(22.9.2019)

Upřímně přiznávám, že jsem čekal katastrofu. K mému obrovskému překvapení jsem se ale po většinu času dobře bavil, i když to občas zaskřípalo. Je škoda, že se tvůrci opět nedokázali vyhnout přehnané hře na city, na druhou stranu je ale pravda, že i v sedmé řadě dokázali přijít s velmi slušným dramatem a nezapomněli ani na humor.(16.11.2019)

U první epizody sedmé sezóny jsem se setkal se stejným problémem jako u předchozí řady- chyběl mi v ní humor. A to je pro mě problém, protože znám lepší vězeňské drama. Navíc mi už delší dobu leze na nervy postava Madison Murphy, na druhou stranu mě těšilo sledovat, jak se její obličej blíže seznamuje s podlahou.(13.11.2019)

Druhý díl mě docela příjemně překvapil, všechno, co se týkalo postavy Artesian McCullough, mě opravdu bavilo, u výběrového řízení jsem se mohl konečně zasmát, ale zatímco se vrátila Maritza Ramos, mně citelně chybí Joe Caputo. Každopádně jsem byl vcelku spokojen.(13.11.2019)

Tentokrát jsem musel udělit plný počet hvězdiček, protože mi tvůrci splnili hned několik přání. Komicko- romantické duo Caputo/ Figueroa je zpět v plné síle a Madison Murphy poznává krásy Missouri, tolik radosti najednou:-D Tvůrcům se podařily i nějaké ty humory, o slušné drama se postarala basa pro imigranty, takže jsem byl hodně spokojen.(13.11.2019)

Je zajímavé, že i když je hlavní postavou seriálu Piper Chapman, pokaždé, když dostane více prostoru, epizodu to negativně ovlivní. Tedy pro mě. Minulý díl jsem nadšeně chválil, tentokrát mě tvůrci zase spíše zklamali, děj epizody byl pro mě poněkud nezajímavý.(13.11.2019)

Oproti předchozímu dílu jsem jeden kousek přihodil, příhody rodiny Diazových mě přece jen bavily víc a Aleidin výbuch zuřivosti mě fakt zaujal:-D Ani vývoj mezi imigrantkami nebyl špatný, takže všechno trochu srážela zase jen Piper, která se dokonale vžila do pozice naprosté blbky.(13.11.2019)

Děj šesté epizody mě vcelku bavil, dění ve věznici i mimo ni mě nenudilo, ale naprosto nejkvalitnějším počinem bylo to, kolik času dostal k dispozici Joe Caputo, který se stal v seriálu mou jasně nejoblíbenější postavou. Každá jeho interakce s Natalií Figueroa mě spolehlivě pobaví.(15.11.2019)

I kdyby se v celé epizodě nic dalšího nedělo (a skoro to tak bylo), Joe Caputo by to u mě spolehlivě utáhl úplně sám. Jeho zoufalý a marný boj proti denunciačnímu hnutí MěTaky (NěkdoVojelProtiMéVůli) mi silně připomínal Dona Quijota a větrné mlýny.(15.11.2019)

Hmmm, tak tentokrát šlo o slabší kousek. Příběh osmé epizody mi byl celou dobu jaksi u zadní části mé fyziognomie, děj prakticky přešlapoval na místě, takže se pro mě jediným světlým bodem stala lovecká výprava. Jen se nedokážu rozhodnout, jestli mě víc pobavila vedoucí mužatka nebo ovčí incident.(15.11.2019)

V deváté epizodě se tvůrci seriálu zaměřili na rodinné vztahy a překvapilo mě, že se jim podařilo udržet citové vydírání jakž takž na uzdě. Po dlouhé době mě pobavila dokonce i Piper, a jak se postupně odhaluje příběh Lorny Muccio, nestačím se divit. Kvalitní díl.(15.11.2019)

S desátou epizodou jsem byl vcelku spokojen. Problémy, které se vyskytly nebyly tak hrozné jako v jiných dílech, navíc se solidní dramatické dějové linie střídaly s humornými pasážemi, takže jsem nemusel zase frflat. Doopravdy mě vyděsil návrat Larryho na scénu, naštěstí se tentokrát ukázal v lepším světle a ani jednou nezafňukal.(16.11.2019)

Tohle byl typický příklad epizody, kterou bych za jiných okolností ohodnotil plnou palbou, to by v ní ale nesměla opakovaně zaznívat podpora denunciačních aktivit. S takovou bych mohl klidně tvrdit, že se na mě velice divně podívala pokladní v obchodě, a proto by měla být vláčena tiskem nebo koňmi. Jasně, nějaký chytrolín by mohl namítnout, že jsem jednak chlap a jednak se na mě ani jinak než divně dívat nedá, no a co??!! Já tvrdím, že to bylo sexuální obtěžování, tak to musí být pravda! Šmarjá, jak mě tyhle kraviny serou...(16.11.2019)

Musím přiznat, že na mě v poslední fázi seriál fakt funguje, tvůrcům se znovu podařilo skvěle namixovat drama s humorem, jen mě v závěru nemile překvapil návrat k Poussey Washington. Myslel jsem si, že se už tuhle kapitolu podařilo uzavřít. Drama každopádně gradovalo s Tiffany Doggett, o humor se mi kupodivu nepostaral Caputo, tentokrát to na sebe vzala jeho cynická partnerka.(16.11.2019)

Finále mělo stopáž celovečerního filmu, a to byla škoda. Kdyby měli tvůrci méně času, možná by se tolik nebabrali v patetických scénách, které mi zbytečně pokazily dojem z celé epizody. Bohatě by mi stačila pěkně zvládnutá rozlučka u závěrečných titulků, protože například ta Larryho promluva k Piper, to bylo holé neštěstí. Nebýt zbytečného balastu, mohla to být pětka.(16.11.2019)