poster

Za trnkovým keřem

Rodinný / Dobrodružný

Československo, 1980, 72 min

 • Slartibarkfast
  ***

  Poslední z řady příběhů Veny a pana Straky. Poněkud plytké a slabší, než díly předchozí. Nevím, co bych k tomu více dodal. Jde o spor lesníka a člověka, kterému jde o pokrok na úkor přírody. Maličko trapné a kýčovité, ale ta příroda je opět velmi krásná. Bohužel v dialozích to malinko vázne a už tu ani není toliko humoru. 60%(23.12.2012)

 • zbynacz
  ***

  Jedna z mých nejoblíbenějších trilogií z dětství. Teď už mi vadí některé neduhy, které jsem jako malý neviděl, stejně jako nevidí žádné dítko. Přesto u těchto skvělých filmů (ano, jsou skvělé, nejen pro malé diváky, kteří mají krapet méně náročné požadavky na kvalitu produkce) , pokud jednou za čas otevřu program a zrovna vysílají, rád strávím sychravé sobotní/nedělní odpoledne. Krásné záběry šumavské přírody jsou stále dechberoucí jako byly v době, kdy jsem zažíval euforii z každého z Vénových příběhů. V dětství mi přinesly hodně, probudily touhu toulat se po lesích a užívat si všechnu tu krásu, kterou nám příroda nabízí...(6.1.2009)

 • lennyd
  **

  I na další prázdniny se vydává malý Vašek (Tomáš Holý) ke svému dědovi, hajnému Strakovi (Gustáv Valach) do zapadlé vísky uprostřed Šumavy. Tentokrát spolu řeší problém místního "zbohatlíka" (já vím, tenkrát nebyli zbohatlíci, ale jen zasloužilí funkcionáři), který si na stavbu své vily objednal vrtulník, který plaší všechnu zvěř v lese do poslední veverky. A když si ještě "objedná" hajného Straku jako průvodce po lovu muflonů, tak to Vašek nemůže nechat jen tak, a snaží se všemožně lov překazit a muflonky zachránit ... Další (a poslední) ze série filmů o malém Vaškovi, a opět nikterak nevykračuje ze svého "standardu". Příběh je celkově docela naivní, zápletka primitvní a film roztažen na svoji délku dlouhými zaběry šumavské přírody. Jako agitka na 20 minut by to nebylo marné, ale jako film docela slabota. Z úcty k Tomáši Holému dávám dvě hvězdičky, ale film nestojí ani za ně ...(28.12.2008)

 • Rattlehead
  ****

  Poslední díl je asi přece jen nejslabší, chybí zde výraznější dějová zápletka. Ale i tak je to pořád pěkná podívaná. Pokud bych měl děti, tak chci, aby se dívaly na podobné snímky, a ne na nějaké americké kreslené mozkožrouty. Rovněž dávám rozhodně přednost lekci ekologie od Tomáše Holého než od Gréty...(30.12.2020)

 • Ben Nevis
  ***

  Tento díl je nejkomunističtější z celé trilogie. Tudíž i nejdospělejší, protože se tu řeší složitější věci než pytlák. Ač se Véna k tomu snaží přistupovat dospěle, scénář z něho dělá retardovaného blbečka, který si myslí, že pana ředitele uplatí dvěma lahváči. Alespoň se snažili trilogii uzavřít nějakým happyendem, protože minulé díly vyzněly do ztracena.(24.3.2015)

 • - Hájovna je ve skutečnosti Klostermannův dům a nachází se v Srní. [Zdroj: filmovamista.cz] (SONY_)

 • - Tomáš Holý se nemusel učit nazpamět texty stačil, když věděl co tam má být. (cariada)