Za trnkovým keřem

Rodinný / Dobrodružný

Československo, 1980, 72 min

Film Za trnkovým keřem dostává občas svalové křeče během svého předváděného výkonu, ale i tak příliš nepokulhává za svými staršími bratry ve svém duchu vyznění laskavé výchovy v lásce mládeže k přírodnímu bohatství. Správně se zastavilo včas ve svém snažení o další pokračování, skončilo se ve správném množství filmových variacích na jedno téma. Hrdinou příběhu je opět malý městský školák Vašek Straka (dobrý Tomáš Holý) při svém dalším prázdninovém pobytu v srdci divoké šumavské přírody. Už začíná s partyzánským bojem za ochranu krás přírody a nerušeného života rozmanitých živočichů. Moudrým průvodcem je Vaškův dědeček a obětavý hajný Václav Straka (sympatický Gustáv Valach) v dobrotě srdce i v nechuti elitářské úslužnosti. Neschází ani kamarádský lesní dělník Josef alias Čahoun (příjemný Václav Sloup), bezradný ve svém pocitu viny. Výraznější postavou je také elitní ředitel stavebního podniku (příjemný Jiří Pleskot), příčina nedorozumění a dětské vzdorovité sabotáže. Z dalších rolí: Vaškova starostlivá maminka Jarmila (Jana Brejchová), svérázný lovec zmijí Perníkář alias Zmiják (zajímavý Josef Kemr), Vaškův milovaný otec a hajného znovunalezený zatracený syn (Ladislav Frej st.), Strakův empatický nadřízený polesný (František Hanus), z budoucnosti nervózní vedoucí pily Přibyl (Adolf Filip), či sousední hajný Antoš (Jan Pohan). Opět je to jeden z těch laskavějších a optimističtějších dětských filmových výtvorů. Lidé by měli být k sobě upřímní alespoň za trnkovým keřem.(9.11.2016)

Závěr, že tyto "holovské" dětské filmy, založené na poněkud skautsky chápaném souznění přírody a jejího vnímání dětskýma městskýma očima mají mnoho co do sebe. Vedle kvalitních dospělých herců - v tomto případě zejména Brejchové, Kemra a hlavně Valácha - jsou důstojným památníkem jedinečného hereckého talentu předčasně zesnulého Tomáše Holého. Jeho osud v mnohém připomíná dětské období dalšího zázračného talentu našeho dětského filmového herectví Vladimíra Dlouhého.(25.12.2010)

Třetí pokračování bohužel ubralo na plynu. Tam, kde první díl nabídl drama (boj o záchranu psa) a druhý díl detektivku (pátrání po pytlákovi), nabízí třetí jen ekologicky zdvihnutý prst a náznak urovnání pokřivených vztahů (konečně by si mohli syn s otcem vyříkat staré křivdy, nejlépe za trnkovým keřem). Naštěstí krásná příroda a skvěle hrající Tomáš Holý pořád i ze třetího dílu "série" dělají nadprůměrný film.(31.10.2013)

Roztomilý film pro děti s jejich oblíbeným Tomášem HOLÝM. Není důvod se na tento film "škaredit" je určen jen a jen dětem, ale i dospělý nebude ztrácet čas když se na něj podívá. (Pokud nebude mít zrovna co jiného na práci). Jsou daleko stupidnější filmy pro děti, kde se ještě dozvědí to, co jim doposud uniklo.(3.10.2007)

Asi jen stručně, protože bych se opakoval co už jsem napsal ke snímku Na pytlácké stezce. Pro mě je každý film s Tomášem Holým zážitek. Jednoznačně nejlepší dětský herec naší historie opět předvádí svůj standartní. výkon. A co je v jeho případě standartní, to je i nadprůměrné. K tomu jeho dětská, trochu naivní, potřeba chránit les a zvířata před odstřelem zvěře pro zábavu za každou cenu. Něco, co bychom se od dětí asi měli naučit taky. Krásná šumavská příroda se točila sama a k tomu i happy end v podání smíření otce a syna. Milý film, který mě potěší a vždy, když ho vysílají si dám říct. Nejen z důvodu mírné závisti. No, kdo by nechtěl mít dědu v tak úžasném prostředí a prožívat zde prázdniny. A ještě něco jsem nezmínil ani u jednoho filmu z trilogie. Mě se moc líbil herecký výkon Gustáva Valacha, kterého jako herce vůbec, bohužel, neznám.(29.9.2015)

• - Tomáš Holý se nemusel učit nazpamět texty stačil, když věděl co tam má být. (cariada)