Za trnkovým keřem

Rodinný / Dobrodružný

Československo, 1980, 72 min

Celá trilogie je vyvážená, a mně by nevadila ani tetralogie, takové šumavské jaro - léto - podzim - zima. Záběry na přírodu jsou nádherné. V posledním díle oslní Vašek jako škodič při lovení pro zábavu pana ředitele a následně jako úplatkář. Pěkná pointa při příjezdu Vénova otce, Strakova syna (Frej). "Děda ví, že jsem přijel?"(9.7.2008)

Asi jen stručně, protože bych se opakoval co už jsem napsal ke snímku Na pytlácké stezce. Pro mě je každý film s Tomášem Holým zážitek. Jednoznačně nejlepší dětský herec naší historie opět předvádí svůj standartní. výkon. A co je v jeho případě standartní, to je i nadprůměrné. K tomu jeho dětská, trochu naivní, potřeba chránit les a zvířata před odstřelem zvěře pro zábavu za každou cenu. Něco, co bychom se od dětí asi měli naučit taky. Krásná šumavská příroda se točila sama a k tomu i happy end v podání smíření otce a syna. Milý film, který mě potěší a vždy, když ho vysílají si dám říct. Nejen z důvodu mírné závisti. No, kdo by nechtěl mít dědu v tak úžasném prostředí a prožívat zde prázdniny. A ještě něco jsem nezmínil ani u jednoho filmu z trilogie. Mě se moc líbil herecký výkon Gustáva Valacha, kterého jako herce vůbec, bohužel, neznám.(29.9.2015)

„Véna nepřijede, zůstal v Praze, protože dostal příušnice.“ Mezitím malej Vašek vylézá z auta za svým dědou. Jo, sice tento zavěrečný díl trochu ztrácí dech, ale pořád je to kvalitní film, který samozřejmě vyzdvihuje Tomáš Holý. Líbil se mi i výkon Václava Sloupa. Je jasné, že takovéto filmy už se bohužel nenatočí. Je to veliká škoda. Nejsou pořádní herci, kteří by se dali obsadit do dětských rolí. „Běžte si to vyříkat za trnkovej keř!“(1.8.2008)

Tento díl je nejkomunističtější z celé trilogie. Tudíž i nejdospělejší, protože se tu řeší složitější věci než pytlák. Ač se Véna k tomu snaží přistupovat dospěle, scénář z něho dělá retardovaného blbečka, který si myslí, že pana ředitele uplatí dvěma lahváči. Alespoň se snažili trilogii uzavřít nějakým happyendem, protože minulé díly vyzněly do ztracena.(24.3.2015)

• MM_Ramone

Nebohý Tomáš Holý je mnohými dodnes považovaný za žiarivú českú detskú hviezdu. Sympatický klučina s obrovským hereckým talentom. Možno čosi na tom bude. Mal svojráznu charizmu. Mne však nikdy nijak zvlášť neučaroval. Objavoval sa vo filmoch, ktoré ma nevedeli zaujať. Ani príbeh malého pražáka, ktorý sa ocitne u svojho starého otca hájnika na Šumave ma moc nepobavil. Takže preto filmu "Za trnkovým kríkom" dávam len dve hviezdičky. **(17.4.2018)

• - Tomáš Holý se nemusel učit nazpamět texty stačil, když věděl co tam má být. (cariada)