Za trnkovým keřem

Rodinný / Dobrodružný

Československo, 1980, 72 min

Třetí a poslední pokračování pražského kluka Vaška Straky na krásné Šumavě. Kvalita poměrně stejná, jako u předchozích dvou snímků. Tentokrát se naši známí zaměřují na boj za záchranu zvěře, lesa a životního prostředí. A objeví se i Vaškův táta, "fantom" předchozích dílů. Zkrátka klasika, na kterou se nechá dívat pořád.(26.11.2005)

„Véna nepřijede, zůstal v Praze, protože dostal příušnice.“ Mezitím malej Vašek vylézá z auta za svým dědou. Jo, sice tento zavěrečný díl trochu ztrácí dech, ale pořád je to kvalitní film, který samozřejmě vyzdvihuje Tomáš Holý. Líbil se mi i výkon Václava Sloupa. Je jasné, že takovéto filmy už se bohužel nenatočí. Je to veliká škoda. Nejsou pořádní herci, kteří by se dali obsadit do dětských rolí. „Běžte si to vyříkat za trnkovej keř!“(1.8.2008)

Asi jen stručně, protože bych se opakoval co už jsem napsal ke snímku Na pytlácké stezce. Pro mě je každý film s Tomášem Holým zážitek. Jednoznačně nejlepší dětský herec naší historie opět předvádí svůj standartní. výkon. A co je v jeho případě standartní, to je i nadprůměrné. K tomu jeho dětská, trochu naivní, potřeba chránit les a zvířata před odstřelem zvěře pro zábavu za každou cenu. Něco, co bychom se od dětí asi měli naučit taky. Krásná šumavská příroda se točila sama a k tomu i happy end v podání smíření otce a syna. Milý film, který mě potěší a vždy, když ho vysílají si dám říct. Nejen z důvodu mírné závisti. No, kdo by nechtěl mít dědu v tak úžasném prostředí a prožívat zde prázdniny. A ještě něco jsem nezmínil ani u jednoho filmu z trilogie. Mě se moc líbil herecký výkon Gustáva Valacha, kterého jako herce vůbec, bohužel, neznám.(29.9.2015)

Ani hodnocení posledního dílu téhle trilogie není příliš jednoduché. na jedné straně by to člověka svádělo k odsudku, protože celá "politická zápletka" je, přes zdánlivou "protirežimnost", vlastně strašně krotká a tkví přesně v tom, co tehdy režim toleroval a dokonce nepřímo doporučoval, totiž kritice jednotlivých "zlořádů". Podstatné bylo nekritizovat celý systém a prostě poukázat na skryté "záškodníky". V tomhle případě navíc jde o záškodníka domnělého, protože se nakonec ukáže, že onen ředitel je "fajn chlap". Špatní jsou tady spíš ti, kteří mu nadbíhají, protože z toho tuší nějaké výhody. Na druhou stranu, lidé tehdy podobné "kritické ostny" vnímali poměrně silně a tak i drobné zmínky, například poznámky o tom, "že se s tím stejně nedá nic dělat", obecné poukazy na "drobnou korupci", ale třeba i jen záběr spícího osobního řidiče v červené T 613... Celkový dojem: 65%(24.11.2014)

Kouzelný byl dialog mezi Tomášem Holým (Véna) a Josefem Kemrem v roli Zmijáka - Perníkáře: "...co jim dát takovou krásnou zmiji..." Znova opakuji: Takovéto nádherné filmy už nikdy nikdo v naší kotlině nenatočí. Je to strašná škoda, že dnešní tvůrci naprosto ignorují podobný žánr z tohoto prostředí...(26.12.2004)

• - Tomáš Holý se nemusel učit nazpamět texty stačil, když věděl co tam má být. (cariada)