Za trnkovým keřem

Rodinný / Dobrodružný

Československo, 1980, 72 min

Kouzelný byl dialog mezi Tomášem Holým (Véna) a Josefem Kemrem v roli Zmijáka - Perníkáře: "...co jim dát takovou krásnou zmiji..." Znova opakuji: Takovéto nádherné filmy už nikdy nikdo v naší kotlině nenatočí. Je to strašná škoda, že dnešní tvůrci naprosto ignorují podobný žánr z tohoto prostředí...(26.12.2004)

• MM_Ramone

Nebohý Tomáš Holý je mnohými dodnes považovaný za žiarivú českú detskú hviezdu. Sympatický klučina s obrovským hereckým talentom. Možno čosi na tom bude. Mal svojráznu charizmu. Mne však nikdy nijak zvlášť neučaroval. Objavoval sa vo filmoch, ktoré ma nevedeli zaujať. Ani príbeh malého pražáka, ktorý sa ocitne u svojho starého otca hájnika na Šumave ma moc nepobavil. Takže preto filmu "Za trnkovým kríkom" dávam len dve hviezdičky. **(17.4.2018)

Tento díl je nejkomunističtější z celé trilogie. Tudíž i nejdospělejší, protože se tu řeší složitější věci než pytlák. Ač se Véna k tomu snaží přistupovat dospěle, scénář z něho dělá retardovaného blbečka, který si myslí, že pana ředitele uplatí dvěma lahváči. Alespoň se snažili trilogii uzavřít nějakým happyendem, protože minulé díly vyzněly do ztracena.(24.3.2015)

Závěrečný díl lyrické trilogie ze šumavské přírody je podle mě nejzdařilejší. Je bohatší tematicky. Kromě ekologické problematiky nastiňuje i "situaci rodinného krbu" hajného Straky, který vnukovi osvětlí význam onoho trnkového keře, a poznáme tak i Straku "prostředního". Co se týče herců, stojí za povšimnutí Václav Sloup - zde si zahrál roli kladné (sympatické) postavy, což v jeho herecké filmografii není časté.(22.2.2012)

Klasika s překrásnou šumavskou přírodou a největším talentem dětského herectví, který kdy na světě byl (a to myslím vážně i ve srovnání se zahraničními herci). Jako dítě jsem Gustáva Valacha moc nemusel, byl na mne moc velký bručoun, ale dnes už jeho postavu vnímám jinak. Tento komentář platí pro celou trilogii.(28.3.2010)

• - Tomáš Holý se nemusel učit nazpamět texty stačil, když věděl co tam má být. (cariada)