Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Ve filmu se znovu setkáváme s hajným Strakou, který moudře zasvěcuje svého vnuka Vaška do tajů a zákonů přírody. Vašek si znovu užívá prázdnin v dědově hájence. Klid lesa však narušuje neustálé přelétávání helikoptéry, která pomáhá dopravovat materiál na stavbu rekreačního střediska. Ničí stromy a plaší zvěř. Dědu však trápí i to, že má dělat průvodce při lovu muflona generálnímu řediteli. Avšak vždy, když vyjdou na lov, stádo je něčím vyplašeno. Děda zjistí, že to byl Vašek, kdo poplašným signálem stádo varoval. Ale díky Vaškovi dojde ke smíru mezi ředitelem a dědou. Také jeho otec se po dlouhých letech usmíří s dědou, svým otcem… (Česká televize)

(více)

Recenze (121)

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Film Za trnkovým keřem dostává občas svalové křeče během svého předváděného výkonu, ale i tak příliš nepokulhává za svými staršími bratry ve svém duchu vyznění laskavé výchovy v lásce mládeže k přírodnímu bohatství. Správně se zastavilo včas ve svém snažení o další pokračování, skončilo se ve správném množství filmových variacích na jedno téma. Hrdinou příběhu je opět malý městský školák Vašek Straka (dobrý Tomáš Holý) při svém dalším prázdninovém pobytu v srdci divoké šumavské přírody. Už začíná s partyzánským bojem za ochranu krás přírody a nerušeného života rozmanitých živočichů. Moudrým průvodcem je Vaškův dědeček a obětavý hajný Václav Straka (sympatický Gustáv Valach) v dobrotě srdce i v nechuti elitářské úslužnosti. Neschází ani kamarádský lesní dělník Josef alias Čahoun (příjemný Václav Sloup), bezradný ve svém pocitu viny. Výraznější postavou je také elitní ředitel stavebního podniku (příjemný Jiří Pleskot), příčina nedorozumění a dětské vzdorovité sabotáže. Z dalších rolí: Vaškova starostlivá maminka Jarmila (Jana Brejchová), svérázný lovec zmijí Perníkář alias Zmiják (zajímavý Josef Kemr), Vaškův milovaný otec a hajného znovunalezený zatracený syn (Ladislav Frej st.), Strakův empatický nadřízený polesný (František Hanus), z budoucnosti nervózní vedoucí pily Přibyl (Adolf Filip), či sousední hajný Antoš (Jan Pohan). Opět je to jeden z těch laskavějších a optimističtějších dětských filmových výtvorů. Lidé by měli být k sobě upřímní alespoň za trnkovým keřem. ()

Slartibarkfast 

všechny recenze uživatele

Poslední z řady příběhů Veny a pana Straky. Poněkud plytké a slabší, než díly předchozí. Nevím, co bych k tomu více dodal. Jde o spor lesníka a člověka, kterému jde o pokrok na úkor přírody. Maličko trapné a kýčovité, ale ta příroda je opět velmi krásná. Bohužel v dialozích to malinko vázne a už tu ani není toliko humoru. 60% ()

Reklama

horskejvlk 

všechny recenze uživatele

Poslední díl se na nás tedy v 80’ letech dítky školou povinné zaměřil na zvýhodňování ekonomických přínosů socialistického hospodářství na úkor přírody, budiž vyrostli jsme v ekologickou generaci Zelených kteří vše dělali jen pro zelený lobing a ani nevěděli co to je…viz. ztroskotaná politička za Zelené Kateřina Jaque, a její “znalost” biomasy😃. K filmu: Vždy jsem nechápal proč je tu za hrdinu nepříjemný Hajný co nemá rád lidi a bydlí v polorozpadlé hájence co nechal postavit pro své hajné ještě kníže Felix Schwarzenberg v roce 1848. I tak je film koukatelný díky hezké kameře, krásné instrumentální hudbě pana Sluky a jednoduchému - nejslabšímu papalášskému dramatu. Jinak je to nejslabší díl co nabízí měšťandu Brejchovou co na to šlape v socialistickěm sporťáku Erku a konečně vyříkání si to otce se synem ministerským ůředníkem frajerským Ladislavem Frejem. ()

Paldiny 

všechny recenze uživatele

Tretia kapitola je iná než predošlé. Zakladá si viac na vzťahoch, čiže sa v nej narozpráva toľko čo v predošlých dvoch dohromady. Našťastie tu nikto známy nechýba, dokonca nepotatený papík ukáže svoju tvár a Vašek, ten zas kusisko charakterného herectva. Zápletka sa šikovne zakomponuje už do úvodných tituliek, kde miesto symfonického orchestru sa pohľadom na prírodu započúvame do zvuku helikoptéry. Tá ma celým filmom prenášať materiál na stavbu chaty riaditeľa, ktorého podnik zas pozdvihnúť hospodárstvo tamojšieho kraja. Lenže nie všetci budú mať toľké pochopenie ako miestni súdruhovia. Tretí diel mi príde na úrovni toho predošlého, čo naďalej znamená, že ten prvý – jednoduchší, posolstvami a spoločenskou kritikou nie až toľko ambiciózny, zostáva môjmu oku najbližší. ()

Rattlehead 

všechny recenze uživatele

Poslední díl je asi přece jen nejslabší, chybí zde výraznější dějová zápletka. Ale i tak je to pořád pěkná podívaná. Pokud bych měl děti, tak chci, aby se dívaly na podobné snímky, a ne na nějaké americké kreslené mozkožrouty. Rovněž dávám rozhodně přednost lekci ekologie od Tomáše Holého než od Gréty... ()

Galerie (7)

Zajímavosti (4)

  • Tomáš Holý (Vašek) se nemusel učit nazpamět texty, stačilo, když věděl, co tam má zhruba být. (cariada)
  • Hájovna je ve skutečnosti Klostermannův dům a nachází se v Srní. [Zdroj: filmovamista.cz] (SONY_)

Reklama

Reklama