Ve filmu se znovu setkáváme s hajným Strakou, který moudře zasvěcuje svého vnuka Vaška do tajů a zákonů přírody. Vašek si znovu užívá prázdnin v dědově hájence. Klid lesa však narušuje neustálé přelétávání helikoptéry, která pomáhá dopravovat materiál na stavbu rekreačního střediska. Ničí stromy a plaší zvěř. Dědu však trápí i to, že má dělat průvodce při lovu muflona generálnímu řediteli. Avšak vždy, když vyjdou na lov, stádo je něčím vyplašeno. Děda zjistí, že to byl Vašek, kdo poplašným signálem stádo varoval. Ale díky Vaškovi dojde ke smíru mezi ředitelem a dědou. Také jeho otec se po dlouhých letech usmíří s dědou, svým otcem… (Česká televize)

sportovec

Závěr, že tyto "holovské" dětské filmy, založené na poněkud skautsky chápaném souznění přírody a jejího vnímání dětskýma městskýma očima mají mnoho co do sebe. Vedle kvalitních dospělých herců - v tomto případě zejména Brejchové, Kemra a hlavně Valácha - jsou důstojným památníkem jedinečného hereckého talentu předčasně zesnulého Tomáše Holého. Jeho osud v mnohém připomíná dětské období dalšího zázračného talentu našeho dětského filmového herectví Vladimíra Dlouhého. ()

sud

Třetí a poslední pokračování pražského kluka Vaška Straky na krásné Šumavě. Kvalita poměrně stejná, jako u předchozích dvou snímků. Tentokrát se naši známí zaměřují na boj za záchranu zvěře, lesa a životního prostředí. A objeví se i Vaškův táta, "fantom" předchozích dílů. Zkrátka klasika, na kterou se nechá dívat pořád. ()

MM_Ramone

Nebohý Tomáš Holý je mnohými dodnes považovaný za žiarivú českú detskú hviezdu. Sympatický klučina s obrovským hereckým talentom. Možno čosi na tom bude. Mal svojráznu charizmu. Mne však nikdy nijak zvlášť neučaroval. Objavoval sa vo filmoch, ktoré ma nevedeli zaujať. Ani príbeh malého pražáka, ktorý sa ocitne u svojho starého otca hájnika na Šumave ma moc nepobavil. Takže preto filmu "Za trnkovým kríkom" dávam len dve hviezdičky. ** ()

nash.

Třetí část "šumavské" trilogie se sice pokusila o vážnější téma, Tomáš Holý je stále tutovka, a tady dokonce z dětské roztomilosti pomalu přechází k opravdovému hraní, ale jako by tomu občas scházelo to správné kouzlo. Naštěstí je tu i několik povedených momentů, neméně tolik zábavných a tam kde to zakolísá, poskytnou oporu dobré herecké výkony. ()

Slartibarkfast

Poslední z řady příběhů Veny a pana Straky. Poněkud plytké a slabší, než díly předchozí. Nevím, co bych k tomu více dodal. Jde o spor lesníka a člověka, kterému jde o pokrok na úkor přírody. Maličko trapné a kýčovité, ale ta příroda je opět velmi krásná. Bohužel v dialozích to malinko vázne a už tu ani není toliko humoru. 60% ()

• Hájovna je ve skutečnosti Klostermannův dům a nachází se v Srní. [Zdroj: filmovamista.cz] (SONY_)
  • Tomáš Holý se nemusel učit nazpamět texty stačil, když věděl co tam má být. (cariada)