Talaash

Talaash: The Answer Lies Within

Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní

Indie, 2012, 140 min

Je to vydarený mierne mysteriózne ladený kriminálny film. Má dosť dobrý príbeh o vyšetrovateľovi, ktorý sa ešte stále nevyrovnal so smrťou svojho syna, čo mu samozrejme výrazne ovplyvňuje osobný život, ale v práci sa mu darí. Práve dostane za úlohu vyšetriť záhadnú smrť známeho herca, ktorý s autom skončil v rieke, ale v celom prípade je mnoho nejasností, no začne mu pomáhať sympatická prostitútka, ktorá herca poznala. A jej priateľstvo mu pomáha byť konečne o niečo šťastnejší. Spracovanie sa mi páči, jedine ešte ten úvodný dojem nebol práve najlepší, no po chvíli už začne pribúdať pár zaujímavých prvkov a tak po tej úvodnej rozbehovej dvadsaťminútovke si ma to už získalo. Tá kriminálna línia možno sama o sebe nie je až tak zaujímavá, ale má to výbornú atmosféru a pár maličkostí, vďaka ktorým cítiť, že toto nie je úplne tradičná žánrovka, ale je ladená čiastočne mysterióznym štýlom, čo ju výrazne vylepšuje. Navyše je tu výborná postava vyšetrovateľa a to ani zďaleka len v práci, ale hlavne tá jeho osobná línia s manželkou ma veľmi bavila, podobne aj vzťah s jeho novou priateľkou a práve toto ma po celý čas najviac zaujímalo. K tomu ešte nejaké tie doplnkové línie, ktoré už sú trochu menej zaujímavé, ale nemal som s nimi problém a celé to vyvrcholí v záverečnej polhodine, ktorá mi práve kvôli mnohým sprievodným prvkom v priebehu filmu nepríde až tak šokujúca, ale práve toto som nečakal a je to výborne zvládnuté s pár skvelými sekvenciami. Takže celé mi to prišlo, ako ideálna kombinácia krimi, drámy a mysterióznych prvkov a keďže sa jedná o indickú produkciu, nechýbajú ani nejaké tie pesničky. No rozhodne sa nejedná o žiadne tanečné vystúpenia, ktoré by mohli narušiť atmosféru, ale len asi tri sprievodné piesne, ktoré lepšie vyjadria pocity postáv a to sa im aj podarilo, hlavne pri manželskom páre. Herecké obsadenie je na tom dobre, chválim hlavne tri výborné postavy, vyšetrovateľ, jeho žena a prostitútka, ale aj tie zvyšné výraznejšie mi prišli celkom zaujímavé a určite tu majú svoje miesto. S réžiou a technickou stránkou som dosť spokojný, prostredie možno mohlo byť trochu rozmanitejšie, ale napriek tomu je vizuálna stránka zaujímavá, chválim aj atmosféru a nejaké tie emócie, celkovo mi to sadlo. Talaash je moja prvá indická kriminálka a rozhodne nie som sklamaný, zaujímavý príbeh, výborné postavy a kvalitné prevedenie, určite to stojí za pozretie. 79%(2.12.2013)

Asi si na štandard dve- hodiny- a- viac filmov začnem zvykať pretože ma už po hodine a pol začínajú ''mrle žrať '' a robiť pľuzgiere na zadku i napriek tomu, že dej má gule a atmosféra by sa dala krájať! Pakoši ma ale opäť raz prekvapili! Tým, že nedali do filmu žiaden videoklip s idiotskými tančekmi a hlavne pointou, o ktorej som myslel, že som odhalil po prečítaní si hereckého obsadenia na IMDb už po polhodine. ( Ona totiž Kareena Kapoor má uvedené u jej mena dve ďaľšie.) Som rád, že som sa šeredne mýlil...(16.3.2013)

Spíš temný psycholgický snímek než detektivka, jak tomu napovídá už i kamera. Většina filmu se odehrává ve zšeřelém polosvětle, hrdiny ozařují svíčky, reflektory aut a neony. Temnota je znamením polosvěta prostitutek a pasáků, ale hlavně vyjádřením stavu hlavního hrdiny, který po ztrátě syna sám uvázl mezi světy živých a mrtvých a, aniž by si to přiznal, bez pomoci nedokáže najít cestu ven. _____ Aamir Khan skvěle zahrál uvnitř rozbitého muže, který se halí do nepřístupné schránky, ale jeho zoufalost se stejně dere ven. Kareena Kapoor je siréna, která ho láká, svůdná a přitom nebezpečná jako kobra. Tenhle pár k sobě váže neskutečně třeskutá chemie. Rani jim zdatně sekunduje jako utrápená žena, která ale pořád stojí nohama na zemi. ____ V tomhle filmu se podařio vykreslit i vedlejší postavy. I ty, které jsou záporné, nejsou jednoznačné a mají své dobré stránky a pádné příčiny, proč se chovají tak, jak se chovají. ____ Ten film má atmosféru, dobrý příběh a vypráví ho skvostně.(24.9.2016)

Reklama lákala na psychologický thriller, fanoušci čekali kriminálku a výsledkem je nakonec mysteriózní neo-noir, kde není důraz kladem na samotný proces vyšetřování kriminálního činu (tajuplná nehoda bollywoodské hvězdy), ale na osobní prožitky hlavního protagonisty a na všudypřítomnou atmosféru tísně a zmaru. Za jejím mimořádně vtahujícím účinkem nestojí jen kvalitní herci, ale především bravurní režijní vedení účinně využívajícímu vlastně všechny prvky filmového stylu. ___________ Problematickým bodem je ovšem finální pointa. Ta je sice opravdu naprosto nečekaná a šokující, ale je tomu tak především proto, že jako diváci dopředu netušíme, že je kompatibilní se zákonitostmi předloženého fikčního světa (pro příklad si zkusme představit, že se třeba ve westernu najednou objeví nějaký sci-fi prvek, jako je stroj času). Je tedy otázkou, nakolik finální zvrat přináší diváckou katarzi a nakolik spíše zklamání z toho, že zajímavě rozehrané mystérium končí lacinou banalitou. Pozitivnímu vnímání filmu tak prospívá, pokud si uvědomíme jeho kulturní kořeny a sledujeme jej optikou indického diváka, do jehož světa přirozeně patří i náboženství a pověrčivost (což nemyslím nijak zle).(17.3.2013)

Tak toto bol poriadny psycho-thriller. Len škoda, že prvé dve tretiny boli v porovnaní so záverom pomerne slabšie. No a záverečná polhodina bola úplne famózna - a som len pozeral s otvorenými ústami, že "to naozaj"? Lebo to ako sa to celé vyvinulo a všetko dalo konečný zmysel bolo aspoň pre mňa dosť nečakané. Už počas filmu si asi každý spraví vlastnú predstavu o všetkých udalostiach, ktoré sa tam odohrali. No zaujímalo by ma, kto by očakával takýto koniec - lebo ja veru nie! A čo určite treba vyzdvihnúť bola fantastická kamera počas celého filmu, dokonalá prepracovanosť. No a ako inak vynikajúca Kareena, nechápem ako môže byť taká perfektná vždy a všade. Neskrývam nadšenie, ale tie nevýrazné prvé dve tretiny tomu veľmi ublížili. Ale keby sa dalo dať 3 a pol hviezdičky, tak presne toľko by som dal.(16.7.2013)

• - Herec Amir Khan (Surjan Singh Shekhawat) podstoupil náročný tří měsíční výcvik plavání a potápění. To vše z důvodů jeho plavecké indispozice, s níž se pro natáčení filmu musel vypořádat. Plavecké podvodní scény byly natáčeny v blíže nespecifikovaném londýnském vodním studiu. Dotáčení některých scén nicméně pokračovalo ještě i v indické přímořské oblasti Bandstand Promenade, oblíbený pěší kilometrový ochoz při pobřeží Arabského moře (Conspi)

• - Původní záměr filmařů byl natočit dramatickou scénu mezi Aamir Khanem (Surjan Singh Shekhawat) a Kareena Kapoor Khan (Rosie) pro co největší autentičnost v reálném prostředí se zvýšenou kriminalitou, sexuální prostitucí, erotickými bary apod. Po zvážení rizika se nicméně režisérka Reema Kagti rozhodla pro bezpečnější variantu a danou scénu natočila v oblíbeném restauračním zařízení Leopold Café nacházejícím se vprostřed komerční bombajské ulice Colaba Causeway. (Conspi)

• - Natáčení snímku probíhalo od března do listopadu roku 2011 převážně v městské aglomeraci Pondicherry, metropolitního města Bombaje a z části také v určitých oblastech Londýna. (Conspi)