Talaash

तलाश

Talaash: The Answer Lies Within

Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní

Indie, 2012, 140 min

Reklama lákala na psychologický thriller, fanoušci čekali kriminálku a výsledkem je nakonec mysteriózní neo-noir, kde není důraz kladem na samotný proces vyšetřování kriminálního činu (tajuplná nehoda bollywoodské hvězdy), ale na osobní prožitky hlavního protagonisty a na všudypřítomnou atmosféru tísně a zmaru. Za jejím mimořádně vtahujícím účinkem nestojí jen kvalitní herci, ale především bravurní režijní vedení účinně využívajícímu vlastně všechny prvky filmového stylu. ___________ Problematickým bodem je ovšem finální pointa. Ta je sice opravdu naprosto nečekaná a šokující, ale je tomu tak především proto, že jako diváci dopředu netušíme, že je kompatibilní se zákonitostmi předloženého fikčního světa (pro příklad si zkusme představit, že se třeba ve westernu najednou objeví nějaký sci-fi prvek, jako je stroj času). Je tedy otázkou, nakolik finální zvrat přináší diváckou katarzi a nakolik spíše zklamání z toho, že zajímavě rozehrané mystérium končí lacinou banalitou. Pozitivnímu vnímání filmu tak prospívá, pokud si uvědomíme jeho kulturní kořeny a sledujeme jej optikou indického diváka, do jehož světa přirozeně patří i náboženství a pověrčivost (což nemyslím nijak zle).(17.3.2013)

Slušná mysteriózní bollywoodská detektivka, která si ty slabší čtyři hvězdy poctivě zaslouží. Stopáž je zbytečně dlouhá a samotný ten případ se nakonec ukáže hodně jalovým, a ano, některé písničky a sladkobolně natahovaný závěr, to vše jsou negativa, s nimiž je nutno se popasovat. Ale jinak kamera, hudba, někdy jen na pozadí, mysteriózní atmosféra a podané vztahy mezi lidmi jsou zde vynikající - plus jedna ze závěrečných scén pod vodou, ta by se líbila mému synovi, tyhle scény on rád. Člověk má u sledování příjemné pocity jemného mrazení, říká si, kam to půjde (pokud tedy nečte tady místní komentáře :-)) a ve výsledku je příjemně překvapen. Líbilo se mi to a opravdu škoda té přestřelené stopáže, protože mít to 80 minut, je to pecka.(25.8.2019)

Tak mně se Talaash osobně nezdál mírně, ale naopak silně mysteriózní a ještě k tomu psychologický. Atmosféra byla výborná, s tou jsem byla moc spokojená, jediné co mě trochu rušilo, byly hudební vsuvky, bez těch bych se obešla a jak jsem si už všimla i u jiných indických filmů, tak mají herci tendenci své role až moc přehrávat. Talaash považuji za mírný nadprůměr, na který se příjemně dívalo.(18.3.2014)

Asi si na štandard dve- hodiny- a- viac filmov začnem zvykať pretože ma už po hodine a pol začínajú ''mrle žrať '' a robiť pľuzgiere na zadku i napriek tomu, že dej má gule a atmosféra by sa dala krájať! Pakoši ma ale opäť raz prekvapili! Tým, že nedali do filmu žiaden videoklip s idiotskými tančekmi a hlavne pointou, o ktorej som myslel, že som odhalil po prečítaní si hereckého obsadenia na IMDb už po polhodine. ( Ona totiž Kareena Kapoor má uvedené u jej mena dve ďaľšie.) Som rád, že som sa šeredne mýlil...(16.3.2013)

Díky poměrně vydatně spoilerujícím komentářům, které jsem si před shlédnutím filmu neprozřetelně přečetl, jsem už před polovinou stopáže uhodl jak se věci mají a jak dopadne zápletka kriminální i soukromá, ale to snímku v mých očích na působivosti nic neubralo. Atmosféra je vynikající, prostředí v němž se postavy pohybují mne odjakživa enormně zajímá a herecké výkony? Aamir Khaan se svým baasistickým knírem vypadá opravdu zlověstně, ale brzy se ukáže, že Suri v jeho podání je čestný a citlivý chlapík. O Rani škoda slov, na tu se vydržím dívat kdykoliv a jakkoliv dlouho a Kareena se tu objevuje v roli, která je jí šitá na míru. Holka je to vážně luxusní a že neumí moc hrát jak tu také kdesi zaznělo bych si tvrdit skutečně netroufl - s každým svým dalším filmem mne přesvědčuje o opaku.(1.1.2014)

• - Ještě v době před permanentním ustanovením filmového názvu, vycházela z úst tvůrců i taková jména jako 'An Act Of Murder', 'Razdaar' nebo 'Dhuaan'. (Conspi)

• - Původní záměr filmařů byl natočit dramatickou scénu mezi Aamir Khanem (Surjan Singh Shekhawat) a Kareena Kapoor Khan (Rosie) pro co největší autentičnost v reálném prostředí se zvýšenou kriminalitou, sexuální prostitucí, erotickými bary apod. Po zvážení rizika se nicméně režisérka Reema Kagti rozhodla pro bezpečnější variantu a danou scénu natočila v oblíbeném restauračním zařízení Leopold Café nacházejícím se vprostřed komerční bombajské ulice Colaba Causeway. (Conspi)

• - Herec Amir Khan (Surjan Singh Shekhawat) podstoupil náročný tří měsíční výcvik plavání a potápění. To vše z důvodů jeho plavecké indispozice, s níž se pro natáčení filmu musel vypořádat. Plavecké podvodní scény byly natáčeny v blíže nespecifikovaném londýnském vodním studiu. Dotáčení některých scén nicméně pokračovalo ještě i v indické přímořské oblasti Bandstand Promenade, oblíbený pěší kilometrový ochoz při pobřeží Arabského moře (Conspi)