Oči starého Kostelníka

(amatérský film)

Mladý Teodor Araja se ocitne se svou dívkou na zapomenutém hřbitově, kde dvojici překvapí starý kostelník. Vzpurný mladík starce ochraňujícího posvátné místo usmrtí. Od tohoto momentu se stává bezcitným člověkem, který neváhá použít veškerých prostředků k dosažení svých cílů. Neuplyne dlouhá doba a Araja stojí v čele jednoho z gangů místního podsvětí...... Plánuje uskutečnit životní obchod, ke kterému potřebuje pomoc z venčí své organizace. Přichází nečekaný zvrat událostí, kde ho minulost dožene. Všechny plány se zvrhnou v hysterická krvavá jatka. (oficiální text distributora)

Bloody13

I když hodnotim pouze trojicí rudých hvězd, od předchozího Lukášova snímku Šest prstů v zeleném je to zase posun vpřed. První polovina jeho celovečerního debutu je spíše kriminálkou, kde se teprve rozdávají karty: seznámení s karvinským podsvětím a policejní dvojicí po nich prahnoucí však kupodivu nenudí a má svoje opodstatnění. Nejdůležitější a divácky vděčnější je ale půlka druhá. Ta se velmi rychle ponoří celá do tmy a konečně začne připomínat horor, tudíž kromě komických hlášek dojde i na slušné gore alá Bruno Mattei. Pravda, některé momenty jsou natahované víc, než by zasloužily, a ten zvuk dělá místy taky neplechu, ale pokud se režisér bude ubírat tímhle směrem (poprvé můžu bez přehánění konstatovat, že se skutečně jedná o horor), nebudu mít problém tam příště skřípnout i tu hvězdu čtvrtou. ()

pornogrind

Tohle je moje páté setkání s tvorbou Lukáše Bulavy. Po dvou odpadech ( Bestie z koupelny a Tvoje poslední šlapka ) a dvouhvězdičkové Amandě přišel se solidní poctou giallu v podobě kousku Šest prstů v Zeleném. Takže od začátku tvorby se Bulva stále zlepšoval, tudíž jsem čekal Že Oči starého kostelníka budou na lepší úrovni než Šest prstů v Zeleném. Ale opak je pravdou. Oči starého kostelníka mě absolutně nechytly a popravdě jsem měl co dělat abych tuhle 3,14čovinu vůbec dokoukal. Jediný co mě na tomhle kousku potěšilo je song Karvinské grindové kapely G.O.R.E jinak je to těžká nuda. ()

Campbell

Můj první film od Lukáše dopadl velmi slušně, ale nejdříve bych řekl nevýhody filmu, protože těch je sice hodně ale nebudu se k nim nějak vyjadřovat. Z filmu jsem šel spokojený ale i tak třeba kamera je příšerná, je rok 2012 a kamera je neuvěřitelně špatná nejde mi o to jak je film natočen, úhly kamery jsou dobré ale obraz je fakt příšernej. Další nevýhodou jsou herci kteří za moc nestojí, vím jsou to amatéři ale upřímě to jsou snad nejhorší herci v amatérským filmu co jsem viděl. Aspoň Kostelník je výbornej. Nicméně je film jinak parádní, líbil se mi styl hororu, kriminálky a lehce gengsterky. Bulava to zvládnul výborně zkombinovat aniž by to nudilo či vypadalo směšně. Masky a sem tam efekty jsou dobré. Tohle patří mezi ty lepší amatérské České horory. ()

SOLOM.

Tak jsem se konečně dočkal od Lukáše i celovečerního filmu. Měl jsem však trošku obavy jak se s tím lidi z Horrorwatch poperou – jejich krátkometrážní kousky byli víceméně slušnou podívanou a ani tentokrát jsem neodešel zklamán. Je sice pravdou, že ani tady si nelze nevšimnout některých nedostatků (některé scény mi přišli trochu zbytečné), ale zato krve tu bylo požehnaně, stejně jako trefných hlášek. Možná bych taky ubral na počtu nadávek a řvaní (občas jsem kvůli tomu moc nerozuměl, co vlastně herci říkají). Každopádně mám rád horory pojaté poněkud tvrději a hlavně akčněji, takže i po této stránce získávají kluci menší plus. Ve finále to hodnotím jako lepší průměr 70%. ()

eraserhead666

Vrhnout se na celovečerák asi není žádná sranda. Jenže po několika kratších a tu a tam i povedených filmech asi nic jiného nezbude, respektive, ta chuť zdolat další level, je asi veliká. Věděl jsem že na to Lukáš and his Karvina's Boys and Girls mají, o tom žádné pochybnosti. A nakonec to dokázali. V kontextu s jeho/jejich předchozí tvorbou nacházím spoustu kvalit a zlepšení. Střih, kamera, jednolitost, souvislosti, soudržnost po celou délku filmu a hlavně i herecké výkony, to všechno jde nahoru. Není to skvělé, ani bezchybné, ale z každé další nové tvorby Horrorwatch strašně číší dvě věci - ty lidi to prostě baví a baví (a jde to vidět) je to natolik, že to zakrývá spoustu nedokonalostí a že do toho jdou i s vědomím, že to neumí, ale prostě to zkusí a naučí se to. Druhá věc je právě ta, že se to učí. Na oběšené dívce v Šestiprsťákovi bylo vidět, že se to prostě vizuálně moc nepovedlo, Ruda Schweser na stromě v Kostelníkovi svědčí o tom, že si z toho vzali ponaučení a naučili se to dělat dobře. Co se týče herců, jsou to amatéři, mnozí z nich to dělali úplně poprvé, nijak to neskrývají, nestydí se za to, přesto se snaží, i když někdy (Araja) se možná snaží až moc, důležité ale je, že má Lukáš na své herecké kamarády a kamarádky fakt neuvěřitelné štěstí. Barboru Kosiecovou prostě miluju a sere mě, že tam má jen epizodní roli, již zmíněný Ruda Schweser ve dvojici s PussyLoverem jsou fakt skvělí. S Martinou Dobešovou jsem měl tu čest seznámit se nejprve jako se zpěvačkou Messaliny, již tam, kromě toho, že hezky vypadá a hezky zpívá, působila velmi sympaticky a ona to dokázala přenést i do herectví, její policistka je hodně fajn. Obecně vzato jsem z filmu samozřejmě nadšený. Má však i své mouchy, což je opět samozřejmé. Moc mě nebavil ten počáteční ganstarozjezd, ale to je vlastně má chyba, že mě podobný věci prostě moc neberou. Scénář je fajn ale občas něco jen nakousne a nedořekne, nebo najednou rozvine něco co nedokončí (proč např. Ajara při cestě ke kostelu unesl tu ženu, co se s ní pak v tom kufru stalo? Myslím že smrt postavy Barbory Kosiecové by měla být součástí příběhu a ne jen zmíněna jednou větou). Tohle je vlastně z jedné strany pochvala - Kostelník má výbornou hudbu, před Rudou hluboce smekám, při projekci jsem se občas přistihl při tom, že pozornost věnuji hlavně jí než filmu, což může vypovídat o tom, že je fakt dobrá, nebo že místy film umožní odpoutat pozornost. Výtku bych měl však k tomu, že ta hudba byla zbytečně moc nahulená a dost často přebíjela důležité mono/dialogy, takže hercům nebylo občas rozumět. Strašně se mi líbily takové ty "hluché" scény - záběry na stromy, mraky, červánky apod. Skvěle sestříhané, v kombinaci s hudbou až úchvatné. Závěrečná (potitulková - to zdůrazňuji, aby jste o to nepřišli) scéna je vynikající. Jak jsem již psal, celovečerák není žádná prdel. Asi nikdo (nebo jen málokdo) jej napoprvé natočí bez chyby. Lukáš a spol to zkusili a myslím, že z toho vyšli z hlavou vztyčenou a že se za to nemusí vůbec stydět. Teď už zbývá jen vychytávat ty mušky. Těším se na další film. Já se dokonce těším i na ty lidi (Barbora, Ruda, PussyLover, Martina), které chci znovu vidět hrát.... () (méně) (více)

Caelos

Komentáře na čsfd jsem nějak vynechal, moc mě to už nebaví, říkám si že to stejně nikdo nečte. Teď si ho ale dám, protože si myslím, že undergroundovým (a dobrým) filmům by se podpora vyjadřovat měla a i ten komentář může pomoci. A když ne, tak aspoň jistě potěší tvůrce. Karvinská grupa Horrorwatch je fakt talentovaná a to nejen filmově, ale i hudebně a navíc, navíc to jsou všechno příjemní a zábavní lidi. A začnu pěkně od začátku. S Lukášem Bulavou se známe a já jeho tvorbu stíhám od jeho krátkých filmů, které se mi ale příliš nelíbily, sorry, ale je to tak. Ne že by byly špatné, ale měl jsem k nim spoustu připomínek. Proto je doslova úžasné, jak celá karvinská parta za tak krátkou dobu filmově vyzrála. Jednou jsem se v Praze účastnil povedené akce Brakfest ve složení já, wipschka, headcrab, raimi a Bloody13. Po skončení jsme trochu pařili, noční Praha, benzínka, koupení vína a na hotelu jsme se pak bavili u youtube videí. Když cca polovina naší ekipy odpadla, pustil jsem na noťasu Šest prstů v zeleném, který jsme dokoukali jen s Petrem Bloodym. A musím říct že tehdy mě to hodně sejmulo, za což může především naprosto geniální hudba, kde se až nechce věřit, že nevznikla v Itálii z rukou slavných filmových hitmakerů. Fakt paráda a já jsem byl nadšený, že po kraťasech ke kterým jsem se stavěl spíš kriticky se chytli celovečeráku (který natočit fakt není žádná prdel) a fakt se povedl. Proto jsem byl na Oči starého kostelníka moc zvědavý. Tento rok jsem byl součástí programu pražského hororového festival Bloody XMAS Fest, kde dorazilo také tvrdé jádro karviňáků prezentovat svůj film. Měla se konat předpremiéra, jenže já jsem fikaně zůstal před dveřmi v křesle s pivem a diskutoval s lidmi co jsme se seznámili po mojí přednášce. Důvod? Jednoduchý, chtěl jsem si raději nechat první setkání se starým kostelníkem do kina, protože projektror a kino, to je fakt kardinální rozdíl. A udělal jsem moc dobře! Až se z těch dveří vyrojili, tak jsme se šli zchlastat (teda já už byl sťatý jak poleno, ale severomoravák nemá nikdy dost) a já si mohl užít premiéru v pravém slova smyslu v kině Ex v Karviné, třetího listopadu večer, tedy o týden později. A bylo to skvělé. Osobně vím, že účast nebyla jen místní, jelikož dorazilo i pár přátel, z Brna i z čech. Což je vlastně taky důkaz, protože můj kolega z hororového časopisu Howard, zde známý jako twinpeaks jel dohromady nějak 1000 kilometrů kvůli filmu, který viděl viděl týden předtím na pražské předpremiéře. Čili, pokud by byl film špatný, asi by tuto dlouho cestu nepodstupoval. Každopádně k celé akci. Před filmem byla malá show, nic spektakulárního, chyběli mi tam tygři a striptérky. Kecám, bylo to povedené a vtipné. Pak se v sále zhaslo a film začal. Musím říci, že už úvod se mi líbil. Jistě, srovnáte-li to s profi úrovní, je to tak trochu směšné, ale jelikož už jsem pár amatérských filmů viděl (asi tak milion) můžu říct že už úvodní titulky byly velmi dobře zpracované. A pak se objevil na plátně on! :-D Tedy Vítězslav Koneval. Jeho přehrávání pozvedlo film na úplně jinou úroveň, ty grimasy mě prostě odrovnávaly, doufám že v dalším filmu dostane ještě více prostoru:-D No a pak Vít Spurný, ten byl taky hodně masakrozní. Každopádně, když běžely začátky filmu, hláška neotravuj dědku mě naprosto rozsekala. A tak to má být, když už amatérský film, nesmí se to brát vážně a musí to být trochu odlehčené. Což mi připomíná interní severomoravský vtípek, "Nakopla jsem Bakalu". Třeba v Praze to asi nepochopí, ale zdejší nájemníci RPG bytů samozřejmě ví kdo boháč Bakala je a většina by ho zřejmě taky ráda kopla. Apropo, já jsem se vlastně nezeptal jestli to tak bylo myšleno, ale myslím že to bylo tak okaté, že asi není jiná možnost:-) Každopádně k filmu, ten začal rozvíjet spíše kriminální děj, kdy mafiánský boss Araja chtěl ovládnout vodovodní systém, nebo tak něco, je to úplně vedlejší a sral na to pes, film to vlastně ani nijak zvlášť nerozvíjí. Důležité, a tam vlastně začíná horor, je když gorily Araji odváží svědka ke starému kostelu, aby ho tam zlikvidovali Nicméně starý kostel a Araja toho mají společného daleko více a tím to všechno začíná. Objeví se nové postavy, jako Martina Dobešová v roli policajtky, která ji fakt seděla, umí se tvářit docela přísně a taky nakopla Bakalu:-) Jo a taky Ruda Schweser, mimojiné autor hudby, ten byl doslova brutální! Ta teplákovka:-) Mohl by si z fleku zahrát v nějakém hollywoodském mafiánském bijáku:-) Každopádně, všechno to směřuje až do docela brutálního finále, kde si člověk užije docela parádní gore efekty, na kterých si dali opravdu záležet, jde to vidět. Vlastně jsem si říkal, že je jim věnováno až příliš moc, tedy ne z času filmu, ale záběrů. Což se ale nelze divit, jistě to muselo dát práci a navíc jak jsem se již zmínil, jsou opravdu povedené, tak proč se nepodívat pořádně. A vlastně, o hudbu jsem se v tomhle komentáři už taky otřel, tak proč si o ní něco neříct. Lukáš a jeho team, mají tu výhodu, že kromě filmařů jsou to taky výborní muzikanti, takže i kdyby vás film nějak zklamal, hudba opravdu nemůže, což platí o všech filmech z Karviné. A to bylo asi tak vše, nechce se mi moc spoilerovat. Ale proč si taky trochu nezakritizovat. Nějaká ta objektivní kritika být musí, kdybych jen mazal med kolem huby, ještě by zpychli:-D Takže, co mi na premiéře trochu vadilo byl zvuk. Jak jsem říkal, hudba byla skvělá, jenže přes ni kolikrát nešlo rozumět dialogům. Toto ovšem je spíše problém technický a proto se nevztahuje k filmu samotnému. Ten je samozřejmě amatérský, nikdo ze zúčastněných se tím neživí, mají svoje práce, závazky a točení filmů je v těchto věcech jistě brzdí, a navíc u celovečeráku, čím delší čas, tím víc se toho dá posrat. Za což jim samozřejmě patří můj obdiv a myslím že by na to měl každý při svém hodnocení nahlížet, nejsou to žádní studentíci co mají kvantum času, ale lidi co taky musí platit složenky. Proto si myslím, že když dělají něco, co vám poskytuje zábavu ve svém volném čase, měli byst to ocenit a zamyslet se nad tím, než film ohodnotíte. Na druhou stranu, už mám něco nakoukáno a tak se na filmy často dívám dost analyticky a proto jsem si nemohl nevšimnout několika dírek ve scénáři a několika nelogičností, kterých si jednoduše nešlo nevšimnout. Jenže! Každý kdo se pokusil někdy aspoň sestříhat nějaké video na youtube, tak ví, co to dá práce. A tenhle film má hodinu a půl! A proto je jasné, že ne všechno je dokonalé. Osobně si ale myslím, že dírek ve scénáři a nelogičností je tam vlastně méně, než v některých "velkých" filmech na kterých jsem byl v kině, nebo si je koupil na DVD. Ha! Tím vlastně popírám veškerou kritiku kterou jsem chtěl k filmu napsat:-) Ale tak co, co bych nemohl. V rámci českého hororu patří produkce v Karviné k tomu nejlepšímu a kdyby se mě někdo v zahraničí zeptal, jak to u nás v České republice máme s filmovým hororem, asi bych neváhal ani minutu. Neřekl bych nic o žádném Labyrintu, nebo jiných filmech. Zmínil bych Šest prstů v zeleném a Oči starého kostelníka. Myslím si že v cizině by se filmy líbit mohly a to myslím zcela vážně a nijak mu nechci nadržovat. Lukáš Bulava je totiž jediný pravý hororový režisér v české republice a vydavatelé, nebo třeba televize by si toho opravdu měly všimnout. Protože, když si představím co by mohlo vzniknout s profi vybavením, a nějakým tím větším rozpočtem, bylo by to skvělé. Takže jo, tohle celé Horrorwatch paura grupě přeju. A už se moc těším na další film, který jistě přijde brzy. A těším se zase na premiéru v Karviné, která měla moc příjemnou, takovou až rodinnou atmosféru. Až na to, že v kulturácké hospodě čeká člověk půl hodiny na pivo. PS: Ve filmu mohl hrát některý z mých krásných japonských mečů, ten co tam byl byl ošklivý:-)Můj by byl lepší! :-D Už nevím proč to tehda neklaplo, asi jsem vycouval protože mám svoje milé a drahé katany rád. Teď mě to sere! :-) () (méně) (více)

Astaroth12

Tak toto bolo nesmierne chaotické. Postavy sa chovali ako naprosté hovädá..Herci sú samostatná kapitola. Jasné,že sú to neherci, ale aj tí neherci by to zahrali lepšie ako títo trápnosťou sršiace indivíduá nevkusu. V tomto prípade nemôžem oceniť ani snahu režiséra o natočenie atmosferického hororu, majstre tak já vám to poviem nevyšlo to. Nevkus,šialenstvo a to všetko zabalene v dementných nezmyselnostiach. ()

cariada

Tohle teda byla amatéřina první třídy, dějově něco neskutečně blbého a nezáživného. K tomu ty rádoby ochotníci co neskutečně přehrávají. Stačilo se aspoň chovat a mluvit normálně pak by to mohlo dopadnout líp. Takhle to byla jedna velká křeč. Já sice chápu že tohle je amatéřina dělaná na koleně, ale pak se nemůžeme divit , že je český horor tam kde je. O proti rádoby "drahým" filmům jako Čepel smrti či Poslední výkřik, tohle vyznělo nakonec docela dobře a to díky brutalitě. V tomhle filmu nebylo komu držet palce neboť tady není jediná kladná postava, Jeden kretén vedle druhého i ty poldové se chovají jak totální blbci. Ale i tak aspoň že někdo má snahu natočit horor, byť nepovedený. ()

honajz2

Mám čím dál tím větší podezření, že drtivá většina pozitivních hodnocení je od lidí, kteří Bulavu (nebo nějaké z jeho herců) znají osobně. Třeba se mýlím, pokud jo, tak se omlouvám, ale já jeho tvorbě nedokážu přijít na chuť. Tohle je třetí jeho film, který jsem viděl a na všech je znát jisté nadšení a snaha, jenže je na nich taky znát, že Bulava je strašný amatér a i když se od Očí starého kostelníka viditelně zlepšil, pořád má co zlepšovat. Karbon a Kyselý dech ode mě získaly v podstatě stejné hodnocení a ani jeden z těch dvou filmů mi rozhodně nepřišel vyloženě špatný (jen jeden se mi líbil víc), nicméně Oči starého kostelníka... to je amatérština jako prase. Navíc pokusit se teoreticky ještě ve svých začátcích o celovečerák, to je výzva jako sviňa a Bulavovy se to podle mě nepovedlo. Nejhorší je, že by to všechno bohatě vystačilo na takových 30-35 minut, ale na hodinu a půl? Částečně to zachraňují krvavé scény, které jsou na amatéra skutečně povedené, ale to je z kladů tak všechno. Zvuk je naprosto příšerným a dialogům se někdy dá rozumět jen stěží. kamera je v pár scénách snaživá, ale jinak je amatérská až moc a herecké výkony, no... snaha byla, ale to přehrávání mi lezlo na nervy, Nehledě na to, že tu jsou všechny postavy strašně otravné a nesympatické, což byl další z důvodů, proč mě to celé strašně nudilo. Ve snaze natáhnout to na co nejdelší celovečerní stopáž je tu hromada utahaných scén a hromada úplně zbytečných scén, jenže nějakou atmosféru nebo snad napětí (když tu navíc není na základě čeho ho vybudovat!) aby tu někdo stěží pohledal. Ještě že to tady je označené jako amatérský film, jinak bych měl pocit, že si režisér hraje na víc než ve skutečnosti je a šel bych s hodnocením níž. Takhle ty slabé 2* ještě dám. ()

navorski

Na celovečerní film to má hodně neduhů - od rozvleklého vyprávění, někdy toporných dialogů, až po technickou stránku. Kamera nemá styl, zvuk dialogů je v podstatě na hranici srozumitelnosti a font v závěrečných titulcích vypadá jako z videa z maturitního plesu. Na druhou stranu, všechno, co má tento film společného s italskými horory, je na české poměry nevídaně zvládnuté. Jako amatérský film je to hodně nadprůměrné. Po druhém shlédnutí se mi konečně objasnily části zápletky, které jsem při té zvukové změti zprvu vůbec nepochopil. A tak jsem v tom nakonec objevil docela hezky promyšlený děj, který v ostatních amatérských filmech obvykle zaostává. Je hezké, jak se kriminální zápletka prolíná do hororové podstaty příběhu. Nebýt těch technických neduhů, z nichž ne všechny jsou ovlivněny nedostatkem peněz na natáčení, mohl by to být docela kvalitní nezávislý horor. V téhle podobě je to ale jen potem a krví zaplacený amatérský film. ()

Romario

Nemůžu jinak, než za čtyři hvězdy, stejně jako za "broskvičku". Vím, asi mám u amatérských filmů trošku posunuté hodnocení, ale jsou tu drobnosti, které to vše prostě posouvají výš. Krom už zmiňovaného dialektu to je fakt, že mě spousta momentů ve filmu dokáže pobavit, beru to s určitým nadhledem. Potěšila i skladba od mé oblíbené grindcoreové kapely G.O.R.E. A další a další narážky a odkazy, které je těžko vypisovat, ale kdo ví, pochopí. ()

ANTYCHRYST

Těžko hledám slov, ale tohle se opravdu nedá... jedna hvězda za odvahu, dementního kostelníka a opravdu velké množství moc sympatických herců... to se jen tak nevidí taková skvadra... nevíte, kde je Sigy 10 % ()

Pitryx

Zvukaři byli vožralí všichni, protože jsem zpočátku nerozuměl ani slovo. Buďto tam bylo velké echo, nebo v pozadí debilní hudba. Za to body dolů. Hudba je tu vůbec velká potíž, tuhle vůbec nemám rád, ale na druhou stranu zase chápu, že například Vivaldi by tu neseděl. No, dost jsem se u toho nudil, těšil jsem se na konec. Jako plus tedy hodnotím ten pokus o gore. A konec? Buďto jsem to nepobral, nebo se prostě nepovedl. ()

Kortexo

Amaterský horor, který dokáže pobavit a na nic si nehraje.I tenhle film stál úsilí hodně lidi a ti si úctu zaslouží... ()

Cechyno4

Tento český horor se snaží sázet na tvrdší, sirovější scény. Hodně stříkající krve, useknuté hlavy apod. Příjde mi tu lehká inspirace od Vojkůvky(nerad bych se tímto jmenovaného režiséra dotknul). Oči starého kostelníka sice patří k těm krvavějším hororům, nemá ovšem zvládnutý jeden u hororu dosti důležitý aspekt ! A tím je hororová atmosféru. Na co litry krve ? Když chybí strach, napětí a to ostatní důležité. Scénář je také hodně zamotaný. Tento "horor" překoná takové škváry jakými jsou Čepel smrti či Poslední výkřik, ovšem na žádný průlom v oblasti hororu to znovu nevypadá. Po hodnocení více uživatelů zapadne i tento horor do šedého průměru ! U mě průměrné dvě hvězdy s odřenýma ušima ! ()

Lucbric

Ve filmu je zbytečně hodně sprostých nadávek a násilí (špatnej návod pro dnešní mládež, že se dá každý problém vyřešit násilím - resp. nožem a jinou zbraní, např. hned na začátku, jak vytáhne Araja nůž na Kostelníka). Děj mě moc nezaujal (nemusela tam být ta mafie), ale postava Kostelníka byla fajn :) Dávám 2* za Kostelníka, za snahu natočit celý film a dostat jej až do TV vysílání, a taky za milovanou Karvinou, kde se film natáčel. Jo a taky za hlášku: "Fucking Mosquitoes!", páč ta mě fakt dostala :D ()