poster

Lakomá Barka

 • USA

  Mean Barka

  (festivalový název)

Animovaný / Loutkový / Krátkometrážní / Pohádka

Československo, 1986, 16 min

Předloha:

Jan Werich (kniha)

Scénář:

Jiří Kubíček

Hrají:

Jan Werich

Producenti:

Michal Havlík

Střih:

Jan Sládek

Zvuk:

Ivo Špalj
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (67)

 • golfista
  *****

  Bez pana Wericha by to nebylo ono, ale i výtvarná stránka je vynikající. O vypravěčských kvalitách Werichových není nutno více hovořit. Je to zážitek.(5.2.2003)

 • Cival
  *****

  Dokonalý film, krásné po výtvarné stránce, Werich je nepřekonatelný vypravěč.(1.12.2002)

 • gouryella
  *****

  Tento skvost uz jsem dlouho nevidel, ale vzpominam si, ze to bylo opravdu skvele - hlavne diky neuveritelnemu vypraveci Janu Werichovi.(30.5.2002)

 • Oskar
  *****

  Vynikající černá groteska, která mě bavila už jako dítě a baví mě pořád stejně.(20.2.2003)

 • zputnik
  *****

  Pohádka? Na tu je to příběh až příliš realistický. Spíše neskutečný příběh ze skutečného života. A neskutečně barevný. Barevný v tom, že jednotlivé postavy jsou představeny v celé své kráse (se svými klady i zápory). A k tomu všemu Pan Vypravěč Jan Werich. Ten samozřejmě opět bravůrně vypráví příběh; tentokrát o tom, co si leckdy neradi přiznáváme - příběh o naší občasné vyčůranosti, zatloukání atd. Shrnuto a podtrženo: příběh, kterému se po formální a obsahové stránce nedá nic vytknout. Stará dobrá česká škola.(5.10.2004)

 • flanker.27
  ****

  Můj problém je, že mám Barku (jakož i jiné Werichovy pohádky) naposlouchanou od dětství z kazety přímo od samotného Wericha. Jeho mluvený projev naprosto nahradí jakékoli jiné vyjadřovací prostředky a dovolí pracovat vlastní představivosti. V tomto podání, kdy je Werichův hlas omezen a stává je jen doprovodem loutek a ne moc pasující hudby, to ztrácí tu atmosféru, kterou s tím mám spojenou. Proto hodnocení není plné, jak si samotná pohádka a hlavně Werichova hlasová nahrávka sama zaslouží.(31.10.2016)

 • Dudek
  ****

  Lakomá Barka - už v samotném názvu příběhu zaznívá, jakou lidskou vlastnost si k zesměšnění pan Werich vybral teď, ano samozřejmě se jedná o lakotu. Abych se přiznal tuto povídku mám ze všech nejraději, jistou roli v tom hraje i to, že příběh vyznívá neskutečně opravdově, jakpak by také nevyzníval, když charaktery jednotlivých postav se svým živým předobrazům blíží až je to nepříjemné. Jediné s čím nesouhlasím je rozuzlení, které je příznivé zrovna k tomu hrdinovi, kterému bych to opravdu nepřál (zase je ale pravda, že bych to nepřál žádnému hrdinovi příběhu). Janu Werichovi se podařilo dokonale nastavit zrcadlo chamtivé populaci našeho obyvatelstva.(19.2.2006)

 • Morien
  ****

  Samotná zvuková pohádka mi asi přijde lepší, protože když ji čte pan Werich, je prostě jasné, že to odsýpá tam, kde to odsýpat má, a zpomaluje tam, kde je to žádoucí, a tady dochází k místům, kde tvůrci výřádivšovávajíce se na animaci narušují plynulost vypravěče a to na mě působilo dost rušivě (protože jsem maniak a pohádku jsem na gramofonu slyšela asi milionkrát). Například při scéně, kdy se učitel krade na faru a pořád se mu někde zamotává šála, jsem si vyloženě říkala tak dělej, dělej ty hňupe, ať to může pokračovat. Ale jinak samozřejmě všechna čest.(8.12.2010)

 • sportovec
  *****

  Český animovaný film, to znělo a zní hrdě. Zvlášť, když ta lakomá Barka byla tak ekologická, že když už se rozhodla z recyklačních důvodů si dát pro groš provrtat koleno, dotyčný muž od tohoto aktu upustil pod výtvarným dojmem z její vychrtlé anatomie. Ne nadarmo byla z Dejvic. Zdánlivě triviální příběh pojatý jako zábavná moralita je ve své pohádkovosti nadčasově realistický. Stejně tak jako hlas velkého vypravěče a původního filozofa života třetí čtvrtiny dvacátého století Jana Wericha.(25.3.2008)

 • Ainy
  *****

  A je to tady. Pravdivý příběh o tom, že nejvíc krkounů a hamounů najdeme v Dejvicích! Docela hororové ale jinak samozřejmě nádherné vyprávění pana Wericha.(28.11.2017)

 • Jezinka.Jezinka
  *****

  Fimfárum jsem jako malá měla naposlouchané, naštěstí pro mě jako diváka dílem z nahrávky od pana Wericha a dílem v interpretaci vlastního otce, takže odchylky od nahraného přednesu ve filmu mě nerušily. Jako dítko základní školou povinné jsem se jednou v noci nenápadně píďalkovala do obýváku k televizi, kterou jsem od jisté hodiny večerní měla zakázanou, neboť páčit mě pak ráno z postele stálo rodinu několik zničených heverů a nemalé sumy za nájem bagru, protože jsem zaslechla "... když jela do Loun, chtěla si raději nechat vrtat koleno..." a byla jsem doma. Tedy ne v Lounech, ale věděla jsem, co v televizi běží a musela jsem to nutně vidět. Jak to tak u podobných dětských historek bývá, mamka o mně celou dobu, kdy jsem se úžasně maskovaná v mezeře mezi křesly a konferenčním stolkem dívala, věděla.(31.10.2016)

 • LiVentura
  ****

  Fimfárum coby zanechaný odkaz Mistra Wericha, všichni Češi bychom měli vidět a slyšet.!!!(5.3.2010)

 • Stegr
  *****

  90%(22.6.2007)

 • Aky
  ****

  Jo, je to pěkné. Ale na výsluní to celé táhne hlavně Werichovo vyprávění. Vlastně jeho pohádky mám rád spíše v audio provedení.(5.2.2012)

 • boshke
  ***

  Jo, že Werich je skvělý vypravěč, o tom žádná. Ale musí mít co vyprávět. Lakomá Barka je bez pointy. Tedy nepočítám tu, když na konci Werich řekne, že žádná pointa nepřijde...60%(13.12.2012)

 • WANDRWALL
  *****

  Krásná, moudrá pohádka.(12.8.2010)

 • FrodoF
  *****

  Werich je prostě nepřekonatelný vypravěč a na Pospíšilové je vidět Trnkova škola. Skvostná loutková pohádka.(2.11.2003)

 • Sifaka
  *****

  Vynikající dílko, na lakomou Barku s vykulenýma očima se nedá zapomenout, a vyprávění Wericha, to je zážitek. Moc pěkné, jako dítě jsem to vždy hltal a jako dospělý se u toho s chutí zasměju ...(26.3.2009)

 • Kryton
  *****

  Nádherný animovaný filmeček s vypravěčkým králem Werichem.(27.12.2008)

 • bart_
  *****

  Jak bylo řečeno, bez pana Wericha by to nemělo to nesmírné kouzlo. Určitě jeden z nejlepších příběhů z Fimfára... "Tož teda, to jste si měli přečíst nějakou pohádku. A neposlouchat tuhle pravdivou příhodu!"(13.12.2016)

<< předchozí 1 2 3 4