Reklama

Reklama

Až opadá listí z dubu

  • angličtina When the Leaves Fall from the Oak (festivalový název)
všechny plakáty
Animovaný / Komedie / Fantasy / Krátkometrážní
Československo, 1991, 26 min

Animovaný film, který vznikl podle známé pohádky Jana Wericha z jeho knížky Fimfárum.
Čupera propil téměř vše co měl a zadlužil statek. Na jeho poli byl zanedbaný úhor a kdyby měl peníze, tak by se opět opil. Najednou se na jeho poli objeví čert. Ten mu slíbí, že se o jeho pole postará. Čupera se mu musí ovšem upsat tím, že mu dá to, co má doma a právě o tom neví. Čupera se čertu upíše. Přiběhne domů a v chalupě má čerstvě narozeného syna. Úroda na Čuperově poli byla poté rok od roku větší, až se k němu jezdili radit odborníci z celého světa. Za pět let Čuperu přijde navštívit čert. (zdeny99)

(více)

Recenze (43)

easaque 

všechny recenze uživatele

nostalgické 5* tento loutkový film je součástí celovečeráku Fimfárum a patří k nejdelším. Neznám nikoho, kdo by v minulém století napsal tolik nápaditých a navíc i poučných pohádkových příběhů na takové vysoké úrovni jako Jan Werich. Výpravná stránka je povedená stejně jako u ostatních pohádek. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

Jezinka.Jezinka 

všechny recenze uživatele

Až opadá listí z dubu a Chlap, děd, vnuk, pes a hroby byly z Fimfára moje nejoblíbenější pohádky. Opadané listí nám mamka nejen četla, ale často i vyprávěla. I po těch letech, a nejen u této pohádky, mě lehce irituje ta rétorika, podle které pro pekelníka nabízejícího smlouvu i chlapa, jemuž ji nabízí, je dítě jenom nějaké "to". Miminko rozhodně jen nějaké neurčité "to" není, a ta smlouva je tak z podstaty věci neplatná od samého počátku. Což tedy nemění nic na tom, že tahle pohádka je opravdu skvělá nejen jako text, ale i ve své loutkové podobě. ()

Reklama

Aky 

všechny recenze uživatele

Ne, tohle provedení mne neuchvacuje. Werichovy pohádky jsem znal namluvené autorem z doby mnohem dřívější, než vznikl nápad udělat z nich animované filmíky. A představoval jsem si je úplně, ale úplně jinak, rozhodně ne animované. Jak se rozhlížím, po ostatních hodnoceních, většina zde podobný problém nemá, ale já se přes něj nedokážu dostat. ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Námět: Jan Werich podle knihy pohádek Fimfárum. Hudba: Petr Hapka. Animace: Vlasta Pospíšilová a Jan Klos. Krásná scéna byla ta na hřbitově kdy se chtěl pan Čupera oběsit, bohužel jak už to tak někdy bývá zabránila mu vtom stará strouchnivělá větev, nebo třeba ta na starou žebračku mazající se medem, která si touto cestou odčinila své dávné hříchy. A to samotné peklo pojato jako dobře šlapající mechanismus, s jeho téměř hororovou atmosférou a se skvělou Hapkovou hudbou, to bylo vskutku něco nádherného. Taková dle odvykací kůra by možná vyléčila i normálně nejednoho pijana. Z Fimfára asi nejlepší pohádka společně ještě s Lakomou Barkou. Co se týká samotné animace a výtvarného pojetí od Petra Poše tak je tato pohádka téměř mistrovsky zpracovaná. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Jedno z nejlepších českých animovaných děl devadesátých let se skvělou odvykací kúrou a spoustou jiných geniálních nápadů. Mě osobně dostalo "poplašné tlačítko" v čertovském výtahu i závěrečný čertův taneček v koruně dubu. Ten protialkoholní záměr je samozřejmě nejvíce ze všeho ironií, jak už to ve Fimfáru bývá. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (2)

  • Snímek byl natočen na motivy knihy "Fimfárum" od Jana Wericha. (R´Hell)
  • V průběhu léčby v pekle je Čupera zmražován až na teplotu -500 °C, což by ale ve skutečnosti nebylo možné, jelikož nejnižší teplota, které lze dosáhnout, je hodnota absolutní nuly -273 °C. (me116)

Reklama

Reklama