Spectre

• Velká Británie Spectre (více)
Velká Británie / USA, 2015, 148 min

Režie:

Sam Mendes

Hudba:

Thomas Newman

Daniel Craig, Christoph Waltz, Léa Seydoux, Ralph Fiennes, Monica Bellucci, Ben Whishaw, Naomie Harris, Dave Bautista, Andrew Scott, Rory Kinnear (více)

James Bond dostane záhadný odkaz z minulosti, který ho přivede na stopu známé zločinecké organizace. Postupně rozplétá složitou pavučinu lží, aby nakonec odhalil děsivou pravdu o SPECTRE. (Forum Film CZ)

VanTom

O čtvrté hvězdičce jsem uvažoval, přeci jen je SPECTRE masivní a vyleštěný kus vysokorozpočtové filmařiny, nicméně nemohu pominout několik jeho velikých přešlapů. Zejména to, že na béčkově vratkou (tentokrát snad ještě víc než obvykle) špiónskou příběhovou kostru scénáristé rozvěsili namísto spektakulární akce především rádoby osobní a do nitra osamělého agenta nahlížející "psychoterapii", čímž logicky strádalo tempo, a ještě to celé protkali rodinnou historií, což byla s prominutím pěkná "peechovina" (mající za důsledek snad nejslabšího záporáka série). Celkově mi také přišlo, že to na place nikoho moc nebavilo, všichni tak nějak nezúčastněně odvedli svůj (vesměs vysoký) standard. Jinak Mendes Craigovu éru uzavřel podobně jako Nolan trilogii Temného rytíře (s níž se dá najít mnoho styčných bodů), takže příště už prosím reset bližší tradici. ()

Timak

Takové nafouknuté nic vlastně. Po shlédnutí filmu si vlastně vůbec nevybavím, jak to začalo. Bezpečně si vybavím Skyfall, dokonce matně i Casino Royale, ale je dost smutné, že si vlastně nepamatuji skoro nic z toho, se stalo před 150 minutama. A o tom je vlastně celej film. Když podepsal Waltz, tak jsem se těšil jak malej kluk. Nebylo vlastně na co ... Takové lepší Quantum. ()

Danny F.

Pokles dolů. Bez výraznější akce. Agent co vystřílí celou armádu bez škrábance. Takové filmy mě už přestávají bavit. Čekal jsem celou dobu na něco opravdu agentského. Už prosím žádný Bond a v žádném případě střídat herecké obsazení slavného agenta. Je to už otravné. Pobavila mě akorát úvodní scénka kdy Bond po demolici domu spadl na gauč. 60% ()

jujec

Proč máme rádi Bondovky? Protože mají děj, krásné ženy a všelijaké technické vymoženosti, které překvapí. Spectre z toho nemá nic - jen psychologické drama o vztahu nevlastních bratrů, ženu, která není nijak atraktivní. A když hlavnímu hrdinovi 2x navrtají mozek a pár minut poté běhá a střílí, nutí to k zamyšlení, zda je to bondovka, nebo nějaký céčkový film. ()

lykan9

Po Skyfallu byl Specter v nevýhodě. Není totiž jednoduché zopakovat dokonalost a samozřejmě v tomto případě se to nepodařilo. Přesto, když člověk přihlédne k této bondovce bez srovnávání s předchozím dílem, tak se opět jedná o skvělou akční podívanou. Dále jsem moc rád, že Q v podání Bena Whishawa dostal mnohem více prostoru, protože mě vyloženě bavil. Další věc, která mě moc potěšila je, že role Blofelda byla svěřena Christophu Waltzovi, protože on je prostě úžasný snad ve všem. Zajímavé je i pojetí vztahu mezi hlavními dvěma protagonisty. Otevírá to dveře zajímavým nápadům do budoucích bondovek. ()

sskrblik

A to jsem si naivně myslil, že bondovky s Craigem bude reálnější a namísto toho nakonec sestřelií vodní pistolkou helikoptérru. Alespoň to není Sám Doma jako minule. Jinak úvod v Mechiku výtečné ()

fabecc1222

Když vytáhnete jednu z nejlepších Bondovek historie, tak je pochopitelně extrémně těžké se jí vyrovnávat. Spectre na to šel dost jinak, než jeho předchůdci. Vracíme se spíše ke kořenům Bondovství samotného, a vytahujeme tak na světlo světa zpět záporáka Blofelda (Bohužel, nejslabší článek filmu). Spectre už se nesnaží být tak inovativním v rámci Bondovské série jako jeho předchůdci, spíše jakoby měl sloužit jako potenciální konec Craigovské série (Nakonec nebyl, ale kdyby byl, tak konec má obstojný). který se snaží pospojovat jednotlivé kousky z minulých filmů. Trochu lacině pak působí účast Monicy Bellucci, která se objevuje prostě jen proto, že je to Monica Bellucci, a ještě v žádné Bondovce nebyla, jinak je její účast naprosto zbytečná. V rámci Bondovsko-Craigovské série tak zas trochu jiného, určitě lepší než prapodivný Quantun, ale vyrovnat se kvalitám Skyfall byl prostě od začátku příliš těžký cíl. ()

Lukyn007

Přílišná délka, málo akce i nadsázky, neskutečně průhledná zápletka a prapodivná motivace záporáka dělají ze Spectre velmi průměrnou bondovku. 65% ()

L_A_D_A_S

Největší zklamání od Avatara. Po úvodní scéně z Mexika, která je snad nejlepší scénou ze všech Craigových Bondovek, přijdou dvě hodiny nudy a koukání na hodinky. Příběh je nezajímavý a navíc jsem se v něm dost ztrácel. A romantický konec? Tohle že je Bond? Dejte mi zpátky Skyfall. Nebo líp, Pierce Brosnana. ()

mkubalikova

Rok 2015 je rokem "bondovek": Kingsman / 100% - letos nejlepší, Špión / 80% - nejlepší Bond song, M:I 5 / 80% - nejlepší akce, U.N.C.L.E. / 70% - nejstylovější. No a pak je tu Spectre. Rozporuplný film, který je po dokonalém Skyfall zákonitě horší ve všech ohledech (za tu titulní píseň by měli Sama Smithe pověsit za koule do průvanu). Já jsem ale spokojena! Kruh se uzavřel, v Casino Royale jsme poznali nováčka, na konci Spectre odjíždí hotový 007, jehož dalším úkolem by z fleku mohl být výlet na Jamajku a ostrov Crab Key. Navíc jsme konečně zjistili, kdo stojí za smrtí milované Vesper. Každý z letošních "bondů" odkazuje na některého Jamese před érou Daniela Craiga, protože spousta lidí v trendu od Casina Royale vidí odklon od pravého Bonda. Přitom Craigův Bond je podle mě tím nejbondovštějším. Jeho návrat ke kořenům je totiž návratem ke knižnímu Bondovi. Tedy k drsnému válečnému veteránovi, který se pere, pije cokoliv a to poslední, co ho zajímá, jsou rozkazy nadřízených. Okamžikem, kdy James odjíždí starým Aston Martinem za zvuku jednoho z nejlepších filmových leitmotifů, je z knižního Bonda opět ten Bond filmový. Takže teď prosím ubrat osudovosti a přidat nadhledu. Letošní rok jasně ukázal, že lidé od Bonda čekají hlavně přestřelenou zábavu. Skyfall už lehl popelem a na scéně je ESB. :-D 80% s odřenýma ušima. ()

TheRoller

Tak isto ako je Craig dobrý herec, ale nie je Bond, je Spectre dobrý film, ale nie je bondovka. Spectre je z pohľadu bondoviek opísateľný jedným slovom: Zbytočný. Od tretieho najdrahšieho filmu v histórií by človek čakal viac, naopak, tým striedaním lokácií (Mexiko City - Londýn - Rím - Rakúsko - Londýn a potom som už aj stratil niť, kde sa to vlastne odohráva...) a celou koncepciou scén mi veľmi často prišlo, že tá scéna by tam inak ani nebola, len tie peniaze proste trebalo niekde minúť, tak sa strieľalo, lietalo a ničilo, čo je škoda, lebo to má až moc často tendenciu ísť do zbytočna. Na jednej strane plochý dej, na strane druhej snaha o doteraz najhlbšiu, najväčšiu a najveľkolepejšiu bondovku (nevyšlo ani jedno). Je veľa filmov, ktorých rozpočet je nižší o tri nuly a sú neporovnateľne lepšie. To je tá "kritická" stránka z pohľadu na film ako bodnovku - čerešničkou toho celého a akýmsi stelesneným všetkého, čo nevyšlo, je hlavná pieseň filmu. Že gayov už viac neliečime a považujeme ich za relatívne rovnocenných folks je pekné, ale aj tak, penetrovať ich do každého zadku zato hneď nemusíme - je to celosvetový trend ako ukázať, akí sme pokrokoví a kúl, ale pretláčať to do takýchto vecí proste nemá zmysel. Niekto si ale myslel, že je to dobrý nápad, Samkovi viac nebolo treba, hodil testes do zveráku a vypľul v súčasnosti tak obľúbený "hit" - typ pesničky, na ktorú si potom, ako Spectre odíde z kín, už nikto ani len nespomenie, nie to ešte aby si ju niekto dobrovoľne pustil. Prúser a urážka by to bol už ako všeobecná pieseň pre bondovku, v porovnaní s posledným Skyfallom je to blamáž. Problém som mal aj s Andrejom Scottom, u ktorého je v takejto rýchlosti veľmi ťažké si zvyknúť na niečo iné ako Moriartyho zo Sherlocka (tiež je gay a nemá potrebu to kričať cez svoje dobré výkony). Bodaj by som mal ale takýto "problém" so všetkým... Ústredným predstaviteľom zbytočnosti bola Monica Bellucci a.k.a. ukážme, že Bond si nevyberá len šupy typu Evička Zelená, ale v prípade potreby nemá problém ulakomiť sa aj na kúsky kúsok za zenitom. A vraj bondgirl, tss, veď Monča len ukázala 50 ročnú chacharu a bolo po paráde! Skutočná bondgirl bola samozrejme tá francúzska Mademoiselle, a bolo super ju vidieť opäť v jednom filme s Herr Waltzom. A tým prejdime k tomu dobrému - hudba, okrem tej gayish rýchlokvasky, teda to, čo vyprodukoval Newman, bola úžasná. Herci skvelí, veľmi potešil Ralph a na vrchole všetkého, tak, ako klasicky v každom filme, v ktorom sa objaví, Christoph opäť všetkých a všetko absolútne preWaltzoval. Ak už nič iné okrem tých fancy boom scén, tak kvôli tomuto pánovi hercovi sa tento film oplatí vidieť vo veľkom (keď sa v kine z okolia ozvalo: "Hrozná angličtina, čo?" poukazujúc na britskú angličtinu, želal som si, aby som mal licence to kill...). Zakončenie s popcornovým happyendom patetické a zbytočné ako celkový duch filmu (ten bol mŕtvy možno už od začiatku, aspoň by to sedelo s tou scénou a veľa vysvetľovalo). Celé to vyzerá veľmi kriticky, ale je to z pohľadu bondovky. Z pohľadu filmu ako takého je to dobrý film s pár kúl scénami, skvelou filmovou hudbou, obstojnou réžiou, vtipnými momentmi (vďaka kjú), dobrými hercami a perfektným Waltzom. Rovnako sa mi páčili aj odkazy na predošlé tri filmy a film ako taký sa mi PÁČIL. Proste obstojný film, ktorý človek neľutuje, že videl v kine, ale o nič by neprišiel, kým by si chvíľu počkal a poctivo si ho ukradol z internetu. Nehodnotím bondovku, hodnotím film, ktorý si požičal bondove postavy a z tohto pohľadu mu to celkom išlo. 80% je málo, 85% veľa. Najlepší moment: Pravdepodobne Christoph Waltz pchá Bodovi ihly kade-tade. () (méně) (více)

V.Silver

Tak nevím - na jednu stranu se mi Spectre strašně líbil, na stranu druhou mě strašně štval. Štvala mě epizodnost všech záporných postav, mikromilostné scény a nelogičnosti, kterými se posouval děj kupředu, ale miloval jsem pozvolnější tempo, vtípky v kontrastu s těžkotonážní atmosférou a Mendesovu režii. A tak, rozervaný stejně jako James, dávám rozervaných 70 %. ()

MI-380

Film je samozřejmě určen hlavně vyznavačům specifického bondovského světa a filozofie. Komu tohle nic neříká, musí být zklamán. Já jsem naopak příjemně překvapen mnohem větší zábavností v porovnání se Skyfallem. Důvody spokojenosti: velkorysá produkce, profesionální práce režiséra, stále charismatický a nevyzpytatelný Craig, výborné akční scény, kterých není zbytečně mnoho, takže typický žánrový děj nepostrádá dostatek napětí a navíc pro toho, kdo má rád Londýn, jeho úžasné záběry: 95% (kino, sál poloprázdný nebo lépe poloplný, zatím 4739 hodnotících, průměr 74%). ()

blackJag

Bylo to drahé a je to vidět, rovnice, která především v Hollywoodu nemusí mít při obvyklé definici jednoznačný důkaz. New Bond tak pokračuje v rebootu, kdy dochází už i na padouchy a pokud si bude věren nastolenému trendu i dále, každý znalý reálií uhádne, kam to povede. 80% ()

cpt.Lynch

Úvod z Mexiko city je asi vrchol filmu, pak už to jde jen z kopec. Je to dlouhé, nudné, nemasné a neslané… Nemít to značku Bond nevím kdo by na to šel do kina. ()

Mr.KarlAdler

Óda na humanismus a demokracii, ale tak okatá a místy nesnesitelně doslovná, že vlastně nevím, jestli je to dobře. Bond s povolením nezabít je lidumilným nájemným vrahem, kterého dohání staré rány, a s definitivní platností ztrácí svou typicky bondovskou auru. Mendes dotvořil kolem Craiga příběh jedné uzavřené postavy, co už skutečně pomalu nemá kam ustupovat, ale to je asi jen v uvozovkách daň za povýšení celé série na trochu vyšší filmařskou, které se dá vztáhnout na všechny čtyři díly. Pak je jasné, že příliš zdlouhavé honičky ve sporťácích nebo hloupoučké dotazy vyřčené z úst Léy Seydoux budou působit o to zbytečnějším dojmem. Vlastně z celého vztahu mezi Bondem a dr. Swannovou mi bylo poměrně stydno. A tak je Spectre je opravdu zbůhdarma nevyrovnaným filmem. Chvílemi se zdá, že stačí vypnout, hodit nohy nahoru, otevřít lahváče, a stejně člověku nic podstatného neuteče. A pak ho zase dostanou do kolen takové úžasné momenty jako úvodní scéna (ze značné části bez střihu, to by mě zajímalo, kdo tu módu nastolil, hehe), zakončená sebeironickým pádem na sedačku, nebo napínavé první setkání s Blofeldem. Tak já nevím, co si mám vlastně myslet. Asi jako s hudbou. Newman se v soundtracku překonává, zato úvodní píseň s titulky fádní a nudná až k pláči. ()

ghatos

Předlouhé zakončení jedné mimořádně ošklivé bondovské etapy. Taková břečka a těch sekanců! Jako ten vrtulník...no comment. Jak to začalo, tak to skončilo. Já mám Waltze rád. Ne, že by se do takové role nehodil, jenže to mu taky někdo musí pořádně napsat roli. Jeho megamonstrum se smrsklo na jakésiho zakomplexovaného šuldu. Bond model 2015 překonal svůj šovinismus, zamiloval se, skoro přestal chlastat, stal se demokratem a (pseudo)humanistou...kam se ten svět řítí draku? PS: Celé to ještě působí o to absurdněji, když vidíte (úmyslně) neschopné současné tajné služby na politickou objednávku. IS roste a bohatne. Archetypální 007, o kterého by se měli občané nejen Velké Británie symbolicky opřít to definitivně vzdal...jak příznačné! 30%. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Kolik stála reklamní kampaň na nového Bonda?

Kolik stála reklamní kampaň na nového Bonda?

09.10.2021

Nové bondovce Není čas zemřít se v kinech daří. Snímek s loučícím se Danielem Craigem má z mezinárodních trhů už přes 120 milionů dolarů, po druhém víkendu míří přes 150 milionů, a americká premiéra… (více)

Bond s Venomem vládnou kinům

Bond s Venomem vládnou kinům