Spectre

• Velká Británie Spectre (více)
Velká Británie / USA, 2015, 148 min

Režie:

Sam Mendes

Hudba:

Thomas Newman

Daniel Craig, Christoph Waltz, Léa Seydoux, Ralph Fiennes, Monica Bellucci, Ben Whishaw, Naomie Harris, Dave Bautista, Andrew Scott, Rory Kinnear (více)

James Bond dostane záhadný odkaz z minulosti, který ho přivede na stopu známé zločinecké organizace. Postupně rozplétá složitou pavučinu lží, aby nakonec odhalil děsivou pravdu o SPECTRE. (Forum Film CZ)

sniper18

V minulosti som s bondovkami skončil už pri predchádzajúcom diely, takže Spectre bol teraz pre mňa úplná premiéra a vzhľadom na až prekvapivo negatívne postoje, aspoň v rámci série som sa radšej pripravil na to horšie, ale nakoniec vôbec nebolo treba, som až prekvapivo spokojný. Zápletka je stále typicky bondovská, na čo sa neviem úplne naladiť a oproti predchádzajúcim Craigovým dielom mi to príde menej osudové a osobné, opäť je to ten agent, ktorému o nič osobné vlastne ani nejde, prakticky celý film sa len presúva z jedného miesta na druhé, kde niečo nájde alebo sa dozvie, čo ho posunie bližšie k jeho cieľu a v priebehu vystrieda niekoľko žien, čo ma nikdy nebavilo, takto mu ani nemám dôvod fandiť, keď mu o nič osobné nejde. Ale tentoraz mi to na moje prekvapenie ani moc nevadilo, konečne som sa ani chvíľu nenudil, tempo je svižné a má najideálnejšie rozloženie akcie a iných atraktívnejších scén. Takže nikdy netrvá dlhšie, aby sa zase udialo niečo zaujímavé. Čo sa týka obsadenia, tak Daniel Craig je už štandardne v poriadku, ťahá to úplne bez poblémov a veľmi ma potešil Dave Bautista, na ktorého strety s Bondom som sa vždy tešil. Klasické postavy ako Ralph Fiennes a Ben Whishaw nesklamú, ale hlavný záporák Christoph Waltz za moc nestojí, raz toho záporáka zahral skvelo, ale odvtedy nestojí za reč a nemá žiadny rešpekt a Léa Seydoux mi síce nevadí, ale hodí sa skôr na vrahyňu, než osudovú ženu, ktorú treba chrániť, na toto je moc chladná. S akciou nemám žiadny väčší problém, ani raz nedokáže skutočne strhnúť, ale tentoraz ma bavilo všetko, súboje, prestrelky a naháňačky na všetky spôsoby, vizuálne a aj technicky je to všetko výborne zvládnuté. A najlepšie je na tom súboj vo vlaku alebo snežná naháňačka s lietadlom. Ale všetka akcia je v poriadku. Technicky tu nemám žiadnych výhrad, Sam Mendes aj tentoraz odviedol skvelú prácu. Takže ani teraz to na lepšie hodnotenie nie je, v rámci žánru mám úplne iných favoritov, ale nemám nejaký väčší problém a spolu s Casino Royal je pre mňa práve Spectre tá lepšia Craigova bondovka. 66% ()

StarsFan

Je smůla, když je ultimátní záporák bondovské série jednou z nejméně charismatických postav od Casina Royale. A je celkem zázrak, když se něčeho takového podaří scénáristům i navzdory tomu, že ho hraje Christoph Waltz. ()

Botič

James Bond jako kus šutru pohybující se ve vyprázdněných kulisách, odkaz jedné éry a svým způsobem i břemeno, s kterým se musí potýkat současní tvůrci. V jednotlivostech dechberoucí podívaná, která je ale ve svém celku neskutečně úmorná a spolehlivě funguje jenom jako showroom toho nejmodernějšího a nejluxusnějšího co se za poslední roky objevilo na trhu. ()

3DD!3

Asi nejslabší Craigův Bond... Především nedává smysl a ano je skvělé, že obsahuje tolik "pomrknutí" na starší bondovky, utajené indície a skryté významy, ale... nedává smysl a neodpovídá na otázky, které si divák během toho drahého spektáklu klade. Výborné herecké obsazení je degradováno, nelogickými změnami v chování postav, nedomyšlenými rádoby vtipy ve stylu Moorovského Bonda z let 70-tých, které obstojí ve večerníčku, ale v dramatickém akčním thrilleru se dnes vyjímají nepatřičně (padouch zahlásí "Kurva" než odporoučí vstříc nevyhnutelné smrti) a kazí celkový dojem z jinak fantasticky zrežírované scény. Nevím jestli se scénáristé utrhli z řetězu, nebo Sam Mendez chtěl už od značky pryč, protože už si své odtočil. Nemá to konzistenci, jen pár skvělých momentů nad kterými se nesmí moc přemýšlet. Smrdí z toho peníze. ()

Le_Chuck

Bond kruto potrebuje reštart. Na režisérskej stoličke jednoznačne, lebo to čo Mendes vyvádza je na facku (karta nešla ani Hoytemu). Šeď, šeď, rutina, stádo kecov, záporák čajový a memorable moments=0. Skyfall je oproti tomu úplná pecka. Tam aspoň tú emo vatu vypĺňal špičkový vizuál. 50% ()

Spiker01

Sam Mendes je bůh! Sam Mendes je všeumětel, co natočil legendární Americkou krásu a spásu bondovek v podobně vyhypovaného Skyfallu. Řekli si pánové a dámy v Sony a MGM, pozdrželi o rok natáčení v dobré víře, že vyčkají na mistra a vypilují scénář. Vypilovali ho tak detailně, že vznikly problémy, co jsou na filmu citelně vidět. Vtipné situace, zřejmě do scénáře vtěsnané na poslední chvíli, takovým problémem nejsou, až na výjimky nepůsobí nepatričně (cgi myš-zlodějka) a pokud člověk neviděl třeba parodii Kingsman, kde humor funguje výtečně, se i párkrát zasměje. Problémem je chaos. Bond cestuje po celém světě v naději ukázat co nejvíc. Ukázat alpské Rakousko, perfektně kulturně fungující Mexiko (chacha), jo a Asii...prokrastitapána, Čína dneska nemůže nikde chybět! (Já vim, bylo to Tokyo, ale vyzní to jako klasická orientální Čína). Víc než kdy jindy je ale vidět, že do každé lokace je třeba dát automobilovou honičku, nebo nějakou přestřelku. Jo, na tom neni nic špatně. Špatně je, že za Bondem se bezmyšlenkovitě honí Dave Bautista, kterej vypadá jak gorila v obleku, řekne dohromady tři slova a skape tak nudným způsobem, že se až nechce věřit, že tento snímek snímal skoro až legendární Heute Van Hoytema 😊 (to je ten, co snímal Interstellar). Například úvodní scéna v Mexiku je sice po kameramanské stránce naprostý majstraštyk, jenomže když jednou funguje kamera, musí prostě náhle z blíže nespecifikovaného důvodu spadnout celej barák, jenom proto, aby mohl 007 na poslední chvíli uniknout. Naproti tomu, stará parta ze Skyfallu funguje (M, Penny, Q) a pokud máte Craiga rádi, dostanete opět Bonda nového tisíciletí, tedy štramáka co nejde pro zadumčivý výraz a tvrdou ránu daleko neznajíc nějakých emocí...to je prostě jeho Bond a ten další postavu třeba uchopí úplně jinak, pokud je však toto konec jedné éry, je to škoda. A Chris Waltz? Rozhodně je ho tady málo, ovšem s výjimkou jeho první scény vlastně hraje to, co v Tarantikovkách, akorát nemá šanci vyniknout. Pokud jste viděli Šéfy na zabití 2, přesně taková slabota to je. A ano, má angorskou kočku ;) Celkově je teda dvacatá čtvrtá bondovka dva a půlhodinovým hledáním přízraku (ano název je dvojsmyslný), která je nakonec jedním velkým umíráčkem soňáků, jednou miliardou dolarů pro produkční tým a příslibem do budoucnosti, že Christopher Nolan snad jendou ukáže, jak se to má dělat. Nechci dát na cizí názory, ale víceméně se shoduji s MZ. SPOILERY : Pár maličkostí mě potěšilo. Konečně taky jednou neumřel záporák a Bond-girl, nesnášim, že podle mustru musí prostě někdo umřít, tentokrát to odnesl jen Bautista s Andrewem Scottem (kterej mě ale nebavil tolik jako v Sherlockovi)...60%...[5.11.2015_Cinema City IMAX_Flora] ()

Kaka

Už Skyfall byl precizní reflektování naší doby a pocta současnému inteligentnímu vysokorozpočtovému blockbusteru. Neměl ten tah, emoce a vnitřní sílu jako Casino, nebo Quantum, ale je jasné proč. Tam o NĚCO šlo. Však odkazy Vesper jsou patrné velmi silně i v tomto čtvrtém košatění děje, který byl plně zužitkován právě v prvním Bondovi Daniela Craiga. Stal se však komplexním a plnohodnotným filmem, který příběh agenta 007 posunul ve filmovém průmyslu o level dál. Stal se svými výrazovými prostředky uchopitelným masou, nikoliv záležitostí pro fandy. Logicky není moc kam jít dál, aniž by se to nevzalo do rukou úplně jinak. Což se u následovníka Spectre nepodařilo a bohužel to tak ani nebylo zamýšleno. Fandové se budou snažit "najít to tam" celých 150 minut, avšak nenajdou. Těch pár ikonických scén které zahřejí u srdce, nebo oslní svojí instantní sofistikovaností jsou jen kopie z předešlých dílu (většina scén ve vlaku, základna v poušti). Je jasné, že když se dvakrát za sebou natočí totéž, není to totéž.________ Na podruhé se musí jít s hodnocením nahoru. Esenciální a vizuálně neskutečně opulentní a promakaná filmařina. Emocionálně to není taková jízda jako v Casino Royale a Seydoux není Eva Green, ale Spectre útočí na jiné smysly a dělá to rovněž výborně. ()

NinadeL

Předposlední Craigovka je hodně příjemná část Bond série. Skvělý úvod připomíná Žít a nechat zemřít, první girl je příjemná Monica Bellucci, druhá její naprostý kontrast Léa Seydoux (Blue is the Warmest Color), ale doba hlavně přeje stylizaci Christopha Waltze. Spectre příjemně šlape, rozvíjí příběh načatý už v Casinu a já jsem jednoduše ráda, že James Bond will return. ()

Krouťák

Nejslabší bondovka a co víc, bohužel i Mendesův film všeobecně. Atmosféra se Skyfallu ani nepřibližuje, Monicy je tu pohříchu málo, angažování Christopha Waltze coby (hlavního!) padoucha absolutně nevyužité a 24 hodin po zhlédnutí si nejsem schopen vybavit ani jednu zajímavou akční scénu. Odešla spolu s "M" z bondovek i veškerá kreativita ? 55%. ()

castor

A já si pochutnal. Určitě ne tolik jako při první Craigově štaci (Casino Royale), ale o zklamání, které jsem se po prvních reakcích bál, se nejedná. Pořád je to divácké blaho, pořád je to omámení mnoha smyslů. Živočišnější a razantnější, žádný nablýskaný Brosnan bez škrábance, prostě Daniel Craig je tu s námi počtvrté (tvůrci ho prezentují tak, jak ho máme rádi), Sam Mendes podruhé. Skyfall mi sedlo, ale oproti Spectre mělo překvapivě dost hluchých míst. Zesnulá M pověsí v posmrtné zprávě svého nejlepšího agenta na stopu zločinecké organizace, zatímco v Londýně se zase bojuje proti zrušení programu 00. Bond mezitím na vlastní pěst střídá kontinenty, zase trochu truchlí a nechává se obtěžkávat svědomím (a občas pokecá s myší), tvůrci připomínají staré šrámy, dostávají nás do Jamesovy osobní historie, půvabná Léa Seydoux se snaží přiblížit výsadnímu postavení Vesper a záporák Christoph Waltz jede na půl plynu, ač je zodpovědný za několik bolestných tragédií v životě agenta Jejího Veličenstva. Spectre byl drahý jak prase (tomu se říká královský rozpočet) a je to na něm cítit. Protahujeme se zajímavými lokacemi, vše začne leteckou akrobacií, nechybí honička v ulicích Říma, v zasněžených horách i rozbíjení interiéru vlaku s wrestlingovým šampionem, které připomene onu přitažlivou syrovost z Casina Royale. Osobně jsem rád, že producenti volí namísto solidních řemeslníků „velké“ režiséry, kteří si libují v trochu jiných žánrech. Mendes udržel Bonda docela pevně ve svých rukou, obklopil se nejen výbornými herci (Britové a Britky, Francouzka, Italka, Rakušan, Dán, Ir, samozřejmě Američané), ale i mistry ve svých oborech (vedle kamery mě tentokrát moc potěšil skladatel Thomas Newman). Tahle série má své limity, tenhle model ale prostě baví. Jen jsem byl připravený na víc humoru, který nepřišel. ()

D.Moore

Jiné než Skyfall, snad o málo, maličko slabší, ale pořád velmi, velmi dobré. Spectre mi ze všeho nejvíce připomněl Conneryho Srdečné pozdravy z Ruska, v nichž také není příliš akčních scén, ale zato mají zajímavý děj, který je radost sledovat. I tentokrát všechno krásně odsýpá, na film se krásně dívá a ačkoliv se v něm hodně mluví, nikdy to není mlácení prázdné slámy a postavy mají pokaždé co říct. Když dojde na akci, je to typický Bond (navíc rvačka ve vlaku opět odkazuje na Srdečné pozdravy), když dojde na ženy, je to typický Bond... Netypická je ta tichá, zlověstně klidná atmosféra - ale netypická rozhodně neznamená špatná. Obzvlášť pochválit musím všechny scény s Blofeldem, při nichž jsem nejen nedutal, ale snad taky ani nedýchal, a nemohly mě nepotěšit v rozumné míře použité odkazy na starší bondovky (Conneryho bílý smoking z Goldfingera, Bondův převlek za záporáka ze Žít a nechat zemřít, Aston Martin DB5, pohřeb jako z Thunderballu...). Jediné, co bych mohl vytknout, je žalostně nenápaditá hudba Thomase Newmana (což se ale projeví hlavně při samostatném poslechu soundtracku), jinak se popravdě divím všem těm nízkým hodnocením a špatným recenzím.___P.S. Je krásně zaděláno na pokračování, což by beze všeho mohl být nějaký mazaný remake V tajné službě Jejího veličenstva. ()

Wacoslav1

Bond James Bond. Vrátil se nám po čtyřiadvacáté a moje resumé? Vezmeme to od úvodu kam se vrátil tradiční Gunbarell. Samotná zahajující sekvence v Mexiku je vydařená i když nepřekoná tu úvodní ve Skyfallu. Pak bohužel přichází jedna ze dvou větších chyb který ten film má a to úvodní titulky, který sami o sobě nejsou nejhorší, ale co si budeme povídat ten song je katastrofa a upřímně řečeno u žádný jiný Bondovky jsem si tolik nepřál, aby ty titulky už skončily, ale ok nenechám si zkazit den teď už vesměs jenom samá pozitiva a Bondovské jistoty. Takže tempo filmu nikam nespěchá, ale ani mi nepřišlo, že to mělo 150 minut. Uznávám, že příběh není nikterak geniální a ten hlavní zvrat je jasný víceméně už na začátku, ale i tak se domnívám, že Spectre se podařilo parádně propojit děj z předchozími filmy až mě samotnýho překvapilo jak to do sebe všechno zapadlo. No a pokud se o Skyfallu říkalo, že je to Bondovka o Bondovkách, tak u Spectre to platí dvojnásob. Samozřejmě nemusí to sednout každýmu, ale ta brilantně propracovaná stylizace a totálně hluboký ponoření do Bondovskýho světa je tu fakt neskutečný, spousta trademarků, spousta odkazů na nejrůznější jiné Bondovky zkrátka hardcore fanoušek mýho kalibru z toho bude v sedmým nebi. Ano velmi specifická záležitost. Když to řeknu normální řečí tak je to takový nádherný a okázalý Bond fetiš který nás vezme na tu nejdražší cestu kolem světa a občas přihodí nějakou tu velice stylovou akci. Ano pravda uznávám akce je poskromnu a kdo od toho očekává intenzivní akční nálož, tak půjde domů z brekem, ale zase kdo chce je ochotný ponořit se do tohoto světa a vychutnat si Bondovské univerzum se vším co k tomu náleží si užije i tu akci. Tohle je prostě těžkotonážní mrda pro totální fajnšmekry. Když to řeknu z nadsázkou, tak skoro taková artová Bondovka dá se říct, ale zase se nebojte pěknou Bond Girl si v ní užijeme i Bond si s ní pořádně užije. V tomhle směru byl zase Skyfall trochu nedotažený. Co se druhého mínusu týče tak tím je hlavní záporák (Pozor mírný Spoiler) Waltz se na Bardema a jeho geniálního šílence ani na jiné záporáky nechytá ani náhodou a je nevýrazný až hanba a po pravdě i kdyby se víc snažil, tak prostě nemá co hrát, což je velká škoda, protože tenhle slabý šéf Spectre mě teda upřímně zklamal i když na druhou stranu je nefér mu vyčítat jak to tu činí někteří v komentech, že se záporák chová nelogicky. Ukažte mi nějakýho Bondovskýho záporáka co se chová logicky (!) Takže poučka, že film je tak dobrý jak dobrý je hlavní padouch se zase až tak zásadně neuplatňuje. Každopádně čekal jsem od něj víc. Oproti tomu souboj Craig vs Bautista je skutečná lahůdka a přeci jenom oproti Skyfallu kde to Bond dostal trochu zadarmo tady musí svést aspoň jeden nadupanej souboj. Takže abych to shrnul oproti téměř bezchybnému Skyfallu to pár much má a je to jako celek trochu slabší, ale nic co by mě rozhodilo. Po čtyřicetiletce vesměs odlehčených filmů a Craigově původně trochu temnejším a vážnějším pojetím se podařilo najít rozumný kompromis mezi těmito dvěma polohami agenta 007. Co říct na závěr? Mno film roku se sice nekoná, ale mluvit o zklamání rozhodně není na místě.80% () (méně) (více)

tahit

Bond interesantně stárne, to ovšem neznamená, že by neměl tah na branku. Neboť akce nabité spádným dějem jsou explozivní podívanou. Žel nové neznamená vždy lepší. Vnějšně nadupané, černý humor nechybí, ale nemohu se vyhnout pocitu, že vnitřně už ne tak působivý. S ubíhajícími minutami se mi v hlavě začala honit myšlenka, že už mě to vlastně až tak moc nebaví. ()

Davies182

Dohromady úplně "normální craigovská bondovka", i když jasně, tentokráte s několika viditelně slabšíma chvilkama během psaní scénáře (houdiniovský útěk M, záchytná síť apod.). Mistr Mendes se ale každopádně ani napodruhé neutnul, furt z toho totiž cítím tu drsňáckou osudovost načrtnutou špinavým Skyfall, aneb 007 se dále vyvíjí skrze bolest a utrpení. Suma sumárum po kině velká spokojenost: kamerové přelety úžasné, akce patřičně syrová, hudba stylově rozmáchlá a gradující příběh zaujal. Teším se na druhou štaci. Hodně. ()

pepo

Najbondovskejšia Craigovka. Som sklamaný ale najväčší problém je, že to nie je tak úžasné ako Skyfall. Má to síce dosť blbý rytmus ale aj napriek tomu opäť výborná popcornovka akú môžme od tejto série očakávať. A nejaký Quantum of Solace a rovnako aj mnoho predchádzajúcich častí to strká s prehľadom do vrecka. 8/10 P.S. Logické blbosti a nerealistické správanie postáv odmietam pri bondovkách riešiť ()

Tom_Lachtan

Spectre.... Nu, žel, není tak spektakulární, jako byl Skyfall, ten měl víc momentů, kdy se kamera od Bond-busteru (Ano, tohle je nová kategorie, halelujah) mnohem víc klonila k jisté artovitosti a hravosti, zde k tomu nemá tolik prostoru, jednoduše proto, že se valná část snímku odehrává v žluto-písčitých lokacích (poušť, maroko, poušť... Ani ten Mexikajální svátek mrtvých nehýří barevností) a padouch, jakkoliv je ikonický, je svým charakterem příliš podoben Skyfallskému Silvovi a v některých pasážích přechází do sebeparodie. Dost ale srovnání s předchozím filmem, tahle Bondí část totiž sehrává podobnou úlohu jako povstání temného rytíře, překonat předchozí nemůže, musí na to tedy jít trochu jinak - a to se daří, ať už návratem klasických propriet (gorilózní űbermensch ve službách zlořádu) a velmi mírným a o to příjemnějším nadsazení a suchému humoru. Je to dobrej film, je to dobrej Bond, pakliže se budou další části ubírat stejným směrem, já budu spokojen. Ať už u toho bude Craig, nebo ne. PS: úvodní song je to nejhorší co jsem letos slyšel, mé uši začali sami od sebe krvácet, koleno se samo od sebe vzbouřilo a chtělo prchnout z kinosálu a krční tepna se pokusila samu sebe zauzlovat PPS: Pakliže to Gladiator15 uvidí z kinoripu, jak tvrdí je to jen NEBETYČNÉ PRASE, NEHODNÉ POHLEDU a také ukázkový čuramedán ()

Xmilden

A konečně tady máme Spectre. Úvod v Mexiku je parádní, následující titulní písnička také hodně zajímavá a navíc podpořená hodně zajímavými obrázky člověka navnadí, že bude mít co do činění se skvělou Bondovkou. Jenže, tak snadné to nebude. Scénář rozhodně nepatří k tomu nejlepšího co Jamese potkalo a také vizuál má do Skyfall daleko. Sam Mendes si pro nás připraví ještě výborného Bautistu, kdy s Bondem vystřihne nezapomenutelnou bitku ve vlaku a víc už nic. Quantum tento díl raději ignoruje a pokud si tvůrci mysleli že si divák sedne z Waltze na prdel, tak se tak neděje. Jeho Blofeld mě přišel do příběhu natlačený hodně na sílu, protože , a to si klidně přiznejme, po Skyfall se těžko navazovalo...Celkově vůbec netuším kam se vlastně Bondovky dále pohnou, zda bude příští díl o útěku hlavního záporáka anebo se Bond vrhne do nové mise. Ale vlastně do které, když celé podsvětí ovládá Spectre. Tvůrci se tak dostali trošku do slepé uličky. Vše korunují hodně slabým závěrem spíše z kategorie náhodných alá poslední Smrtonosná past. Osudovost je ta tam a Fiennes není Dench. 70% ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Kolik stála reklamní kampaň na nového Bonda?

Kolik stála reklamní kampaň na nového Bonda?

09.10.2021

Nové bondovce Není čas zemřít se v kinech daří. Snímek s loučícím se Danielem Craigem má z mezinárodních trhů už přes 120 milionů dolarů, po druhém víkendu míří přes 150 milionů, a americká premiéra… (více)

Bond s Venomem vládnou kinům

Bond s Venomem vládnou kinům