Spectre

• Velká Británie Spectre (více)
Velká Británie / USA, 2015, 148 min

Režie:

Sam Mendes

Hudba:

Thomas Newman

Daniel Craig, Christoph Waltz, Léa Seydoux, Ralph Fiennes, Monica Bellucci, Ben Whishaw, Naomie Harris, Dave Bautista, Andrew Scott, Rory Kinnear (více)

James Bond dostane záhadný odkaz z minulosti, který ho přivede na stopu známé zločinecké organizace. Postupně rozplétá složitou pavučinu lží, aby nakonec odhalil děsivou pravdu o SPECTRE. (Forum Film CZ)

S.Quentin QUALE

Já zas nejsem úplný znalec Bondovek, takže je nemám všecky v detailní paměti, ale tohle je zřejmě nejslabší díl s DC. V první polovině ještě film zaujme dost dobře, bohužel scénáristickou šeď, křehkost a klišé nevytrhl ani Sam Mendes, který ač asi se scénářem značně svázanýma rukama není ze Spectre cítit vůbec, což je pro mě největším zklamáním. Holt když musíte točit panorámata všeho druhu, blbě se soustředí na to, co umíte nejlíp, a tím je vytěžit hodně z mála. Toto mohl natočit kdokoliv, přičemž on se mohl pustit do něčeho hodnotnějšího. Akce je precizní a nemyslím si, že je jí málo, jenom bych zanadával na honičku v autech, která je tam jen z povinnosti, je laciná a především úplně zbytečná. V letošní konkurenci Kingsmanů, UNCLEů a Huntů Bond neobstál, ale ostudu svému jménu zase nedělá. 69% ()

-OverLord-

Na začátek bych to shrnul takto: Spectre je hodně dobrej film, ale o maličko slabší Bond. Po vynikajícím Skyfallu je to o třídu slabší zážitek, nicméně pro fandu 007 stále dostačující. Jedná se prakticky o to samé, co se stalo mezi Casinem a Quantum. O to víc se ale těším na další díl. Jinak má tenhle Bond úplně všechno: akci, auta, ženský, humor, různorodé lokace, skvělé herce - Craig opět třída, a slušnou zápletku. Na druhou stranu mi přišlo, že to bylo maličko utahaný (a nenarážím na délku filmu, ale spíš na obsah), Waltz i Bautista mohli dostat jako záporáci mnohem více prostoru a tak celkově se tvůrcům nepodařilo navodit tu bezchybnou atmosféru, jako tomu bylo třeba zrovna u Skyfallu. Jinak ale samozřejmě opět spokojenost. ()

HAL

Čím víc šel Mandes do hloubky Bondova charakteru ve Skyfall, tím víc teď míří k jeho povrchu. Prázdný exhibicionismus tu čiší z každého záběru, z každé stránky scénáře. Otázkou je jak moc je to chyba, protože... právě to byl Bondovský trademark odjakživa, a tak jako se vrací Bloefeld, tak se vrací i zbytek žánrového standardu. Spectre je možné tedy brát jako plynulé pokračování Craigovské série, dekonstruující mytologii postavy do základů, aby pak byla vystavěna v postmoderním hávu znovu do povrchově identické podoby. Spectre JE selhání, ale jen v tom, že ač nepostrádá na významech, rozhodně postrádá na švihu - jak hlavní postavy, Craig ten návrat k nonšalanci neumí prodat, tak obzvlášť režie, Mandes protahuje scény k neúnosnosti tam, kde by měl už dávno stříhat a ve filmu mu tak nejméně půlhodina přebývá. Což je po dokonalém Skyfall hodně velká škoda. 7/10 ()

Satan

Chápu tu celkově danou koncepci craigovského Bonda a chápu směr daný scenáristickým týmem, ale všechno, co je na tom skvělé (odkazy a citace na bondovské univerzum), se zúročilo ve Skyfallu. Spectre je asi podobným dovětkem, jakým je Quantum pro Casino - jde se dál, hlouběji, ale není to ani moc zábavné, ani moc dramatické. Všeho je tu tak nějak pomálu (akce, Waltz, Bellucci) a působí to prázdným dojmem. Fandové bondovek budou více či méně spokojeni, ostatní budou právem prskat, protože tenhle film se netočil pro ně. Pokud si nalijeme čistého vína, letos si Ethan Hunt s Bondem slušně vytřel prdel a troufám si tvrdit, že Bourne na tom příští rok nebude jinak. P.S. za to, že Heineken je jenom dobrý na zalévání myších děr, palec hore. ()

Vančura

Úvodem snad pár slov, jak to mám obecně s bondovkami, než napíšu něco k tomu, jak na mě film jako takový působil. Většinu z předchozích bondovek jsem viděl, některé se mi líbí víc, jiné míň, ale jinak se o ně v podstatě nezajímám. Jsou mi ukradené diskuse kolem toho, kdo je nejlepší představitel Bonda, jakož i všechna ta omáčka kolem (jeho auta, hodinky, bondgirls, ústřední píseň, apod.), a vyloženě otravná mi přijde ta reklamní masáž s uvedením každého filmu, před níž v podstatě nejde nikam utéct (což jen v mých očích potvrzuje, že bondovky jsou v první řadě hlavně skvěle fungující stroj na peníze), což mě vlastně i do značné míry odrazuje od toho sem něco k filmu psát (nevybavuji si z letoška moc dalších filmů, které by tady ani ne týden od premiéry už měly téměř 4000 hodnocení, 400 komentářů a 3700 příspěvků v diskusi, která se zde vede od roku 2012 - dávno před tím, než vůbec tento film začat vznikat). Čili vzhledem k tomu, že nejsem bondovský fanda a do kina jsem na to vyrazil jen proto, že jsem dostal lístky v práci, asi výchozí podmínky nic moc, i když jsem pořád věřil tomu, že by to mohla být docela kvalitní odpočinková zábava, protože předchozí bondovky s Craigem se mi líbily, byť mě docela děsila ta 150 minutová stopáž. Rozjezd v Mexiku mě bavil hodně, ale jak po této sekvenci doběhly úvodní titulky a film se naplno rozjel, můj zájem o film postupně upadal, a ke konci jsem z něj byl už téměř otrávený - jednak si skutečně myslím, že je film moc dlouhý, a za druhé mi zde hodně vadil neobyčejný výskyt žánrových klišé a nepochopitelných dějových momentů, které ten film v mých očích degradovaly téměř až na úroveň nějakého béčka. Za sebe tak nemám problém souhlasit například s komentářem Civala - i já film viním z nevěrohodnosti, nevýrazného záporáka či nedostatku nějakého náboje - celý film na mě působil až pohříchu krotce, jako by měl být přístupný i těm nejmladším divákům - osobně bych zde ocenil mnohem více sexu, alkoholu, násilí, drahých aut, naturalismu a celkové dravosti, které se mi zde zoufale nedostávalo. Děsivá ústřední píseň Sama Smithe pro mě budiž poslední tečkou za filmem, kterému za sebe nemohu dát víc hvězd, ani kdybych se rozkrájel. P. S. Vidět ve filmu zestárlou Moniku Bellucci se pro mě rovnalo dost utrpení - ne že by na svůj věk nevypadala zachovale, ale pro člověka, který ji viděl hrát ve filmech v jejích nejlepších letech, je dost bolestné ji najednou vidět o 20 let starší - podle mě bylo dost nedůstojné ji do její role obsadit. ()

mzss1

|80%| Shlédnuto v kině. Ale jo, je to dobrá bondovka. Musel jsem na to jít do kina dvakrát, abych si urovnal myšlenky z tohoto snímku, protože jsem poprvé nevěděl jak ho zhodnotit. No, předchozí Craigovky Casino Royale, Quantum of Solace a Skyfall – to byly u mě bondovky na 5*. Tahle nová bondovka je bohužel ze všech Craigovek nejslabší. Ale tím netvrdím, že bych se nebavil. Furt je to zábavné a určo se na to podívám ještě víckrát. Jen jsem mírně zklamán, přeci jsem čekal snad úplný vrchol. Už jen název Spectre a ono to nebylo až tak bombastické. Akce je méně, ale to mi nevadí, možná finále mohlo být napínavější a akčnější. Ale chtělo to nějakou napínavost a dost vylepšit atmosféru a i příběh. Herecké obsazení je dobré a i záporák je super, nebudu zde spoilerovat tedy. Provázanost s předchozími díly tu je, když nejde o nic důležitého. Hudba od T.Newmana je skvělá – mnoho bondovských soundtracků tam je. A tolik kritizovaná úvodní písen se mi dost líbila a líbí se mi víc a víc. Nevím co k tomu dodávat ? To se musí vidět. Rozhodně to bondovkám ostudu nedělá. Doufám, že Craig natočí aspon ještě jednu. ()

kingik

24 důvodů, proč vidět i nevidět 24. bondovku. 1/ Návrat ke klasickým bondovkám. V kulisách Londýna by se neztratil žádný z dřívějších představitelů agenta. 2/ V létě jste nebyli nikde na dovolené, s Bondem prolezete Rakousko, Japonsko i Maroko. 3/ Daniel Craig sice stále vypadá jako James Bond odněkud z východního bloku, ale není důvod s ním být nespokojený. Má svůj styl. Maličko ale zestárnul. 4/ James Bond začal hláškovat. 5/ Zajímavé propojení s předchozími "craigovskými" bondovkami. 6/ Kreativní úvodní titulky. U písně interpretované Samem Smithem si ale zacpěte uši. 7/ Film nepřetéká akcí. 8/ Načasování akčních scén nebylo nejhorší. 9/ Občas se dostavoval nezáživný ráz filmu, nezoufejte, tvůrci se pokusili tímto vyjádřit hlubší aspekty celé bondovské série. 10/ Zavítáme i do Chelsea, bylo by jistě zábavné vidět nasraného Mourinha, jak jeho tým fotbalových "modrásků" je na cestě do druhé ligy, ale nic z toho. Modrou barvu zde zastupují jen oči Daniela Craiga. 11/ Přestárlá bondgirl Monica Bellucci se zdrží jen pár zanedbatelných minut. Je úžasné, jak v padesáti vypadá její zadek. Přejmenování na bondmilf je na místě. 12/ Také Léa Seydoux má postavu bohyně. Šaty všech druhů jí sluší. 13/ Franta Mlátička. 14/ James Bond nikdy nechodí na toaletu. Ani na tu označenou 00(7). 15/ Q přijde s technickými vychytávkami. 16/ Když už jsme u technického zázemí, film ho má naprosto špičkové. 17/ Stěžejní záporák Blofeld neoslní. Christoph Waltz ale do filmu zapadl. 18/ Scenáristé se soustředili na překvapení v ději. Ta se dostaví, někdy je jich až moc, zvláště pokud jde o Bondovu minulost. Na někoho ty zvraty mohou působit až jako parodie na Bonda. 19/ Originalita akčních scén, ačkoliv skutečně bombastickou akční sekvenci jsem postrádal. 20/ Na filmu je znát štědrý finanční rozpočet. 21/ První agent, co si povídá s myší. 22/ Úvodní akční sekvence v Mexiku snese to nejpřísnější měřítko. 23/ Bondovky režírované Samem Mendesem nepotřebuji vidět více než jednou. 24/ Bondovky nebývají zrovna krátké, bezmála 150. minut, je ale extrém. 80% ()

Payushka

Vsechno, co nemam rada na Jamesi Bondovi, nahustene do az nesnesitelnych extremu. Tam, kde me Skyfall bavil, mi Spectre hybal zluci: nenapadite odkazy, dlouhe, nudne, extremne sexisticke (jasne, chapu, je to Bond, ale to se tu opravdu vsechny zensky musi chovat jako totalni kravy s na rozkaz rozkrocenyma nohama?), az na vyjimky spatne zahrane, prilis casto nelogicke. ()

dr.horrible

Fragmenty času. Dekáda po dekáde, prenesené do doby Nolanovej. Najpamätnejším pre mňa zostane asi (SPOILER) opätovné znovuobjavenie Blofelda. A pritom som ho po tom rýchlom výbuchu čakal (Koniec SPOILERu). Pamätáte rok 1979, pane Bond? Chcem Vás tam zas! Už by to šlo aj vážne ()

IQ Tiqe

Tak od začátku – soundtrack se Skyfallu nemohl rovnat. Úvodní půlhodinka byla notně humorně laděná a náramně mi sedla. Pak už se rozjel klasicky bondovsky akčně-dobrodružný děj se všemi plusy i negativy, Každopádně mě dokázal dobře vtáhnout a kromě poslední půlhodiny, kdy se mi chtělo notně na záchod, si udržel mou plnou pozornost. Byť jsem hned od začátku obdivoval kameru, našly se chvíle, kdy jsem nevěřil vlastním očím – už jsme si zvykli, že se akčním hrdinům vyhýbají kulky, ale aby v pozadí záběru stáli čtyři záporáci a čekali, až se hrdina otočí a postřílí je, to mě uráží. Vcelku klasickej bond, nebyl špatnej, ale furt mě něco hlodá, jako by mu něco chybělo (víc Moniky, Christopha?) – uvidím na druhé zkouknutí. # [kino] # příběh *** | hudba **** | humor * | akce **** | napětí * | pustil bych si znovu **** ()

Sonnery

Dobrej film se zoufale debilním naroubováním nově pořízené licence na nejlegendárnější zločineckou organizaci. Výchozí zápletka to prostě zabila, asi má povolení zabíjet (hahaha). PS: Madelaine na začátku dalšího dílu umře, to je tutový. A kompletní remake V tajné službě jejího Veličenstva rozehraný do dvou dílů bude na světě. Job´s done, Bond is dead. ()

HoneyBunny

Na "craigovkách" mám ráda, že se opravdu jedná o propojenou sérii, což (jak se zdá) se završuje ve Spectre, kde se staří známí buď vracejí nebo se o nich alespoň mluví. Několikrát jsem se přistihla, že dělám awww, když si Spectre chytře vzpomněl na něco z minulých filmů. Navíc funguje jako skvěle natočený samostatný film. Režie, kamera i soundtrack jsou brilantní (úchvatná je předtitulková sekvence - mimochodem, všimněte si prvního několikaminutového nepřerušovaného záběru!). Spectre je zkrátka co se filmové kvality někde jinde než třeba většina "moorovek" (nekamenujte mě, prosím). Je to nádherně natočený film s evropským feelingem (lokace jsou krásné i reálné zároveň). A nemůžu si pomoc, líbila se mi silná bond girl (fešanda Lea Sedoux) i fakt, že tentokrát uvidíme v akci celý tým MI6 - škoda jen, že jsme se nedočkali dalších 00 agentů, snad příště... Co nefunguje: záporák a celé to napojení na Bondovu minulost. Nedomrlé, nevýrazné, nefunkční. Waltzův padouch nesáhá Le Chifrovi nebo Silvovi ani po kotníky. Pořadí nej "craigovek" tak pro mě je: Casino Royale, Skyfall, Spectre, Quantum of Solace. ()

Anderton

Nebudem tvrdiť, že Spectre má geniálny scenár, že neobsahuje otrepané až únavné klišé (jeden útek pripomína svojou naivitou Komando), ale dovolím si tvrdiť, že sa snaží 23x omletý jeden a ten istý príbeh nejako obohatiť. Alebo rozvetviť. Alebo prepojiť. Alebo uzavrieť. Asi to bude kameň úrazu u mnohých a ja nechápem prečo. Je to príjemný retro Bond, kde však nemá miesto humor (on tam je, ale nemusíte si ho všimnúť), pretože sme v Craigovke, ale funguje to aj tak. Aj s Waltzovými polobotkami ala Miami Vice a jeho mačkou. Dokonca aj jeho pomerne neobvyklý smiešny výraz je v rámci odkazov a retro štýlu v poriadku. Tie odkazy nie je nevyhnutné spoznať, aby ste si Bonda vychutnali a to je myslím jeho víťazstvo, ktoré asi málokto ocení. Bondovej postave ako fikčnej osobe to už bude duplom jedno, v jadre je to flegmatik :) ()

Kothy

Nový Bond mě docela překvapil. Po tak slabých ohlasech sem čekal katastrofu a nakonec to tak špatné nebylo. Celé to uzavírá ságu předchozích třech filmů s Danielem Craigem. Režie se opět ujal Sam Mendes, ale už se mu to nepodařilo tak dobře ukočírovat jako u Skyfall. Už úvodní scéna s karnevalem v Mexiku mě zaujala. James Bond se vydává po stopách proslulé zločinecké organizace zvané Spectre. Jedná na vlastní pěst, takže to nemá jednoduché. MI6 má nového šéfa a ten mu to moc neulehčuje. Q tam má docela dost prostoru ale Moneypenny moc ne... Bond tedy postupně zjišťuje, že Spectre stojí za vším, co se mu v předchozích dílech stalo. Začíná tedy honička, během které procestujeme kus světa. I akční scény jsou dost povedené, i když místy trochu přitažené za vlasy. Ať už jde o scénu s helikoptérou nebo s letadlem. Trochu mě zklamalo, jak malou roli tam měla Monica Bellucci. Bond cestuje i s Léou Seydoux, která mi jako Bond girl přišla trochu nevýrazná. Cestování jim znepříjemňuje mlátička Dave Bautista. Christoph Waltz se jako záporák taky moc nepředvedl, ale asi to líp zahrát nemoh. Každopádně jsem zvědavý na dalšího Bonda, protože podle mě už ten příběh není kam posunout. Ale rozhodně tomu nejde odpustit příšerný song od Sama Smithe. "Jsem Mickey Mouse. Kdo jsi ty?" :D Recenze ()

boshke

Po vynikajícím Skyfallu, jenž je po Zlatém oku jedinou bondovkou, která se mi líbila, jsem se na Spectre moc těšil. Má očekávání znatelně zchladila až první hodnocení a komentáře. Což je vlastně příčinou faktu, že jsem ve finále ani zklamaný nebyl, neb jsem ten film právě po prvních ohlasech čekal znatelně horší. Začneme-li positivy, musím zmínit skvělou skladbu Writing´s on the Wall, která u mne jednoznačně překonala jinak asi (mnohem) oblíbenější Skyfall od Adele. A bavili mne písmenkáři (QMC). A zde asi s positivy končíme. Film to není vyloženě špatný, ale je o ničem, nezapamatovatelný, nevýrazný, nudný, roztahaný, se slabými záporáky. Ale jako vždy, stamiliony jsou vydělány, Heinekeni nakoupeni, tak jakýpak copak... 60% ()

AppleCore

Že je Spectre sračka tak úplně říct nejde, to by bylo až moc jednoznačný. Když ale řeknu, že to je nejdivnější blockbuster posledních let, daleko od pravdy to nebude. Tak trochu to působí, jakoby film točili dva režiséři. Na jedný straně Mendes, kterej kočíroval atmosféru (ta je až nečekaně tajemná), kameru (skvělej úvod) a hudbu (Newmana je pro tenhle typ filmů škoda) a na straně druhý nějaký jelito, který dostalo na starost vývoj postav (Bautista, Waltz! Jako fakt?!), akci (bez nápadu a drajvu), tempo (jak mám dlouhý filmy rád, tady jsou dvě hodiny na víc) a dynamiku (jak z první řady Kobry 11) a ve výsledku z toho vylez kočko-pes, kterej diváka, jež nesnáší kočky, ale miluje psy, baví a sere zároveň - to ale prostě nejde! Chudák Campbell to tak parádně v Casino Royale rozjel a ono to jde takhle do sraček (teď už to říct můžu). ()

Kudly4

Rozhodně lepší než předešlej Skyfall, který nenabídl téměř nic. Spectre není o moc lepší, ale hvězda navíc je za parádní úvod v Mexiku, scény s Bautistou a hlavně jsem se moc nenudil při té šílené délce. Doufám, že 25. Bond bude velkolepý. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Kolik stála reklamní kampaň na nového Bonda?

Kolik stála reklamní kampaň na nového Bonda?

09.10.2021

Nové bondovce Není čas zemřít se v kinech daří. Snímek s loučícím se Danielem Craigem má z mezinárodních trhů už přes 120 milionů dolarů, po druhém víkendu míří přes 150 milionů, a americká premiéra… (více)

Bond s Venomem vládnou kinům

Bond s Venomem vládnou kinům