Spectre

• Velká Británie Spectre (více)
Velká Británie / USA, 2015, 148 min

Režie:

Sam Mendes

Hudba:

Thomas Newman

Daniel Craig, Christoph Waltz, Léa Seydoux, Ralph Fiennes, Monica Bellucci, Ben Whishaw, Naomie Harris, Dave Bautista, Andrew Scott, Rory Kinnear (více)

James Bond dostane záhadný odkaz z minulosti, který ho přivede na stopu známé zločinecké organizace. Postupně rozplétá složitou pavučinu lží, aby nakonec odhalil děsivou pravdu o SPECTRE. (Forum Film CZ)

korbitch22

Další důkaz, že já buď vždycky půjdu proti proudu, nebo se mi při narození otočil mozek o 180 stupňů a tam kde máte vy vkus, já mám smysl pro humor a opačně.Craig není Bond, to už sme si vyjasnili dávno.Bond je Sean Connery a Pierce Brosnan.Když už sem si zvykl, že další agent 007 bude buzna z reklamy na slipáče Kelvina Klajna, začali ste z něj dělat snad boha a jednu z nejhloupějších, nejnudnějších a nezajímavých Bondovek ste vytáhli na nejvýdělečnější díl série...ano ano...reč je o nablbém Skyfallu.Casino Royale docela ušlo, do teď je hodnocený skvěle, já ho považuju za ztrátu britského šmrncu a toho, co dělalo Bonda Bondem.Když sem to zkosunul a přišlo výtečně Quantum of Solace, byl sem nadšený, jaký že to parádní akční film (ne Bondovku, Craig nenií Bond) to natočili a vám se to nelíbilo, když natočili brak plný nelogických píčovin...nadšením jste ejakulovali nad tím pózerských shitem a já ho s prstem v prdeli pronudil na 2x doma v televizi...ano Skyfall a když zase natočí parádní akčňák (ne Bondovku, Craig není Bond) opět pindáte a já sem zase spokojenej.Tááákže, cestou k novým 007 sme se sešli někde na začátku cesty a na konci se mlátili předraženým popcornem.Spectre je fajn rozloučení s tímhle blonďatým šulinem a Skyfall nakopává do prdele botou tak tvrdou, že dalších deset filmů s anglickýcm agentem to bude cítit.Jediná hloupost ve scénáři je Bondův útěk z Waltzova hnízda lásky, jelikož to bylo blbé i na Listra z Červeného trpaslíka.Jinak je Spectre zábavný akčňák, který si na nic nehraje a aspoň trochu se snaží zachránit si prdel, kterou si obsazením Craiga namazal lubrikačním gelem a vystrčil ji do světa, aby všichni s nadšením zasunuli.Pro mě druhý nejlepší akční film s tímhle hezounem.Škoda, že Bléá Seydoux je fuckt držka a neskutečně šukézní Monica Belluci neřekne ani udělej mi to ty nadrženej bejku a zmizí.80%. ()

FTP

Rozhodně nejslabší blonďatej Bond v historii, protože to byla (s)prostě protažená nuda. Hvězda za značku, hvězda za Craiga a hvězda za scénu s myší v hlavní roli. ()

Scalpelexis

Tuhle sezónu jsem moc do kina nechodil a proto jsem se těšil na drtivý závěr, který by Spectre se Star Wars měly přinést. Nerozvyklán prvním hodnocením jsem to při velmi silné únavě riskl, Craigovi fandím od Casina jak nejzapálenější cheerleaderka. Mexický úvod je perfektní; oslava mrtvých probudí minimálně diváky v sedačkách. Jenže v tu chvíli vyjíždíme na pomyslný vrchol horské dráhy, která se už jen mírně zvedne u návštěvy padouchů v jejich paláci. Spektakulárně nám představí oponenty a pak...ticho. Ne, že by se nic neozývalo (resp. možná to bylo mým krátkým spánkem, který mi aspoň trefně ohodnotil zábavnost pasáží), ba právě naopak: Začne to drhnout. Moc se povídá a to nudně. Hledám smysl, proč tak diabolická organizace, jako je Spectre, má tak slabé slovo a Waltzovi nabídli roli tak mizerně předvídatelného padoucha. Nic o něm nevíme, ale na všudypřítomného fantóma mi přišel děsive nekreativní. Scott aspoň točí jazykem a hází ksichtíky, ale jeho role je mi též trochu záhadou. Bondgirl měla i mozek, ale neměla pro mě charisma ani osobnost. Závěr hodně nebondovský. Výsledek je tedy velmi rozpačitý. ()

Papekus

Nějak jsem toto nepochopil. Bond pro mě byl drahá auta (jedno na pár minut), úžasné technické hračky (jedny hodinky) a sexy Bond girl (raději bez komentáře). Tento film není bondovka, spíše mi to připomíná bournovku. ()

classic

„Spectre” je akronym, ktorého skratkový názov v angličtine znamená konkrétne toto: »Special Executive for Counterintelligence, Terrorism, Revenge and Extortion« , čo následne ešte pre istotu preložím i do slovenského, vskutku ozaj ľubozvučného jazyka: « Zvláštny výkonný výbor pre kontrarozviedku, terorizmus, pomstu a vydieranie » , čiže tým pádom sa jedná o zločineckú organizáciu, ktorá je ináč duchovným dieťaťom Ernsta Stavro Blofelda, pričom jeden z jej vychýrených členov, Marco Sciarra, sa má akurát práve zdržiavať v Mexiku, kde zrovna prebieha sviatok » Día de los muertos « , kedy ho má skrátka James Bond na samotný popud, od posmrtnej správy M, chladnokrvne zlikvidovať, ale sprvoti to vyzerá tak, že medzi tou masou ľudí, to nebude mať vôbec jednoduché, keďže sa strhne neuveriteľná štvanica, ktorá sa snáď navždy zapíše do povedomia všetkých zúčastnených na oslavách, keď im vtedy lietal nad hlavami vrtuľník, z ktorého postupne vypadávali niektorí lotri, najmä už spomínaný Marco, a potom i pilot, čím nielenže tento špeciálne vyškolený agent zabránil teroristickému sprisahaniu, ale zároveň tiež "odcudzil" i prsteň, ozdobený štylizovanou chobotnicou, ktorý nosili také „zvrátené esá” , až sa mu hádam pomaly aj hlava zatočí... ? Podľa mena je vari nad slnko jasné, že bol Talianom, a tak pôjde následne do Ríma na pohreb, kde sa zoznámi s jeho vdovou, prekrásnou sexicou Luciou, s ktorou prežije krátky flirtík, a už má hneď v pätách i nebezpečného zabijáka Mr. Hinxa, s ktorým absolvuje totálne zbesilú naháňačku po rímskych uliciach ! Čochvíľa dokonca naďabí aj na ďalšieho »PÁNA« , zašitého v Rakúsku, bývalého vysokého predstaviteľa dcérskej spoločnosti Spectre-Quantum, teraz utečenecký zradca z MI6, a tak by sa dalo povedať, že p. White má už všetky dni dávno zrátané, no i napriek tomu na poslednú chvíľu poskytne Bondovi vodítko, kedy má ochrániť jeho dcéru Dr. Madeleine Swann pred okolitými nástrahami, čím v podstate (ne)vedomky prechádza do ďalšej fázy, že v tangierskom hoteli L'Américain, konečne zistí extrémne dôležité informácie, ktoré ho priam nasmerujú k Franzovi Oberhauserovi do saharskej púšte, z ktorého sa vykľuje nielen strašne ambiciózny »VEĽKÝ BRAT« , ale i ešte čosi extra, naviac, keď vo veľkomeste Londýn sa nakoniec rozhodne, kto z koho... ? / Po piatich rokoch som prehodnotil poslednú, 24. bondovku, ktorú opäť režíroval anglicko-americký režisér Sam Mendes s tým, že síce znovu nedosiahol na vyššie hodnotenia a má i o niečo nižšie, finančné tržby predchádzajúceho Skyfall, no i napriek tomu si skalopevne stojím za tým, že príliš nesklamal, i keď sa mu už možno nepodarilo vkročiť dva krát do tej istej rieky, stále sa jedná o veľmi vydarený filmový počin, ktorý najviac ohodnotia jednoducho tí fanúšikovia, ktorí videli čo najviac filmov s Jamesom Bondom, najideálnejšie je mať skompletizované úplne všetky snímky. Taktiež ide súčasne aj o akúsi "rekapituláciu" s Danielom Craigom, ale popritom je súčasne možné pozorovať i ďalšie inšpirácie, trebárs sekvencia bitky vo vlaku, mi automaticky pripomenula "conneryovku" Srdečné pozdravy z Ruska, a takto to funguje i naďalej. Všimol som si, že rejža vymenil kameramana Deakinsa za van Hoytemu, je to trochu atypické a (ne)štandardné, ale túto zmenu beriem na vedomie, ako veľmi prospešnú. Predtitulková, mexická sekvencia, je naprosto bravúrna, najprv si ide pekne na jeden, neprerušovaný záber, aby strihač L. Smith nám zakrátko na to ponúkol i naprosto unikátnu, strihovú montáž, ktorá si väčšinou udržiavala vysokú úroveň. Bondové dievčatá. Jedna lepšia, než druhá, aj keď talianská sexbomba Monica Bellucci má oproti francúzskej fešande Léi Seydoux oveľa menej priestoru. Castingoví režiséri asi obľubujú obsadzovanie oscarových hercov do záporných úloh všelijakých zlosynov, trebárs Bardem, teraz Waltz, a potom Malek, pričom Christoph mohol byť o trochu viac prepracovanejšou postavou, nebol až tak využitý (jeho) potenciál. Najnovšie bondovské špionážne dobrodružstvá, sú očividne dosť zmodernizované, čo mi na jednej strane lichotí, no na strane druhej, sa vytráca tá pôvodná atmosféra. Summa Summarum: O 5 rokov neskôr som zmenil hodnotenie z troch na štyri hviezdičky. () (méně) (více)

Yardak

Nejdelší scéna na jeden záběr (začátek v Mexiku) v dějinách bondovek :o))).Titulní song (oscarový): Sam Smith - Writing's On The Wall. ()

packa

Přes poněkud chladnější přijetí odbornou kritikou musím říct, že Spectre dle mého názoru perfektně zpadá mezi graigovské bondovky. Byť mám nejraději hned tu první - lehce rozpustilé Casino Royale - příklon k temnějším tématům mi osobně vůbec nevadí. Sam Mendes to znovu dokázal. PS: Až proběhne tradiční generační výměna titulního představitele, po Craigovi se mi bude opravdu hodně stýskat, to zcela bezpečně vím už nyní. ()

mat.ilda

Tady jde snad už o povolení natáčet! Pominu-li dynamické intro s měkkým dosedem, skvělý mexický vintage look a úžasnou chůzi Craigovu, jsem na začátku a zároveň i na konci výčtu kladných zážitků... tak schválně - úvodní píseň totálně nechytlavá a s Bond girls - velká šlápota vedle, tak šestačtyřicítka, nejmíň! Bond hodně slevil z nároků - jedna sotva živá, druhá ošklivá a ostatní všechno tragické figury... muchlovačky samoúčelné, rvačky nepřehledné, zápletka, ač aktuální (i James Bond se musí potýkat s globalizačním špehovacím systémem, doufám, že si alespoň zalepil webkameru náplastí, hňup), přesto vyčpělá... Prostě úplné mučení lebky zvané budík , jak pravil Osvald, na kterého jsem si spontánně vzpomněla, na střídačku s pořadem Sama doma, blahé paměti. Tohle prostě nebylo důstojné zakončení Craigovy bondovské mise. Agent v traumatu. ()

mcb

Pokud byl Skyfall dekonstrukcí bondovského mýtu, tak Spectre je jeho destrukcí. Ve většině ohledech stejné jako Skyfall, co se týče skloubení moderní poetiky blockbusterů a oldschoolové nadsázky, nicméně to jde ještě dál v rozkladu Bonda jako osobnosti, trosky dělající práci, kterou musí, protože nemá na výběr. Tempo je sice tentokrát trochu pomalejší, o to ale v tomto potenciálně prázdném a rozpadlém filmu vyniknou působivé set pieces, v nichž se kloubí minimalismus s opulentností a nadsázka s vážným psychologickým pojetím. Spolu s neustálými odkazy na univerzum zřejmě nejsebeuvědomělejší bondovka, která dokazuje, že Sam Mendes je opravdu inovátor, i když to bohužel leckdo pod nátlakem nerealistických očekávání vyplývající z odlišně nastavené padesátileté historie série odsoudí jako do sebe zahleděnou nudu. Jestli půjde zakončení craigovské pentalogie v rozkladu 007 ještě dál, zřejmě v kině umřu blahem. ()

Flego

Všetky Craigove bondovky sa spojili do jednoliateho celku, čo považujem za nápaditý počin scenáristov. Horšie je to s prehnanou minutážou, a hoci sa stále niečo deje, strihač nemusel byť taký lenivý. Inak je Spectre klasickým diváckym filmom so všetkým, čo k tomu patrí a dokáže kvalitne pobaviť. ()

BMW12

James Bond si vždy drží jakous takous kvalitu, některý film se hodně povede a některé se tolik nepovedou, ale vždy je tam alespoň zaručena ta minimální nutná kvalita, takže se na to vždy dá koukat. Spectre má ovšem hrozně moc chyb. Úvodní scéna je povedená, to se musí nechat. Pak ovšem následují dlooouhé úvodní titulky s naprosto příšernou písničkou. A pak začíná celkem nudný příběh, mohlo to být o takových 40 minut kratší. Co mi vadilo tak, že hlavní záporák Christoph Waltz se ve filmu celkově objeví asi tak na 10 minut. To je mi panečku hlavní padouch. Monica Bellucci ta se tam zdržela ani né 5 minut. Přišlo mi, že celý film sleduju jenom Daniela Craiga a ostatní postavy jako by zapadly. Příběh také postrádal náboj, bylo to takové statické, jako kdyby to točili jako takovou rutinu. Prostě Bond na první ránu vždy sejme nepřítele, ale jeho nikdo netrefí ani kdyby ležel nehybně na zemi. Předchozí film Skyfall se mi hodně líbil, ale tohle bylo špatné. ()

hrona

Pro mojí personu jednoznačně nejlepší Bondovka s Craigem. Konečně jsem dostal zde to, co mi u tohohle opičáka s ruskou vizáží chybělo. To jest vtip, lehkost a celkové charisma, prakticky to, o čem vlastně Bond má být. Jednoduše a prostě u agenta 007 nemám zájem sledovat jeho vnitřní pocity rozpolcenosti, zdlouhavé úvahy, či věčně nasupený výraz na celý svět ala Quantum. Od toho jsou tu jiní kvalitní agenti, viz Bourne. Klasické akční absurdní scény se míchaly s příjemnými oddychovkami v zajímavých lokacích. Christopher Waltz je zkrátka záporák jak se patří, nemluvě o Bautistovi, který ztělesnil kvalitního a hlavně originálního zabijáka, kterých bylo v minulých letech jako šafránu. Nicméně mohu podotknouti, že mě před filmem statečně odrazovali nejen zdejší komentáře a recenze. Na film jsem tedy šel s podstatně menším očekáváním, než jsem měl původně v plánu. Nakonec těmto negacím musím poděkovat, neb jsem si i díky nim film užil podstatně více. Jediné co bych vytkl, je ústřední song, při kterém to spíše vypadá, že pan Smith chce provést 007 orální sex, než uvést a propagovat tento film. ()

Jinny

Ačkoliv mám problém s tím, že Bond se občas chová moc emotivně, padouch má "daddy isues" a Andrew Scott v roli C je tu spíš pro to, aby s ním pokecal a strávil tak delší dobu na plátně Ralph Fiennes, Spectre jako celek funguje. Ne tak kvůli scénáři, ale díky umění Sama Mendese, jehož zručnost prostupuje jak humornější, tak akční scény. Christoph Waltz se snaží pracovat s tím, co mu scénář nabízí, ale upřímně - dokonce i Green z Quantum of Solace byl zajímavější postava (ale aspoň má Waltz bílou kočičku, nekecám!). Možná je čas na ženskou hlavní záporačku? Ohlédnutí za graigovkami a mrtvými postavami sice potěší, ale když se to spojí s jakýmsi uzavřením příběhu Graigova Bonda, nevím, co kromě smrti totohle Bondova převtělení, můžou scénáristi vymyslet bez ignorování zákonů vypravěčství. ()

honajz

Objektivně průměrný akčňák, který sice poněkud těží z atributů bondovek před Craigem, ale původní hravosti a nadhledu zdaleka nedosahuje, možná tak z deseti procent. Chybí tomu více humoru, překvapivých scén, větší zaujetí, drajv, i onen nadhled. Scéna v Mexiku je dobrá, ale stačí si ji porovnat třeba se scénou na obří ruské přehradě, abychom určili vítěze, vrtulníky rovněž nejsou pořádně využity, když vzpomeneme na Brosnanův skok do padající helikoptéry, a tak by se dalo pokračovat. Vše jsou jen chabé náznaky a stíny daleko lépe a vtipněji podaných scén. Nabíc se to celé zase halí do toho zasmušilého a temného hávu, takže i v nemnoha chvílích, kde se objeví humor, člověk čeká spíše filozofické drama. Finále pak je vůbec zklamáním, i když pobíhání po budově nechá zase vzpomenout na Conneryho pobíhání po zrcadlovém bludišti, ale prostě dát jako finále honičku vodního člunu s vrtulníkem (a proč ten vrtulník letěl zrovna nad Temží?) by přišlo trapné i autorům béčkových seagalovek nebo vandammovek. A jak zde skvěle napsal MartineZ: „Daniel Craig... ten chlap nemá žádné charizma, je to nájemný ruský vrah, tvářící se furt stejně, žádná klasa,.“ ()

rikitiki

V tomhle filmu je vše, co si představíte, když se řekne James Bond. Potíž je, že v něm není vůbec nic navíc. SHRNUTÍ: Za hodně peněz – standardní bondovská muzika. ()

HellFire

Žijeme ve světě, kde jsme špehováni na každém kroku a ti nahoře nad námi mají kontrolu. Chápu. Žádná novinka. Nová bondovka toho krom téhle informace ale moc víc nenabídne. Zrovna před pár dny jsem se znovu díval na Casino Royale a nenudil jsem se ani minutu, zatímco tady mě čekalo přes dvě hodiny nezáživných akčních scén s ještě horší výplní mezi nimi. Kam tohle směřuje, to nedokážu odhadnout. Mimochodem, jsem to jen já, komu připadá divné, že když Bond někoho ve filmu zabije, tak se potom hned musí pomilovat se ženou? Připadá mi to ujeté. Netušil jsem, že ženy přitahují muži, kteří dokáží zabíjet. Bondovka s nejhorším záporákem všech dob a stupidním finále, ve kterém Bond sestřelí vrtulník s pistolkou na neuvěřitelnou vzdálenost jako v béčkovém filmu. Bravo. ()

AlfaNumerO

Veliké zklamání. Craig pořád dobrý, ale úplně se z Bonda vytratil ten feeling předchozích dílů, kdy po remaku Bonda každý díl přinesl něco nového a ještě si stihl utahovat ze starých bondovek. Pokud vynechám výše zmíněné, nejvíce mě srala Bondova neomylnost a nesmrtelnost (na x desítek metrů rychlým zaměřením zabiju kohokoliv malorážkou, aby mě z dálky netrefili ani po půl hodině míření sniperkou), člověk si případně jak při zápasu hendikepovaných proti supermanovi - ztrácí se veškeré napětí. Nuda, nuda, nuda. Mendes mě už jednou vytočil s kardinální nudou pod označením Americká krása, nyní to zopakoval. 62% ()

eraserhead666

Spectre mě trochu zklamalo ještě něž jsem ho viděl. Tím, že na scénu vrací Blofelda. Jak já byl rád, když se Bond toho čím dál více protivného a nesympatického záporáka zbavil a otevřel si cestu k originálním a nepropojeným dobrodružstvím. A oni ho přivedou zpátky. Ne, že by ksichtem Waltz na zápornou roli neseděl, ale oni ho nenechali udělat ani nic charismatického a zajímavého a udělali z něj jednoho z nejslabších a nejvyčpělejších Blofeldů. A zdálo se to jen mně, nebo opravdu je cca 70% Spectre složeno ze scén, které svým místem děje přímo odkazují ke starým bondovkám (vlak, klinika na aplských vrcholcích, karneval v ulicích)? Spectre je poměrně suché, Craig vyčpívá čím dál více, blonďatá bondgirl je leklá ryba, hodně dlouho dobu je hlavním tahem příběhu nuda, propojení Craigovských bondovek do ucelenějšího záměru je hlavně ke škodě (a zpětně to ty předchozí bondovky shazuje), úvodní titulky jsou trapné (ale píseň výborná), závěr filmu vyprázdněný (jako opravdu? OPRAVDU?), zápletka naivní a snaha o poodhalení bondova soukromí - no to jděte do prdele. Jedno jediné velké plus tahle bondovka má. Monica Bellucci i navzdory času, který před kamerou a před (nad, pod, na něm) Bondem stráví s naprostým přehledem svým šarmem, jiskrou a šukadeličností strká do kapsy minimálně 85% všech bondgirl, které se kdy v sérii objevily. Ultimátní MCBP. Utrpení jako Quantum of Solace to není, ale stejně jako tuhle bondovku Spectre už asi nebudu nikdy opakovat (možná si pustím Monicu). Protože u Spectre mě napadlo něco, co dosud u žádné jiné bondovky: Nechtěli by to už nechat být? ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Kolik stála reklamní kampaň na nového Bonda?

Kolik stála reklamní kampaň na nového Bonda?

09.10.2021

Nové bondovce Není čas zemřít se v kinech daří. Snímek s loučícím se Danielem Craigem má z mezinárodních trhů už přes 120 milionů dolarů, po druhém víkendu míří přes 150 milionů, a americká premiéra… (více)

Bond s Venomem vládnou kinům

Bond s Venomem vládnou kinům