Psycho IV: Začátek (TV film)

Psycho IV: The Beginning

Joseph Stefano

Rodney Charters

Graeme Revell

Scénografie:

Michael Z. Hanan, Douglas A. Mowat (set dekoratér)
  • Gothic

Hloupoučké zakončení série, tenhle film nedýchá, nežije. Pár kýčovitých podobenství a návrat do dětství, to nic dobrého nevěští. Čas utíká a Anthony stárne, už to není Psycho, jen trocha hlíny tvárné, Hlíny z hrobu kde spočinout musí, kdo miloval jedničku, čtyřka se mu hnusí. Plačte lidičky za odcházejícími dějinami, tenhle díl však zůstal za branami.(22.9.2004)

V roku 1960 natočil geniálny režisér Alfred Hitchcock päť hviezdičkový kultový horrorový thriller "Psycho". Po dvadsiatych troch rokoch, v roku 1983, Richard Franklin zrežíroval voľné pokračovanie - "Psycho 2". O tri roky potom sa réžie chopil sám predstaviteľ hlavnej úlohy Anthony Perkins a tak vznikol film "Psycho 3". No a v roku 1990, pod režisérkou taktovkou Micka Garrisa, zahviezdil Perkins v úlohe psychopata Normana Batesa po štvrtý krát. Vo filme "Psycho 4" vyrozprával príbeh o tom ako zabil svoju matku. ***(18.3.2018)

Tenhle díl se jediný vymanil ze zajetého vzorce: krásná žena + motel u cesty = co s tělem? Poprvé má Norman Bates strach ne o to že ho odhalí, ale o to, že děs bude pokračovat, když se narodí jeho dítě. Proto se musí vrátit do rodného domu a z démonem minulosti skoncovat jednou provždy. Tenhle film je jediným pokračováním, protože předešlé dva jsou jenom plagiáty.(19.10.2010)

Po tomhle dílu jsem toho názoru, že nebýt zbytečné a zprasené trojky, byla to perfektní, vyvážená trilogie, ve které by každý díl měl něco do sebe způsobem, jako ve vetřelčí sérii. Po hodně slabé trojce je tady jednoznačně velký kvalitativní vzestup. Podle mě naprosto perfektně vystavěná zápletka, střídání flashbacků a volání do rádia naprosto skvěle funguje, vynikající atmosféra (na televizní thriller), geniální hudba (klasika), skvěle hrající Anthony Perkins (rozhodně lépe než minule, prostě na úrovni jedničky a dvojky) a navíc velká kočka Olivia Hussey. Je tam sice pár WTF momentů, ale ty ve výsledku nepůsobí nijak rušivě - scénář je skvěle vygradován, herci tomu navíc dost pomáhají, šoky (takové mílé, příjemné) nastavají přesně tam, kde mají, fungují, s postavou Normana navíc prostě musíte soucítit a souhlasit s ním (mimochodem veliká čest Henry Thomasovi, kterého jsem nikdy neviděl jinde než v E.T. a který si Batese střihnul perfektně) a nakonec přišlo i naprosto geniální finále, které celou sérii už lépe zakončit nemohlo. Tohle je ten nejlepší origin a zároveň naprosto nejlépe napsané vykoupení jakékoliv postavy, na kterou si vzpomenete, navíc se to tváří jako regulérní film do kin a popravdě nechápu, co na tom kritizujete, protože za tohle se tvůrci rozhodně nemusí stydět a troufám si říct, že tohle je ta největší pocta původnímu Psychu i samotnému Hitchovi, jakou kdy kdo mohl vymyslet. Sláva Anthony Perkinsovi. PS: Ten film dost hraje i na emoce a to taky funguje. 100%.(7.9.2015)

Opět úplně jiný film...takvoý telefonní thriler. Škoda, že je místy odbitý...když si Norman před první vraždou lehá ke své matce (v té době už preparované), je vidět, jak mrká řasami a krčí se. První oběť (ta blon´datá mrcha) kouká tuhá do kamery a cuknou jí víčka. :-D Jinak celkem sranda. Ten kluk to uhraje a komu by se nestala podobná nehoda, kdyby ležel na Olivii Hussey? :-D V závěru se ta ženská taky chová nelogicky (mohla utýct kdykoliv) , ale asi tam chtěla zůstat...záběr na sklep a dětský pláč jsou vše říkající pokus o mindfuck.(15.9.2018)

• - Název psychologa je dr. Leo Richmond. Psycholog, který vysvětlil Normanův stav v prvním díle, se jmenoval dr. Fred Richmond. (Benjamin-L)

• - Jedná se o první film, který byl natočen v Universal Studios na Floridě. (Cheeker)

• - První film, který se natáčel v Universal Studios na Floridě. (Benjamin-L)