Labyrint mysli

Mindscape

Mindscape

Psychologický / Thriller / Drama

USA / Španělsko / Francie / Velká Británie, 2013, 99 min

On by to byl celkem pohodovej a schopně udělanej thriller, kterej si hraje s divákem a motá ho na všechny možný strany. Nebýt ale dvou zásadních věcí. A to, že pokud už jste pár filmů v žánru viděli a i tady dáváte pozor, dá se cca po 30 minutách alespoň odhadnout, jakým směrem se to bude ubírat. A i když na pak na konci přijde určitý překvápko, kdo že je to vlastně ta tajemná osoba, která se tam občas mihne, přijde pak úplnej konec filmu, kterej snad patří do červené knihovny. A toto je pochopitelně špatně, když se diváte celou dobu na poměrně ponurej snímek (teda aspoň tvářící se poněkud ponuře). No a to je ten proublem. Jinak to mezi ústřední dvojicí T. Farmiga - M. Strong dobře jiskří, oba vcelku filmu táhnou, to zase jo, jenom ten scénář je holt slabší.(18.4.2017)

Začátek tak nadupaně staví laťku velice vysoko, snaží se jí v průběhu filmu udržet. Psychopatické hrátky dcery (čti oběti, čti zla) klienta s "terapeutem" (čti paměťového detektiva) v propracovaném plánu útěku. Pozorný divák si již brzy všimne, která bije, kdo je vinen a kdo ne, pozornější divák odhalí "šokující" koncovku filmu. No a co? Užíval jsem si atmosféru, děj i zoufalost. Mrzí mě konec, kdy bych viděl dvojitou pointu jako zajímavější, neb to i více sedí na naservírované chyby ve vzpomínkách detektiva, a to jako skutečného vraha detektiva, jenž využívá zkušenosti ze své práce a manipuluje ostatními detektivy, aby se dostal ven.(5.4.2017)

"Paměťový" detektiv (tzn., že prozkoumává lidem vzpomínky) dostane zdánlivě jednoduchý úkol - donutit bystrou mladou dívku přestat držet "hladovku". Což se samozřejmě zkomplikuje a proniknutím do její minulosti musí vypátrat, zda se jedná o sociopatickou vražedkyni nebo o labilní zneužívanou puberťačku, zda se opravdu trápí nebo s ním manipuluje. A přes notnou nedotaženost to bylo celkem zajímavé a mělo chvílemi i slušnou atmosféru, proto ty 3 hvězdičky dám, přestože jsem měl značný problém nepospávat.(22.1.2016)

Je lolitka Anna nebezpečná prvotřídní manipulátorka, nebo se proti ní opravdu spiklo její okolí v čele s bezskrupulózním otčímem, s cílem dostat ji do cvokhausu? Na to vám odpoví tenhle pohledný a povedený detektivně psychologizující softthriller. A navíc zjistíte, že pěkná Vera Farmiga má i pěknou mladší sestru. SPOILER: Divák by měl mít v zápletce tak trochu jasno díky podobnosti jistých smajlíků, které pozorného člověka (třeba mne) už někdy v polovině filmu praští do očí. Ale postava tajemného muže pro mě zůstala tajemná až do finále, za což tvůrcům tleskám. Jen popravdě moc nechápu, proč by nakonec Anna posílala tu svou fotku, protože by tím přece přišla naprosto vniveč celá její pečlivá předchozí kamufláž. Možná proto, aby mohl film skončit nasládlým happyendem. Ale líbilo se mi to. Hezký citát: "Nejsem sociopat, jsem jen natolik chytrá, abych tak uměla přemýšlet."(4.7.2014)

• honajz

Problém s tímto filmem je hlavně v tom, že nemá nastavená pravidla. Dobře, řekněme, že i Cela pracovala s podobným principem, proč ne? Ale přece jen zde jsou mantinely až příliš volně nastavené, někde neexistují vůbec, takže si člověk klade celou dobu otázky, jestli je hlavní hrdina fakt takový pitomec, nebo zda jde jen o opominutí a nelogičnosti ze strany scenáristů, a koneckonců, ani po tom překombinovaně "překvapivém" závěru člověk tak nějak netuší, jestli se díval na Hannibala Lectera, nebo Arsena Lupena. Což je velký problém. Pokud není některá z postav v rámci příběhu a vnitřních pravidel filmu přesně definovaná, jde pak celý film do kopru díky této neujasněnosti. Pokud přijmeme verzi A, chybí výraznější tlak na pilu a více překvapivějších a zajímavějších momentů, pokud verzi B, pak je to celé postavené na hlavu a spousta lidí je v průšvihu zcela nevinně. Přitom mně se nelíbí ani jedna z verzí. Navíc celý film staví na jisté sexualitě Taissy, která mi přijde až příliš fádní, než aby vzbuzovala nějaké větší erotické emoce.(12.7.2014)

• - Spoiler: Pri príchode Johna Washingtona (Mark Strong) domov si všimnite, že auto nemá poznávaciu značku a v ďalšej scéne knihy na policiach postrádajú tituly. Obe skutočnosti možno vysvetliť tým, že Johnove spomienky nie sú reálne a chýbajú im detaily. (Weezy22)

• - John Washington (Mark Strong) má na svojej väzenskej uniforme číslo 213A312. Ide o palindróm, a teda slovo (znaky), rovnako znejúce spredu aj zozadu. (Weezy22)