Labyrint mysli

Mindscape

Psychologický / Thriller / Drama

USA / Španělsko / Francie / Velká Británie, 2013, 99 min

• Freemind

U temného thrilleru je vcelku průšvih, když se každou chvíli potutelně usmívám - a tady jsem se bohužel často neudržel. Nejde jen o kolísavou kvalitu provedení (poměrně zdařilou technickou stránku kazí podivné vedení herců a nepřirozený postsynchron) - je to můj problém s ústředním tématem. Hrátky s nahlížením do minulosti jakž takž zkousnu s příměsí sci-fi, pokud ale někdo vypráví naprosto vážně o jasnovidcích a breathariánech, prostě ten škleb nezastavím. Takže sorry. Odpad tomu nedám, aby se na to někdo nepodíval ze zvědavosti - je to prostě špatný film.(18.5.2014)

• maddy

Mindscape? Skôr Mindfuck. Ešteže to premenovali na Anna. O tomto filme som nevedel zhola nič a v podstate som sa o neho začal zaujímať len kvôli Taisse Farmiga (fanúšik AHS sa jednoducho nezaprie). Každopádne by sa nič nestalo, keby mi ušiel. Anna je v podstatne len vykalkulovaný film s nedôveryhodnou zápletkou rozohranou čisto na efekt kvôli udiveniu diváka, avšak pri spätnom zamyslení značne nelogický (celá tá zápletka s trojitou vraždou je len zbytočná nadstavba). Rozuzlenie sa navyše tvári ako „nový Šiesty zmysel“ (nenarážam na konkrétnu pointu, len na to ako originálne by chcelo pôsobiť), ale celé je to od samotného začiatku predvídateľné a bez prekvapenia. Dej sa v priebehu stopáže rozpadáva na drobné kúsky, aby vyplnil celovečernú dĺžku, ale mnoho udalostí je v ňom nepotrebných (návšteva detstva). Uznávam, že občas má príjemnú, takú až „psycho“ atmosféru, kde sa rôzne zahráva s ľudskou mysľou, spomienkami, a medzi ústredným duom (Farmiga VS Mark Strong) panuje tiež akási zvláštna chémia, ale samotná Taissa bola skôr sklamanie. Dievča už asi tretí rok po sebe hráva s tým istým výrazom v tvári. Vo výsledku tak nič výnimočné. Debutujúci španielsky režisér by síce chcel pripomínať Hitchcocka alebo Finchera, ale do tých má ešte veľmi ďaleko. V rukách silnejšieho režiséra, ktorý by si v scenári vykonal drobné úpravy to mohol byť vynikajúci psycho-thriller, v rukách neskúseného debutanta len ničím nevynikajúci priemer, ktorý hlavne v druhej polovici rapídne stráca tempo a po jeho zakončení ostane len pocit, že tvorcovia ho nedotiahli celkom do konca. SPOILER A ten happy end bol už zbytočne vynútený a k záverečnému zúčtovaniu vôbec nesadol. KONIEC SPOILERU Tomuto by vyslovene sadla krátkometrážna stopáž o dĺžke max. 20 minút, aby sa nevytratil požadovaný efekt. V celovečernej stopáži nemá čím zaujať a pôsobí len ako o niečo dlhšia krimi/mystery zápletka seriálu. CELKOVO: 2* (4/10)(16.5.2014)

http://www.youtube.com/watch?v=dhZUsNJ-LQU No, nebyť existencie pamäťového detektíva tak by platilo staré známe „za dobrotu na väzenskú žobrotu“. Tak sme si všetko vyjasnili, sú šťastní povedzme všetci, i keď cesta k nemu viedla cez určité hektické, sexuálne(?) momenty. Škoda, že stále nie je jasno vo veci a náležite sa nezistil celý skutkový stav načrtnutý v diele. Tak zostáva pochopená koncepcia celkom príjemného vstupu Jorgeho do sveta zatiaľ minimalistického filmu. Zároveň platí, že čím menej je popísaných a napísaných postrehov, tým lepšie z toho vyjde budúci premiérový divák a nebude si po čítaní hovoriť: „Klamali ste, je to výborné; klamali ste je, to odpad.“ Jedným si však každý môže byť istý. Strong je zrejme už istým hercom, ktorý svojou charizmou dokáže sám potiahnuť celý film. (09.06.2014, 10.06.2014, BDrip)(10.6.2014)

Zajímavá atmosféra filmu se příjemně táhne celým filmem s mým oblíbeným Markem Strongem. Povrchová blanka scifi, která na úvod naznačuje, že by se snad film mohl ubírat stejným směrem jako třeba zdrojový kód, minority report, či inception však nakonec zůstává opravdu jen slabou vrstvou, spíše oživující příběh odvíjející se na poli detektivního dramatu. Celkově jsem si film užil, ale konec vyšel tak do ztracena, že po něm nezůstalo žádné napětí a to to celé mohutně degradovalo.(19.5.2014)

Moc fajnovej psychologickej thriller s nádechem mysteriozna. Perfektní herecké výkony hlavních postav, výborný look/vizual (chvílemi mi připomínal "giallo styl", ale s giallem to nemá absolutně nic společného ...), hrátky s lidskou myslí, vzpomínkami, "kostlivci ve skříni", traumaty ... Prostě parádní věc, na kterou já slyším a která mne fakt zaujala. I přes pozvolný způsob vyprávění jsem bylve střehu po celou stopáž ... vše se nese ve velmi přitažlivé formě. Příjemný zážitek! (Děkuji uživateli George Stobbart za upozornění na takkvalitní snímek ;-) ) ...(22.4.2014)

• - John Washington (Mark Strong) má na svojej väzenskej uniforme číslo 213A312. Ide o palindróm, a teda slovo (znaky), rovnako znejúce spredu aj zozadu. (Weezy22)

• - Spoiler: Pri príchode Johna Washingtona (Mark Strong) domov si všimnite, že auto nemá poznávaciu značku a v ďalšej scéne knihy na policiach postrádajú tituly. Obe skutočnosti možno vysvetliť tým, že Johnove spomienky nie sú reálne a chýbajú im detaily. (Weezy22)