Motýlek - skutečné příběhy (TV film)

• Francie

True Stories of Papillon, The

Dokumentární / Životopisný

Francie, 2008, 52 min

Ani viac faktografickejšia a chladnejšia rovina referovania Charriereovej trestaneckej púti ma nezasiahla natoľko, ako neskonale meditatívna Schaffnerova adaptácia (samo)autorovej interpretácie jej samotnej. I keď vieme, že bola do značnej miery spochybňovaná, prípadne zrealtivizovaná. Úlohou kvalitného dokumentu je buď prísť na koreň veci tých najdôležitejších momentov prameniacich z iniciatív zkultovania alebo zbošťovania udalostí na fascinujúce subnormy neobyčajného rozprávania, alebo mimoriadne senzitívne referovanie, ktoré má príležitosť v tejto forme umenia v rámci najvýraznejších zložiek prednesu v audiovizuálnom kreaovaní. Tento francúzsky film nijak nepodnietil k vybočeniu z týchto radov, aj keď má isté kvality. Minimálne sa snaží o nestrannosť.(2.10.2017)

Životy dvou trestanců Henri Charriere a René Belbenoit kteří se proslavili utěky a pozdějšími knihami Motýlek a Suchá gilotína je jasné že lecco je v knihách vymyšleno ale strašné podmínky ve Francouzké Guayaně je v dnešní době až neuvěřitelné že se něco takového dělo ještě před 70 léty, oba nebyly žádni andílci ale nikomu bych tak příšerný osud nepřál.(22.11.2012)

Film Motýlek jsem viděl a moc se mi nelíbil, respektivě jsem ho od půlky musel přetáčet, protože mě to přestalo bavit. Tento dokument je zajímavý, ale podle mě to chtělo víc rozebrat samotné Ďábelské ostrovy. O nich se tu vypravěč jenom zmiňuje a nedokáže rozvést co přesně se tam dělo, ikdyž já vím, žen nic dobrého. Dokument patří mezi ty slabší, ale dá se vidět.(20.3.2015)

Tak tady bych nechtěl zkončit.(23.6.2013)

Je zajímavé se dozvědět něco o tom, jak to pravděpodobně se skutečným Motýlkem bylo a že ještě před ním utíkal z Ďábelských ostrovů jistý René Belbenoit. Určité kouzlo se tomuto dokumentu upřít nedá.(8.9.2017)