poster

Horolezci (TV film)

Drama / Dobrodružný

Československo, 1973, 78 min

Režie:

Bruno Šefranka

Kamera:

Petr Polák

Hudba:

Karel Svoboda
(další profese)
 • Radek99
  ****

  Na vzdory chmurné době svého vzniku nezvykle kosmopolitní a do západního světa otevřený televizní film bez nějakého výrazného ideologického zabarvení. Horolezectví coby dobově módní sportovní aktivita skutečných mužů (která byla zároveň jednou z mnoha úniků z šedavého bezčasí normalizace) je podána sice prostě televizní, ale i přesto poutavou formou (kombinace hraných pasáží a dokumentu je pravda zjevná znouzecnost, ale dost těžko si lze představit, že v roce 1973 povolí vládnoucí nomenklatura tvůrcům natáčení bůhvíkde v cizině). Mimochodem film, který o několik dekád předznamenal dnešní outdoorovou módu a životní styl... (to oldschoolové vybavení a oblečení bylo opravdu radost sledovat :-) )(18.11.2012)

 • cheyene
  ***

  Výborné herecké obsazení a atraktivní prostředí se zajímavým dějem inspirovaným skutečnými událostmi. Na realizaci snímku se podíleli i osobnosti československého horolezectví, což jistě dodalo mnohým pasážím šmrnc v oblasti realističnosti. Film se může pochlubit vynikajícím vyprávěčem Jiřím Adamírou a hudbou Karla Svobody. V dnešní době by divák mohl trochu zaplakat, že podobné počiny již v naší zemi nevznikají, přestože příběhy, které by za zfilmování stály, tu stále jsou, např. Radek Jaroš a jeho triumfování v Himalájích.(21.12.2015)

 • gogo76
  ****

  Filmy na tému horolezectva ma vždy priťahovali a musím dodať, že ma zatiaľ žiadny nesklamal. Jednoducho hory i turistiku milujem a hlavne príbehy o horolezcoch nepotrebujú žiadne umelé prísady v podobe akčných scén, ale výnimky ako Cliffhanger sa nájdu. Napätie sála z každého ich kroku, pretože v týchto výškach ide o život. Tento tv film výborne vykreslil vyhrotené situácie i ponorkové stavy, ktorým sa v týchto podmienkach nedá vyhnúť. Dosť chýbajú širokouhle zábery a panoráma Himalájí, no z tv rozpočtu to iste nešlo. Je poznať, že sa točilo v domácich podmienkach. 70%.(10.12.2012)

 • arcticsky
  **

  Hmm...zábavný pochod pod Nanga Parbat vedoucí rovinatým zasněženým smrkovým lesem, kdy v oblečení horolezců převládají pulovry a kostkované flanelové košile a v případě Radka Brzobohatého i leninovská placatice na hlavě....Z tohoto pohledu to nebylo tak špatné, naopak skoro zábavné. Jen nevím, zda to autoři takto mysleli.(18.11.2012)

 • Kovaja
  *****

  Jeden z nejlepších filmů(dokumentů) o horolezectví co sem kdy viděl.Vynikající hudba Svobody a výtečné herecké obsazení.Jako obvykle byl vynikající Brzobohatý.Jeho pedantství já můžu,ten když zvýšil hlas tak autorita a respekt byli na místě.Bylo úsměvné ho vidět v leninově placatici.nechce se mi věřit co se dalo ve své době nosit na hlavě.Hlavním pozitivem je atmosféra celého filmu,to dávám za vinu právě hudbě.Která byla místy doslova mrazivá.Moc hezkej počin!!!(10.12.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace