Horolezci (TV film)

Československo, 1973, 78 min

Bruno Šefranka

Petr Polák

Karel Svoboda

Na vzdory chmurné době svého vzniku nezvykle kosmopolitní a do západního světa otevřený televizní film bez nějakého výrazného ideologického zabarvení. Horolezectví coby dobově módní sportovní aktivita skutečných mužů (která byla zároveň jednou z mnoha úniků z šedavého bezčasí normalizace) je podána sice prostě televizní, ale i přesto poutavou formou (kombinace hraných pasáží a dokumentu je pravda zjevná znouzecnost, ale dost těžko si lze představit, že v roce 1973 povolí vládnoucí nomenklatura tvůrcům natáčení bůhvíkde v cizině). Mimochodem film, který o několik dekád předznamenal dnešní outdoorovou módu a životní styl... (to oldschoolové vybavení a oblečení bylo opravdu radost sledovat :-) )(18.11.2012)

(2x) Velká poklona československým horolezcům. Tihle Horolezci jsou rekonstrukcí skutečného příběhu tenkrát čtyři roky staré expedice, která se pro neblahé počasí a (nejen) přírodních události na poprvé ne tak zcela zdařila, ale důležité bylo zúčastnit se a nevzdat se ...and it's no defeat, it's victory! Filmem převládá výborná napínavá atmosféra sesilňující se s každou novou zprávou, každým dalším krokem výš a výš i očekávanými psychickými a zdravotními proměnami hrdinů v extrémních podmínkách. Z výborných hereckých výkonů bych zmínil především Karla Hlušičku. Střídání průvodního komentáře, fotografické dokumentace a hraných pasáží se mi velice líbí a ocenil bych víc snímků tohohle žánru (hraný, resp. polohraný dokument) i v dnešní době.(11.8.2017)

• Snorlax

Rozhlasová hra, kterou někdo přenesl do stanu a nechal nebohé herce deklamovat tupé dialogy. Během stupidních rozhovorů hlavních aktérů někdo mlátil do stanu, aby markýroval vítr. Otřesně statické a nezáživné. Šefrankovi nelze upřít téměř světový rekord, natočil dobrodružné drama tak, že největším dobrodružstvím je čekání na závěrečné titulky a dramatem to, zda divák dočká konce v bdělém stavu.(18.11.2012)

• arcticsky

Hmm...zábavný pochod pod Nanga Parbat vedoucí rovinatým zasněženým smrkovým lesem, kdy v oblečení horolezců převládají pulovry a kostkované flanelové košile a v případě Radka Brzobohatého i leninovská placatice na hlavě....Z tohoto pohledu to nebylo tak špatné, naopak skoro zábavné. Jen nevím, zda to autoři takto mysleli.(18.11.2012)

Jeden z nejlepších filmů(dokumentů) o horolezectví co sem kdy viděl.Vynikající hudba Svobody a výtečné herecké obsazení.Jako obvykle byl vynikající Brzobohatý.Jeho pedantství já můžu,ten když zvýšil hlas tak autorita a respekt byli na místě.Bylo úsměvné ho vidět v leninově placatici.nechce se mi věřit co se dalo ve své době nosit na hlavě.Hlavním pozitivem je atmosféra celého filmu,to dávám za vinu právě hudbě.Která byla místy doslova mrazivá.Moc hezkej počin!!!(10.12.2012)