Reklama

Reklama

Horolezci

(TV film)
všechny plakáty

Obsahy(1)

Televizní film z roku 1973 zachycuje skutečný příběh Tatranské horolezecké expedice Himálaje 1969. Vypráví o partě kamarádů, horolezců, kteří se vydali do Himálaje, aby tam zdolali jednu z nejvyšších hor světa, osmitisícovou Nanga Parbat. Polodokumentárním způsobem zachycuje cestu mužů, která je lemovaná problémy s místními průvodci, horšícím se počasím, ale i rostoucími rozpory mezi nimi. Každý z šesti mužů má své problémy, ale společný cíl překonat obtížnou horu je stmeluje. Bude však touha zdolat jednu z nejnebezpečnějších hor na světě silnější, než život? (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (36)

Radek99 

všechny recenze uživatele

Na vzdory chmurné době svého vzniku nezvykle kosmopolitní a do západního světa otevřený televizní film bez nějakého výrazného ideologického zabarvení. Horolezectví coby dobově módní sportovní aktivita skutečných mužů (která byla zároveň jednou z mnoha úniků z šedavého bezčasí normalizace) je podána sice prostě televizní, ale i přesto poutavou formou (kombinace hraných pasáží a dokumentu je pravda zjevná znouzecnost, ale dost těžko si lze představit, že v roce 1973 povolí vládnoucí nomenklatura tvůrcům natáčení bůhvíkde v cizině). Mimochodem film, který o několik dekád předznamenal dnešní outdoorovou módu a životní styl... (to oldschoolové vybavení a oblečení bylo opravdu radost sledovat :-) ) ()

Padme_Anakin 

všechny recenze uživatele

Podmanivá a působivá hudba Karla Svobody mi pomohla dostat se do toho správného rozpoložení/naladění ke sledování snímku o československých horolezcích a jejich vyčerpávající cestě na Nanga Parbat.. Postupné zdolávání problémů a potíží (zdravotních, psychických a k tomu neúprosná nepřízeň počasí) mě k nim dokázalo připoutat a v závěru mě měli na lopatě.. To poslední rozhodnutí muselo být hodně těžké, celá výprava má můj obdiv a jedním dechem musím dodat, že i herci si zaslouží pochvalu, natáčení určitě nebylo nic jednoduchého.. ()

Reklama

gogo76 

všechny recenze uživatele

Filmy na tému horolezectva ma vždy priťahovali a musím dodať, že ma zatiaľ žiadny nesklamal. Jednoducho hory i turistiku milujem a hlavne príbehy o horolezcoch nepotrebujú žiadne umelé prísady v podobe akčných scén, ale výnimky ako Cliffhanger sa nájdu. Napätie sála z každého ich kroku, pretože v týchto výškach ide o život. Tento tv film výborne vykreslil vyhrotené situácie i ponorkové stavy, ktorým sa v týchto podmienkach nedá vyhnúť. Dosť chýbajú širokouhle zábery a panoráma Himalájí, no z tv rozpočtu to iste nešlo. Je poznať, že sa točilo v domácich podmienkach. 70%. ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Rozhlasová hra, kterou někdo přenesl do stanu a nechal nebohé herce deklamovat tupé dialogy. Během stupidních rozhovorů hlavních aktérů někdo mlátil do stanu, aby markýroval vítr. Otřesně statické a nezáživné. Šefrankovi nelze upřít téměř světový rekord, natočil dobrodružné drama tak, že největším dobrodružstvím je čekání na závěrečné titulky a dramatem to, zda divák dočká konce v bdělém stavu. ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Výborné herecké obsazení a atraktivní prostředí se zajímavým dějem inspirovaným skutečnými událostmi. Na realizaci snímku se podíleli i osobnosti československého horolezectví, což jistě dodalo mnohým pasážím šmrnc v oblasti realističnosti. Film se může pochlubit vynikajícím vyprávěčem Jiřím Adamírou a hudbou Karla Svobody. V dnešní době by divák mohl trochu zaplakat, že podobné počiny již v naší zemi nevznikají, přestože příběhy, které by za zfilmování stály, tu stále jsou, např. Radek Jaroš a jeho triumfování v Himalájích. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (1)

  • Jan Tříska ztvárnil životní úděl horolezce RNDr. Jana Kounického CSc., (25. 12. 1939 – 26. 5. 1973), který po pádu na Makalu ochrnul a po šesti dnech zemřel, protože z míst, kde byl, ho nebylo možno dostat dolů. Další snímek, který se tragédii na Makalu věnuje, je Vynes na horu svoj hrob (1979). (sator)

Reklama

Reklama