• Fr

,,VŠICHNI NÁS CHTĚJÍ... JAK VE FINSKU, TAK V EVROPĚ.“ /// Tak předně – už jen samotná Finština je jazyk pro postižený. A do toho tydle 4 týpci. Netradiční názory (cos vole čekals, vývojáře z Googlu?), láska k hudbě (to nás spojuje chlapáci!), Pertti neudrží (vobčas) stolici (jsem rád, že máme společnou jen tu lásku k hudbě…), ale bez nějakejch předsudků – kurva, šak voni jsou prostě taková atrakce! Angažovaný texty (ADHD…) plný jejich problémů… ale já fakt nevím, co si z toho vodnýst. Nemíním tomu flákat hvězdy jen proto, že se to vočekává. Je fajn, že maj zábavu, že dokážou dělat něco víc, než vostatní. Ovšem jinak… vobyčejnej dokument vo chlapech z Jedličkárny, kteří jsou schopni zahrát solidní muziku (vobčas). (ne vole, ,,platňu“ si nekoupím!) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Svátek Perttiho Kurikka. 2.) Zjistím, že i frajeři s ADHD můžou mít ponorku. 3.) Thx za titule ,,Narmora“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne(24.11.2013)

Punkový syndrom, zábavné, trošku jiné, prvně jsem si myslel, že to je o nějaké punkové kapele a jejich vzestupu, hned po prvních minutách jsem zjistil, že to je úplně jinak. Čtyři monumentálně zaostalí jedinci z pečovateláku mají celkem slušné nadání a tak tato podceňovaná skupina hraje texty o svých problémech ze života. Tak snad už jen Perkele!(30.7.2015)

Tohle je síla. V životě jsem neviděl přesnější zhmotnění toho, čím by punk měl být. V té demenci a upřímnosti to všechno jo - komu to víc věřit, než těmhle chlápkům? Plus finština, která zní jak řev severského válečníka nebo právě jako mumlání retarda. Vedle songů o pedikúře nebo Perttim jejich zdlouhavý projevy o zdánlivě banálních věcech, to rozpatlávání a postižený filozofování. Nutno říct, že občas se nudil, a vzhledem k tomu, že tahle podívaná není zrovna na pytlík bramburků a koukání jedním vočkem, možná by tomu prospělo zkrácení.(7.11.2013)

Štyria členovia punkovej kapely Pertti Kurikan Nimipäivät majú výhodu, že publikum tohto žánru podobné texty ocení a dokáže skákať i na obyčajné bubnovanie. Členovia kapely Pertti Kurikan Nimipäivät majú tiež výhodu, že majú v svojom okolí ľudí, ktorí s nimi vedia pracovať a dali im šancu. Takže i napriek mentálnemu postihnutiu sa pomerne adaptovali do spoločnosti. Punkový syndróm je skvelý dokument, ktorý ukáže nie len nahrávanie albumu tejto netradičnej skupiny, ale i bežné problémy, s ktorými sa Pertti, Kari, Sami a Toni stretávajú. A kupodivu zistíte, že sa až tak nelíšia od tých našich. Aj oni sa chcú zamilovať, sú naštvaný na politikov, vedia nadávať a skrátka chcú žiť svoj život po svojom. Z čoho vznikajú napäté aj humorné scénky i texty k ich pesničkám. Chalani i ľudia okolo nich majú môj obdiv. [9. MFF Cinematik, Piešťany 2014](15.9.2014)

Vracím se ze zkoušky a s podivným pocitem zadostiučinění zjišťuji, že jsme též parta retardovaných individuí. Ta podobnost je až strašidelná. Kytarista A má chvilkovou averzi vůči kytaristovi B (protože to kilo hraje úplně blbě). Basák C neřeší vzniklý problém, neboť sám má svých až nad hlavu (pět strun, woe). Bubeník D, jakožto jiný živočišný druh, vzniklý křížením chobotnice a naspeedované veverky je zcela mimo diskuzi. Jak každý obratlovec tuší, činel dřívkem neurazíš. No, někdy jo. A já chudák, chrochtal E to schytám ze všech hlavní, protože jsem nebyl na zkoušce od Kuvajtu napadení. Takže jediná věc, kterou se lišíme od pekelně retardovaných synů Suomi je to, že se nikdo z nás před koncertem neposral. Co není může být.(19.4.2016)