Horor / Thriller

USA, 1992, 86 min

• Fuckmaker

Když jsem se večer, unavený po práci, usadil k televizi s naivní představou, že se u Kingova hororu budu bavit, ještě jsem netušil, že to bude taková kravina. Kravina plná koček, nelogických myšlenkových pochodů hlavních postav a atmosférou napínavou asi jako vyhlašování cen Zlatého slavíka za nejlepšího zpěváka. Jednu hvězdičku dávám za krásnou úvodní píseň a naštěstí krátký děj.(31.1.2009)

Ono to zpočátku vypadá jako nevýrazná temně romantická studentská bubu "upířina", ale po lehce komickém a zbytečně karikaturním útoku synáčka na studentku nastoupí na scénu matka Bradyová a King s Garrisem ukáží zač jsou toho lámané lokty a stříkající krev. A konečně přestanete pochybovat, co je na tom filmu tak dobrého. Tradiční Kingovy kočky, camea Cliva Barkera, Stephena Kinga, Toba Hoopera, Johna Landise, Joe Danteho a Marka Hamilla, výborná Alice Krige a hluboké oči Mädchen Amick (až by si člověk dobrovolně zalil nohy do betonu a skokem do nich spácham sebevraždu). 3,5*(2.12.2013)

Stephen King mohl zkraje 90. let využít toho, že mu knižní i filmová vydavatelství totálně zobala z ruky, a tak zas jednou bezostyšně popustil uzdu svým grafomanským schopnostem a napsal scénář ke Sleepwalkers. Příběh, v jehož jádru je párek stvoření podobných upírům, kteří ovšem místo krve sají životní sílu, místo slunce pro ně představuje smrtelné nebezpečí kočka, oddávají se incestním hrátkám a dokážou zneviditelnit nejen sebe, ale i své obří auto, je totální slátanina, která jako celek docela nedává smysl a po zamyšlení se solidně rozpadá. Přesto to má určité brakové kouzlo. Dejme tomu, že Mick Garris dokázal i ten pokulhávající námět docela slušně zaonačit, a zejména díky obsazení Mädchen Amick se na to dá v pohodě koukat. Mou oblíbenou scénou bude cameo samotného Kinga, který je coby všetečný správce hřbitova postupně odmítnut jak Tobe Hooperem, tak i Clivem Barkerem. V dalších cameo rolích se navíc objeví i John Landis, Joe Dante a Mark Hamill. Mick Garris dokázal dávat dohromady solidní partičky!(31.3.2020)

Trocha iný pohľad na upírsku tématiku z pera majstra Kinga. Mám rád mačky, takže ma celkom potešilo ich bohaté využitie vo filme. Ďalšie pozitíva tu však nevidím. Prvá polovica ešte ušla, pekne sa budovala atmosféra, ale potom to akoby zaspalo. Veľkou chybou bolo, že sa tu prakticky vôbec nenarábalo s charakterom ústrednej zabijáckej dvojice, ich pôsobenie sa scvrklo iba na akési prvotné ukojenie pudov a vábenie, príp. únos peknej dievčiny. Až moc jednoduché. Preto som sa začal už veľmi skoro nudiť, pričom z letargie ma nevytrhol ani akčnejší záver a trocha gore. Na maskách mohli autori tiež trocha popracovať, neboli zlé, ale v kontexte tej doby len priemerné. Suma sumárum, len slabý priemer.55/100 Videné v rámci Horror Challenge Tour.(19.1.2016)

Sleepwalker - špecifický druh upíra, ktorý sa živí životnou energiou mladých pannien. Dvojica týchto tvorov (matka a syn, ktorý je zároveň jej milenec) je nútená presúvať sa z miesta na miesto po celej Amerike. Nenápadne vyhľadať ďaľšiu korisť, nasýtiť sa a znova ísť ďalej. Nie ľudia sú pre nich však tou najväčšou hrozbou. Sú smrteľne zraniteľní obyčajnými kočkami. Pred tými sa musia mať najviac napozore. Horror "Sleepwalkers" je jednoduchá, pohodová Kingovka, ktorú som si hodne obľúbil. Je tam veľa zaujímavých, svojim spôsobom zábavných, detailov. Jedným z najlepších je ten, keď samotný Stephen King, ktorý je autorom scenára, sa v tomto filme na pár sekúnd objaví v malej, bezvýznamnej úlohe hrobára, ktorý každému zarputilo tvrdí, že on nemôže za to, čo sa stalo. On teda v žiadnom prípade nie! :-D ****(23.1.2008)

• - Každú chvíľu je možné vo filme zhliadnuť vrcholky kalifornských hôr. Ale dej filmu je situovaný do Indiany, ktorá je jedným z najrovinatejších štátov USA. (beso74)

• - Dům sleepwalkerů byl již dříve použit v televizním seriálu The Waltons. (Chatterer)

• - Charles Brady (Brian Krause) pózuje před náhrobkem Jenny Hicksové (1889–1892). Tak se jmenuje asistentka režiséra Micka Garrise. (Chatterer)