• slovenský

Horor / Thriller

USA, 1992, 86 min

Jsem totální maniak do koček takže asi nebudu úplně stopro objektivní, ale pro mě jednoznačně nejlepší horor kde figurují kočky jaký jsem kdy viděla. Clovis byl prostě frajer :) Když odmyslím ty kočky i tak musím říct, že příběh byl zajímavej, dobře natočené, napínavé, efekty na jedničku, fajn hudba a krásná hlavní hrdinka, nemám co vytknout...Dokonce jsem se i zasmála, ta vraždička kukuřicí mě dostala...(20.11.2013)

60% a dal by som aj viac, nebyť toho, že film nadržiava ľuďom a nie skutočným hlavným postavám - looserom Sleepwalkerov. Expert na filmy o inceste Mick Garris (Psycho IV) sa nesnažil natočiť veľdielo, ale pekné béčko, odkazujúce na zlaté osemdesiate roky. Pridal čierny humor (na vraždu kukuricou nezabudnem) a pár až nápadne trápnych hlášok a o zábavu je postarané. Možno ak by bol trochu otvorenejší (nahotinky) a politicky nekorektnejší (vzťah tvorcov k Sleepwalkerom) mohlo vzniknúť dokonalé béčko. Tak je to "len" príjemné osvieženie, jednorázová zábava so "skvelými" efektami, dostatočnou dávkou gore a úžasným cameom Majstra Kráľa. PS: skurvené mačky!!!(2.6.2006)

Dlho som sa rozhodoval čo tomuto filmu dať. Nakoniec som sa priklonil k trom hviezdičkám lebo prečo nakoniec nie. Je to príjemný oldschoolový hororík, ktorý sa na nič nehrá a aj keď na svoju dobu je už celkom zastaralý so smiešnymi trikmi má to svoje osobné kúzlo. Znova to nie je horor pri ktorom by sme si hrýzli nehty od strachu ale pár scén je príjemne mrazivých a pri ostatných sa dá aspoň dobre pobaviť. Brian Krause sa do úlohy navonok uhladeného no v skutočnosti krvilačného ´upíra´ dokonale hodí a to isté sa dá povedať aj o Mädchen Amick v akejsi predchodcovskej úlohe úbohej dievčiny, ktorú si rodinka vyhliadla. Za úlohu nemá nič iné než sa tváriť naivne a usmiato a keď to nastane má začať kričať o pomoc a utekať. A to jej ide celkom obstojne. Krásne na tomto malom filme sú miniroly dnešného Hellboya Perlamana (jeho veľká scéna je jednou z najlepších a najzábavnejších zároveň), samotného Stephena Kinga, Tobeho Hoopera alebo Marka ´Luka´ Hamilla. Pre niekoho môže film nadobudnúť status kultu ale pre mňa to bola jednorazová oddychovka na dlhý letný večer. King má oveľa viac rozhodne lepších adaptácií.(12.8.2008)

V celku zábavná vecička o "upíroch", ktorí vysávajú životnú silu z nepoškvrnených panien ( to sa im teda nemôže stať, že by sa niekedy prejedli ). No zabával som sa celkom dobre, hoci to zrejme nebolo hlavným zámeromo tvorcov. Čert to ber! Chcel by som ešte pripomenúť, že sa nejedná o adpatáciu žiadnej Kingovej poviedky alebo románu, ale King napísal po prvý krát fungl nový a pôvodný scenár.(12.9.2006)

• Shogin

Jedna hvězda za nádhernou Mädchen Amick a zejména scénu, kdy tancuje v kině. Pak cameo Stephena Kinga, ústřední gramofonová skladba a určitě za zmínku stojí i Alice Krige. Toť vše. Zezačátku nadějné náznaky, ale už první vražda je natolik špatně udělaná a směšná (v tom špatném slova smyslu, kdy vás to svou béčkovostí otravuje), že je veškerá atmosféra pryč. Od scény na hřbitově pak už není vůbec, o co stát. Pod taktovkou někoho režijně schopnějšího možná. Mick Garris přece jen natočil i přijatelné snímky, ale tohle je rozhodně jeho nejhorší. Každopádně jako Kingova povídka to je nepochybně výborné, škoda že ji nevydal.(6.5.2013)

• - Herci hrajúci rodičov Mädchen Amick (Tanya) - Cindy Pickett a Lyman Ward - stvárnili manželov už vo filme Voľný deň Ferrisa Buellera (1986), krátko nato sa stali manželmi aj v skutočnom živote. (beso74)

• - Film je založen na nezveřejněné povídce Stephena Kinga. (Chatterer)

• - John Landis si zahrál laboratorního technika, Stephen King správce hřbitova, Joe Dante laboratorního asistenta, Tobe Hooper a Clive Barker si zahráli forenzní specialisty a Mark Hamill si zahrál jednoho z policistů, kteří na začátku filmu vchází do domu. (Chatterer)