Attonitas

Horor / Thriller

Slovensko, 2012, 94 min

Jaroslav Mottl

Jaroslav Mottl

Tie maďarské péovéčka začínajú byť v poslednom čase ozaj pépéčé. Po Zle a Hot MILF from Poprad gets a creamy facial je toto už tretí kúsok, ktorý mi rozhýbal guľe, a tak ho len tak nepošlem do riti s pečiatkou amatérskej kokotziny. Traja bystrickí gájovia a dve štrbiny zbadali, že sa po miestnom dojebanom kaštieli v noci fláka akási čudná ektoplasma a rozhodli sa ju ponakrúcať, akože asi pre tyrúrka.kom. Vercajg si na to požičali bohovský, vôbec sa im netriasol, tento Jarda Mottel tiež nie je žiadny juvenilný drnkač lofasov, a tak z toho nakoniec vytrtli riadne bubavý a fasa prefíkaný ojeb. Pravdu povediac, bol by som ku koncu radšej, keby sa tam ozaj zjavil dáky bezhlavý chujko či krvilačná biela pizda, no som veľmi spokojný aj s týmto akože Hexenšusom. Nuž prijebávam zaslúžené plnotučné štyri a hneď plný dojmov s nádejou nakupujem na internetoch Horny teens assbanged in Nitra.(22.4.2015)

veru skoro tak dobré ako paranormal activity, dych berúci scenár, plný úžasných zvratov, strašidelných momentov,... nuž amatérsky výplach ako hrom(28.4.2015)

• tron

Keď som mal písať o slovenských hororoch pre Howarda 1/2018, trocha som zostal zaskočený informáciou o tom, koľko hororov sa u nás urodilo (od kraťasov cez stredometrážne až po celovečerné). Jasné, desiatky to nie sú, ale vzhľadom na to, aká sme malá krajina a v akom stave je aj „uznávanejšia“ žánrová časť slovenskej kinematografie, nieto ešte okrajová hororová, som zostal ozaj prekvapený, že je toho pomerne veľa. Tvorcovia Attonitas si vybrali finančne asi najlacnejšiu hororovú odnož – found footage. A treba dodať, že na konci ponúkli fajn twisty a na začiatku sa (i vďaka vcelku dobrým hercom – Brajerčík a hlavne Marcinková, ktorá už hrala v krátkometrážnych hororoch Petra Czikraia Good Night a M is for Malnutrition) darí vybudovať pomerne kvalitná a seriózna hororová atmosféra (pekný kláštor). Nanešťastie, medzi slušným rozjazdom a fajn dojazdom sa nachádza asi trištvrte hodina monotónneho deja, kedy postavy blúdia nočnými priestormi a nikoho to príliš nezaujíma. 50 %(1.2.2018)

Slovenský found footage horor z prostredia opusteného kaštieľa, kde sa nájde neidentifikovateľná mŕtvola. To nabudí záujem miestnych študentov, ktorí sa tu rozhodnú stráviť noc a nafilmovať si školský projekt. A ako to už tak býva, vypomstí sa im to, o čom sa divák môže presvedčiť z ich nahrávok. Síce som filmu zo začiatku nedôveroval, ale som rád, že nakoniec ide o vydarený horor. Slováci si uvedomili možnosti found footage a po slušnom počine "Zlo" prichádza (podľa mňa) ešte trochu lepší "Attonitas". Má síce svoje neduhy; určitú naivitu, lacné chybky v spracovaní a na nervy mi liezlo aj časté pretáčanie kamier a vracanie sa k záznamu, no ináč to funguje. Je tu atmosféra, napätie, ľakačky, dokonca aj zmyslupný scenár, miestami vydarený humor a odohraté je to lepšie než ktorýkoľvek z tých primitívnych SK shit TV seriálov. V rámci celosvetového FF hororu pohodový priemer, v rámci SK & CZ hororu jeden z vrcholov. Štvrtá hviezdička je síce len slabá a čisto subjektívna; z pocitu a chuti to podporiť, ale aj tak dobre.(26.6.2014)

• juta

Nic moc, celý film pořád dokola, lekačky nikde, jen parta strašpytlů, co se bojej každýho zvuku a ten konec jsem nějak moc nepochopil, co tím teda chtěli říct a kdo za tím vlastně stojí. Špatně udělané a tak nějak padlé na hlavu.(12.3.2018)

• *CARNIFEX*

Partia študentov prichádza do starého opusteného kaštieľa, kde polícia pred pár dňami našla zhorené telo neznámeho muža. Ideálna príležitosť na natáčanie ducha sa naskytne raz za život. A tak sa aj stane! Konečne sa nám naskytla príležitosť vzhliadnuť tento (doposiaľ podľa %) najlepší slovenský horor za posledných pár rokov. Smelo môžem vyhlásiť, že už to dlho nepotrvá a "spadne" tam kam patrí. Nie, že by bol "Attonitas" vyslovene sklamaním, pár atmosferický pasáži potešilo, pár nápadov zaujalo, no Bebjakove "Zlo" z Piešťan je oproti tomuto FF ala BlairWitch z Banskej Bystrice - veľdielom. Absolútne žiadnym z hororových prvkov nedokáže konkurovať (o zábave nemôže byť ani reč), hodnotenie podaktorých užívateľov je prehnané a zrejme si až príliš prajú úspech slovenskej tvorby, ako v skutočnosti naozaj môže dosiahnuť. Rozuzlenie s podaným vysvetlením síce potešilo (ale kto ho nečakal?), no celkový potenciál snímku zabilo tupé správanie hlavných postáv, ktoré by zablúdili aj v jednosmerke - 50%.(23.10.2014)

• S.Quentin QUALE

Úplně špatně to celé není, ale v porovnání se Zlem je to třetí liga. Ale odvaha a snaha se cení, takže 40%.(26.12.2014)

Tento film vôbec nie je márny pokus o síce nadužívanú, no pre nezávislých filmátov stále lákavú formu found-footage hororu... slovenská kinematografia posledných rokov má už jeden vydarený pokus za sebou a to, že tento film akosi "prešumel", je možno aj dôsledok toho, že ZLO etablovaného režiséra Petra Bebjaka predbehlo v kinách Attonitas debutujúceho režírujúceho herca Jaroslava Mottla len o pár mesiacov. Napriek tomu je postránke príbehovej a scenáristickej Attonitas prepracovanejší. Nechýba mu sľubný rozbeh, ktorý diváka chytí a v závere aj celkom slušnú atmosféru. Občas naivnejšie herectvo a v závere tlačenie na pointovú pílu tomu trochu škodí, ale inak veľmi vydarený nezávislý nadšenecký film.(16.9.2017)

Ak neviete čo znamená slovo Attonitas, nezisťujte si to, je to pointa. Nasleduje SPOILERoidný komentár: Attonitas je hororový thriller o skupinke mladých, zavretých v opustenom kaštieli. Logické kixy vyplývajúce z námetu sa držia v únosnej miery a herci sú presne na úrovni žánrového (napríklad amerického) undergroundu - nie pod ním. Dá sa povedať, že celý film pôsobí uveriteľne. Vďaka zvolenej (skoro) found footage forme to nekazia ani herci, hudobný podklad je zvolený dobre, a ešte aj ten product placement je použitý nenásilným spôsobom. Pre mňa sa jedná o príjemné prekvapenie, pretože Attonitas sa mi takmer trafil do vkusu a najlepšie je, že sa nesnaží hrať iba na ľakačky. Dej sa prvú trištvrtehodinu vlastne nehýbe; režisér dávkuje napätie pozvoľna (uznávam, že na opustenemom baráku bez svetla sa toho moc pozkaziť nedá), zoznamujeme sa s postavami, budujeme si k nim vzťah (žiadna nie je vyslovene nesympatická). Zneistel som pri prvom zvrate a nadhodený rape and revange v závere to takmer pokazil. Výčitka patrí gore a scenár by sa obišiel (aspoň zčasti) bez vysvetľovania. To sú ale nedostatky úplne nepodstatné. Dej sa vyvinie inam a o gore tu teda absolútne nejde. Najlepšie sú scény, keď nič nevidíme a záver, tomuto (áno) slasheru - dodáva príjemne znepokojivý nádych exploitation. Z našich doterajších dvoch (troch, ak rátame Nič nekrváca večne) hororov je to ten ambicióznejší a budem veľmi rád, ak sa horor na Slovensku bude uberať týmto smerom. 75%(12.3.2013)

Attonitas překvapil. Začátek mi připadal dost zajímavý a scény kdy se natáčely scény kde bylo ve starém kostele viděno světlo nebo když v pozadí je vidět muž aniž by si toho divák mohl všinmnout mi přišly hodně fajn a je vidět že Mottl FF žánru poměrně slušně rozumí. Film má slušnou atmosféru a ubil mě do křesla hodně slušně. Bophužel posledních 15 minut je hodně stupidních a přijde mi jako kdyby chtěly udělat plot twist jako z filmu Hra nebo Saw. Bohužel jim to nevyšlo a působí to strašně hloupě a naivně. Když nepočítám konec a herce kteří mi přišly celkem slabý tak můžu říct že po Zlo je tu další Slovenský horor v subžántu FF který se nemusí za nic stydět.(3.12.2014)

Druhý oficiálny slovenský horor a opäť znesiteľný. Ale... ZLO bolo jednoduché a vo vlastnej prostoduchosti zábavné. Skrátka pri troche režisérskeho talentu nemalo čo pokaziť. V Attonitas je tiež pár skvelých nápadov, ale tentoraz ide o niečo sofistikovanejšiu hru, než by sa na prvý pohľad zdalo. Pri spätnom pohľade tak paradoxne hororové pobehovanie po temnom kaštieli pôsobi trochu zbytočne dlhé. Herci odvádzajú slušné blairwitchovské výkony, lenže tým, že horor je premiešaný s krimitrilerom nie sú vystrašené spovede do kamery dostatočne silné, ako keby film končil "štandardne" (čiže v štýle BLAIR WITCH či REC). Vo výsedku tu máme niekoľko pôsobivých drobností ("opekačka"), priehrštie zaujímavých technických nápadov (využívanie policajných kamier, webkamera, pretáčanie filmu) a trochu pridlhý pobyt v tme (prekvapivo dobre nasnímanej tme, takže divák vidí všetko, čo treba). Po dlhšej dobe ide o žánrový film, kde si pri odchode z kina rekapitulujete, ako to celé vlastne bolo... Film sa možno tvári chytrejšie, než v skutočnosti je, ale určite sa dostatočne odlíšil od konkurencie, aby sa naňho nezabudlo. Ak chcete vidieť, ako sa dajú deväťdesiate roky (VRESKOT, TEMNÁ LEGENDA, TAJOMSTVO MINULÉHO LETA) natočiť modernejšie a na slovenský spôsob, pokojne skúste Attonitas...(24.2.2013)

• Anderton

Slovenský blér uíč má celkom slušný scenár, respektíve nás na konci čaká zásadné odhalenie. Potom ale nasleduje zásadné odhalenie číslo dva, ktoré to celé stavia ešte raz na hlavu a z nejakého toho morálneho hľadiska je to na konci značne rozporuplné. K žiadnemu strašeniu ani ľakačkám nedôjde, ale čakajú nás dlhé zábery na ohnisko a detaily tvárí ako zo spomínaného amerického lesa. O čo ide nie je jasné až do konca, bohužiaľ sa pri pointe odhalí aj to, prečo to vlastne ani skutočne strašidelné byť nemohlo. Možno keby sa to nesnažilo klamať telom a byť hororom, mohol to byť slušný thriller. Samozrejme stále husto nízkorozpočtový a amatérsky pôsobiaci. Rozhodne ale potešil napríklad strih a neustále sa vracanie o istý čas vzad, ale ani táto šikovná vecička nebola dostatočne využitá.(23.1.2019)

• Frajer42

Na Slováky zřejmě slušné. Ovšem jako plnohodnotný horor mě tento počin poněkud nepřesvědčil. Příběh stojí těžce za exkrement. Partička divných lidiček chaoticky chodí a pobíhá po klášteře. Více než 30 úvodních minut se naprosto nic neděje. Posléze to není o moc lepší. Přichází série fingovaných smrtí, které se postupně překlenou v úmrtí skutečná. Závěrečná pointa je vrchol scénáristické stupidity. Jakýsi náznak atmosféry zde je. Bohužel je to pouze náznak. Za sebe dává slabé 2 kousky.(17.11.2015)

Slovenská hororová pecka.Dostala mě zcela nepřipraveného.Ze začátku jsem měl obavy,protože to vypadalo jako totální sračka,ale rychle se to rozjede a je to fakt mazec.Pro mě rozhodně lepší než skvělé Zlo.Proč mi Češi nemáme koule na to aby jsme natočili taky nějakou hororovou pecku?No možná jo.Na obzoru je film Svatý Mikuláš,ale ještě se mi zatím nedostal do ruky.Tak doufám,že to bude stejná pecka jako Attonitas ať můžu říct,že i mi Češi máme koule na pořádný horor.(15.4.2015)

• ARI50

Na naše sousedy celkem povedené a zajimavé.(9.10.2016)

Zoberie sa pár peňazí, najlepšie z vlastného vrecka a ide sa točiť film. Omnoho prijateľnejšia alternatíva oproti " ostatným" kvázi slovenským filmom z rozpočtom. Zobrať opustený barák, pár hercov čo sa dobre poznajú a spraviť z toho found footage žánrovku je výborný nápad. A zrealizovaný je dobre. Mottl buduje atmosféru postupne. Atmosférou je ten film takmer dokonalý. Celkovo funguje veľmi dobre až na posledných 10 minút, kedy majú tvorcovia nutnosť začať vysvetlovať. Jednak názov Attonitas a jednak aj o čom to celé bolo. A to mi bohužiaľ skazilo dojem. Tak pracne budované postavy odrazu dostali plochejší výraz. Dejový zvrat je totiž naozaj podaný ako keby si ho tam niekto vyžiadal, pričom sa to dalo zaobísť aj bez neho. Takto mi to skazilo dojem a musím povedať, že viac ako by som si želal. Herci sú dobrý aj keď nie vždy im stopercentne verím ich emócie. Ale v konečnom dôsledku je to žánrovka ako vyšitá. Žánre sa v nej menia veľmi plynule a pritom si udržuje potrebný nadhľad. Nebyť konca dám 4 a označím to za milé prekvapenie. Takto je to slušná vec, ktorá ma mohla ako fanúšika duchárčiny úplne odzbrojiť ale to sa bohužiaľ nestalo. ////// Poznáte ten pocit, keď vám film nedá spať a vy si ho musíte hneď pozrieť znova, lebo si nie ste istý, či bol pre vás naozaj tak negatívny ako ste si mysleli? Po druhej projekcií musím povedať, že je to dômyselná hra s divákom. Veľmi dobre ukočírovná a veľmi dobre vypointovaná. Musím zvýšiť o jednu hviezdičku. Attonitas je ambiciózny projekt, o ktorom musíte rozmýšľať dlhšie ako pár minút a preto je omnoho funkčnejším ako by sa mohlo javiť. Viac takýchto filmov!(8.8.2014)

• 6thSun

FF moc nufunguje, páč jednak až nepříjemně často vidíme upocené xichty ze dvou centimetrů a jednak uvidíme i zfilmované myšlenkové pochody. Závěrečná zápletka to ale zabíjí úplně a celé to hází do kategorie WTF.(1.11.2014)

• Terva

CITÁT - Vidím ji. Čas 11:25......... Natáčení na záznamové zařízení je příšerný. To může točit každý bez nějakého vzdělání a tak to pak taky vypadá. Příběh je to dobrý, ale chtělo to normální kameru. Ani snaha o jakési "komiksové" rozdělení obrazu, tomu nepomohla. CITÁT - Jdi do řiti s tou kamerou!!......... Koukat skoro celý film na hnusné ksichty z deseti centimetrů je fakt humus a horor. CITÁT - Aspoň sa tvár, že ťa to baví........... CHYBA VE FILMU: Když Eluna (Petra Blesáková), řečená Nina ve 36 minutě přikládá na ohniště velká polena, zůstanou na kupě asi tři kousky polen. Když pak za malou chvilku prochází kolem Peter (Peter Brajerčík) je u ohniště celá kupa polen. Ostatně kolem ohniště a polen se celý film dějí divné věci. Polena mizí, přibývají a zase mizí. Příkladem jsou situace kolem 40, 55 a třeba 59 minuty. CITÁT - Kurva! Do piče! Ty vole!......... Pokud vás nebaví zpíčený příběh, sledujte chování polen u ohniště, je to celkem zábava. Neuvěřitelně strašně jsem se bavil a polena mě donutily se na film dokoukat. Slovenská i Česká kinematografije je stále pod světovou úrovní, což je špatně. Až dokoukám film, půjdu si ven zapálit nějaký táborák a kdo ví, třeba i něco natočím na svůj telefon. CITÁT - Počuj ma dobre......... Ještě jedna zvláštnost: Klášter je starý a schátralý, ale některé dveře jsou jako nové a nalakované. CHYBA VE FILMU: Když Petr (Peter Brajerčík) padá okolo 80 minuty na dveře má na sobě černou bundu. Avšak po nalezení je jen v bílém trikotu. CITÁT - Vydrž, zavolám pomoc....pomóóć.....pomóóc!!!........ Attonitas - Neschopnost pohybu při plném vědomí. Dvě hvězdy za námět.(1.11.2014)

• eraserhead666

Jestli jsem tu sotva před chvilkou vychválil jiný slovenský found footage ZLO, tak k Attonitas mám pouze toto: Mottl zkoncentroval z found footage všechno zlé a špatné a udělal z toho film. Trpěl jsem více, než jakákoliv postava tohoto filmu. Viděno na BXM 2014.(18.11.2014)

• schizmo

Poukud je found footage určitou nízkorozpočtovou odpovědí na standardní filmové řemeslo, pak musí být Attonitas jednoznačně nízkorozpočtovou odpovědí na found footage :D. Jestli se přenesete přes místy teatrální vystupování, přehrávání (přitom obsazení je poměrně sympatické), téměř nulové napětí a těžko uvěřitelné cokoli, zbude vám pouze hustá pointa a titulní / závěrečná naléhavá píseň od Esazlesa, která je beztak lepší, než cokoli co ve filmu uvidíme. Autorům rozhodně odporučuji, aby si vzali příklad z rovněž slovenského filmu Zlo!(22.12.2014)

<< předchozí 1 2 3 4