Attonitas

Horor / Thriller

Slovensko, 2012, 94 min

Jaroslav Mottl

Jaroslav Mottl

lepšie ako nedávny slovenský horor Zlo. lepšie hlavne kvôli scenáru, zápletke, prítomnosti reálneho motívu a v neposlednom rade aj kvôli výskytu ženských postáv :) do žánru filmu by som doplnil, že je to horor. chápem prečo je to thriller, ale obsahoval aj typické scény, ktoré sa vyskytujú v hororoch. film sa pozvoľna rozbiehal, čo mi ale nevadilo. dosť často sa kamera zameriava na horiace ohnisko, k tejto lokácii sa stále vracala, čo mi pripomínalo trochu Rear window od Hitchcocka. tam sa kamera stále vracala k pohľadu z okna do dvora. herecké výkony priemerné, ale na takýto typ filmu úplne postačujúce. neodmietol by som asi ďalšiu projekciu. síce to na 5 hviezdičiek možno nie je, ale dám ich lebo som rád, že podobné filmy na Slovensku vôbec vznikajú a držím palce a teším sa do budúcnosti.(6.3.2013)

• Terva

CITÁT - Vidím ji. Čas 11:25......... Natáčení na záznamové zařízení je příšerný. To může točit každý bez nějakého vzdělání a tak to pak taky vypadá. Příběh je to dobrý, ale chtělo to normální kameru. Ani snaha o jakési "komiksové" rozdělení obrazu, tomu nepomohla. CITÁT - Jdi do řiti s tou kamerou!!......... Koukat skoro celý film na hnusné ksichty z deseti centimetrů je fakt humus a horor. CITÁT - Aspoň sa tvár, že ťa to baví........... CHYBA VE FILMU: Když Eluna (Petra Blesáková), řečená Nina ve 36 minutě přikládá na ohniště velká polena, zůstanou na kupě asi tři kousky polen. Když pak za malou chvilku prochází kolem Peter (Peter Brajerčík) je u ohniště celá kupa polen. Ostatně kolem ohniště a polen se celý film dějí divné věci. Polena mizí, přibývají a zase mizí. Příkladem jsou situace kolem 40, 55 a třeba 59 minuty. CITÁT - Kurva! Do piče! Ty vole!......... Pokud vás nebaví zpíčený příběh, sledujte chování polen u ohniště, je to celkem zábava. Neuvěřitelně strašně jsem se bavil a polena mě donutily se na film dokoukat. Slovenská i Česká kinematografije je stále pod světovou úrovní, což je špatně. Až dokoukám film, půjdu si ven zapálit nějaký táborák a kdo ví, třeba i něco natočím na svůj telefon. CITÁT - Počuj ma dobre......... Ještě jedna zvláštnost: Klášter je starý a schátralý, ale některé dveře jsou jako nové a nalakované. CHYBA VE FILMU: Když Petr (Peter Brajerčík) padá okolo 80 minuty na dveře má na sobě černou bundu. Avšak po nalezení je jen v bílém trikotu. CITÁT - Vydrž, zavolám pomoc....pomóóć.....pomóóc!!!........ Attonitas - Neschopnost pohybu při plném vědomí. Dvě hvězdy za námět.(1.11.2014)

Druhý oficiálny slovenský horor a opäť znesiteľný. Ale... ZLO bolo jednoduché a vo vlastnej prostoduchosti zábavné. Skrátka pri troche režisérskeho talentu nemalo čo pokaziť. V Attonitas je tiež pár skvelých nápadov, ale tentoraz ide o niečo sofistikovanejšiu hru, než by sa na prvý pohľad zdalo. Pri spätnom pohľade tak paradoxne hororové pobehovanie po temnom kaštieli pôsobi trochu zbytočne dlhé. Herci odvádzajú slušné blairwitchovské výkony, lenže tým, že horor je premiešaný s krimitrilerom nie sú vystrašené spovede do kamery dostatočne silné, ako keby film končil "štandardne" (čiže v štýle BLAIR WITCH či REC). Vo výsedku tu máme niekoľko pôsobivých drobností ("opekačka"), priehrštie zaujímavých technických nápadov (využívanie policajných kamier, webkamera, pretáčanie filmu) a trochu pridlhý pobyt v tme (prekvapivo dobre nasnímanej tme, takže divák vidí všetko, čo treba). Po dlhšej dobe ide o žánrový film, kde si pri odchode z kina rekapitulujete, ako to celé vlastne bolo... Film sa možno tvári chytrejšie, než v skutočnosti je, ale určite sa dostatočne odlíšil od konkurencie, aby sa naňho nezabudlo. Ak chcete vidieť, ako sa dajú deväťdesiate roky (VRESKOT, TEMNÁ LEGENDA, TAJOMSTVO MINULÉHO LETA) natočiť modernejšie a na slovenský spôsob, pokojne skúste Attonitas...(24.2.2013)

• bari68

Hlavná pointa a rozzuzlenie filmu je tu celkom rozporuplná. Aby som ale nespojleroval a nič zbytočne neprezradil, uvediem len, že ona finálna tajnička tohto príbehu je síce ,, mierne nápaditá,, a netradičná, ale zároveň týmto aj popiera všetky prvky nadprirodzena, ktoré si celý dlhý čas zbytočne vypracovávala. Ono ale keby len tento aspekt bol bol jediným, ktorý ma irituje, možno ešte prižmúrim aj obe oči, ale ani Attonitas nie je výnimkou súčasného stavu a nelogických aspektov found footage, ktoré tu navyše ešte tieto mínusy znásobili nudou.(28.10.2014)

Tie maďarské péovéčka začínajú byť v poslednom čase ozaj pépéčé. Po Zle a Hot MILF from Poprad gets a creamy facial je toto už tretí kúsok, ktorý mi rozhýbal guľe, a tak ho len tak nepošlem do riti s pečiatkou amatérskej kokotziny. Traja bystrickí gájovia a dve štrbiny zbadali, že sa po miestnom dojebanom kaštieli v noci fláka akási čudná ektoplasma a rozhodli sa ju ponakrúcať, akože asi pre tyrúrka.kom. Vercajg si na to požičali bohovský, vôbec sa im netriasol, tento Jarda Mottel tiež nie je žiadny juvenilný drnkač lofasov, a tak z toho nakoniec vytrtli riadne bubavý a fasa prefíkaný ojeb. Pravdu povediac, bol by som ku koncu radšej, keby sa tam ozaj zjavil dáky bezhlavý chujko či krvilačná biela pizda, no som veľmi spokojný aj s týmto akože Hexenšusom. Nuž prijebávam zaslúžené plnotučné štyri a hneď plný dojmov s nádejou nakupujem na internetoch Horny teens assbanged in Nitra.(22.4.2015)

• - Ve scéně, kdy Elena (Petra Blesáková) řečená Nina ve 36. minutě přikládá na ohniště velká polena, zůstanou na kupě asi tři kousky polen. Když pak za malou chvilku prochází kolem Petr (Peter Brajerčík), je u ohniště celá kupa polen. (Terva)

• - Režisér Jaroslav Mottl a Gabriela Marcinková či Peter Brajerčík spolupracovali už v seriáli Horúca krv (2012), no vtedy ešte ako hereckí kolegovia. (Johnny.ARN)

• - Snímka Attonitas sa nakrúcala dvanásť dní v lete 2011, osem až dvanásť hodín denne a v opustenom kaštieli na sídlisku Radvaň v Banskej Bystrici, ktorý si tvorcovia prenajali za dvetisíc eur. Celý film bol stopercentne financovaný zo súkromných zdrojov. (Sufferer)