Attonitas

Horor / Thriller

Slovensko, 2012, 94 min

Jaroslav Mottl

Jaroslav Mottl

Domaci pokus o horor. Takze 3 neplnolete dementaly /dement + mental = demental/ a 2 kozate pipky sa rozhodli, ze horory vo svete toci uz kadejaky egomaniak a psychopat, len este tuna nikto. A tak zobrali kameru a vydali sa do mesta menom Banska Bystrica tocit horor. V horore sice nemal chut ucinkovat ziadny duch /s frflanim, ze do takej amaterskej koniny sa mu nechce/, a tak nam hororovym fundom musi zase stacit k spokojnosti len nasrana militantna ektoplazma, ale ani tej sa do toho velmi nechcelo. Obcas sa sice ukazala, ale to asi len preto, lebo sama bola zvedava, co za vymletu luzu a dementny lumpenproletariat ju vyrusuje z hibernacie. Takze zas jeden z tych hororov, u ktorych si musim strasidelnu atmosferu dotvarat dodatocnym skripanim zubov a otvaranim 30 rokov nenaolejovanych dveri. To som praktizoval vzdy, ked pan reziser Jaroslav Mottl zabudol, ze toci horor. No ale ja som osoba od prirodzenia tolerantna, takze mne to nevadi. 60 %(25.4.2015)

Už sme došli stará Mama,dialóg z filmu,ktorý je výstižný a presní a hodí sa k tomuto filmu. Bansko Bystrický Found Footage. Už aj na Slovensku sa točia horory,no konečne.A aj zo zatvorenými očami som vedel,že to je Slovensky film a to podla tých dialógov a fraz. Sme na Slovensku a preto herecké prejavy nič moc.Príbeh nebol ničím výnimočný a bolo tu viacero zbytočností,ktoré tam byť nemuseli.Ale aj tak si film vytvoril viac krát veľmi slušnú atmosféru a aj napätie tu malo vzrastajúcu tendenciu.Na strane jednej (ne)originálny príbeh ale na strane druhej žiadna nuda,stále sa tam niečo deje a atmosféra tu bola mrazivá.Ale film zabíja predvídateľná zápletka,tvorcovia sa asi na viac nezmohli.(12.12.2014)

• AlistairMir

Holky hezké a prostředí opuštěného kláštera taky, ale to je asi to jediné, co se dá na filmu vyzdvihnout. Vidět je velký kulový, postavy se chovají retardovaně, pobíhaj sem a tam, řvou, nadávaj a dělají vše proto, aby jim člověk přál smrt. Kdo čekal, že plíživé cosi bude v nocí pohlceném klášteru diváka děsit, ten se brutálně spletl. Za celej film se objevila asi jedna trochu napínavá scéna a zbytek je jak 10x louhovanej čajíček. Když to srovnám s jiným slovenským FF hororem, pyšnícím se jednoduchým názvem ZLO, tak Attonitas prohrává na celé čáře.(22.3.2017)

• *CARNIFEX*

Partia študentov prichádza do starého opusteného kaštieľa, kde polícia pred pár dňami našla zhorené telo neznámeho muža. Ideálna príležitosť na natáčanie ducha sa naskytne raz za život. A tak sa aj stane! Konečne sa nám naskytla príležitosť vzhliadnuť tento (doposiaľ podľa %) najlepší slovenský horor za posledných pár rokov. Smelo môžem vyhlásiť, že už to dlho nepotrvá a "spadne" tam kam patrí. Nie, že by bol "Attonitas" vyslovene sklamaním, pár atmosferický pasáži potešilo, pár nápadov zaujalo, no Bebjakove "Zlo" z Piešťan je oproti tomuto FF ala BlairWitch z Banskej Bystrice - veľdielom. Absolútne žiadnym z hororových prvkov nedokáže konkurovať (o zábave nemôže byť ani reč), hodnotenie podaktorých užívateľov je prehnané a zrejme si až príliš prajú úspech slovenskej tvorby, ako v skutočnosti naozaj môže dosiahnuť. Rozuzlenie s podaným vysvetlením síce potešilo (ale kto ho nečakal?), no celkový potenciál snímku zabilo tupé správanie hlavných postáv, ktoré by zablúdili aj v jednosmerke - 50%.(23.10.2014)

Slovenský found footage horor z prostredia opusteného kaštieľa, kde sa nájde neidentifikovateľná mŕtvola. To nabudí záujem miestnych študentov, ktorí sa tu rozhodnú stráviť noc a nafilmovať si školský projekt. A ako to už tak býva, vypomstí sa im to, o čom sa divák môže presvedčiť z ich nahrávok. Síce som filmu zo začiatku nedôveroval, ale som rád, že nakoniec ide o vydarený horor. Slováci si uvedomili možnosti found footage a po slušnom počine "Zlo" prichádza (podľa mňa) ešte trochu lepší "Attonitas". Má síce svoje neduhy; určitú naivitu, lacné chybky v spracovaní a na nervy mi liezlo aj časté pretáčanie kamier a vracanie sa k záznamu, no ináč to funguje. Je tu atmosféra, napätie, ľakačky, dokonca aj zmyslupný scenár, miestami vydarený humor a odohraté je to lepšie než ktorýkoľvek z tých primitívnych SK shit TV seriálov. V rámci celosvetového FF hororu pohodový priemer, v rámci SK & CZ hororu jeden z vrcholov. Štvrtá hviezdička je síce len slabá a čisto subjektívna; z pocitu a chuti to podporiť, ale aj tak dobre.(26.6.2014)

• - Režisér Jaroslav Mottl věnoval film všem, kteří mu věřili, pracovali nad rámec svých povinností a sil a věnovali mu kus života. (Terva)

• - Snímka Attonitas sa nakrúcala dvanásť dní v lete 2011, osem až dvanásť hodín denne a v opustenom kaštieli na sídlisku Radvaň v Banskej Bystrici, ktorý si tvorcovia prenajali za 2000 eur. Celý film stál 274 000 eur bol stopercentne financovaný zo súkromných zdrojov. (Sufferer)

• - Režisér Jaroslav Mottl a Gabriela Marcinková či Peter Brajerčík spolupracovali už v seriáli Horúca krv (2012), no vtedy ešte ako hereckí kolegovia. (Johnny.ARN)