Attonitas

Slovensko, 2012, 94 min

Jaroslav Mottl

Jaroslav Mottl
  • schizmo

Poukud je found footage určitou nízkorozpočtovou odpovědí na standardní filmové řemeslo, pak musí být Attonitas jednoznačně nízkorozpočtovou odpovědí na found footage :D. Jestli se přenesete přes místy teatrální vystupování, přehrávání (přitom obsazení je poměrně sympatické), téměř nulové napětí a těžko uvěřitelné cokoli, zbude vám pouze hustá pointa a titulní / závěrečná naléhavá píseň od Esazlesa, která je beztak lepší, než cokoli co ve filmu uvidíme. Autorům rozhodně odporučuji, aby si vzali příklad z rovněž slovenského filmu Zlo!(22.12.2014)

Zoberie sa pár peňazí, najlepšie z vlastného vrecka a ide sa točiť film. Omnoho prijateľnejšia alternatíva oproti " ostatným" kvázi slovenským filmom z rozpočtom. Zobrať opustený barák, pár hercov čo sa dobre poznajú a spraviť z toho found footage žánrovku je výborný nápad. A zrealizovaný je dobre. Mottl buduje atmosféru postupne. Atmosférou je ten film takmer dokonalý. Celkovo funguje veľmi dobre až na posledných 10 minút, kedy majú tvorcovia nutnosť začať vysvetlovať. Jednak názov Attonitas a jednak aj o čom to celé bolo. A to mi bohužiaľ skazilo dojem. Tak pracne budované postavy odrazu dostali plochejší výraz. Dejový zvrat je totiž naozaj podaný ako keby si ho tam niekto vyžiadal, pričom sa to dalo zaobísť aj bez neho. Takto mi to skazilo dojem a musím povedať, že viac ako by som si želal. Herci sú dobrý aj keď nie vždy im stopercentne verím ich emócie. Ale v konečnom dôsledku je to žánrovka ako vyšitá. Žánre sa v nej menia veľmi plynule a pritom si udržuje potrebný nadhľad. Nebyť konca dám 4 a označím to za milé prekvapenie. Takto je to slušná vec, ktorá ma mohla ako fanúšika duchárčiny úplne odzbrojiť ale to sa bohužiaľ nestalo. ////// Poznáte ten pocit, keď vám film nedá spať a vy si ho musíte hneď pozrieť znova, lebo si nie ste istý, či bol pre vás naozaj tak negatívny ako ste si mysleli? Po druhej projekcií musím povedať, že je to dômyselná hra s divákom. Veľmi dobre ukočírovná a veľmi dobre vypointovaná. Musím zvýšiť o jednu hviezdičku. Attonitas je ambiciózny projekt, o ktorom musíte rozmýšľať dlhšie ako pár minút a preto je omnoho funkčnejším ako by sa mohlo javiť. Viac takýchto filmov!(8.8.2014)

lepšie ako nedávny slovenský horor Zlo. lepšie hlavne kvôli scenáru, zápletke, prítomnosti reálneho motívu a v neposlednom rade aj kvôli výskytu ženských postáv :) do žánru filmu by som doplnil, že je to horor. chápem prečo je to thriller, ale obsahoval aj typické scény, ktoré sa vyskytujú v hororoch. film sa pozvoľna rozbiehal, čo mi ale nevadilo. dosť často sa kamera zameriava na horiace ohnisko, k tejto lokácii sa stále vracala, čo mi pripomínalo trochu Rear window od Hitchcocka. tam sa kamera stále vracala k pohľadu z okna do dvora. herecké výkony priemerné, ale na takýto typ filmu úplne postačujúce. neodmietol by som asi ďalšiu projekciu. síce to na 5 hviezdičiek možno nie je, ale dám ich lebo som rád, že podobné filmy na Slovensku vôbec vznikajú a držím palce a teším sa do budúcnosti.(6.3.2013)

Druhý oficiálny slovenský horor a opäť znesiteľný. Ale... ZLO bolo jednoduché a vo vlastnej prostoduchosti zábavné. Skrátka pri troche režisérskeho talentu nemalo čo pokaziť. V Attonitas je tiež pár skvelých nápadov, ale tentoraz ide o niečo sofistikovanejšiu hru, než by sa na prvý pohľad zdalo. Pri spätnom pohľade tak paradoxne hororové pobehovanie po temnom kaštieli pôsobi trochu zbytočne dlhé. Herci odvádzajú slušné blairwitchovské výkony, lenže tým, že horor je premiešaný s krimitrilerom nie sú vystrašené spovede do kamery dostatočne silné, ako keby film končil "štandardne" (čiže v štýle BLAIR WITCH či REC). Vo výsedku tu máme niekoľko pôsobivých drobností ("opekačka"), priehrštie zaujímavých technických nápadov (využívanie policajných kamier, webkamera, pretáčanie filmu) a trochu pridlhý pobyt v tme (prekvapivo dobre nasnímanej tme, takže divák vidí všetko, čo treba). Po dlhšej dobe ide o žánrový film, kde si pri odchode z kina rekapitulujete, ako to celé vlastne bolo... Film sa možno tvári chytrejšie, než v skutočnosti je, ale určite sa dostatočne odlíšil od konkurencie, aby sa naňho nezabudlo. Ak chcete vidieť, ako sa dajú deväťdesiate roky (VRESKOT, TEMNÁ LEGENDA, TAJOMSTVO MINULÉHO LETA) natočiť modernejšie a na slovenský spôsob, pokojne skúste Attonitas...(24.2.2013)

Slovenský found footage horor z prostredia opusteného kaštieľa, kde sa nájde neidentifikovateľná mŕtvola. To nabudí záujem miestnych študentov, ktorí sa tu rozhodnú stráviť noc a nafilmovať si školský projekt. A ako to už tak býva, vypomstí sa im to, o čom sa divák môže presvedčiť z ich nahrávok. Síce som filmu zo začiatku nedôveroval, ale som rád, že nakoniec ide o vydarený horor. Slováci si uvedomili možnosti found footage a po slušnom počine "Zlo" prichádza (podľa mňa) ešte trochu lepší "Attonitas". Má síce svoje neduhy; určitú naivitu, lacné chybky v spracovaní a na nervy mi liezlo aj časté pretáčanie kamier a vracanie sa k záznamu, no ináč to funguje. Je tu atmosféra, napätie, ľakačky, dokonca aj zmyslupný scenár, miestami vydarený humor a odohraté je to lepšie než ktorýkoľvek z tých primitívnych SK shit TV seriálov. V rámci celosvetového FF hororu pohodový priemer, v rámci SK & CZ hororu jeden z vrcholov. Štvrtá hviezdička je síce len slabá a čisto subjektívna; z pocitu a chuti to podporiť, ale aj tak dobre.(26.6.2014)

• - Režisér Jaroslav Mottl a Gabriela Marcinková či Peter Brajerčík spolupracovali už v seriáli Horúca krv (2012), no vtedy ešte ako hereckí kolegovia. (Johnny.ARN)

• - Ve scéně, kdy Elena (Petra Blesáková) řečená Nina ve 36. minutě přikládá na ohniště velká polena, zůstanou na kupě asi tři kousky polen. Když pak za malou chvilku prochází kolem Petr (Peter Brajerčík), je u ohniště celá kupa polen. (Terva)

• - Snímka Attonitas sa nakrúcala dvanásť dní v lete 2011, osem až dvanásť hodín denne a v opustenom kaštieli na sídlisku Radvaň v Banskej Bystrici, ktorý si tvorcovia prenajali za 2000 eur. Celý film stál 274 000 eur bol stopercentne financovaný zo súkromných zdrojov. (Sufferer)