Attonitas

všechny plakáty
Trailer 1

Polícia v opustenom kaštieli uprostred sídliska Radvaň v Banskej Bystrici nájde obhorené mŕtve telo. Študentka Jana má pocit, že je to jej bývalý, ktorému sa po prázdninách nevie dovolať. Navyše z okna privátu uvidí v noci v okne kaštieľa zvláštne tiene. Jej spolubývajúca, študentka filmovej fakulty Elena, sa vydá aj s Kamilom a kamerou do kaštieľa, aby to bližšie preskúmala. V kaštieli sa ozývajú čudné zvuky, vedľa nich z nevysvetliteľných príčin niečo spadne. To ich presvedčí, aby sa na kaštieľ pripravili dôkladnejšie. O týždeň Jana a jej štyria spolubývajúci z privátu, vybavení kamerami a vysielačkami obsadia na noc kaštieľ s cieľom zachytiť kamerami zvláštne úkazy. Netušia, že to, čomu budú čeliť v najbližších hodinách, bude za hranicami ich chápania aj vlastnej existencie. Situácia sa vymkne spod kontroly a zdá sa, že jediný dôkaz udalostí onoho večera sa nachádza na záznamoch kamier. (oficiální text distributora)

Trailer 1

*CARNIFEX*

Partia študentov prichádza do starého opusteného kaštieľa, kde polícia pred pár dňami našla zhorené telo neznámeho muža. Ideálna príležitosť na natáčanie ducha sa naskytne raz za život. A tak sa aj stane! Konečne sa nám naskytla príležitosť vzhliadnuť tento (doposiaľ podľa %) najlepší slovenský horor za posledných pár rokov. Smelo môžem vyhlásiť, že už to dlho nepotrvá a "spadne" tam kam patrí. Nie, že by bol "Attonitas" vyslovene sklamaním, pár atmosferický pasáži potešilo, pár nápadov zaujalo, no Bebjakove "Zlo" z Piešťan je oproti tomuto FF ala BlairWitch z Banskej Bystrice - veľdielom. Absolútne žiadnym z hororových prvkov nedokáže konkurovať (o zábave nemôže byť ani reč), hodnotenie podaktorých užívateľov je prehnané a zrejme si až príliš prajú úspech slovenskej tvorby, ako v skutočnosti naozaj môže dosiahnuť. Rozuzlenie s podaným vysvetlením síce potešilo (ale kto ho nečakal?), no celkový potenciál snímku zabilo tupé správanie hlavných postáv, ktoré by zablúdili aj v jednosmerke - 50%. ()

George Stobbart

Slovenský found footage horor z prostredia opusteného kaštieľa, kde sa nájde neidentifikovateľná mŕtvola. To nabudí záujem miestnych študentov, ktorí sa tu rozhodnú stráviť noc a nafilmovať si školský projekt. A ako to už tak býva, vypomstí sa im to, o čom sa divák môže presvedčiť z ich nahrávok. Síce som filmu zo začiatku nedôveroval, ale som rád, že nakoniec ide o vydarený horor. Slováci si uvedomili možnosti found footage a po slušnom počine "Zlo" prichádza (podľa mňa) ešte trochu lepší "Attonitas". Má síce svoje neduhy; určitú naivitu, lacné chybky v spracovaní a na nervy mi liezlo aj časté pretáčanie kamier a vracanie sa k záznamu, no ináč to funguje. Je tu atmosféra, napätie, ľakačky, dokonca aj zmyslupný scenár, miestami vydarený humor a odohraté je to lepšie než ktorýkoľvek z tých primitívnych SK shit TV seriálov. V rámci celosvetového FF hororu pohodový priemer, v rámci SK & CZ hororu jeden z vrcholov. Štvrtá hviezdička je síce len slabá a čisto subjektívna; z pocitu a chuti to podporiť, ale aj tak dobre. ()

dr.horrible

Ak neviete čo znamená slovo Attonitas, nezisťujte si to, je to pointa. Nasleduje SPOILERoidný komentár: Attonitas je hororový thriller o skupinke mladých, zavretých v opustenom kaštieli. Logické kixy vyplývajúce z námetu sa držia v únosnej miery a herci sú presne na úrovni žánrového (napríklad amerického) undergroundu - nie pod ním. Dá sa povedať, že celý film pôsobí uveriteľne. Vďaka zvolenej (skoro) found footage forme to nekazia ani herci, hudobný podklad je zvolený dobre, a ešte aj ten product placement je použitý nenásilným spôsobom. Pre mňa sa jedná o príjemné prekvapenie, pretože Attonitas sa mi takmer trafil do vkusu a najlepšie je, že sa nesnaží hrať iba na ľakačky. Dej sa prvú trištvrtehodinu vlastne nehýbe; režisér dávkuje napätie pozvoľna (uznávam, že na opustenemom baráku bez svetla sa toho moc pozkaziť nedá), zoznamujeme sa s postavami, budujeme si k nim vzťah (žiadna nie je vyslovene nesympatická). Zneistel som pri prvom zvrate a nadhodený rape and revange v závere to takmer pokazil. Výčitka patrí gore a scenár by sa obišiel (aspoň zčasti) bez vysvetľovania. To sú ale nedostatky úplne nepodstatné. Dej sa vyvinie inam a o gore tu teda absolútne nejde. Najlepšie sú scény, keď nič nevidíme a záver, tomuto (áno) slasheru - dodáva príjemne znepokojivý nádych exploitation. Z našich doterajších dvoch (troch, ak rátame Nič nekrváca večne) hororov je to ten ambicióznejší a budem veľmi rád, ak sa horor na Slovensku bude uberať týmto smerom. 75% ()

verbal

Tie maďarské péovéčka začínajú byť v poslednom čase ozaj pépéčé. Po Zle a Hot MILF from Poprad gets a creamy facial je toto už tretí kúsok, ktorý mi rozhýbal guľe, a tak ho len tak nepošlem do riti s pečiatkou amatérskej kokotziny. Traja bystrickí gájovia a dve štrbiny zbadali, že sa po miestnom dojebanom kaštieli v noci fláka akási čudná ektoplasma a rozhodli sa ju ponakrúcať, akože asi pre tyrúrka.kom. Vercajg si na to požičali bohovský, vôbec sa im netriasol, tento Jarda Mottel tiež nie je žiadny juvenilný drnkač lofasov, a tak z toho nakoniec vytrtli riadne bubavý a fasa prefíkaný ojeb. Pravdu povediac, bol by som ku koncu radšej, keby sa tam ozaj zjavil dáky bezhlavý chujko či krvilačná biela pizda, no som veľmi spokojný aj s týmto akože Hexenšusom. Nuž prijebávam zaslúžené plnotučné štyri a hneď plný dojmov s nádejou nakupujem na internetoch Horny teens assbanged in Nitra. ()

tron

Keď som mal písať o slovenských hororoch pre Howarda 1/2018, trocha som zostal zaskočený informáciou o tom, koľko hororov sa u nás urodilo (od kraťasov cez stredometrážne až po celovečerné). Jasné, desiatky to nie sú, ale vzhľadom na to, aká sme malá krajina a v akom stave je aj „uznávanejšia“ žánrová časť slovenskej kinematografie, nieto ešte okrajová hororová, som zostal ozaj prekvapený, že je toho pomerne veľa. Tvorcovia Attonitas si vybrali finančne asi najlacnejšiu hororovú odnož – found footage. A treba dodať, že na konci ponúkli fajn twisty a na začiatku sa (i vďaka vcelku dobrým hercom – Brajerčík a hlavne Marcinková, ktorá už hrala v krátkometrážnych hororoch Petra Czikraia Good Night a M is for Malnutrition) darí vybudovať pomerne kvalitná a seriózna hororová atmosféra (pekný kláštor). Nanešťastie, medzi slušným rozjazdom a fajn dojazdom sa nachádza asi trištvrte hodina monotónneho deja, kedy postavy blúdia nočnými priestormi a nikoho to príliš nezaujíma. 50 % ()

• Snímka Attonitas sa nakrúcala dvanásť dní v lete 2011, osem až dvanásť hodín denne a v opustenom kaštieli na sídlisku Radvaň v Banskej Bystrici, ktorý si tvorcovia prenajali za 2000 eur. Celý film stál 274 000 eur bol stopercentne financovaný zo súkromných zdrojov. (Sufferer)
  • Režisér Jaroslav Mottl a Gabriela Marcinková či Peter Brajerčík spolupracovali už v seriáli Horúca krv (2012), no vtedy ešte ako hereckí kolegovia. (Johnny.ARN)
  • Režisér Jaroslav Mottl věnoval film všem, kteří mu věřili, pracovali nad rámec svých povinností a sil a věnovali mu kus života. (Terva)