Attonitas

Horor / Thriller

Slovensko, 2012, 94 min

Jaroslav Mottl

Jaroslav Mottl

Kto sa aspoň trošku zaujíma o svet filmu, ten určite pred časom postrehol, že do kín sa chystá nový slovenský thriller Attonitas. Dátum premiéry sa blížil, bol som čoraz nedočkavejší. Zrazu sa mi naskytla možnosť zúčastniť sa slávnostnej premiéry, tak som ju musel využiť. Po príhovore režiséra sa projekcia začala. Nie je absolútne nič nové, že film sa začne od konca. Našťastie, je to len krátky úsek, potom sa už začíname ponárať do deja. Partia kamarátov, spolubývajúcich, so špičkovou technikou, sa rozhodnú odhaliť záhadnú udalosť, ktorá sa stala v kaštieli. Obhorené telo, záblesky minulosti, niekoľko rýchlych objasňujúcich záberov. Áno, veľmi pomalý rozbeh. Z pohodlia bytu sa presúvame do kaštieľa, kde už každí divák začína pociťovať, že atmosféra graduje. Pán Mottl ukázal, že perfektne zvláda vykreslenie atmosféry a vie používať tie správne prvky. Zimomriavky naskakujú, všetci sú napätí a očakávajú, čo sa bude diať ďalej. Po zistení, že vlastne to nie je tak ako to vyzerá, atmosféra ostáva rovnaká a to je pre mňa mínus. Práve vtedy, kedy mala začať stúpať, sa zasekne v určitom bode a film už iba desí ( v pozitívnom slova zmysle ) ale negraduje. Skvelý scenár nás však tak rýchlo nepustí, takže ešte trochu podrkotáme zubami, pár krát sa znepokojene pomrvíme na sedadle, niekoľko krát sa zdesene strhneme, aby sme sa dostali do finále na policajnej stanici. Chvíľu mi trvalo, kým som myšlienku spracoval a dopracoval sa, dúfam, k správnemu záveru, že ako to vlastne celé bolo. Toľko k deju. Attonitas sa určite nevyhne porovnávaniu s Blair Witch. Námet dosť podobný, akurát pán Mottl nás ušetril nezmyselného orientačného behu lesom. Aj keď druhý menovaný film som videl už dosť dávno, som si istý, že po technickej ale hlavne po strihovej stránke sa nášmu nevyrovná. Strih a hudba boli vo filme vážne luxusné. Čo sa týka hereckých výkonov. Kamera 15 cm od tváre dá pekne vyznieť hercovým emóciám. Solídne nasnímaná tma tento fakt ešte viac zvýrazňuje. Brajerčík ma príjemne prekvapil. Konečne dramatická úloha, kde ukázal svoje herectvo. Marcinková, tak ako pekne zažiarila v Move On, tu splynula s ostatnými. A jej postave som ten záver absolútne neuveril. Tam sa sa to dalo aj ináč natočiť. Ale úplne najviac vynikala Blesáková, Tá to zahrala perfektne. Ostatní kvalitne sekundovali a ukázali, že strach nieje také jednoduché zahrať. Keď sa na film pozerám retrospektívne, vidím niekoľko logických dier v scenári, A hlavne čo asi nikdy nepochopím, prečo sa vždy musia rozdeliť??? Výprava a efekty síce absentujú, ale o to viac vynikli masky. Takže na záver, jeden z tých lepších slovenských thrillerových hororov, so slušným obsadením, zaujímavým scenárom, zvládnutou réžiou a luxusným strihom. Objektívne by to bolo za tri, ale nadhodnotím. 5 z 5 ( videné na premiére, Nostalgia, BA )(27.2.2013)

Ono se to po většinu času jeví jako tuctový FF horor s mládežníkama, kteří v opuštěném stavení blbnou s kamerou, až někoho či něco naserou a někdo nebo něco jim jejich skotačení začne pekelně znepříjemňovat. Sice to je slušně nasnímané, ale jinak nic, co by mě vystřelilo z ponožek. Kor když mám k FF negativní postoj. Navíc to na mě bylo občas strašně hysterické a to ječení ve slovenštině bylo mnohonásobně protivnější, než jekot anglický. Jenže pak přišli pointa a závěr a já si musel říct "Ty vole, tohle bylo fakt dobrý!" 75%(23.4.2015)

Horor natočený na mojom sídlisku bol pre mňa povinnosťou a nakoniec to ani nedopadlo tak zle ako som čakala. Herci sympatickí a vcelku presvedčiví, pointa predvídateľná, no cení sa aj snaha o originalitu.... Pre mňa podstatne lepšie ako jeho slovenský predchodca Zlo. Dávam s kľudným svedomím 3* aj za originálnu opekačku "špekáčika" :).(2.11.2014)

Ak neviete čo znamená slovo Attonitas, nezisťujte si to, je to pointa. Nasleduje SPOILERoidný komentár: Attonitas je hororový thriller o skupinke mladých, zavretých v opustenom kaštieli. Logické kixy vyplývajúce z námetu sa držia v únosnej miery a herci sú presne na úrovni žánrového (napríklad amerického) undergroundu - nie pod ním. Dá sa povedať, že celý film pôsobí uveriteľne. Vďaka zvolenej (skoro) found footage forme to nekazia ani herci, hudobný podklad je zvolený dobre, a ešte aj ten product placement je použitý nenásilným spôsobom. Pre mňa sa jedná o príjemné prekvapenie, pretože Attonitas sa mi takmer trafil do vkusu a najlepšie je, že sa nesnaží hrať iba na ľakačky. Dej sa prvú trištvrtehodinu vlastne nehýbe; režisér dávkuje napätie pozvoľna (uznávam, že na opustenemom baráku bez svetla sa toho moc pozkaziť nedá), zoznamujeme sa s postavami, budujeme si k nim vzťah (žiadna nie je vyslovene nesympatická). Zneistel som pri prvom zvrate a nadhodený rape and revange v závere to takmer pokazil. Výčitka patrí gore a scenár by sa obišiel (aspoň zčasti) bez vysvetľovania. To sú ale nedostatky úplne nepodstatné. Dej sa vyvinie inam a o gore tu teda absolútne nejde. Najlepšie sú scény, keď nič nevidíme a záver, tomuto (áno) slasheru - dodáva príjemne znepokojivý nádych exploitation. Z našich doterajších dvoch (troch, ak rátame Nič nekrváca večne) hororov je to ten ambicióznejší a budem veľmi rád, ak sa horor na Slovensku bude uberať týmto smerom. 75%(12.3.2013)

• *CARNIFEX*

Partia študentov prichádza do starého opusteného kaštieľa, kde polícia pred pár dňami našla zhorené telo neznámeho muža. Ideálna príležitosť na natáčanie ducha sa naskytne raz za život. A tak sa aj stane! Konečne sa nám naskytla príležitosť vzhliadnuť tento (doposiaľ podľa %) najlepší slovenský horor za posledných pár rokov. Smelo môžem vyhlásiť, že už to dlho nepotrvá a "spadne" tam kam patrí. Nie, že by bol "Attonitas" vyslovene sklamaním, pár atmosferický pasáži potešilo, pár nápadov zaujalo, no Bebjakove "Zlo" z Piešťan je oproti tomuto FF ala BlairWitch z Banskej Bystrice - veľdielom. Absolútne žiadnym z hororových prvkov nedokáže konkurovať (o zábave nemôže byť ani reč), hodnotenie podaktorých užívateľov je prehnané a zrejme si až príliš prajú úspech slovenskej tvorby, ako v skutočnosti naozaj môže dosiahnuť. Rozuzlenie s podaným vysvetlením síce potešilo (ale kto ho nečakal?), no celkový potenciál snímku zabilo tupé správanie hlavných postáv, ktoré by zablúdili aj v jednosmerke - 50%.(23.10.2014)

• - Snímka Attonitas sa nakrúcala dvanásť dní v lete 2011, osem až dvanásť hodín denne a v opustenom kaštieli na sídlisku Radvaň v Banskej Bystrici, ktorý si tvorcovia prenajali za 2000 eur. Celý film stál 274 000 eur bol stopercentne financovaný zo súkromných zdrojov. (Sufferer)

• - Režisér Jaroslav Mottl věnoval film všem, kteří mu věřili, pracovali nad rámec svých povinností a sil a věnovali mu kus života. (Terva)

• - Když Petr (Peter Brajerčík) padá okolo 80. minuty na dveře, má na sobě černou bundu, avšak po nalezení je jen v bílém trikotu. (Terva)